Pansport Forum
Trening => Borilački sportovi => Ostali sportovi => MMA- Mixed Martial Arts => Temu započeo: Marko Vlajic Jun 12, 2017, 02:09:10 posle podne
-
(http://stiri.maxbet.ro/wp-content/uploads/2016/09/sbornaya-kazahstana-primet-uchastie-v-chempionate-azii-po-mma_521.jpeg)
Evo jednog teksta koji će „rasvetliti“ neke činioce koji sačinjavaju kvalitetan kondicioni mma trening. Krenimo odmah sa pitanjem- šta je KVALITETAN trening?
Odgovor- To je onaj trening čiji je krajnji efekat- POZITIVAN REZULTAT. Odnosno, kada su sve vaše unutrašnje i spoljašnje snage fokusirane na promišljen, logičan, inteligentan, srčan rad u cilju pozitivnog rezultata. A on može biti pobeda na nekom takmičenju, popravljanje opšte forme ili nekog njenog specifičnog dela.
No, po ćemu je baš mma kondiciona priprema specifična a ujedno i izuzetno interesantna? Na prvom mestu je kompleksnost samog mma sporta. Jako velik broj motoričkih sposobnosti mora biti utreniran na VISOKOM nivou. To je najveća draž i najveći izazov samog mma. Stoga smatram da su mma atlete jedni od najspremnijih sportista na planeti. Razlog za ovako mišljenje? Vrhunski borac mora ( u fizičkom smislu) da ISTOVREMENO poseduje:
- Veliku izdržljivost ( jer borba koja je sačinjena iz udaračkih, rvačkih i parternih elemenata može da potraje)
- Visok procenat snage ( potreban je posebno za rvački i parterni deo, koji je izuzetno iscrpljujuć, posebno kad se radi sa veoma snažnim protivnikom i ovo je jedini način parirati mu)
- Brzina i eksplozivnost ( za svaku akciju potebno je biti brz i eksplozivan poput munje, jer ko je spor njegove su akcije neefikasne jer daju dodatno vreme da protivnik reaguje)
- Fleksibilnost (itekako potrebna, posebno za parter jer ko je razgiban ima veću amplitudu pokreta i veču šansu da neku tehniku „zakači“ protivniku)
- Agilnost (sposobnost promene pravca kretanja ili napada za što kraće vreme, krasi samo one najelitnije)
- Koordinacija (snalaženje u nezgodnim situacijama, „odmeravanje“ prave doze pokreta u nekoj situaciji je od vitalnog značaja)
Eto skoro ne SVE sposobnosti na jednom mestu. I opet kažem vrhunski borac te sve sposobnosti mora posedovati ODJEDNOM i sve moraju biti na VISOKOM nivou. Jer možda je neko jak, snažno udara i rva, ali ima izdržljivost jedva za jednu rundu. Ili je neko izdržljiv do besvesti , ali su mu akcije spore i bez snage,tj. efektnosti. Ovakve scene su česte na mma turnirima gde vidimo da slabost nekog borca u nekom fizičkom segmentu košta ga puno.
U lancu sve karike moraju biti jake...i onda se to zove lanac.
No, šta je najvažnije za „jake karike“ mma kondicionog lanca?
Postupnost i analiza. Trenirajte postepeno, element po element. Analizirajte i beležite treninge. Ovo je VEOMA važno. Jer baležeći znate šta ste radili i šta je dovelo do popravljanja ili narušavanja forme. Na ovaj način nećete ostati u „mraku“. Beležite opterećenja na treningu(posebno snage), intenzitet( koliko rundi, čega i kako) i obime(koliko puta nedeljno).
Ovi podaci će vam kad tad biti dragoceni. Jer će te sebi uvek moći pomoći, kada nešto zaškripi ili pak uradite sjajan posao. Na taj način se iskustvo i znanje sakupljaju.
