TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395021 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 19, 2024, 09:27:46 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 3 ... 7 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: POJMOVNIK ISHRANE - BRZA PITANJA O ISHRANI  (Pročitano 32037 puta)
dziga
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 55


« Odgovor #91 poslato: Mart 06, 2015, 07:25:55 pre podne »

OK. Sve je razjasnjeno ;) Hvala lepo
Sačuvana
BEING HONEST MAY NOT GET YOU A LOT OF FRIENDS
BUT IT`LL ALWAYS GET YOU THE RIGHT ONES.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #90 poslato: Mart 05, 2015, 09:40:07 posle podne »

Ok. Razumeo... A da li je velika greska ukoliko ne unosim UH od tog treninga (znaci oko 17-18 h) do ujutru...?

Ako je taj šablon "carb-free" hroničan( dugotrajan), mišićni katabolizam je zagarantovan...mada opet ako se radi o keto dijeti ili "carb-free day" u toku rotacija hidratima sve je ok...dakle, ne lišavati se hidrata predugo..."nule" u unosu hidrata duže od 5-6 dana su kontraproduktivne...

Umerenost je majka uspeha...
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #89 poslato: Mart 05, 2015, 05:16:25 posle podne »

Jeste, ako želiš mišiće...
:)
Sačuvana
dziga
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 55


« Odgovor #88 poslato: Mart 05, 2015, 04:05:01 posle podne »

Ok. Razumeo... A da li je velika greska ukoliko ne unosim UH od tog treninga (znaci oko 17-18 h) do ujutru...?
Sačuvana
BEING HONEST MAY NOT GET YOU A LOT OF FRIENDS
BUT IT`LL ALWAYS GET YOU THE RIGHT ONES.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #87 poslato: Mart 05, 2015, 01:03:45 posle podne »

Kao sto stalno ponavljamo minimalan unos hidrata bi trebalo da se odnosi na obrok pre i posle treninga...tj. ukupan dnevni unos hidrata uklapas u "racunicu" zeljenog kalorijskog deficita...osim ukoliko se radi o danima bez hidrata u toku "nedeljnog ciklusa rotacija hidratima",ili keto dijeti...tada imas tzv. "carb free days"...

Dakle, da, razuman unos slozenih hidrata pozeljan u cvrstom obroku posle pwm!

Naravno tada manipulacije unosom vlakana mogu biti dobar izbor...
« Poslednja izmena: Mart 05, 2015, 01:07:06 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #86 poslato: Mart 05, 2015, 10:43:40 pre podne »

Naravno da trebaš, tj. bilo bi poželjno.
:)
Gledaj da se u obrocima pre treninga uklopiš u dnevni unos UH, pošto želiš da skineš koju kilu...
:)
Sačuvana
dziga
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 55


« Odgovor #85 poslato: Mart 05, 2015, 10:29:27 pre podne »

Evo jos jedno pitanje :)

Posle treninga (oko 17h-18h) pojedem jednu bananu ili 30-50g suvog grozdja i popijem Whey... Sledeci obrok (kroz sat vremena) jedem uglavnom proteinsku hranu...kuvana jaja-sir ili belo meso ili neku ribu... DA LI DA UNOSIM UH? Pokusavam inace da skinem neko kilo... Posle toga imam jos jedan  proteinski obrok, opet neko belance i sir ili belo mesoili riba i dodam cesto i kikiriki (ne uz ribu ;)   
 
 
« Poslednja izmena: Mart 05, 2015, 10:32:19 pre podne od strane dziga » Sačuvana
BEING HONEST MAY NOT GET YOU A LOT OF FRIENDS
BUT IT`LL ALWAYS GET YOU THE RIGHT ONES.
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #84 poslato: Mart 05, 2015, 12:48:24 pre podne »

A citao sam i tekstove na raznim sajtovima gde pise kako uh i proteine ne valja unositi zajedno zbog loseg varenja.
 Npr ovde: http://www.yumama.com/zdravlje-i-ishrana/ishrana-i-recepti/1108-kombinovanje-hrane.html Mozda sma nesto izvukao iz konte\ksta...

Ne mogu reći da ovakva stanovišta nisu "naučno utemeljena"...ali u većini slučajeva predstavljaju nepotrebno preterivanje i mogu dovesti do konfuzije kod čitalaca...

Kad smo kod skrobnih namirnica, npr. krompira, akcenat je da hranu bogatu skorbom treba dobro sažvakati, jer varenje ugljenih hidrata( skroba) započinje još u usnoj duplji - duže dejstvo amilaze = manje problema sa varenjem skroba u nižim partijama digestivnog trakta...enzim amilaza( ptijalin) je zadužena za to...dobro sažvaćite hranu i problemi po pitanju interakcija kiselosti na nivou želuca će biti minimalizovani...dakle, proteini + složeni hidrati...

