TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395189 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 29, 2024, 08:37:01 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: nesanica  (Pročitano 3609 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #12 poslato: Mart 30, 2015, 09:47:48 posle podne »

Eh, o tome vam pričam...naš mozak funkcioniše po principu "zapamćenih šablona"...teži se ka automatizmu...dakle, morate "razbiti", "ponišiti ustaljeni šablon reagovanja" da bi uspeli...tzv. desenzitizacija...

Nauči da se uspavaš bez farmakoloških pomagala, bez predubeĂ°enja...opusti se, "autohipnoza"...ja spavaaam, ja spaaavam, spava mi se...spavaaaaam...hrk, hrk...zzzzzzzzzz...  ;D
Sačuvana
semi-pro
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 693

« Odgovor #11 poslato: Mart 30, 2015, 09:28:28 posle podne »

Nesanica ove vrste je naučen odgovor, jer su osobe toliko preokupirane pitanjem da li će zaspati ili ne, da sebe dovode do nemogućnosti uspavljivanja.
-totalno sam se pronasao ovde.

Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #10 poslato: Mart 30, 2015, 09:08:27 posle podne »

I ja od kad znam za sebe imam problema sa nesanicom. Nekad da,nekad ne,sve zavisi. Primetio sam da naprimer pogotovo vikendom imam taj problem jer ništa ne radim tokom dana i onda se ni ne umorim. Radnim danima,škola,trening,ostale obaveze i umorim se i uveče padnem u krevet i zaspim ko mala biba.  ;D I da,ako se nakrkam gluposti pre spavanja,onda san bude otežan...
Ne mogu da gasim elektroniku u sobi pošto je i mama tu pa ona oće da gleda televizor,tako da sam bukvalno celog života spavao pored upaljenog TV-a. Da li to može biti štetno i koliko?

Neće biti fatalno, ali opet za kvalitetan san je potreban mir i tišina..."mrak"( uticaj na epifizu koja proizvodi melatonin - prirodni)...mada se organizam navikne na "sve prepreke"...

Bez preobilnih obroka neposredno pre spavanja...jer i sam proces varenja posle obilnog obroka može omesti san i uticati na njegov kvalitet...

S vremena na vreme se jave ali zadnjih par meseci su bas intenzivne. Probacu taj persen pa cu da vidim kako ce da ide

Opusti se, pred spavanje slučaj neku opuštajuću muziku, misli pozitivno...

Evo jednog lepog teksta na temu nesanice i psihoterapije...( NO PILULE ZA LILULE)

"Šta je insomnija?

Reč insomnija potiče od latinskih reči, koje u prevodu znači «bez sna». Nesanica je simptom koji pogaĂ°a jako mnogo ljudi, bar u pojedinim periodima života. Ovaj problem ume da bude jako nazgodan ako traje tokom dužeg perioda vremena. Ljudima oduzima i vreme i zdravlje. Dovodi do toga da se troši novac na lekove i lekare, da se dužnosti obavljaju s pola pažnje, što može da košta mnogo, ponekad dovodi čak i do gubitka posla ili nesreća u radu.

Nesanica može da se ispolji kao potpuna nemogućnost spavanja ili kroz loš kvalitet sna. Ljudi koji imaju teškoću da se uspavaju ili se bude zorom, takoĂ°e mogu da pate od ovog simptoma.

Više od 50% odraslih ljudi je osetilo simptome nesanice, bar u trajanju od nedelju dana. Odrasli ljudi češće pate od nesanice, nego deca i tinejdžeri.

Tipovi insomnije

Insomnija može biti akutna i hronična. Akutna ili kratkotrajna nesanica se javlja usled nepovoljnih životnih situacija. Kada se osoba naĂ°e u stresnoj situaciji, često nastupaju problemi sa spavanjem. Stresne situacije mogu biti najrazličitije vrste, a jedna od najpoznatijih je vezana upravo za promenu vremenske zone. Ljudi koji često putuju s kontinenta na kontinent, doživljavaju fiziološki stres, a njegova posledica se najčešće ispoljava kao nesanica. Akutna nesanica traje najviše do jednog meseca i lako se leči .
Hronična nesanica traje duže od jednog meseca i može biti posledica psiholoških poremećaja ili uzimanja lekova i droga. Ova vrsta nesanice je teža za tretiranje i manje su šanse da će proći “sama od sebe”.