Dobar MMA kondicioni trening treba biti raznovrstan
Raznovrstan- jer je i sam mma raznovrstan. Trenirajte različite varijacije kondicinih drilova, vežbi snage i sl. Raznolikost podstiče veću sposbnost uma da za kraće vreme reaguje i prilagodi se novoj situaciji. A za mma je to više nego korisno.
Recimo, dok radite zgibove obmotajte oko vratila deblji peškir ili debeo sunđer koji simulira obim odnosno debljinu čovekove ruke. Time su još veće šanse da steknete bolji hvat na ruci protivnika ili partnera, jer ste trenirali u sličnoj varijaciji.
Budite kreativni u pravljenju kondicionih drilova, ali ne idite predleko da od svog treninga ne napravite Diznilend. Odnosno, da sve to izgubi smisao. Biti kreativan u kondicionom smislu znači da se nalaze novi načini za vežbanje starih stvari, podstiče blagodet da osvežite telo novom vežbom sistemom ili sl. Ali opet to sve mora imati SMISLA, tj. biti funkcionalno. Ako je neka vežba nova, fensi i neobična ne znači i da će da koristi. Gledajte da sve drilove osmislite da oni imaju odraz na borilačku (mma) motoriku. Do toga ćete lako doći ako se zamislite nad svojim treningom, analizirate ga malo postavite stvari( odnosno sistem) na svoje mesto. Probajte, nije teško iako se nekad tako čini.
Adekvatna vrsta i redosled razvoja snage
Da bi postali jaki, to možete uraditi na mnoštvo načina- gurati kamenje uzbrdo, dizati tegove, istovarati džakove cemnta i sl. I sve su to različiti tipovi snage. Koji odgovaraju samo u uslovima u kojima se obavljaju. Ako pričamo o borenju i mma šta znači biti jak u tom smislu?
Biti jak borac znači moći ekspozivno srušiti ili slemovati protinika, i to moći izvesti veći broj puta bez da efikasnost pada. Ili snažno se braniti u rvačkom klinču, i ostati u poziciji koji ti želiš. Udarati jako, imati razoran udarac i činiti to dosta puta na meču.
Za sve ovo i mnogo još toga potrebna je-snaga. No kakva snaga? Pa rekao bi vid eksplozivno-izdržljivog režima snage. Ili da prevedem lakše na srpski, snažni eksplozivni pokreti koje možemo ponavljati što veći broj puta. Znači cilj je doterati snagu da šljaka u ovom režimu. Postupak?
Poštujući hijerarhiju snage. Ako ste početnik, ili ste imali dužu pauzu, prvo se kreće sa tonizacijom ili bazičnom izdržljivosti. To je veći broj ponavljanje oko 20 po seriji. Nakon 2-3 nedelje ide se na hipertrofiju mišića ili kako bi još rekli- masu! Cilj je povećati rezerve glikogena, ojačati pripoje i sl. Tradicionalno ovde se ponavljanja kreću od 10-15 po seriji. Nakon 3-4 nedelje može se ići na klasičan režim snage na ponavljanja između 5-8 po seriji. Naravno ovde su koriste submaksimalne težine. Razvojem snage stičete potencijal da budete brži , eksplozivniji. Ali samo potencijal. A da bi ga iskoristili potreban je rad na specifičnoj pripremi. Počnite da snagu vežbate u „realnim“ situacijama, na sparingu, sa partnerom, ili rvačkom lutkom. Pokrete treba izvoditi brzo i maksimalno eksplozivno. U početnih par treninga neka to bude sa manje ponavljanja, a onda broj uzastopnih ponavljanja treba povećati. Razlog da bi eksplozivna snaga poprimila i karakteristike izdržljivosti, što je neophodno za mma.
Ovo je vrlo kratka i najuže objašnjena formula razvoja snage koji je potrebna za kvalitetnu kondicionu pripremu.
