Čučanj i "kolena preko prstiju"
(https://s18.postimg.org/rmxomh6qt/Screen_Shot_04-23-17_at_11.04_PM.jpg) (https://postimg.org/image/rmxomh6qt/)
Sigurno smo svi već čuli od ne tako dobrih trenera kako kolena ne bi trebalo da prelaze prste prilikom čučnja. To je vrlo loš savet koji uspeva tako dugo da se drži u fitnes svetu i ima veoma loš efekat na telo.
Kada ograničite pokret kolenima napred i sprečite ih da preĂ°u prste, dve stvari se dešavaju:
Prvo, ne možete dovoljno duboko da čučnete. Studije su pokazale da ljudi mogu da čučnu svega do paralele kada ograniče kretanje kolena, pa čak i ako imaju izuzetno fleksibilne kukove. Tokom čučnja, kolena trpe najveće opterećenje kada su pod uglom od 90 stepeni, tj. kada su butine paralelne sa podom. Kako idete dublje od toga, tako se smanjuje to opterećenje.
Drugo, kukovi su izloženi većem opterećenju jer je telo primorano da se nagne napred, a onda i donji deo leĂ°a biva izložen jačem stresu. Ovo povećava rizik od povrede ili bola u leĂ°ima.
Dozvolivši kolenima slobodan pokret, koji prelazi liniju prstiju, centar najvećeg opterećenja je bliži prednjem delu stopala. Ovo dovodi do jačanja plantarnih mišića listova, prednjeg dela noge i članka – što su ključni faktori ukoliko želite da skačete više, trčite brže ili, jednostavno, lakše hodate. Ovo je od još većeg značaja kod starijih osoba.
Dubok čučanj povećava angažovanje mišića kvadricepsa koji učestvuju u ekstenziji kolena, što je neophodno za snažan skok u vis. Kvadricepsi igraju bitnu ulogu i prilikom trčanja, penjanja uz stepenice i ostalim svakodnevnim aktivnostima.
Imajte u vidu da svakodnevno izvodimo gomilu prirodnih i spontanih pokreta gde kolena prelaze liniju prstiju.
- Svaki put kada se penjete uz ili silazite niz stepenice. Probajte da ograničite pokret kolena i shvatićete da izgleda vrlo čudno, uz to stvarajući značajno opterećenje u predelu kukova.
- Barem jednom dnevno podignemo nešto sa zemlje. Nikako se nemojte savijati samo u struku, to stvara ogroman pritisak na donji deo leĂ°a. Ići u dubok čučanj je znatno bezbedniji pokret.
- Raznorazni pokreti u sportovima - poput pivotiranja, sprinteva, okretanja pedala i slično, iziskuju da kolena prelaze prste.
Uzmite u obzir da su sportisti sa najzdravijim kolenima oni koji redovno praktikuju dubok čučanj, bez ograničenja u kretanju kolena. Govorimo o dizačima tegova, naravno. Pogledajte samo sa kojim opterećenjem izvode discipline, svaki put u dubokom čučnju.
Pun čučanj jača vezivno tkivo koje štiti kolena. Stvara zdrave navikekod pokreta prilikom svakodnevnih aktivnosti.
Zaključak:
Ne postoje razlozi zbog kojih biste sputavali kretanje kolena tokom čučnja. Time samo možete naškoditi njima tako što ćete povećati opterećenje na njih kao i na donja leĂ°a. Kako biste dostigli optimalan nivo snage donjeg dela tela, naročito atletske performanse, dubok čučanj je pravi i jedini izbor.
Izvor: poliquingroup.com
Prevod: Robert