Nesanica može da izazove depresiju, a može i da se javi usled depresije. Nedovoljno sna je snažno povezano sa pomećenim raspoloženjem.

Nesanica je faktor rizika za pojavu depresije, a svakako može da naruši kvalitet života. Nesanica može da prethodi depresiji, a može i da se javi usled depresije. Posledice nedovoljne ispavanosti uključuju stalnu pospanost tokom dana, neraspoloženje, depresivna osećanja i razdražljivost. Nedovoljno sna nam onemogućava da koncentrisano radimo na zadatku, da rešavamo probleme i donosimo odluke. Kada smo pospani veće su šanse da se povredimo, napravimo saobraćajnu nesreću ili se razbolimo. San je bitan za regenerisanje naših vitalnih funkcija. Nedovoljno sna dovodi do opadanja imuniteta, i tako lakše postajemo bolešljivi.

Primarna insomnija je nesanica koja nije povezana sa zdarvstevenim problemima, dok je sekundarna insomnija povezana s depresijom, preteranim korišćnjem lekova, medicinskim poremećajima i bolestima kao što su rak, astma ili artritis. Tretman sekundarne insomnije je teži i dugotrajniji od tretmana primarne.

Psihofiziološka nesanica

Psihofiziološka nesanica je poremećaj u ponašanju koji se izražava tako što su ljudi preopterećeni očekivanjem da ne mogu da zaspe. Ovaj poremećaj počinje usled stresa, ali problem je što se on produžava i nakon stresnog razdoblja. Nesanica ove vrste je naučen odgovor, jer su osobe toliko preokupirane pitanjem da li će zaspati ili ne, da sebe dovode do nemogućnosti uspavljivanja. Ove osobe su fizički napete i često uopšte ni ne mogu da se opuste. One uspevaju da se uspavaju kada su na odmoru, kad ne spavaju kod svoje kuće i kada se ne trude da se uspavaju.

Kada smo preokupirani idejom da moramo zaspati, jednako kao i kada smo preokupirani bilo kakvom drugom idejom, kora velikog mozga je aktivna. Čovek ne može da se uspava ukoliko intenzivno razmišlja o nečemu bitnom, posebno ukoliko brine. Brojanje ovaca, koje deci sugerišu roditelji kao povoljan tretman uspavljivanja, je monotona radnja koja ne uključuje više moždane procese. TakoĂ°e, zamišljanje lepih predela pre možemo shvatiti kao opuštajuće emotivno stanje koje, iako uključuje zamišljanje (misaoni proces), ne aktivira više moždane funkcije odgovorne za planiranje i donošenje odluka. Upravo te više kognitivne funkcije nas održavaju budnim i fokusiranim. Jasno je da u takvom stanju ne možemo da se opustimo i uspavamo.

Spoljašnja nesanica

Spoljašnja nesanica je posledica spoljašnjih činilaca. Ona nastaje kada se promeni uobičajena okolina u kojoj smo navikli da spavamo. To može biti spontana promena u smislu odlaska iz spostvenog u hotelski krevet, a može biti i promena koja je nastala usled razvoda braka ili raskida veze, te je osoba ostala sama u krevetu koji je navikla da deli s nekim. Pored ovih činilaca, buka i svetlost mogu doprineti lošem snu i nemogućnosti uspavljivanja. Navike, kao uspavljivanje uz TV ili muziku, predstavljaju loš način uspavljivanja i mogu dovesti do insomnije. Koliko god mislili da nam TV pomaže u uspavljivanju, najbolje je spavati u tišini, bez spoljašnjih šumova i smetnji.

Visinska nesanica

Kada se naĂ°emo na planini, nedostaje nam kiseonik, a to može dovesti do poremećaja spavanja. Uglavnom je ovakva nesanica kratkotrajna, mada se može desiti i da potraje.