Podići kardio na što veći nivo
Što je veći kardio-veći su i dometi. Za mma i borilačke veštine i sportove uopšte kardio je „kičma“ funkcionalnih sposbnosti. Neću vas gnjaviti sa puno definicija nego ću samo ukratko reći- ono što u sportu zovemo „kardio sposobnost“ jeste utreniranost vašeg kardio-vaskularnog sistema. Šta znači utreniranost kardio vaskularnog sistema? Znači sposobnost srca da u što kraćem vremenskom periodu sa što manje napravljenih otkucaja ispumpa veću količinu krvi, a samim tim brže dopremi kiseonik za mišićni rad. Jednom rečju, udarni i minutni volumen srca se povećava, kapailarna mreža se širi irazvija, resorpcija i transport kiseonika se ubrzava.
A sve ovo doprinosi da telo borca bude izdržljivije, da može da prati tempo rada, i ima brži oporavak nakon intervala rada. Sa slabom kardio sposobnošću se gotovo nigde ne može stići. Tempo rada na treningu (ili meču) ubrzano pada, potrebna je sve veća pauza za oporavak, i tu se gasimo.
Kadrio se kroz mma razvija na više načina:
- Intervalnim treninzima na cikličnim aerobnim trenažerima
- Kružnim treningom u teretani
- Bodyweight kružnim treningom
- Kombinacijom bodyweight i treninga sa tegovima
- Intervalnim treningom kombinujući tegove, rekvizite i bodyweight
Sve ovo su neophodna „oruđa“ za rad na kardio sposobnostima. Prosto, kardio je pogon vašeg motora, ne zaboravite to.
Povećati anerobnu moć
Gore je opisan značaj kardio treninga, a pored toga značaj anerobnog rada nije ništa manje bitan. Za one manje upućene anerobni uslovi rada, su onu uslovi kada naši mišići oslobađaju energiju gotovo bez prisustva kiseonika. To je karakteristićno za snažne, brze i eksplozivne pokrete. Logično naš organizam ne može doveka tako raditi, naprotiv najčešće smo sposobni da izuzetno visok intenzitet, radimo kratko vreme. Razlog je nagli skok mlečne kiseline u mišićima i krvi, koja „guši“ rad i intenzitet smo primorani smanjiti. Ali sportsko postignuće često ima suprotan zadatak-izdržati kad je najteže. Nekad prosto ne smemo stati jer gubimo ukazanu priliku. Uglavnom se ovo odnosi na napadačke akcije kad „načnemo“ protivnika, i potrebno je zadržati visok i jak tempo recimo, serije udaraca. Tu je na test stavljena anerobna sposobnost ili anerobna izdržljivost.
Izgraditi anerobni kapacitet je dugotrajan proces, jer zahteva postupnost i vreme.
Neki od primera kako to možete raditi:
- Recimo, radi se drill kombinacija na vreći, gde se 40sec radi umeren tempo, u zadnjih 20 sec maksimalan tempo. Razmak između ponavljanja treba da je uvek duži, jer za oporavak anerobnih rezervi je potrbno više vremena, recimo tri puta duže nego što je to bio interval rada. Progresivno povećavati vreme maksimalnog intervala, dovoljno je povećati 5-10sec na svakih par treninga. Onda umesto 40sec-20sec, radi se 35sec umerenog i 25 sec maksimalnog tempa.Ova mala povećanja intenziteta su sasvim dovoljna jer nagli skok intenziteta bi bio kontraproduktivan. Brzo bi se došlo do premor, stagnacije ili pada sposobnosti.
- Isti ovaj princip možete raditi kroz ground and pound na podu sa vrećom. Stim da se radi veći broj intervala, sa dugačkom pauzom. Npr. 15-20sec sa pauzama 60-90sec. Vremenom se povećava broj intervala ili se povećava trajanje intervala.
Držite se pravila, radite maksimalan tempo, i pravite dugačke pauze izmežu. To je osnova. A kasnije dolaze finese ono „unapređenja“ ove sposobnosti.
