TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395021 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 19, 2024, 09:34:14 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 3 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Vitamin D3  (Pročitano 16956 puta)
kokakolaviski
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 1

« Odgovor #31 poslato: Avgust 05, 2023, 06:34:27 posle podne »

Vitamin D utice na testosteron pre svega. Neverovatno je koliko trenutne generacije u proseku manjkaju vitamin D. ;D

https://maksimum5.wordpress.com/2023/08/05/visok-nivo-vitamina-d-visok-nivo-testosterona/
Sačuvana
Dr Gorana Grkovic
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2082


« Odgovor #30 poslato: Novembar 07, 2012, 10:14:27 pre podne »

preporucena dnevna doza vit D3 je 5 µg, to je sasvim dovoljno.
Sačuvana
Galleryst
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2140


Today is my future!

« Odgovor #29 poslato: Novembar 06, 2012, 10:33:43 posle podne »

Znaci u principu da krenem sa 5000 svaki dan? Da povecavam ja to sa vremenom?
Sačuvana
Ko ne zna, a misli da zna - Kloni ga se. Ko ne zna, a zna da ne zna - Nauci ga. Ko zna, a misli da ne zna - Uputi ga. Ko zna i zna da zna - Sledi ga.
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #28 poslato: Jul 29, 2012, 10:13:30 posle podne »

Tematika vit D nije potpuno razjašnjena koliko se meni čini. Generalno Vit D bi trebalo da radi suplementarno PTH-u tj da utiče na povećanje koncentracije Ca u krvi. To se postiže povećanjem resorpcije Ca u bubrezima i razgradnjom kostiju.

PTH utiče na povećanje konverzije vit D do aktivne forme, tako da neka logika tog tipa postoji. Ono što mene nervira jeste ta neka doza inkonsistencije u literaturi, gde ja ne bih mogao da se zakunem da je dejstvo vit D katabolično po kosti dok PTH po defaultu jeste zbog svog stimulatornog dejstva na osteoklaste.

Ono što vit d recimo radi anabolično po kosti jeste da potstiče sintezu proteinske komponente kostiju (osteokalcina).

Logika iza ne unošenja dodatnog Ca - ako je resorpcija povećana, potrebno je manje Ca. Ovo treba dovesti u pitaanje jer telo jako brzo ume da nishodno reguliše svoje signlne puteve postižući svoj prvobitni balans.

Sam vit D jako lepo utiče na osteoporozu. Kao "kostokatabolični" hormon to ne verujem da bi mogao da odradi na taj način. O5 se vraćam na osteokalcin.



Priča vezana za vit D nije tako prosta kao i za bilo koji hormon. Pri tome grupa -kalcitriola jesu steroidni hormoni sa svojom grupom nuklearnih receptora tj uticajem na gensku expresiju.
Sačuvana
BBBbbb
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1178


Jusqu'ici tout va bien…

« Odgovor #27 poslato: Jul 28, 2012, 04:47:05 posle podne »

Vit D utiče na metabolizam Ca i kao što kažeš, ubacivati još Ca uz suplementaciju istog nije baš poželjno.

Cini mi se da kod osteoporoze preporucuju Ca i vit D.
E sad dodaj na to neki kamencic u bubregu kod pacijenta.

Neka mudrost ako moze na ovu temu?
Sačuvana
MiskoNish
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 49


« Odgovor #26 poslato: Jul 12, 2012, 01:29:46 posle podne »

Citat
Vitamin D leči depresiju?

Da li sunce može da izleči depresiju? Ako je verovati novom istraživanju, odgovor je potvrdan, a razlog za to je vitamin D naš organizam stvara nakon izlaganja sunčevim zracima.

Više ranijih istraživanja pokazalo je da vitamin D može da smanji depresivnost kod pacijenata.

„Prvo, primetila sam da su mnogi moji pacijenti koji su patili od depresije imali manjak vitamina D u telu“, kaže Suvar Patak, voĂ°a istraživanja sa Univerziteta u Teksasu".

„Kada sam im propisala suplemente, ispostavilo se da im se raspoloženje značajno popravio“.