Tretman nesanice:

Kod nas mali broj ljudi zna kako da se nosi s nesanicom. Česta je pojava, usled nedostatka novca i vremena da ljudi «na svoju ruku» uzimaju lekove za spavanje. S jedne strane, postoje terapije koje su veoma uspešne u otklanjanju problema nesanice, s druge strane tu su lako dostupni lekovi za kojima ljudi najčešće posežu. MeĂ°utim, svaki lek nosi i rizik. Lekovi koji izazivaju san se zovu hipnotici. Ako se kontrolisano koriste, oni zaista mogu biti od pomoći. MeĂ°utim, kada ih osoba samostalno uzima, oni često donose veću štetu nego korist. Osoba, koja se uspavljuje lekovima, uglavnom se teško budi ujutru. Kada se razbudi, i dalje se oseća umrtvljeno i usporeno. Često ima probleme s pamćenjem, a i glavobolje. Još veća opasnost od ovih lekova je ta što oni mogu delovati kao droge, tako da se osoba na njih navikne. Tada, umesto izlečenja nesanice dolazi do još većih problema kod uspavljivanja, ukoliko se ne posegne za lekom. San bez leka postaje nekvalitetan ili nemoguć. Osoba ima utisak da može lepo da se naspava jedino uz pomoć sedativa. Tako joj lekovi postaju sastavni deo života.

Lekovi, meĂ°utim, najčešće sediraju do te mere da direktno ubaciju snevača u dubok san, onaj san u kojem ne sanjamo. Poznato je da se organizam najviše odmara kroz sanjanje. Često čujemo od korisnika lekova za uspavljivanje da se ne sećaju svojih snova. Budući da nam san pomaže da proradimo poteškoće i utiske iz prethodnog dana, on je vitalizirajući za naš život. Stoga, osobe ovisne o lekovima za spavanje, često zapravo bivaju sve umornije. Iako se dešava da spavaju duže nego što bi to inače činile, san im je nekvalitetan i ne dovodi do odmora. TakoĂ°e, uz osećaj hroničnog umora ide i razdražljivost. Iako ljudi često koriste trankilizere i anksiolitike (lekove za umirenje napetosti i anksioznosti) kao sredstva za uspavljivanje, oni mogu imati sasvim suprotan efekat. Budući da je osoba večito pomalo usporena, ima nezdrav i dubok san, lako postaje razdražljiva i na najmanje stimuluse (na koje inače ne bi reagovala), pa čak i besna i dešava se, da, opšte uzev, teže kontroliše svoje emocionalne reakcije. U takvim situacijama, kako bi “pobedila” svoju napetost, uglavnom, ponovo posegne za lekom za smirenje i tako sebe dovodi do začaranog kruga i verovanja da je bez lekova nefunkcionalna.

Da li žene češće pate od nesanice nego muškarci?

Da, žene iamju dva puta veće šanse da pate od nesanice nego muškarci. Neka istraživanja kažu da društveni faktori, poput nezaposlenosti ili razvoda, povećavaju mogućnost dolaska do nesanice. Žene su, češće od muškaraca, u poziciji lošeg spavanja zbog toga što su žene. Drugim rečima, tipično ženske karakteristike dovode do stresnih situacija koje umanjuju kvalitet sna. Menopauza i period pre menopauze često izazivaju  hormonski disbalans, pa i fiziološki stres koji umanjuje kvalitet ili mogućnost sna. Ista je situacija s jakom PMS-om. Trudnoća je, takoĂ°e, stanje koje dovodi do lošeg ili izostanka sna. Što je stresnija situacija u kojoj se nalazite, to je veća mogućnost da ostanete bez dobrog sna.

Vežba za dobar san

Uspavljivanje se može i uvežbati. Korišćenje lekova je samo olakšivač nečemu što možete uraditi na zdraviji i efikasniji način. Tretman nesanice je najbolji kada uključuje integrativin pristup problemima sa uspavljivanjem. Dakle, ponekada nije dovoljno da se služimo samo psihološkim i psihoterapijskim saznanjima, već i socijalnim veštinama (koje mogu modulirati razdražljivi temperament – koji dovodi do teškoća u uspavljivanju) i promenama u ponašanjima i navikama koje narušavaju dobar san.