Pravilno tempirati periodizaciju
Ovo je možda i jedna od ključnih stvari kada je kondiciona priprema u pitanju- znati kako i kad preći iz faze u fazu. Neki logičan redosled je da se prvo kreće sa bazičnom pripremom koja je sačinjena dominantno od rada na snazi i kardiu. Vreme trajanja ove faza ( u zavisnosti koliko imamo vremena za pripremu) može biti i do 3 meseca. Tu se postvljaju „temelji“ za dalji rad. Radi se na osvovnim pokretima snage, ali i dosta drugih varijacija, koriste se metode kružnih, staničnih treninga. Dosta se radi na obimu treninga. Pitanje je kada preći na sledeću fazu?
Onog trenutka kada su ostvareni zadati parametri. Kada se postigao ciljani nivo snage i izdržljivosti. Zato je bitno imati plan rada i proceniti koji je potreban nivo dosegnuti na kraju bazičnog dela. Sledeća faza je bazirana na specifićnijem radu,tehnikama a fizički deo je usmern na razvoj brzine i ekspolzivnosti. I jedna bitna stvar-ono što je učinjeno u prethodnoj fazi ne sme se totalno zapostaviti.
Već se treba periodično održavati jednom u 7-10 dana, na maksimalnom intenzitetu. To će biti dovoljno (pored ostalih treninga) da se održi učinjeno. Rad na specifičnom delu sa elementima brzine i eksplozivnosti može se prožeti od 6-8 nedelja, opet zavisno koliko se ima vremena za pripremu. Svi pokreti i vežbe su usmereni na visok intenzitet po pitanju brzine izvođenja, trajanje intervala je kratko do umereno. Uvode se intenzivnije serije udarca, bacanja, drilovi agilnosti, brzine i sl.
Ono što je bitno za poslednju finalnu fazu jeste da se „očisti“ od viška iz prethodne faze. A to znači da se treninzi dominatno fokusiraju na situacioni rad. Najčešće su to sparinzi na visokom nivou, gde se ujedno i kondicija održava na konkretnom, situacionom nivou. Prosto, trenirajte u ovoj fazi onako kako se borite. Intenzitet treniranja je visok, ali krajnje specifičan. Takođe učinjeno u prethodne dve faze treba održavati jednom u 7-10 dana, i fokusirati se samo na osnovne vežbe i drilove koji su najproduktivniji za svaku fazu. Vreme trajanja ove faze je nešto kraće ,ide do 4 nedelje.
-
Interesanto...svidja mi se,mada sam citao vise takvih clanaka od razlicitih boraca koji naravno isticu da je najvaznije ono sto krasi njihov stil borbe. Ali ovde je pogodjena sustina...pokusacu da nadjem clanak gde Bas Ruten i Rendi Kutur daju svoje savete kako se pripremiti kvalitetno...
-
Moze,salji. Zanima me i njihovu ugao.
-
BARBELL COMPLEX
Za vracanje forme posle pauze najbrzi nacin je barbell complex. Cak ga je i Randy Couture radi za svoju bazicnu pripremu. Prednosti su sledece:
- "napad" na misice kroz osnovne pokrete i vezbe
- porast laktata sto dovodi do potrebe tela da se brze adaprira
- intenzivna i kratka rutina
- dobra osnova za brzo vracanje u formu
Evo i kratkog video za ovu rutinu:
https://www.youtube.com/watch?v=ZfQajtUOtgM
-
George St Pieere njegova kondiicna priprema- vrlo specificna za njega, kombinacija, tegova, gimnastike i drugih drilova. Ovakav spektar atleticizma daje njegovom telu sirok spektar mogucnosti u borbi. Sto je telo svestranije i spremnije lakse nalazi resenje u novonastalim situacijama :)
evo i video:
https://www.youtube.com/watch?v=GDLQyM81eYw
-
UDARANJE TRAKTORSKE GUME MALJEM- KORISNO ILI NE ZA MMA?
