Pansport Forum

Ishrana => Način ishrane u odnosu na cilj => Temu započeo: stelen1 Jun 14, 2014, 06:03:32 posle podne

Naslov: Cycling keto diet
Poruka od: stelen1 Jun 14, 2014, 06:03:32 posle podne
Moje pitanje glasi:
Da li je bolje da 5 dana zaredom ne jedem hidrate,pa onda ide 2 dana carb-loading ili 3 dana low carb pa 1 dan high carb?
Naslov: Odg: Cycling keto diet
Poruka od: Slavisa Stojic Decembar 25, 2016, 09:35:37 posle podne
Što se tiče toga koliko vremena treba da se rezreve glikogena isprazne, hm...pre bih rekao da to zavisi od unosa hidrata, aktivnosti glikoneogeneze, treninga(intenzitet...) i sl., nekada to bude i za mnogo manje vremena  ;) mada ipak nam je cilj ketoza i "održavanje iste"... ;)

A tu su u i varijeteti ketogene dijete...jedan moj članak na tu temu...

SVE ŠTO VAS JE ZANIMALO O KETO DIJETI A NISTE SMELI DA PITATE

Keto-dijeta je pravi hit meĂ°u svima koji očekuju maksimalne rezultate od svog tela. Da, keto-dijeta je moćna, efikasna, sigurno delotvorna, ali ako je ispratite kako treba sa aspekta ishrane, treninga i suplementacije.

Sve počinje i završava se terminom ketoza. Obično se smatra da je ketoza stanje koje je izazvano ekstremno niskim unosom hidrata na dnevnom nivou( pominje se često cifra ispod 50 g hidrata dnevno), sa posledičnim uspostavljanjem alternativnih izvora energije( ketogeneza), tj. pojavom ketonskih tela u krvi( kod zdravih osoba na keto-dijeti vrednosti se kreću od 0,5 – 5 mmol/L).

Ima i onih koji keto dijetu i nastalu ketozu poistovećuju sa dijabetičkom ketoacidozom, pa nekada postoje i laičke tvrdnje da keto dijeta može dovesti do dijabetesa.  Dakle, ketoacidozu odlikuje nenormalno visoka koncentracija ketonskih tela( čak i preko 10 mmol/L), istovremeno je šećer u krvi vrlo visok, zbog nedostatka insulina. Ovo stanje može biti fatalno.
Sasvim sigurno bi trebalo razlikovati ulaženje u ketozu kod gladovanja, i kontrolisanu ketozu koja nam je cilj u toku keto dijete, gde bi trebalo obratiti pažnju na odnose makronutrijenata, tako da unos proteina bude „umeren“, unos masti dovoljno visok, a unos hidrata ekstremno nizak( negde se mogu naći preporuke da odnos makronutrijenata u odnosu na ciljani unos kalorija na keto dijeti bude – 5-10 % hidrati, 20-40% proteini i 40-75% masti).

Da, ali dajte da upoznamo sa svim varijetetima keto dijete – SKD( standardna keto dijeta), CKD( ciklična keto dijeta), TKD( targetirana keto dijeta)…

Standardna keto dijeta( SKD) – je keto dijeta na koju misli većina ljudi – dakle, već pomenute odrednice – „umereno“ sa proteinima( rizik glikoneogeneze ako proteini odu preko 2 gr po kg ), „visoko“ sa mastima, ekstremno nisko sa hidratima…jako težak „period adaptacije“.

Ciklična keto dijeta( CKD) – dakle, ciklično - praznimo rezerve glikogena, održavamo se u ketozi( oko 5-6 dana), i onda punimo rezerve glikogena( 1-2 dana – akcenat na hidrate, a unos masti i proteina niži) i opet ciklično ponavljamo sve – PRAŽNJENJE – KETOZA – PUNJENJE! Akcenat je na ulasku u ketozu, i održavanju iste( bar 5 dana u kontinuitetu), što se može pratiti najsigurnije pomoću pH test tračica, a i prepoznatljivo je po specifičnom acetonskom zadahu i mirisu.

Targetirana keto dijeta( TKD) – o kojoj malo ko uopšte i govori , a koja je najzanimljivija, dakle, unos prostih hidrata visokog GI( glikemijskog indeksa) - u ukupnom iznosu od oko 25-50 g, pre svega 30 min pre treninga( neki pominju i limitiran unos posle treninga)– dakle, prolazni izlazak iz ketoze, strogo kontrolisanim unosom „brzih“ hidrata koji za cilj praktično ima „glikogensku resintezu“  taman u tom obimu da se može obaviti „pristojan trening“( brz skok, zatim brz pad insulina, nema šećera u krvi, preduslov za povratak u ketozu, dok smo treningom potrošili dostupne hidrate)…Neki smatraju da je TKD najkompatibilnija sa HIIT treningom, a u globalu se smatra da trenažni potencijal nije toliko ugrožen, jer ipak ne zaboravimo da pored unosa hidrata na pojavu ketoze utiče i tip, vrsta, nivo, kao i učestalost treninga.

