Pansport Forum

Ostale teme => Aktuelni članci => Temu započeo: PANSPORT BEOGRAD Oktobar 20, 2009, 09:42:46 pre podne

Naslov: Kako se kupuju jaja
Poruka od: PANSPORT BEOGRAD Oktobar 20, 2009, 09:42:46 pre podne


                                                       Kako se kupuju jaja





Šta se krije pod ljuskom jajeta - pitanje je o kojem potrošač u Srbiji gotovo nikada ne razmišlja, a pri izboru ove namirnice najčešće je u zabludi.

Jaje bira po veličini, odoka, ne čita deklaraciju ni rok trajanja, a najbolja kupovina za njega je na pijaci od trgovca čije kokoške navodno kljucaju po bašti i nose kao dukat žuta jaja.

Suština je, kažu poznavaoci, da jaje liči jajetu, ali samo naizgled. Kako je ovo jedna od najprodavanijih namirnica i možda najjeftiniji doručak, nema sumnje da je mogućnost za malverzacije velika.

Zbog toga bi ovdašnji kupci baš u ovom slučaju trebalo da se oslone na staru praksu Jevreja koji su nekada jaja prodavali isključivo na kilo.

Mnogo toga se u proizvodnji ove namirnice od tada promenilo, ali upravo je mera ostala jedan od najvažnijih kriterijuma kojim kupac treba da se vodi pre nego što posegne za pakovanjem jaja.



Na šta treba obratiti pažnju

Prvo na šta treba obratiti pažnju jeste da li su označena kvalitetom "A" ili "B", jer se prvom označavaju sveža, a drugom rashlaĂ°ena jaja koja su mogla da se čuvaju i šest meseci pre nego što su stigla na tržište.

Sledeći korak je odabir klase. Da bi kupac bio siguran da je, recimo, dobio klasu "S", odnosno 10 jaja najviše kategorije, potrebno je da vaga u supermarketu pokaže da ona teže izmeĂ°u 650 i 700 grama.

Gramaža "A" klase mora da bude izmeĂ°u 600 i 650, a "B" - od 550 do 600 grama. Kupac ne bi trebalo da se ustručava da pre kupovine izmeri pakovanje, jer je to njegovo pravo.

Za podatke o tezini jaja po klasama,pogledajte prilozenu sliku



Najsigurnije u supermarketima


"Najsigurnija kupovina je u velikim trgovinskim lancima. Dobavljači su uglavnom proizvoĂ°ači koji imaju farme i sa 100.000 kokošaka. Većina poseduje Hasap standard koji obezbeĂ°uje sigurnu proizvodnju. Zato potrošači treba da obrate pažnju da li na pakovanju stoji ime proizvoĂ°ača ili samo firme koja pakuje jaja. U drugom slučaju, put ove namirnice do trgovine sigurno je bio duži", kaže za "Potrošačku politiku" jedan od najvećih proizvoĂ°ača u Srbiji.

Jaje koje izlazi iz velike proizvodnje , izmeĂ°u ostalog, ima i stalan sistem kontrole, veterinara i tehnologa, kontrolisana je i nabavka hrane za kokoške, a što se potrošača tiče, u slučaju da imaju zamerke, znaju i kome mogu da se obrate.

S druge strane, na pijacama, rizik je veći. Ima poštenih proizvoĂ°ača, ali većina su nakupci koji često menjaju mesto kupovine. Na tezgama mogu da se prodaju uvezena, rashlaĂ°ena jaja koja su deklarisana kao sveža i to je jedna od najčešćih prevara. Ovakvim metodama se prodavci služe posebno u toku jeseni kada nastupa sezona slava i kada se iz rashladnih hala izbacuje roba uskladištena tokom leta.

Dešava se i da ovi preprodavci kupuju zaprljana jaja od velikih proizvoĂ°ača jer ona po standardima ne mogu da idu u trgovine. Baš takva se nude kao sveža domaća sa, navodno, malih seoskih farmi i to po znatno višim cenama.

Kupovina na pijaci nije sigurna i zbog toga što ne postoji način da se izvrši adekvatna kontrola. Po zakonu, i ova trgovina podleže obaveznim analizama, ali su one reĂ°e nego u velikim lancima i proizvodnjama.

Pravilnik o kvalitetu jaja iz 2004
.

U Srbiji je na snazi Pravilnik o kvalitetu jaja iz 2004. godine koji je u meĂ°uvremenu pretrpeo manje izmene. Ipak, dosta se razlikuje od evropskih propisa.

U EU je tako razlika izmeĂ°u klasa jaja deset grama (kod nas je pet), a u pojedinim državama obaveza proizvoĂ°ača je da svaki komad u pakovanju posebno obeleže. Ovo se radi takozvanim laserskim klasiranjem koje nije jeftino i po pravilu ovakve standarde dotira država.

Da bi se potrošači lakše snalazili u ponudi i kupovali ono što traže, uvedene su oznake "L", "M" i "S" kojim se označava i garderoba. Ove propise je inače susedna Hrvatska uvela još pre dve godine i poprilično uredila tržište.

Istraživanje "Politike" pokazalo je da u nekim slučajevima i u trgovinama mogu da se naĂ°u jaja koja nisu deklarisana kao rashlaĂ°ena iako nisu sveža. Ova jaja nešto slabijeg kvaliteta prodaju se po višim cenama, a potrošači se na ovaj način dovode u zabludu.

preuzeto sa mts mondo
Naslov: Odg: Kako se kupuju jaja
Poruka od: M a r k o n i Oktobar 20, 2009, 10:05:31 pre podne
jaja u prodavnicama su zivo sra..e  , pre ne bi jeo jaja nego ta jaja kupovao
Naslov: Odg: Kako se kupuju jaja
Poruka od: bojanjolie Oktobar 20, 2009, 11:54:58 pre podne
Ja jaja dobijam od bake sa sela, kao i piletinu i sir!!!! I bas sam srecan zbog toga! :) :)
Naslov: Odg: Kako se kupuju jaja
Poruka od: bojanjolie Oktobar 20, 2009, 11:56:35 pre podne
I jos jedna stvar.....Kokoska koja samo kljuca travu dace jaja klase sh.....SHIT......:) Mora tu koncentrat....Koncentrat za kokoske je kao za nas ELITE whey! :)
Naslov: Odg: Kako se kupuju jaja
Poruka od: vuksa Oktobar 20, 2009, 04:04:09 posle podne
a zasto bas elite ? zasto npr  pro v60?
Naslov: Odg: Kako se kupuju jaja
Poruka od: bojanjolie Oktobar 20, 2009, 04:11:36 posle podne
a zasto bas elite ? zasto npr  pro v60?
Ej pa moze i pro V60....Joj steta sto nemam kintu da ga pijem...bas me pivlaci...:) Gledam na netu danas elite 4.54 3600 dinara...bruka!... i to u razvijenim zemljama....a mi u Srbiji da crknemo! Sve je postalo preskupo! ;(