TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394260 Teme od strane 25002 Članovi Poslednji član: lazic037

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 19, 2024, 11:48:02 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 3 ... 14 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Med  (Pročitano 75393 puta)
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12766


Never give up!

« Odgovor #201 poslato: Oktobar 08, 2023, 10:38:17 posle podne »

Na ovu temu je jako davno dat poslednji odgovor.
Ja ga recimo slabo koristim.
Sačuvana
vuk9
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 100


« Odgovor #200 poslato: Oktobar 08, 2023, 09:44:44 pre podne »

Da li ste sigurni da med treba uzimati posle treninga, iz protein, nešto mi je tu nejasno i zašto?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #199 poslato: Jul 07, 2015, 10:01:13 posle podne »

Med je previše overrated, iliti precenjen

Hm...rekao bih da je to delimično tačna konstatcija...

Značaj meda  se ogleda  pre svega u njegovom sastavu. Osnovni sastojci su: fruktoza i glukoza (75%) saharoza i drugi šećeri (5%), proteini (0,4%), mineralne soli (0,8%) i to kalijuma, fosfora, kalcijuma, natrijuma, aluminijuma, gvožĂ°a, mangana i silicijuma. Od vitamina treba spomenuti vitamin C, zatim vitamin B2 i niacinin( B3). U medu su identifikovane razne organske kisline koje mu daju osvežavajući ukus i ublažavaju preteranu slast. Med takoĂ°e sadrži enzime, biljne hormone i boje, aromatične i antibiotske supstance, polenova zrnca i druge sastojke kojih nema u ostalim namirnicama. Do sada je iz meda izdvojeno 100 raznih korisnih sastojaka.

Medu se prepisuju blagotvorna svojstva na organe za varenje, disanje (kašalj, prehlade, bronhitis), na anemije, apetit, zatim antimikrobna svojstva i dr. meĂ°utim treba napomenuti da kod osetljivih osoba može doći do alergije (polen u medu) ili do gastričnih smetnji, zbog velike količine prebrzo unetog meda.

Inače, glikemijski indeks meda se kreće od 32-85 sto zavisi od vrste meda, dok je glikemijski indeks glukoze oko 100. Smatra se da bagremov med ima najmanji glikemijski indeks.

Mada sa aspekta "benefita" pečelinjih proizvoda po ljudsko zdravlje primat bih dao polenu, propolisu i matičnom mleču...
« Poslednja izmena: Jul 07, 2015, 10:02:59 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #198 poslato: Jul 07, 2015, 01:26:10 posle podne »

Pre nego krenemo na bilo kakvu pricu o fruktozi, obavezno procitati, DETALJNO...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/fruktoza-va-najvei-neprijatelj.html

P.S. Voce je najmanji problem, naravno, bez krajnosti...( bez vocnih obroka, po koja vocka izmedju obroka, ok)

Sto se tice ugljeno-hidratnog profila meda...hm...diskretna dominacija fruktoze nad glukozom...

Sve bitne nutritivne cinjenice o medu...

http://nutritiondata.self.com/facts/sweets/5568/2

Inace 1 supena kasika meda ima oko 17 gr "prostih hidrata"...a to da li se racuna kod rotacija zavisi i od tajminga unosa...  ;) u pwm...nebitno...  :D

Prost hidrat je prost hidrat...opravdanost unosa samo u pwm...  :D
« Poslednja izmena: Jul 07, 2015, 01:30:42 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
pocetnik619
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 186

« Odgovor #197 poslato: Jul 07, 2015, 08:55:28 pre podne »

Malo da aktiviramo ovu temu..
kašika meda u jutarnje ovsene može biti odličan način da započnete dan, bez obzira koji su vam ciljevi (masa, defiinicija...).

Jel probao neko da uzima med na rotacijama? :)
Da li računati tu kašiku u dnevni unos UH, koliko bi tu bilo ugljenih hidrata otprilike?


I jel ovo tačno?
"Voće nikada ne treba jesti ujutru kao doručak, na prazan želudac, zbog remećenja rada pankreasa jer voće u sebi sadrži šećer - fruktozu, koja nakon konzumacije podiže nivo glukoze u krvi i ubrzava rad pankreasa i lučenje insulina."

To znači da ni med ne bi trebalo uzimati na prazan stomak, a ni uz doručak?
Ja koliko se secam nekih tekstova fruktoza ne moze da doprinese skoku insulina ili bese ne moze da aktivira neki hormon koji signalizira sitost:P Slavisa prosvetli nas :D
Sačuvana
Pocetnik_91
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 28

« Odgovor #196 poslato: Jul 06, 2015, 11:02:17 posle podne »

Malo da aktiviramo ovu temu..
kašika meda u jutarnje ovsene može biti odličan način da započnete dan, bez obzira koji su vam ciljevi (masa, defiinicija...).

