Pansport Forum

Ishrana => Način ishrane u odnosu na cilj => Temu započeo: Slavisa Stojic Septembar 23, 2014, 08:20:10 posle podne

Naslov: ISHRANOM PROTIV SINDROMA POLICISTIČNIH JAJNIKA
Poruka od: Slavisa Stojic Septembar 23, 2014, 08:20:10 posle podne
Simptomi sindroma policističnih jajnika

(http://www.igreklik.com/slike/images/36248324678533415299_thumb.jpg) (http://www.igreklik.com/slike/viewer.php?file=36248324678533415299.jpg)

Iako policistični jajnici sami po sebi ne izazivaju uvek probleme, hormonske promene koje ih prate mogu sa sobom doneti dosta neprijatnosti. Simptomi uključuju virilizaciju, kao rezultat povećanog pristustva androgenih hormona, a kao posledice imamo - pojačanu maljavost, povećanje težine, neredovne menstruacije ili izostanak menstruacija, akne, promene raspoloženja, neplodnost, i u nekim slučajevima alopecija( gubitak kose usled povišenog nivoa androgena).

Žene koje pate od sindroma policističnih jajnika su u većem riziku od dobijanja ozbiljnih bolesti kao što su dijabetes, visok krvni pritisak, tromboza(ugrušak krvi), bolesti srca( visok nivo LDL-a, "lošeg holesterola" zbog porasta nivoa androgena) i karcinom materice( posledica aromatizacije na nivou ćelija masnog tkiva i viška estrogena)

Sindrom policističnih jajnika u vezi je sa fenomenom -  insulinska rezistencija, koja se može uspešno ukloniti redukcijom unosa ugljenih hidrata.

Svaki put kad pojedete nešto slatko ili je u pitanju hrana bogata skrobom (peciva, testo), to što pojedete se razlaže i pretvara u glukozu koja izaziva porast šećera u krvi. Vaš nivo šećera u krvi obično kontroliše sistem hormona. Ako nivo "krvnog šećera" suviše poraste, pankreas luči insulin, hormon koji reguliše(snižava) nivo šećera u krvi.
Ako stalno jedete hranu bogatu ugljenim hidratima( pogotovu prostije ugljene hidrate), ćelije vašeg tela mogu postati manje osetljive na insulin, tako da je sve više insulina potrebno da se održi u normali( tj. snizi) šećer u krvi.

Da pojasnimo patogenezu( uzrok)...hipofiza luči veće količine gonadotropina( hromoni hipofize koji kontrolišu rad polnih zlezda) - pre svega LH, koji utiču na sazrevanje više folikul u jajnicima...hiperstimulisani folikuli se uvećavaju do "cističnih promena", a pri tom luče i veće količine androgena ( androstenedion, testosteron...)...posledična je pojava insulinske rezistencije...za sada nije utvrĂ°ena tačna uzročno-posledična veza...viška LH, viška androgena i insulinske rezistencije...navodi se da gojaznost u pubertetu može biti jedan od faktora rizika...i da je insulinska rezistencija( višak insulina) početak svih promena na jajnicima i nadbubrežnim žlezdama, sa posledičnim efektima na hipofizu...

Lečenje simptoma sindroma policističnih jajnika lekovima

Ako lekar otkrije da imate sindrom policističnih jajnika, možda će vam prepisati kontraceptivne pilule sa visokim sadržajem estrogena koje bi jajnici trebalo da proizvode( tako ih "stišava"). Možda ćete takoĂ°e dobiti i lek protiv dijabetesa tipa 2 kao što je metformin da bi vam ćelije bile osetljivije na insulin( borba protiv rezistencije). Ako vaši "problemi" uključuju i akne, lekar vam može prepisati kreme sa kortiko-steroidima.

Neželjeni efekti lekova za policistične jajnike

Svi ovi lekovi mogu imati neprijatne pa čak i opasne neželjene efekte. Kontraceptivne pilule mogu dovesti do povećanja telesne težine i pojave depresije, povećati rizik od zgrušavanja krvi, bolesti srca i visokog krvnog pritiska – bolesti koje možda već imate kao posledicu sindroma policističnih jajnika.

