TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395021 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 19, 2024, 09:28:55 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: zdrave "grickalice"  (Pročitano 4835 puta)
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #13 poslato: Decembar 25, 2008, 06:08:59 posle podne »

da, prava šteta ;)
Sačuvana
NATURE
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1655


Чекам васкрсење мртвих, и живот будућег веka

« Odgovor #12 poslato: Decembar 22, 2008, 01:07:34 pre podne »

Ok je taj musli, za moj ukus. Ali sam odskoro batalio svaki vid muslija, posto mi izazivaju neku vrstu alergije. Da li su ovsene ili razene u pitanju, necu ni da znam hehe :) Alergija presudila u moje ime, posto iskreno nisam ljubitelj gore pomenute hrane :)
Sačuvana
NATURE
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1655


Чекам васкрсење мртвих, и живот будућег веka

« Odgovor #11 poslato: Decembar 17, 2008, 10:38:01 posle podne »

ja ovih 7 dana radim samo vezbe bez tegova.. Tako da :b
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #10 poslato: Decembar 17, 2008, 10:35:11 posle podne »

žali te se na cink, a sa druge strane trenirate ko ludi - ajd pogodi šta više podiže nivo testosterona ;)
Sačuvana
NATURE
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1655


Чекам васкрсење мртвих, и живот будућег веka

« Odgovor #9 poslato: Decembar 15, 2008, 11:56:40 posle podne »

Afrodizijak.. sta ce mi to dok postim hehehe.. Iovako jedva izdrzavam apstinenciju xD
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #8 poslato: Decembar 15, 2008, 08:13:27 posle podne »

ni ja nisam čula za susam.. no sve sa cinkom svakako dolazi u obzir ;)
Sačuvana
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #7 poslato: Decembar 15, 2008, 07:40:01 posle podne »

Super clanak, pogotovo sto se vecine ovoga i pridrzavam vec duze vreme  :)...

Ja sam cuo za orase i med, za susam neznam  :D
Sačuvana
nickey
Gost
« Odgovor #6 poslato: Decembar 15, 2008, 07:26:27 posle podne »

kombinaciju susama,meda
7dana cu to svakodnevno da konzumiram

Drugari iz razreda su mi rekli da su susam i med afrodizijak, tako se bolje cuvaj spontanih reakcija.

shala :D  ili mozda i nije  :o
Sačuvana
NATURE
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1655


Чекам васкрсење мртвих, и живот будућег веka

« Odgovor #5 poslato: Decembar 15, 2008, 12:57:35 posle podne »

Ja sada postim na vodi..
Kupio sam kikiriki neslani, indijski orah i kombinaciju susama,meda i kikirikija..
7dana cu to svakodnevno da konzumiram.. Ima li neka granica za ove namirnice ? :) u smislu gramaze, posto su kao masne
Sačuvana
lanami
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 346


« Odgovor #4 poslato: Novembar 18, 2007, 07:28:25 posle podne »

@lanami
SVAKA ČAST.  :)

Hvala Bendzo :)
Sačuvana
BENDŽO
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 278

« Odgovor #3 poslato: Novembar 18, 2007, 04:37:52 posle podne »

@lanami
SVAKA ČAST.  :)
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #2 poslato: Novembar 09, 2007, 05:31:41 posle podne »

pa ovo zaslužuje da bude na Novo i zanimljivo... :)
iako sada već malo prolazi vreme svežem voću i povrću možda su druge namirnice dobra ideja kako sebi olakšati ove zimske dane neizbežno pune masti i slatkog...
Sačuvana
lanami
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 346


« Odgovor #1 poslato: Novembar 09, 2007, 10:57:49 pre podne »

Evo dobrih vesti: što više zdrave hrane žvaćete, manje ćete misliti na hamburgere i pečenje. Ko kaže? Harvard. Njihova medicinska škola otkrila je da ljudi koji svakodnevno grickaju hranljive grickalice, umanjuju rizik od srčanih obolenja i raka.

Znači, evo 7 hranljivih energenata...

1. bobičasto voće
Zašto: Sadrže više antioksidanata od bilo koje druge namirnice. Ne samo da umanjuje rizik od zaraze, već deluje i preventivno na gubitak pamćenja.
KOliko: Šolja bilo kog bobbičastog voća, svežeg ili smrznutog, makar 3 puta nadeljno. POšto sadrže vlakna koje daju osećaj sitosti, mogu doprineti i smanjenju dobitka na težini.
Kako: naseckajte ih u salati, naseckajte ih na komadiće, dodajte ih u jogurt ili cerealije, dodajte ih u bilo šta što pečete.

