Pansport Forum
Saveti lekara => Sportske povrede => Temu započeo: mama Septembar 13, 2016, 09:57:36 posle podne
-
pomogli ste nam vec par puta sa savetima pa se nadamo da cete i sada. moj sin ima 16.5 god i trenira fudbal. danas na treningu je osetio bol ispod levog kolena,nije bilo ni udarca ni pada,jednostavno u toku treninga je pocelo da ga boli ispod levog kolena,bol je toliko bio jak da je morao da stane. prilikom hoda ili mirovanja ne boli ga nista ali kada bocne da trci pocne i bol da se javlja. da li znate sta to moze da bude u pitanju? napominjem nikakav udarac nije bio. ima treninge 4 do 5 puta nedeljno stim da 2 puta nedeljno ima dva treninga jedan ujutru ,jedan uvece i naravno vikendom je utakmica.
-
- da li ima bola na dodir?
- bol kada ispravlja nogu u kolenu protiv otpora?
otok na mestu bola?
-
to liči na sindrom Osgood-Schlater, odnosno apofitzitis tibije (upala pripoja ligamenta čašice na kosti podkolenice, predstavlja zonu rasta...)
- da li je mesto bola na tom mestu koje je obeleženo (crveno)?
-
da li sin radi posle treninga ova istezanja 3-5min?
-
potrebno je da sin rastereti nogu za početak
- namestu bola hladjenje 3x na dan po 5-7min (najbolje grašak, šećerac iz zamrzivača)
- posle leda utrlja se lioton gel...
-
Nema otoka,na dodir ga boli samo kad jace pritisne. Radi obavezno vezbe istezanja
-
Mislim da sam dobro obelezila
-
mesto koje ste obeležili označava apofizu tibije, tj mesto pripoja ligamenta čašice na kosti potkolenice (zona rasta), što predstavlja sindrom Osgood-Schlatera...
-
http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/sindrom-osgood-schlatter-apofizitis-ligamenta-patele.html
Trakcijski apofizitis ligamenta patele (Sindrom Osgood Schlatter) predstavlja iritaciju zone rasta na pripoju tetive mišića kvadricepsa na kosti potkolenice (tuberozitas tibije). Ova promena se javlja u periodu intenzivnog rasta kada dolazi do povećanog opterećenja biomehaničke sile na pripoju tetive kvadricepsa. Pri kontrakciji mišića kvadricepsa sila njegove kontrakcije se prazni na njegovom donjem pripoju u predelu tuberozitas tibije, neposredno ispod kolena sa prednje strane. U periodu intenzivnog rasta, mišićno tetivni rast ne prati koštani rast, pa, nastaje zategnutost mišića i njegove tetive. Zategnutost mišića povećava mehaničko opterećenje na njegovom pripoju, čime dovodi do sindroma preopterećenja. Povećano opterećenje u predelu pripoja dovodi do parcijalnog odvajanja apofize zbog pojačane sile vučenja (trakcija) tetive kvadricepsa. Period intenzivnog rasta se javlja u pubertetu oko dvanaeste godine , kod devojčica nešto ranije (sa 11 godina), a kod dečaka nešto kasnije (13 godina).
Simptomi
-bol sa prednje strane kolena, ispod čašice
-otok ispod čašice kolena
-bolna osetljivost na dodir
Prisutno je bolno izbočenje na mestu pripoja tetive kvadricepsa neposredno ispod prednjeg dela kolena. Kod izraženivih slučajeva može se pojaviti i otok u predelu tuberozitasa tibije . Bolnost se pojačava pri pritisku na apofizu i pri pokušaju opružanja potkolenice protiv otpora kada se angažuje ekstenzorni aparat kolena .
Tretman
Trakcijski apofizitis patelarne tetive prolazi spontano kada se završi period intenzivnog rasta. Nije potreban prekid sportskih aktivnosti, već se one dozvoljavaju do granice bola. Savetuje se dopunsko bavljenje sportskim aktivnostima koje rasterećuju apofizu tetive, kao što su plivanje i vožnja bicikla. Takodje, savetuje se istezanje mišića kvadricepsa.
Kod upornih slučajeva sa izraženijim tegobama, potreban je prekid sportskih aktivnosti do smirenja tegoba. Nakon toga se uvodi par nedelja plivanja i vožnje bicikla, a nakon toga povratak u sport postepeno sa nošenjem specijalne ortoze za koleno.
Parcijalno odvajanje apofize prolazi bez posledica sa završetkom perioda intenzivnog rasta.
U slučaju kompletne avulzije (odkidanje) pripoja razmatra se mogućnost operativnog lečenja.
-
Nema otoka,na dodir ga boli samo kad jace pritisne. Radi obavezno vezbe istezanja
pravilno istezanja za noge se rade na sledeći način (obaveezno posle svakog treninga, kadA SU ZAGREJANI MIŠIĆI, 10-15MIN JE POTREBNO ZA ISTEZANJE...)
Saveti za istezanje
izvodi se tako što se zauzme položaj krajnjeg obima pokreta koji dozvoljava muskulatura u odreĂ°enom zglobu i taj položaj se zadržava odreĂ°eno vreme. Istezanje se radi postepeno, nikada na cimanje, zauzima se položaj do kojeg je pokret moguć bez zatezanja. Položaj se zadržava 45-60 sekundi, zatim se produbljuje za 2-3cm i to se ponavlja nekoliko puta. Tokom statičkog istezanja potrebno je obratiti pažnju na disanje, jer je relaksacija mišića direktno povezana sa relaksacijom disanja. Važno je da se sve vežbe rade ispod grance bola. Bol je uvek signal koji refleksno dovodi do grča mišića, što onemogućava dalju relaksaciju. Statičko istezanje se izvodi sporo, a krajnji položaj se zadržava oko 45 sekundi. Prednost statičkog istezanja je minimalan rizik od povreĂ°ivanja.
Pre početka vežbi istezanja neophodo je zagrevanje. Zagrevanjem se podiže temperatura tkiva koje se isteže, povećava se prokrvljenost, elastičnost. Istezanje se izvodi postepeno. Potrebno je istegnuti sve mišiće uključene u sportsku aktivnost, kao i glavne mišiće trupa i velike grupe mišića.
-
potrebno je da hladi mesto bola 3x na dan, 5-7min, posle čega utrlja Lioton gel
- treba da nosi traku (steznik, ortozu) ispod čašice
- rasterećenje dok se ne smiri bol...
- vežbe po programu za lečenje povrede...
-
samo da se zahvalim. bola skoro i da nema. odigrao je vec dve utakmice,kaze da ga skoro i ne boli,a mi i dalje stavljamo led i mazemo posle toga.
-
treba da vodi računa da redovno se 10ak min istegne posle treninga/utakmice
-
da koristi ovu ortozu (posebno u pojavi bola...)