Jel probao neko da uzima med na rotacijama? :)
Da li računati tu kašiku u dnevni unos UH, koliko bi tu bilo ugljenih hidrata otprilike?


I jel ovo tačno?
"Voće nikada ne treba jesti ujutru kao doručak, na prazan želudac, zbog remećenja rada pankreasa jer voće u sebi sadrži šećer - fruktozu, koja nakon konzumacije podiže nivo glukoze u krvi i ubrzava rad pankreasa i lučenje insulina."

To znači da ni med ne bi trebalo uzimati na prazan stomak, a ni uz doručak?
Sačuvana
Peki
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 542


ALL NATURAL !!!

« Odgovor #195 poslato: Jul 06, 2012, 08:13:53 posle podne »

Sad sam jeo med zlatnom kashikom ;D
Galleryst baja zivota mi :)))
Sačuvana
Još uvek sanjam mračne oblake da prolaze,
još uvek mislim kako jedna reč promeniće svet!
I onog dana kada mene više ne bude,
ni tada nema povlačenja, nema predaje!!!!
Galleryst
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2140


Today is my future!

« Odgovor #194 poslato: Jul 05, 2012, 07:54:28 posle podne »

Bila je ironija posto svi pricaju o nekim kasikama :D

Jos o tome da razmiljsam ;D
Sačuvana
Ko ne zna, a misli da zna - Kloni ga se. Ko ne zna, a zna da ne zna - Nauci ga. Ko zna, a misli da ne zna - Uputi ga. Ko zna i zna da zna - Sledi ga.
Tokan
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 203


« Odgovor #193 poslato: Jul 05, 2012, 07:31:02 posle podne »

Brate, al si ti bogat :)
Sačuvana
Zivot je teskas,
 brze pesnice od celika,
 ti ne bi da mu predas,
 pa mora da se TRENIRA!
Galleryst
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2140


Today is my future!

« Odgovor #192 poslato: Jul 05, 2012, 01:24:34 posle podne »

Sad sam jeo med zlatnom kashikom ;D
Sačuvana
Ko ne zna, a misli da zna - Kloni ga se. Ko ne zna, a zna da ne zna - Nauci ga. Ko zna, a misli da ne zna - Uputi ga. Ko zna i zna da zna - Sledi ga.
Stefan L.
Gost
« Odgovor #191 poslato: Jul 05, 2012, 12:03:24 pre podne »

Ummm Zoja torta,juce sam je jeo prvi put u zivotu i odusevio se,kakav med,kakve jabuke. :D ;D
Sačuvana
Miraa
PANSPORT TEAM
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2390


« Odgovor #190 poslato: Jul 04, 2012, 06:11:59 posle podne »

Ja ga prospem iz tegle na kruh. Jednom sam i žvakao ono saće u kojem bude med i ono je dobro :)

Joj sace obozavam...obavezno kad kupujemo med uzimamo i par tegli sa sacem...inace med i hleb, med i palacinke ...ma ludilo...

med i cimet... med i jabuke.... ;)

e da narendane jabuke sa medom...mmm
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #189 poslato: Jul 04, 2012, 06:08:08 posle podne »

Ja ga prospem iz tegle na kruh. Jednom sam i žvakao ono saće u kojem bude med i ono je dobro :)

Joj sace obozavam...obavezno kad kupujemo med uzimamo i par tegli sa sacem...inace med i hleb, med i palacinke ...ma ludilo...

med i cimet... med i jabuke.... ;)
Sačuvana
Starfucker
Aktivan član
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 824


Nec Hercules contra duos

« Odgovor #188 poslato: Jul 04, 2012, 05:17:21 posle podne »

A ja nisam kupovao već sam bio kod jednog čoveka na selu što drži pčele u košnicama, pa nas je tako ponudio medom i saćem al davno je to bilo već sam i zaboravio kakav je ukus bio samo znam da smo se podavili žvaćući-bolje od meda samog ;)
Sačuvana
Miraa
PANSPORT TEAM
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2390


« Odgovor #187 poslato: Jul 04, 2012, 04:57:57 posle podne »

Ja ga prospem iz tegle na kruh. Jednom sam i žvakao ono saće u kojem bude med i ono je dobro :)

Joj sace obozavam...obavezno kad kupujemo med uzimamo i par tegli sa sacem...inace med i hleb, med i palacinke ...ma ludilo...
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 ... 14 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.1 sekundi sa 18 upita.