2. lososovo meso
Zašto: Lososovo meso je primarni izvor omega-3 masnih kiselina, zdravih masti koje čuvaju srce. Jeste li znali da samo 3 unce ribe sadrži 170% vaših dnevnih potreba za vitaminom B12 i više od 80% potreba za vitaminom D.
Koliko: 2 porcije nedeljno (makar to bila i tuna).
Kako: Kuvajte ga, pecite ili barite sa miroĂ°ijom. Naseckajte ga u prelive i salate.

3. Lisnato povrće
Zašto: Gotovo je nemoguće zadovoljiti potrebe za hranom bez "zeleniša" - spanać, blitva... Oni su veliki izvor vlakana, vitamina C i K, folne kiseline, luteina i 4 esencijalna minerala (Ca, Mg, Fe, K)
Koliko: 2 porcije na dan. Što tamnije lišće, to bolje!
Kako: Dodajte arugulu u sendvič, blitvu u lazanje, spanać u omlet a bilo koji "zeleniš" u testeninu i supu.


4. Integralne žitarice
Zašto: Imaju i do 96% više vlakana, magnezijuma, cinka, hroma i vitamina E i B6 nego rafinisane žitarice. Ovo "gorivo" pomaže u sprečavanju istih zdravstvenih problema koje rafinisane žitarice uzrokuju: bolesti srca, rak, dijabetes, povišen krvni pritisak i gojaznost.
Koliko: U idealnom slučaju, svih 6 dnevnih porcija žitarica trebalo bi da budu integralne, nerafinisane, ali potrudite se da ih bude bar 3.
Kako: počnite dan sa ovsenom kašom ili integralnim cerealijama, koristite hleb od 100% integralne pšenice za tost i sendviče, prebacite se na integralni kuskus i pastu, birajte braon pirinač, integralne perece, čak i integralne tortilje

5. Koštunjavo voće
Zašto: odličan su izvor proteina, magnezijuma, B i E vitamina - odlični borci protiv bolesti srca i raka. Da, koštunjavo voće sadrži masti ali njihove masti su zdrave za srce. Uzmite ih umesto "džanki" grickalica i nećete se ugojiti ni gram.
Koliko: do 5 šaka nedeljno - oko 1/4 šplje ili 15-20 badema, oraha, pecan oraha ili indijskih oraha
Kako: pospite sirovo ili proprženo koštunjavo voće po salati umesto prženog hleba, dodajte ih u kuvani kuskus i braon pirinač, narendajte ih u cerealije i jogurt

6. "zlatno" povrće
Zašto: samo jedna porcija vlaknastog žutog povrća obezbeĂ°uje 5 puta više beta karotina od dnevne potrebe radi sniženja rizika od raka, brani organizam od prehlada i drugih infekcija, štiti kožu od štetnog delovanja sunca. Kalijum u ovom povrću ujednačava srčani ritam i snižava krvni pritisak.
Koliko: težite 2 porcije od po pola šolje dnevno, što je ekvivalent jednom slatkom paradajzu, 12 parčića kajsije iz konzerve ili šolji žute tikve ili šargarepe.
Kako: zapecite u rerni kriške slatkog paradajza, samo toliko da potamne i postanu hrskave.

7. jogurt
Zašto: Odličan je izvor B vitamina, proteina, kalcijuma i zdrave bakterije probiotika.
Koliko: 4 ili više šolja nedeljno, ako je ovo Vaš jedini izvor mlečnih namirnica.
Kako: Dodajte u jogurt voće - maline, jagode, kupine, sa malo muslija. Ili, nešto inovativnije - umešajte vanilu i seckanu nanu u jogurt i seckano voće. Koristite jogurt umesto milerama za umake, sosove i dekoraciju salata, za "razreĂ°ivanje" sosova i kao dodatak za krem čorbe.


Zaključak? Kao što bi vam istraživači sa Harvarda rekli, raznovrsna niskokalorična ishrana a hranljiva, učiniće vas bar 4 godine mlaĂ°im. :)
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.107 sekundi sa 18 upita.