TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 397028 Teme od strane 25031 Članovi Poslednji član: SylviaHarr

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Septembar 16, 2024, 09:40:32 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Jesen stiže, dunjo moja...  (Pročitano 2139 puta)
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #7 poslato: Novembar 19, 2009, 09:13:05 posle podne »

Da, to sam bas nedavno skontao!
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6121


« Odgovor #6 poslato: Novembar 19, 2009, 06:46:01 posle podne »

dunja je vrlo slična bundevi.. see a pattern? ;)
Sačuvana
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #5 poslato: Novembar 19, 2009, 04:32:33 posle podne »

Nije, nego iz dosade usput kada sam prolazio dvoristem uberem i bacim na zemlju  :D To je organski tako da nije steta, a mogu se jesti i sa zemlje, samo operes. Nisam ih "tresao" od beton pa da se raspadnu, tako nista toliko lose, hehe...

Tada sam samo znao da je bio neki malo sokic u tetrapaku od dunje (koji verovatno nema veze sa dunjom) i da je super bio :D

Zapostavljena je dunja kod nas dosta, iako mislim da je ima
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20555


Pansport
« Odgovor #4 poslato: Novembar 19, 2009, 04:01:22 posle podne »

E, stvarno si štetočina... Da bacaš dunje... c c c c c :D :D :D

Kompot od dunja je super stvar. Na kraju mi one dunje koje mogu kod nas da se kupe posluže za kompot, jer su dosta nezgodne za jelo sa onim crnim čvorićima po sebi u prirodnom obliku.

Sad znaš da se mogu odmah jesti i nemoj da gaĂ°aš ljude dunjama, Ogi. :D
Sačuvana
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #3 poslato: Novembar 19, 2009, 03:43:13 posle podne »

Uvek mi nije bilo najasnije da li se odmah mogu jesti :) Kada sam ziveo u Celarevu drugarica je imala u dvoriste nekoliko drveca dunja, ali kada sam ih brao uglavnom sam ih bacao (dete stetocina :D). Jeo sam mislim kompot, ali i dzem koji je fenomenalan. Bas je nekako prijatan i blag, nije sladak kao ostali, jako osvezava i okrepljuje :)
Takodje mislim da je super samo prokuvati vodu sa dunjom i onda piti taj sok sto se napravi (dunja se izbaci i pojede kao kompot ili sta vec...)
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20555


Pansport
« Odgovor #2 poslato: Novembar 19, 2009, 02:58:11 posle podne »

Obožavam dunje. No, teško je naći one lepe i jedre dunje za kupovinu. Sve mahom sitne i prepune nekih oštećenja.
Sećam se dana kada sam ih na selu ubirao direktno sa drveta, skidao onaj zaštitni sloj i odmah jeo. :)
Sačuvana
PANSPORT BEOGRAD
PeĂ°a
Global Moderator
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3424


Prodavnica u YBC-u

Pansport
« Odgovor #1 poslato: Novembar 19, 2009, 09:54:59 pre podne »


Dunja je simbola jeseni - žuta, mirisna, zdrava. Njeno vreme je od oktobra do novembra, a potiče iz jugozapadne Azije.

Stari Grci su je obožavali i kod njih je simbolizovala ljubav, sreću i plodnost. Mladenci su moralu uoči venčanja da pojedu dunju kako bi im brak bio plodan i srećan. Najčešće su je pripreameli tako što su je dubili, punili medom i pekli.

Rimljani su iz dunje izvlačili eterična ulja za proizvodnju parfema. Francuzi vekovima prave sir o dunje, a priča se da je to bila omiljena poslastica Jovanke Orleanke, piše "Život plus".

Dunja predstavlja pravu vitaminsku bombu. Osim minimalne količine kalorija i masti, bogata je proteinima, ugljenim hidratima, dijetalnim vlaknima, a sadrži i puno taninskih materija i pektina.

Od vitamina najviše ima vitmina C. Sadrži i karoten, vitamine B1 i B2, kao i niacin. Sadrži i mnoštvo minerala, a semenke dunje sadrže čak 15 odsto amigdalina. Semenke su bogate i mastima, taninom i pektinom, šećerima, jabučnom kiselinom, emulzinom i protidom.

Dunjin sok, skuvan sa istom količinom šećera, leči kašalj, astmu i akutnu dijareju. Pečena ili kuvana dunja preporučuje se kod upale želudačne i crevne sluzokože, ali i za lečenje anemije. Čaj od semenki deluje smirujuće, otklanja nesanicu, kao i zadah iz usta.

Dunje se teško jedu sirove jer su izuzetno tvrde, zato se kuvaju ili peku, kortiste se za spravljanje kompota, slatka, želea, marmelada i kaša.

Dunje se dobro slažu sa pečenom piletinom, pačijim mesom, junetinom i mesom divljači. Mogu se peći zajedno sa mesom, ili se poslužiti kao sos.



Sastav Dunje na 100g

Kalorija 5  
Kalorije iz masti 1
Masti 0,1g
Holesterol 0
Natrijum 4mg
Ukupno Ugljenih Hidrata 15g
od toga vlakna 2g
Protein 0




Izvor mts mondo i nutrition data
« Poslednja izmena: Novembar 19, 2009, 10:50:10 pre podne od strane PANSPORT BEOGRAD » Sačuvana
   
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.13 sekundi sa 18 upita.