Metformin( terapija insulinske rezistencije, dijabetesa tipa 2) može da prouzrokuje gubitak apetita, mučninu i proliv, nadutost.


Ako želite da pobedite sindrom policističnih jajnika, MORATE da prestanete da (pre)opterećujete vaše telo ugljenim hidratima.

Prvi korak koji treba preduzeti da ublažite simptome sindroma policističnih jajnika je dakle smanjenje unosa ugljenih hidrata( akcenat na proste hidrate). Na taj način će vaš nivo insulina prirodno pasti i drugi hormoni u vašem telu će postepeno početi da se ponovo vraćaju u ravnotežu.

Dakle, uklonite sve derivate "prostih šećera" iz ishrane, kao što su kolači, konditorski proizvodi (slatkiši), slatka pića, med i hranu bogatu skrobom kao što su hleb, testenina, beli pirinač i krompir.
Ne brinite, nećete biti gladni ,jer možete da hranu obogatite proteinima visoke biološke vrednosti,( piletina, riba...) složenim hidratima bogatim dijetnim vlaknima( žitarcce, ovas, raž, heljda...), tu je i sveže povrće, kao i zdrave masti( badem, lešnik, orasi, riblje ujlje).

Dodaci ishrani (suplementi) koji ublažavaju simptome policističnih jajnika


Efektivan dodatak ishrani je N-acetil cistein, ili NAC. U jednom istraživanju, žene sa sindromom policističnih jajnika i visokim nivoima insulina koje su uzimale izmeĂ°u 1,8 i 3 grama NAC-a dnevno pet do šest nedelja, osetile su značajno smanjenje nivoa insulina i poboljšanu osetljivost na insulin.

N-acetil-cistein ima jako antioksidantno dejstvo, obnavlja nivo glutationa( najjači anti-oksidans u našem telu) posle intenzivnih napora,  sprečava restiratorne infekcije i nazebe, ubrzava oporavak posle prehlada i fizičke aktivnosti,  smanjuje nivo holesterola, povećava izgradnju mišićne mase, povećava izdržljivost i snagu.

Tu je i glutamin... Ispitivanja na životinjama su pokazala da glutamin pomaže i u borbi protiv insulinske rezistencije.

Hrom je veoma važan mineral ako imate sindrom policističnih jajnika, jer zajedno sa vitaminom B3 ulazi u sastav faktora tolerancije glukoze( GTF), koji povećava efikasnost insulina( modulacija osteljivosti insulinski receptora). Nedostatak hroma uzrokuje simptome insulinske rezistencije i dijabetes. U jednoj studiji, dodaci hroma u kombinaciji sa fizičkim vežbanjem smanjuju insulin i nivo holesterola u krvi.

Vitamini B-grupe su takoĂ°e važni za kontrolu simptoma sindroma policističnih jajnika. B3 je sastavni deo faktora tolerancije glukoze, B5 pomaže u kontrolisanju metabolizma masti i B6 balansira nivo hormona.

Inozitol( iz soja lecitina) povećava efikasnost insulina kod pacijenata sa sindromom policističnih jajnika, normalizuje nivo muških hormona
Naslov: Odg: ISHRANOM PROTIV SINDROMA POLICISTIČNIH JAJNIKA
Poruka od: MightyMO Septembar 24, 2014, 10:45:03 pre podne
Hvala na otvorenoj temi :)

Verujem da će mnogim devojkama, kao i meni, ovo puno značiti...  s obzirom na to da je učestalost jako velika.

Što se ishrane tiče, pored toga što treba da hranimo gotovo kao dijabetičari, čitala sam dosta o važnosti unosa zdravih masti poput omega-3, lanenog ulja i dr...  

za NAC, na primer, nisam znala...

Dakle kontrola insulina je osnovna.  Da li možda imaš još neke preporuke vezano za ishranu (preporučljivo ili ne preporučljivo) kao i za suplementaciju?
Naslov: Odg: ISHRANOM PROTIV SINDROMA POLICISTIČNIH JAJNIKA
Poruka od: Slavisa Stojic Septembar 24, 2014, 11:47:52 pre podne
Naravno Monika odlican predlog kao sto vec rekoh...da i nasim damama posvetimo dovoljno paznje...