(https://qph.ec.quoracdn.net/main-qimg-34621113d0cede89a2b02ebf7716a8f9-c)
Odes na otpad...nadjes veliku traktorsku gumu, doneses u dvoriste i uzmes macolu od par kila i udri. Ovo je opis popularne vezbe koja se provlaci u mnogim programima pripreme mma boraca.
Mnogi je opisuju kao vrlo tesku i napornu vezbu, sto ona nesumnjivo i jeste. Spada u vezbe viskokg intenziteta de ucestvuje velik broj misica iz kinetickog lanca: stomak, ledja, ramena, noge, podlaktica....
I ako je cilj utrosak kalorija za rekreativca onda je ova vezba odlicna. Da bi smrsao, ojacao ova vezba je dosta dobar izbor.
A ako je u pitanju borac koji udara, rusi, brani se od rusenja, bori se u pateru- kojoj akciji ova vezba odgovara? U principu nijednoj.
Zamah telom s cekicem koji stvara inerciju, spustanje u kukovima i udarac u gumu ne korespondira sa sledecim:
- polozaj tela prilikom udaranja zahteva brze ruke ili noge, eksplozivan core posebno bocni stomak zarad rotacije trupa koja je cesta. Rotacija koja se izvodi u ovoj vezbi ide s rukama iznad glave , gde ramena, stomak i ledja rade skroz drugacije.
- prilikom rvanja, potreban je jak core ruke i noge koje iz statickih pozicija mogu da eksplozivno promene smer i ugao kretanja. Udaranje u gumu i sticanje kondicije stim nema nikakve veze stim.
- za parter su potrebni jaki kukovi, ledja,stomak i ruke naravno. Opet ova vezba i kondicija snjom stecena nema veze s ovim.
Priprema mora biti odradjena u mnogo specificnijem rezimu da bi steknuta kondicija dala efekte koji trebaju. Recimo bacanje medicinke jednom rukom o zid daje mnogo bolju prirpremu za ramena i udaracku moc. Uvrtanje trupa sa olimpijskom sipkom takodje je blize core vezbama koje su srodnije za mma itd. O ovim vezbama drugi put.
No, dal to znaci da gumu treba da vratite na otpad i zaboravite "tire slam"? Ne, jer 1-2 nedeljno pozeljno je menjati trening rutinu i raditi opste kruzne treninge, gde telo treba opteretiti sa pokretima koje ne radi cesto, sto i ova vezba moze imati dobru svrhu tada.
Sve moze, samo u svoje vreme :)
-
DRIL GORNJI-DONJI DEO TELA ZA EKSPLOZIVNOST
Sto je priprem specificnija, kondicija biva bolja za ono u cemu se takmicimo. Ovo je vezba gde se jace prednje rame i triceps, simulacijom izvodjenja udarca bucicama, par sekundi maksimalnom brzinom, zatim se prelazi i rade se alternativni skokovi (leva,desna noga) na klupu sa bucicama isto. Ova smena gornji donji deo tela, daje simulaciju naizmenicnog koricenja ruku i nogu kao sto imamo u borilackim udarackim sportovima.
Vezba se najbolje radi u bazicnom periodu priprema.
https://www.instagram.com/p/BWW9ZMMArM7/
-
DRIL SA BUCICOM I "VESLOM"
Odlican dril za eksplozivnu snagu ruku prilikom izvodjenja direkta. Jednom rukom izbacujemo udarac, drzeci bucicu, drugom rukom vucemo donji kotur na "veslu" masini. Stime dobijamo naizmenican rad ruku, gde jednom razvijamo silu potiska unapred, a drugom unazad, kad vracamo nazad udarac.
Na 20 sec menjamo poziciju ruku, i premstamo bucicu u drugu ruku. Ovo bi trebali smennjivati citavu rundu od 3min.
https://www.instagram.com/p/BU1KMMlAp7g/?taken-by=markovlajic
-
https://www.youtube.com/watch?v=eFbejCztPAw&t=331s Od ovog coveka sam "ukrao" jako puno treninga! Stvarno je majstor za fizicku pripremu boraca.