Jedan od čestih problema sa kojim se susreću svi koji počinju sa keto dijetom( uopšteno) je tzv. keto-adaptacija. Da, da, kao i za sve u životu, treba stisnuti zube i pregurati ovaj težak period koji se odlikuje stanjem mentalne razdražljivosti i opšte slabosti. Ali posle tog inicijalnog perioda, nastupa „zlatno doba“ fenomena koji je Matt Stone opisao kao „kateholaminski medeni mesec“. Osećate se sjajno, puni energije, niste više razdražljivi, ne ponašate se kao neka džandrljiva baba, čini vam se kao da ste se ponovo rodili. A ono što se zapravo dogaĂ°a je krizna reakcija organizma na nedostatak „šećera“ - skaču kateholamini( adrenalin, noradrenalin), skače kortizol, čak se uključuje i hormon rasta, jednostavno vaše telo je uspostavilo mehanizam korišćenja alternativniih izvora energije( „zaštitni katabolizam buja“). Dakle, keto-adaptacija ima za posledicu i rapidnije iskorišćavanje masti kao izvora energije.  Smatra se da „negativni psihogeni“ efekti traju prve dve nedelje, a potpuna keto-adaptacija nastupa za 2-6 nedelja.

Mnogi „keto-početnici“ čim osete drastičan pad trenažnih performansi i fokusa, dignu ruke i kukaju, kako im keto-dijeta ne prija, a zapravo, jedini njihov problem sa keto dijetom je ISTRAJNOST!

Ali, da li je sva ta trpnja vredna rezultata, koji ako ne vodimo računa o „reverse taktici“ mogu biti dovedeni u pitanje…

Isto tako, trebalo bi se čuvati skrivenih izvora hidrata – oprez - jezgrasti plodovi, semenke, kupus, previše BCAA( pomenuta glikoneogeneza)…previše proteina…
Ne bi trebalo zaboraviti da sama keto-dijeta i nije toliko teška za praćenje( ma kako to apsurdno zvučalo), koliko je težak izlazak iz iste, kao i svi rizici koji se tiču nastale metaboličke štete koja se mora pažljivo otkloniti, inače, eto velikog problema( „jo-jo efekat“)…

Lična preporuka je ne ići duže od 8 nedelja sa keto-dijetom, a najbolje je i ne započinjati, ako nemate dovoljno volje, strpljenja i znanja o samom procesu i svom telu uopšte.


Vezano za pravilan odabir namirnica na ketogenoj dijeti...http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/oprezno-pravilan-odabir-namirnica-na-keto-dijeti

A vezano za kobasice..dok su tu masti i proteini, bez skrivenih izvora hidrata, sve je ok  ;)
Naslov: Odg: Cycling keto diet
Poruka od: Slavisa Stojic Decembar 25, 2016, 10:34:58 posle podne
He he...kalorije zezaju?

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/sizifov-posao-brojanje-kalorija

Ko još broji kalorije ;)

Šalu na stranu, u osnovi svih dijeta koje provereno rade, pa i ketogene dijete je "kontrolisan" kalorijski deficit...dakle, misliš da nećeš biti u deficitu? ;)

Mada biti u defictu, i upasti u ketozu...da, da...moguće  ;)


Naslov: Odg: Cycling keto diet
Poruka od: Slavisa Stojic Decembar 28, 2016, 12:25:41 pre podne
Osnova svake dijete je kal deficit, zar ne? Ja sam u ketozi na 1500 kcal. Recimo, nego sam hteo da pitam da li bi mogao margarin na ketozi, ima tragove soje, ali nutritivna vrednost mu je na 100g, 80g masti, 0 hidrata.Mozda je bolji maslac ipak. Pa to je neka recimo prosecna kalorijska vrednost kobasice

Pa poenta ketogene dijete su zdrave masti...neka "razmišljanja" u nutricionizmu su se promenila u korist zasićenih masti...dakle, domaća svinjska masti, maslac( pogotovu ghee), extra virgin organsko kokosovo ulje imaju značajno mesto u ketogenoj dijeti...

Malo o "odbrani zasićenih masti"... http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/zasicene-masti-uzvracaju-udarac

Margarin je 100% trans mast koju ne bih savetovao ni u jednom obliku...molim za pažljivo čitanje... http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/vreme-je-za-margarin-revoluciju

O značaju masti u ishrani uopšteno... http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/masti-u-ishrani-istine-i-zablude

1500 kCal, da to nije malo "nisko"? A koliki bi bio TDEE? A koliki deficit?
Naslov: Odg: Cycling keto diet
Poruka od: Slavisa Stojic Decembar 28, 2016, 12:32:49 pre podne
A ketoni mnogi brže nastaju od MCT iz kokosovog ulja, tako da je kokosovo ulje svakako dobar izbor...  ;)

Btw...a koliko si visok, težak? Ima li baš potrebe za ketogenom dijetom? ...ne zaboravi na fenomen metaboličke štete, jako komplikovan "reverse" i sl.
Naslov: Odg: Cycling keto diet
Poruka od: Slavisa Stojic Decembar 28, 2016, 02:17:28 pre podne
Знам, радио сам је једном, фантастични резултати. Али сам неправилно одрадио реверс и килограми су се брзо вратили. Наук за сл пут. 183,4 тренутна килажа 83

Ok...iskreno čini mi se da je ovo malo "kalorija" na dnevnom nivou...po kom principu( formula, kalkultor) si računao parametre energetske potrošnje( BMR, TDEE)?

Jesi radi prvo rotacije, pa si prešao na keto ili...?
Naslov: Odg: Cycling keto diet
Poruka od: Slavisa Stojic Decembar 28, 2016, 10:11:46 pre podne
Pa deficit bi trebalo da se radi od TDEE...ovako je stvarno drastičan deficit kojim ćeš sebi naneti više štete, nego li koristi...ipak naš cilj je "kontrolisano gladovanje", a ne krajnosti...

Što se tiče maslaca... http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/najbolje-od-mlecne-masti-maslac-puter