Pansport Forum
Saveti lekara => Sportske povrede => Temu započeo: jj Jul 18, 2016, 11:25:11 posle podne
-
Pozdrav svima,
naisla sam na ovaj forum trazeci po netu savete u vezi sa fasciitisom tj. bolom u tabanu.
Inace ja se ne bavim sportom ali nadam se da ce mi ipak neko dati savet u vezi mog problema.
Moj problem sa stopalom je poceo jos pre godinu, dve dana. U tom periodu imala sam losu naviku da, dok sedim na stolici,
savijem nogu i sedim na nozi, sto je vremenom izazvalo problem sa skocnim zglobom, tj. zglob mi od tad pucka, koci se
i povremeno boli. Nisam obracala dugo paznju na to, sto je velika greska.
A najveci problem za koji mislim da je posledica toga mi se desio pre mesec dana. Tada sam iznenada, tokom hodanja u obuci sa tankim djonom,
osetila jak bol u tabanu te noge, na mestu gde se spaja peta sa tabanom. Bol je bio toliki da sam jedva dosla do kuce. Otisla sam kod lekara, dijagnoza je bila "plantarni fasciitis".
Lekar ortoped na hitnoj mi je tada samo rekao da mirujem dve tri nedelje, ponudio mi je mogucnost da nosim longetu sto ja nisam htela. Onda sam za dve nedelje, posto mi je bilo bolje, otisla na kontrolu kod drugog ortopeda koji mi nikakav savet nije dao sta sad da radim, samo mi je dao uput za fizioterapiju. Fizioterapiju sam zakazala tek za dva meseca. Sve to naravno u drzavnoj bolnici.
I sada, moj problem je sta da radim dok ne dodjem do fizioterapije? Niko mi nije dao ni savet, da li da radim neke vezbe, koliko, kako... Sto se tice noge mene to mesto i dalje boli cim hodam duze od 10-15 minuta. Moram sve vreme da drzim lagano prste podignute na tom stopalu da bih mogla da uopste hodam bez bola, naravno ne mogu tako mnogo dugo da hodam.
Poslednjih par dana pronalazim neke savete za vezbe po netu, razmisljam o kupovini specijalnih ulozaka za obucu mada
sam i sama pokusala da napravim neke da podignem pete jer mi to prija.
Stari hronicni problem sa skocnim zglobom na toj nozi i dalje postoji s tim sto sada primecujem da dok mi taj zglob pucka, dok ga okrecem, mesto na tabanu me zaboli, zato mislim da je to povezano.
Da li mi neko moze dati savet sta sada mogu da radim dok cekam fizijatra i fizioterapiju? Mozda neke vezbe jacanja skocnog zgloba u kombinaciji sa vezbama za fasciitis?
-
pozdrav, dobrodošli na Pansport forum :)
pogledajte txt o plantarnom fascitisu
http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/zato-boli-peta.html
Plantarni fasciitis predstavlja bolno stanje stopala uzrokovano upalom pripoja tabanske (plantarne) fascije na donjoj strani petne kosti (calcaneal tuberosity).
Plantarna fascija je vlaknasta aponeurosa koja se proteže od petne kosti (calcaneus), prema peta2napred gde se pripaja na kostima i tetivama nožnih prstiju. Funkcija plantarne fascije je da pruži statičku podršku za očuvanje luka svoda stopla pri pokretima stopala, kao i da vrši apsorpciju udara u stopala pri kretanju.
Kako plantarna fascija pomaže pri hodu?
Tokom trčanja, sile koje deluju na stopalo dostižu jačinu 2-3 puta veću od telesne težine, a plantarna fascija deluje kao shok-absorbujući mehanizam. Pri podizanju pete u fasciji se nagomilava potencijalna energija, koja se pri podizanju prstiju od podloge pretvara u kinetičku.
-
Prva linija borbe protiv plantarnog fascitisa predstavlja smanjenje bola u tu svrhu se primenjuje terapija hladjenjem. Terapija hladjenjem može biti u vidu hladnih kupki i tuširanja, masaže ledom, hladna pakovanja. Hladna masaža se izvodi zaledjenom vodom iz čaše za jogurt, a zatim trlja ledom bolno mesto preko pete, kružnim pokretima i umerenim pritiskom 10-15 minuta. Posle leda se utrlja Lioton gel. Terapija led+gel se ponavlja tri puta na dan. U ovoj fazi lečenja se primenjuju i metode fizikalne terapije (magnet, struja, ultrazvuk, laser...)
Faza oporavka
Ova faza obuhvata program jačanja muskulature plantarne stane stopala u cilju korigovanja spuštenosti luka stopala (pes planus) i rasterećenja plantarne fascije. Primenjuju se različite vežbe: vežbe sa peškirom ili elastičnom trakom, vežbe sa klikerima ili kockicama, vežbe tapkanja. Vežbe uz pomoć peškira podrazumevaju suprotstavljanje stopalom sili vučenja peškira rukama ka sebi. Vežba klikerima podrazumeva premeštanje klikera ili kockica skupljenim prstima sa jednog mesta na podu na drugo. Vežba tapkanja se izodi lupkanjem prstima po podu pri čemu je palac sve vreme na podlozi.
Posle vežbi jačanja mišića stopala treba raditi vežbe istezanja za plantarnu fasciju - istezanje podkolenica zadne lože i istezanje stopala. Vežbe istezanja se izvode sa osloncem na zid, ili sa nogom podigntom pod 90 stepeni za zadnju ložu. Pre početka istezanja obavezno je zagrevanje mišića koji se istežu.
-
Hvala na odgovoru. :) Vec primenjujem takav tretman i vezbe za stopalo.
Zanima me, s obzirom da je moj problem povezan i sa skocnim zglobom (pojacano puckanje i kocenje zgloba te noge), sta preporucujete za to, kako se to uopste leci?
Nisam sigurna koliko je ozbiljno sve ovo i da li da odem ipak kod privatnog fizijatra da ne cekam termin u drzavnoj bolnici.
-
ovo su vežbe za skočni zglob
- 15-20 ponavljanja, 3-5 serija, više puta na dan
- radite poalko, bez forsiranja...
-
ovo su vežbe koje treba da radite - više puta u toku dana
bez forsiranja...
(suština je jačanje mišića stopala)
-
radite vežbu podizanja na prste u mestu bez opterećenja
(pod uslovom da nae izaziva bol)
- polako, podizanje (u početku) 2-3 cm od podloge, pa se povećava postepeno...
- 15-20 ponavljanja, 3 serije....
-
ovo su vežbe sa krutom lopticom - istezanja plantarne fascije...
-
ovo su istezanja za stopalo, zadržaj 2min po svakoj nozi...
(bez forsiranja...)
-
ovo su primeri ortotske korekcije za plantarni fascitis
(ili silikonski podmetač pod petu i li ortoza za svod stopala...)
-------------------------
na mestu bola na peti > izmasirati ledom (kosca) 5 min posle vežbi+istezanja, pa utrljati lioton gel...