Znam da je ovaj prvi post mozda "zvucio" haoticno...ali...

Osnova svega je redukovati telesnu tezinu...manje masnog tkiva koje je hormonski aktivno...manje problema...

Svaki hiperstimulisani "folikul" proizvodi estrogene, u masnom tkivu se nalazi enzim aromataza,koji taj visak estrogena pretvara u androgene hormone...

Sa druge strane...adipociti(celije masnog tkiva) proizvode brojne supstance, poput adiponektina, rezistina, TNF-α i IL-6, koje dovode do "periferne" insulinske rezistencije...

Isto tako slobodne masne kiseline( nalet) mogu da blokiraju metabolizam glukoze u jetri i misicima...

Dakle, imperativ svega je borba protiv gojaznosti i "masnog tkiva"...

Pošto se ugljeni hidrati povezuju s povišenim nivoom insulina, ženama sa sindromom policističnih jajnika često se savetuje u ishrani akcenat na namirnice sa niskim glikemijskim indeksom, dakle manje insulina, manje problema... ishrana bi trebalo da bude bazirana na "nemasnom" mesu(piletina, curetina...), ribi, integralnim žitaricama, mleku i mlečnim proizvodima na najmanjim procentom mlecne masti, povrću.

Mnoge žene ova pravila tumače tako da potpuno izbacuju ugljene hidrate iz ishrane, meĂ°utim takva praksa nije preporučljiva, jer ishrana tada postaje neuravnotežena i nosi sa sobom čitav niz drugih zdravstvenih rizika.

Gojazne žene sa sindromom polističnih jajnika bi trebalo da 40-50% od svojih energetskih potreba osiguraju ugljenim hidratima, pri čemu prednost imaju namirnice bogate dijetnim vlaknima koja osiguravaju dugotrajan osećaj sitosti i imaju niži glikemijski indeks( smanjuju brzinu "oslodadjanja" hidrata, modulatori glikemickog indeksa).

Evo jednog zanimljivog "paketa mera", tj. "zapovesti" koje se moraju postovati...

Ako patiš od sindroma policističnih jajnika, kako bi lakše stala na kraj suvišnim kilogramima :

•jedi hranu bogatu dijetnim vlaknima poput voća, povrća i "celih" žitarica;
•izbegavaj preraĂ°enu hranu i "junk food" jer loše utiču na nivo šećera i insulina u krvi; 
•povecaj unos ribe kako bi organizmu osigurala dovoljno omega-3 masnih kiselina, koje doprinose osetljivosti tkiva na insulin;
•kako bi lakše kontrolisala nivo šećera u krvi imaj 4 do 6 manjih obroka dnevno;
•izbegavaj alkohol;
•bavi se fizickom aktivnošću redovno - trening sa opeterecenjem i aerobna aktivnost;
•ako pušiš, prestani!;


Omega-3 uvek, hrom pikolinat, zeleni caj, CLA( konjugovana linolenska kiselina), ALA( alfa lipoinska kiselina), cak i BCAA( pogotovu leucin pojacava osetljivost tkiva na insulin)...L-karnitin ne bih preporucio zbog mogucih interakcija sa "hormonima"...
Naslov: Odg: ISHRANOM PROTIV SINDROMA POLICISTIČNIH JAJNIKA
Poruka od: MARKO DIMITRIJEVIC Septembar 25, 2014, 08:32:50 posle podne
Odlicna tema,nadovezao bih se da iz mog iskustva u radu sa zenama,devojkama svaka treca je imala slican problem.Osim kontrolisanja nivoa secera,potrebno je uraditi test opterecenja glukoze (cesto je kod obicnog biohemijskog nalaza jutarnji nivo secera normalan) ali tek ovim testom opterecenja dolazimo do pravog uvida u rad pankreasa i nivoa insulin u prvih satima nakon obroka bogatog UH.
Ovo je jos jedan od pokazatelja koliko je bitno odraditi biohemijske pretrage,odraditi neka testiranja funkcionalne dijagnostike pa tek onda pristupiti dizajniranju programa ishrane i treninga ,kao i saradnja lekara i personalnog trenera!