Dnevne «vežbe» protiv nesanice:

-Konzumirajte manje kafe, alkohola i cigareta, naročito pre odlaska na spavanje
-Ne večarajte pre spavanja. Trudite se da vam poslednji obrok bude bar tri sata pre odlaska u krevet
-Fizička aktivnost je poželjna tokom dana, ali nikako u kasnim satima, pred odlazak na spavanje
-Izbegavajte popodnevni san, naročito u kasno popodne
-Ako ste u prilici, posećujte masera. Masaža veoma povoljno utiče na opuštanje muskulature
-Regulišite vreme odlaska na spavanje i budite se u isto vreme svakog dana
-Napravite beleške o kvalitetu vašeg sna i vremenu spavanja. One će vas tačno obavestiti da li ste uspeli da postignete dobar ritam buĂ°enja i uspavljivanja

Noćne «vežbe» protiv nesanice:

-Odlazite na spavanje uvek u isto vreme i budite se u isto vreme, bez obzira kada ste zaspali
-Ne provodite previše vremena u krevetu. Vreme koje trošite na bezuspešno uspavljivanje može samo da vas iznervira i uznemiri, a to nikako ne pospešuje san
-Ako ste u mogućnosti, napravite posebnu spavaću sobu, koja će vam služiti samo za seks i san
-Napravite okruženje koje će poboljšati vaš san. Lezite u hladan i uduban krevet i zamračenu sobu
-Uspavljujte se lepim mislima, mislite na prirodu, usmesto na brige s posla
-Topla kupka sat vremena pre odlaska na spavanje, povoljno utiče na opuštanje vaših mišića i na kvalitet vašeg sna
-Rutinske radnje su dobre za uspavljivanje. Ako se naviknete da čitate knjigu u krevetu, ona vam može poslužiti bolje nego lek za san
"
Sačuvana
semi-pro
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 693

« Odgovor #9 poslato: Mart 30, 2015, 12:20:58 posle podne »

S vremena na vreme se jave ali zadnjih par meseci su bas intenzivne. Probacu taj persen pa cu da vidim kako ce da ide
Sačuvana
AnĂ°elko
Gost
« Odgovor #8 poslato: Mart 30, 2015, 12:12:10 posle podne »

I ja od kad znam za sebe imam problema sa nesanicom. Nekad da,nekad ne,sve zavisi. Primetio sam da naprimer pogotovo vikendom imam taj problem jer ništa ne radim tokom dana i onda se ni ne umorim. Radnim danima,škola,trening,ostale obaveze i umorim se i uveče padnem u krevet i zaspim ko mala biba.  ;D I da,ako se nakrkam gluposti pre spavanja,onda san bude otežan...
Ne mogu da gasim elektroniku u sobi pošto je i mama tu pa ona oće da gleda televizor,tako da sam bukvalno celog života spavao pored upaljenog TV-a. Da li to može biti štetno i koliko?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #7 poslato: Mart 30, 2015, 12:00:29 posle podne »

A koliko dugo vremenski imas problema sa nesnicom? ...pokusaj da se opustis pred spavanje..."smiris misli"...

"Tablete melatonina" nisu bombone...shvati ih ozbiljno..."razlika izmedju leka i otrova je doza"...budi obazriv...i bez panicenja..."covek je sam sebi najgori neprijatelj"...dakle, smiri se, sredi se...vise razmisljaj o bitnim stvarima u zivotu...

Probaj persen...esktrakti valerijane, maticnjaka, nane...i bez "insomnia tripovanja"...
Sačuvana
semi-pro
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 693

« Odgovor #6 poslato: Mart 30, 2015, 11:40:35 pre podne »

Poslednji obrok od spavanja udaljen oko sat i po. A tih sat i po dva pred spavanje ne pijem nikakve tecnosti kako ne bi ustajao nocu za u wc, jer ako i tad ustanem onda nema nista od spavanja. Popio sam i celu kutiju melatonina 5-10 tabletica pre spavanja i tu nisam osetio bas nikakvu razliku. Da da hladnija soba i iskljucim i mob i tv lap top. Jedino ruter za wi fi bude upaljen. A neki lekovi na biljnoj bazi. A siguno je i do psihe malo, jer sad kad legnem unaped znam da ce da mi treba dugo vremena.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #5 poslato: Mart 30, 2015, 02:02:56 pre podne »