-
Ujedno i jedan od najdugovecnijijh boraca, jer je sa 40 godina osvojio pojas u UFC. Sigurno jedan od onih sa pametnim pristupom treningu. Slican njemu je i Bas Ruten.
-
BURPEE + TRZAJ GUMOM
Vezba koje se radi u paru, odlicna je za razbijanje rutine, u kondicionoj pripremi. Radi se tako da uradimo burpee, zatim partner nam gurne gumu do nas, mi je hvatamo, podignemo iznad glave, poput trzaja i vracamo mu je nazad.
Moze da se radi na vreme, u poligonu, recimo na 1min.
https://www.youtube.com/watch?v=7lSvixJUIzA
-
BATTLING ROPES, KAKO IH NE RADITI?
Ova popularna vezba, rasprostranjena je po MMA svetu. Video sam da je ponekad vezbaci rade kako ne treba- stegnuti, ukocenih ruku. Na taj nacin TROSE mnogo vise energije nego sto je potrebno, brze se logicno umaraju. Ramena su mala partija i brzo se umaraju.
Ova vezba se radi poput "talasa". Cilj je da nase ruke budu produzetak og talasa . U prevodu ovom vezbom se stice mekoca pokreta u ramenu, posebno prednjem, a od toga unutar udarackih tehnika mozemo imati dosta koristi. Nasuprot tome "krute" ruke su problem za brzinu i preciznost.
Drugim recimo battling rope treba se radi opusteno i iz celog pokreta koji ide iz ramena, a ne iz lakta, gde mnogi prave propust. Ova vezba moze biti "kondicioni relks" dakle, fluidnost, brzina, efikasnost i mekoca u jednom :)
(http://www.theissnscoop.com/wp-content/uploads/2012/08/metcon-kategorie-banner_1.jpg)
-
Kad smo kod ove vezbe, evo nekih varijacija dobrih :)
https://www.youtube.com/watch?v=cNXP3XnS60s
-
Evo jedne vezbe za stomak, koja ja mnogo zahtevna, a nikad ne moze biti dosadna :) vrlo je korisna za MMA sa aspekta, sto jaca i stabilizuje core. Jer MMA je sport sa puno promena uglova kretanja, opterecenja koja telo uvek nosi u borbi. Stabilan core, ali na funkcionalan nacin je vrlo bitan. Bazicne vezbe za stabilnost stomaka cesto su nedovoljne za situacionu pripremu.
Pogledajte video ove odlicne vezbe :)
https://www.youtube.com/watch?v=LXLxgf4s2iE&t=138s
-
Kamena s ramena pa u zemlju! ;) jedna "old school" vežba, koja je dobra za razbijanje rutine treninga. Najkorisnija je za mma borce, gde moze uticati na poboljšanje eksplozivnosti udarca, posebno u groung and pound drilu. Dakle, kamen, livada i udri! :D
https://www.facebook.com/291351750909518/videos/1606835569361123/?hc_ref=ARRfSf3QEJG2W6LCQ0egkRZZQNft2CmQh7zJ9B6zCA46wsMmkX691smd-VPYZ-02wrs&pnref=story
-
Prikaz jednog solidnog core treninga, sa blizom funkcionalnosti za borilacki sport poput MMA:
https://www.youtube.com/watch?v=g_gGT6PhMLE&list=PL6B7FE5138D1CE528&index=2
-
Desetominutni trening...
Pocinje se sa sipkom i opterecenjem od 30kg,svaka naredna serija se povecava 5 kg. Radi se po 6 ponavljanja od svake vezbe. 1-Mrtvo dizanje 2-Veslanje u pretklonu 3- Vucenje do brade 4- Prednji potisak 5- Nabacaj 6-Iskorak skokovi. (To je jedna serija) Imas 10 min da uradis 5 serija! Smrt,probao sam :(
-
Barbell kompleks :) da, odlicno za bazu.