Ovo za složene hidrate i kiselo voće je takoĂ°e utemeljeno...zato uvek kažem najbolje je po koju voćku ubaciti izmeĂ°u obroka a ne uz obrok...voćne kiseline mogu poremetiti pH varenja, izazvati nadutost, gasove...i sl.

Staro pravilo je jedan obrok, jedna vrsta proteina, jer različite vrste proteina utiču jedni na druge vezano za brzinu svarljivosti i apsorpcije...kazein i meso...ili najbanalnije whey i mleko...ali nije drastična greška imati i oba u istom obroku, jer tako dobijamo na dužini varenja i postepenoj apsorpciji amino kiselina...ali opet umereti se sa količinom proteina po obroku, jer više od 50 gr proteina po obroku je veliko opterećenje za digestivni sistem...zato i ono pravilo za 30 gr proteina po obroku...

Po pitanju masti i proteina, hm...da, masti usporavaju proces varenja...zato najjednostvnije, ne preterujte sa unosom masti u obrocima...makar one bile zdrave, pogotovu u obroku pre i posle treninga...

Dakle, ima istine, ali nije sve tako crno...ove preporuke mogu striktno sporovoditi pojednici koji nemaju takve pretenzije kao mi kojima je cilj povećanje mišićne mase i snage, a to zahteva dosta hrane...zato i ponavljam stalno...više manjih obroka u toku dana, 30-50 gr proteina po obroku, dobro sažvaćite hranu...

"Snaga i masa na usta ulaze"... ;)

Topla preporuka za čitanje... http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/put-proteina.html
« Poslednja izmena: Mart 05, 2015, 12:50:44 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
ronaldo9
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 230

« Odgovor #83 poslato: Mart 04, 2015, 05:19:26 posle podne »

Pa valjda to ide jedno s drugim  :)
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #82 poslato: Mart 04, 2015, 04:20:58 posle podne »

Pa, to jeste...
Toga sam se i ja naslušao...
:D
Pitanje je da li hoćeš mišiće ili dobro varenje...
:D
Sačuvana
ronaldo9
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 230

« Odgovor #81 poslato: Mart 04, 2015, 04:16:34 posle podne »

A citao sam i tekstove na raznim sajtovima gde pise kako uh i proteine ne valja unositi zajedno zbog loseg varenja.
 Npr ovde: http://www.yumama.com/zdravlje-i-ishrana/ishrana-i-recepti/1108-kombinovanje-hrane.html Mozda sma nesto izvukao iz konte\ksta...
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #80 poslato: Mart 04, 2015, 03:29:28 posle podne »

Koliko ja to sve kontam, pomaže...
Ukratko: Ako ih unosiš sa proteinima, proteini odu u mišiće; a ako ne (ili ne dovoljno), iskoriste se za energiju.
:D

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/najbolji-prijatelji-miine-mase-uljeni-hidrati.html
:)
« Poslednja izmena: Mart 04, 2015, 03:31:54 posle podne od strane srdjan82 » Sačuvana
ronaldo9
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 230

« Odgovor #79 poslato: Mart 04, 2015, 03:25:00 posle podne »

Da li ugljeni hidrati pomazu boljoj iskoristivosti proteina ili sam ja utripovao da sam negde procitao to? Dakle da li ta kombinacija, pravilno odmerena, pomaze dobijanju misicne mase?
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #78 poslato: Mart 04, 2015, 12:03:48 posle podne »

Kuvanjem manje...jer je temperatura "pečenja" daleko veća( a tu su i neki drugi procesi u igri)...mada zavisi i od vrste namirnica...meso, povrće i sl.
Tako sam i ja nekako kontao, ali posle razmišljam da (belo meso recimo) se dosta duže kuva nego što se peče...
Povrće (tipa brokoli, prokelj, kupus...) stavim u ključalu vodu, poklopim šerpu i slonim sa ringle; ostavim 20-ak minuta i gotovo...
:D

Sto se tice meggle... nema... u vecini prodavnica me gledaju kao da nisam normalan... "sta trazi bre ovaj..."
Na taj Megle za skoro godinu dana nisam naleteo...
:D
OK ti je i Biser Lajt mladi sir (ako naletiš na njega).
:)

Omiljen "sok zdravlja" - cvekla, sargarepa, limun...vitaminsko-antioksidantna bomba...  :)

Ja dodam još i jabuke, narandžu i djumbir (ako imam); pre sam stavljao i med, ali ga ne stavljam više...
:)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #77 poslato: Mart 04, 2015, 11:17:12 pre podne »

Eh..."jadna je zemlja u kojoj se na zdravu hranu gleda kao na pomodnost"...morace da prodje jos mnogo vremena pre nego sto se neke stvari u nasoj zemlji promene po pitanju nacina ishrane...tj. pogleda na "zdrav zivot i navike"...

Povrce poput cvekle je korisno u svako doba dana...tako da samo navali!

Omiljen "sok zdravlja" - cvekla, sargarepa, limun...vitaminsko-antioksidantna bomba...  :)
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 ... 7 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.081 sekundi sa 18 upita.