Treniram uvek u periodu izmedju 12 i 14h. Ne koristim nikakav stimulans. Cak korisim i ZMB6 vec oko mesec dana. Nemam nikakve pobleme stresove, nista. Uvek lezem u istom periodu oko 1, 2. I ustajem oko 10 11. Ne pijem nikada ni kafu cajeve koka kolu. Jednostavno legnem i lezim lezim ne mogu da se uspavam. Razmisljam da uzmem nesto i od lekova.
I Dzej kako si resio to?

Koliki ti je razmak izmeĂ°u poslednjeg obroka i odlaska na počinak? ...nekada problem može biti i preobilan obrok...

A jedan od problema je i podsvesna opterećenost nesanicom...sam sebe uvodiš u nesanicu...tehnika dubokog disanja može pomoći...da li u sobi gde spavaš imaš neke električne ureĂ°aje? Soba u kojoj spavaš bi trebalo da bude nekoliko stepeni hladnija od ostalih prostorija...

A po pitanju "zepam" porodice, činiš sebi "magareću uslugu", stvaraš sebi problem zavisnosti od istih...

Neki čajevi mogu biti korisni - lavanda, majčina dušica, matičnjak...hmelj je dobro rešenje...

Hmelj je jako dobar prirodni sedativ, pa se zbog toga koristi za umirenje nerava i kao prirodni lek protiv nesanice. Ova biljka ublažava nervozu, nemir i stres, podstiče san i "jača živce". U mnogim zemljama jastuci se pune hmeljom jer obezbeĂ°uju dobar san i leče nesanicu, a vi možete da se odlučite i za stari, dobri čaj koji daje podjednako dobre rezultate. Pomešajte po 50 grama hmelja i odoljena, odvojte tri kašike ove mešavine i prelijte ih sa 400 mililitara vrele vode. Ostavite da stoji dva sata, pa procedite. Čaj se pije uveče, pred spavanje.
 
Sačuvana
belgrade style
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1203


« Odgovor #4 poslato: Mart 29, 2015, 09:24:24 posle podne »

Pusti da gledas nesto sto volis i sto te opusta. Ja pustim Drzavni posao i nikad se jos nije desilo da me ne uspava. A ako volis sport mozes da gledas utakmice Jelen Super lige, toliko su dosadne da moras da zaspis :-D
Sačuvana
semi-pro
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 693

« Odgovor #3 poslato: Mart 29, 2015, 08:41:00 posle podne »

Treniram uvek u periodu izmedju 12 i 14h. Ne koristim nikakav stimulans. Cak korisim i ZMB6 vec oko mesec dana. Nemam nikakve pobleme stresove, nista. Uvek lezem u istom periodu oko 1, 2. I ustajem oko 10 11. Ne pijem nikada ni kafu cajeve koka kolu. Jednostavno legnem i lezim lezim ne mogu da se uspavam. Razmisljam da uzmem nesto i od lekova.
I Dzej kako si resio to?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2 poslato: Mart 29, 2015, 04:42:52 posle podne »

Imam nesanicu vec neko vreme, tj ne mogu da se uspavam sat i po dva od kada legnem. Moze neki doktorski savet kako bi resio to

Kad treninraš? Tj. koliko je to udaljeno od počinka?

Koristiš li neki stimulans? Kofein? Guarana? Koliko vremenski je njihovo uzimanje udaljeno od počinka?

Neki stresovi? Problemi?

Da li si menjao "satnicu"? Dnevno-noćni ritam budnosti i spavanja? Smenski rad? Moraš da legneš ranije nego inače, jer se ranije i budiš ili...?
Sačuvana
semi-pro
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 693

« Odgovor #1 poslato: Mart 29, 2015, 03:48:39 posle podne »

Imam nesanicu vec neko vreme, tj ne mogu da se uspavam sat i po dva od kada legnem. Moze neki doktorski savet kako bi resio to
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.121 sekundi sa 18 upita.