-
Jako tesko mi padaju ti treninzi 😂
-
Verujem. Ako ti pomaze, stalno menjaj vezbe u toj bazicnoj pripremi. Raznolikost ce bar psihicki manje te rastereti. Jel bazicnu pripremu radis?
-
Evo jedna vezba sa bugarskom vrecom koju bi preporucio borcima.
Swing sa nabacajem i cucnjem.
Ovde radim sa 15kg vrecom ali moze to svakako i teze samo nema ovde kod mene😊
https://www.instagram.com/p/BZiBI5FFUbd/
-
Pozdrav, zovem se Milos imam 29 godina iz malog mesta provincija, imamo ekipu nas nekoliko i treniramo par godina nesto sto bih nazvao free styl :-)
Radimo rucne tehnike i parter, snagu i kondiciju nas nas nacin bez trenera... Nemamo nameru da se takmicimo ili tako nesto, samo volimo to sto radimo... svaki izvor novih informacija i sugestija nam je dobro dosao. Pozdrav
-
Pozdrav Milose. Svaka cast samo napred. Pogledaj temu Kettlebell trening za borce tamo ces naci par primera za vase treninge snage i kondicije i mozda ces nesto i iskoristiti. Pozdrav
-
Pozdrav Milose. Svaka cast samo napred. Pogledaj temu Kettlebell trening za borce tamo ces naci par primera za vase treninge snage i kondicije i mozda ces nesto i iskoristiti. Pozdrav
Sve procitano poslednjih nekoliko meseci od kad sam video ovaj forum ;-) ima jako dobrih tekstova odusevljen sam moram da priznam. Izvor nasih treninga i jeste bio internet ali sve to na engleskom pa je malo teze za razumevanje
I da, nemamo ketlbelove nego koristimo obicne bucice...
-
Snimicu onda neku kombinaciju sa bucicama ove nedelje pa cu postaviti u ovoj temi.
-
Snimicu onda neku kombinaciju sa bucicama ove nedelje pa cu postaviti u ovoj temi.
Hvala unapred!
sportski pozdrav
-
Takodje Milose za svaku pomoc oko treninga smo tu!
-
Ovde je prikaz treninga UFC borca Džeremi Stivensa, u kome je dobro odrađena specifična priprema sa vežbama gde sa girjama kominuje vežbe za balans, zatim povlačenje i guranje naizmenično, kao kod udaranja. Zatim upotreba wall ball za rotatore trupa, upotreba sajli, single arm kontrasklekova na trx. Ovo je primer solidne kombinacije za dobijanje aktivacija mišića koji se na pogađaju previše u konvencionalnim oblicima treninga.
https://www.youtube.com/watch?v=p0W5Uj9Nibk
-
Na ovom snimku radi cuveni bivsi UFC sampion Lioto Macida. Vecina njegove fizicke spreme, kako je isticao je zasnivao na upotrebi elasticnih guma. Gume najveci otpor daju na kraju pokreta, obicno gde tegovi ne daju. Kod njih je na pocetku najvece opterecenje. Stoga kombinacije ova dva je idealna. Macida je kroz karijeru uvek bio dobro spreman fizicki, stoga pogledajmo par ideja:
https://www.youtube.com/watch?v=Z_YTBJG4hnM
-
Covek sa odlicnim balansom i lepom noznom tehnikom, je mlada filmska zvezda Alan Mousi. Ima spektakularne udarce nogom i dobio je glavnu ulogu u rimejsku cuvenog filma "Kikboxer". Na ovom videu mozemo vidimo kompilaciju vezbi snage, balansa, koordinacije.
https://www.youtube.com/watch?v=xQIsAKZZSCk
-
Zanimljiv kardio set sa girjama koji moze koristiti u mma.
https://www.youtube.com/watch?v=Y_k1sg8lGrA