Zatim je dr Patak zamolila učesnike da popune upitnike o simptomima depresije i uzimaju vitamin D2 jednom sedmično tokom osam nedelja. Kada su pacijenti ponovo podvrgnuti ispitivanju posle 12 nedelja, simptomi kod većine njih više nisu bili tako ozbiljni.

Kako se vitamin D bori protiv depresije?

„Taj vitamin je važan za odreĂ°ene delove mozga zadužene za ponašanje i osećanja – poput amigdale i hipokampusa, pa kada je njegov nivo u organizmu nizak, ne može da funkcioniše kako bi trebalo“, kaže ona.

„Vitamin D zadužen je za otpuštanje odreĂ°enih neurotransmitera poput dopamina, serotonina i epinefrina – istih onih na koje treba da deluju i antidepresivi“.

U planu je da se uskoro sprovede studija većeg obima, ali za sada se ne može pouzdano tvrditi da vitamin D leči depresiju, kaže ona.

http://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2012&mm=07&nav_id=626038
Sačuvana
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #25 poslato: Februar 26, 2012, 09:41:56 posle podne »

Vit D utiče na metabolizam Ca i kao što kažeš, ubacivati još Ca uz suplementaciju istog nije baš poželjno.
Sačuvana
bb
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 303

« Odgovor #24 poslato: Februar 26, 2012, 05:02:57 posle podne »

Vazan mi je jer cak ni preko leta nisam bila izlozena suncu.
Kalcijum se ne spominje kao vazan dodatak uz vit D, cak mislim da ne bi valjalo uneti jos dodatnog kalcijuma uz vit D jer postoji opasnost od talozenja kalcijuma u raznim delovima tela, kao npr na zidovima arterija.

Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #23 poslato: Februar 25, 2012, 11:06:06 posle podne »

A što ti je tako važan baš vitamin D?
Ako je važan MG, još je važnijii kalcijum...
Sačuvana
bb
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 303

« Odgovor #22 poslato: Februar 25, 2012, 08:55:45 posle podne »

Kupila sam u Pansportu Vit D, now foods, 400IU a posle sam tek videla ovo sto pisete za vigantol. Danas sam kupila i vigantol i sad citajuci onaj link koji je MiskoNish dao razmisljam da li uz taj vit D treba da dodam i  magnezijum kao suplement? Pise da je magnezijum najvazniji kofaktor : http://www.vitamindcouncil.org/about-vitamin-d/vitamin-d-cofactors/magnesium/.
Inace ne pijem nikakve multivitamine-minerale. Probala bih sa 8 kapi vigantola dnevno (5333i.j.).
Postoji i druga taktika uzimanje jos vecih doza, ali ne svaki dan, zaboravila sam sad koliko cesto, koja bi trebalo da je jos efikasnija.
Sačuvana
M a r k o n i
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5118


« Odgovor #21 poslato: Januar 19, 2012, 01:18:28 posle podne »

odliicno, mada ja vec narucio D3, ali moze i ovo da se proba :)
Sačuvana
applejuice
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 3

« Odgovor #20 poslato: Januar 19, 2012, 01:17:39 posle podne »

Vigantola nije bilo na trzistu jedno vreme upravo zbog tog problema sa ambalazom. Sada je to zamenjeno i moze da se koristi. Provereno u apoteci.

U svakom slucaju, veliko olaksanje za kucni budzet.  ;)
Sačuvana
M a r k o n i
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5118


« Odgovor #19 poslato: Januar 19, 2012, 12:48:28 posle podne »

mozda su zamenili ambalazu od tada, proslo je 2 godine  ?
Sačuvana
MiskoNish
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 49


« Odgovor #18 poslato: Januar 19, 2012, 11:33:33 pre podne »

Vigantol kupujte samo ako ima plastičnu kapaljku, a ne gumenu jer se ispostavilo da ona ispušta neko otrovno jedinjenje:

http://www.politika.rs/rubrike/potrosac/Povucene-vigantol-kapi-za-bebe.lt.html

Doza tog jedinjenja je vrlo mala, ali ipak ...

Inače, hvala za info, to je baš extra isplativo!
Sačuvana
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #17 poslato: Januar 19, 2012, 12:35:20 pre podne »

najs, tnx za info :)
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.105 sekundi sa 18 upita.