TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394257 Teme od strane 25002 Članovi Poslednji član: lazic037

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 19, 2024, 04:20:14 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 6 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Mleko - zdrava namirnica ili otrov?  (Pročitano 22064 puta)
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #66 poslato: Decembar 27, 2012, 07:33:54 posle podne »

Ja mislim da bi PWM trebalo da se popije sa vodom. Ako sam dobro shvatio. 8)
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #65 poslato: Decembar 27, 2012, 07:28:40 posle podne »

odatle i preporuke nekih da se kao pwm konzumira i whey i kazein u isto vreme... što mi je uvek bilo nelogično. Ali kapiram priču i zanimljivo mi je da čujem nešto novo.

U svakom slučaju pitanje se svodi na to koliko je jednom rekreativcu ova informacija bitna a koliko ne. I da li će rekreativac zaista toliko pogrešiti ako uzme whey sa mlekom posle treninga.  Zasada to nikome nisam savetovala.  Ako ništa drugo, dosta ljudi ima problema sa varenjem mleka (što je naravno druga tema ali ovo je i moj slučaj) i ako zbog toga doĂ°e do imalo smanjenja apetita , automatski manje hrane uneseš kao pwm obrok što ne valja itd itd...
« Poslednja izmena: Decembar 27, 2012, 07:37:11 posle podne od strane MightyMO » Sačuvana
pedjoni986
Gost
« Odgovor #64 poslato: Decembar 27, 2012, 06:49:14 posle podne »

Ne poznajem coveka koji pije u Pwm sa whey proteinom mleko, i 90% vezbaca pije ga sa vodom, no dobro nauka je cudo, pisete nove stranice istorije :D Drago mi je da ucestvujem u tome  8)
Sačuvana
Terror
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1800


terroristes

« Odgovor #63 poslato: Decembar 27, 2012, 05:58:21 posle podne »

Inace povremeno ubacim po neki whey da mi malko narastu misici al sam sad shvatio zasto mi to nabacivanje misica ide tako sporo.
Pijem whey iskljucivo sa mlekom  :o :o :o
Bio hvala na ovom strucno napisanom tekstu sad ljudi znaju da li ce im se proteini ugraditi sad ili odmah   ;D ;D ;D
Sačuvana
Nase ce sjene hodati po Becu ,lutati po dvoru , plasiti gospodu...
Biochemo
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2340


« Odgovor #62 poslato: Decembar 27, 2012, 03:38:22 posle podne »

mojih 5 para

Mleko samo po sebi jeste emulzija ili koloid globula masti u vodenom medijumu. U tom vodenom medijumu se pored globula masti (pominjem ove trenutno nama od interesa) nalaze još kazeinske micele i proteini surutke.

Kupovno mleko je homogenizovano. Ono što se ponekad kaže "kao voda" i/ili da je "smeće" jer neće da se 'vata kajmak. I naravno da je takvo jer je homogenizovano. Homogenizacija podrazumeva ispumpavanje "mleka direktno sa krave" kroz cevčice sa jako uskim otvorima. Forsiranje ovakve emulzije kroz ove uske otvore (usled kavitacije i turbulencije) dovodi do razaranja lipidnih globula. Ukratko, globule se usitnjuju, povećava se kontaktna površina globula sa medijumom, a količina emulgatora koja je bila dovoljna pre usitnjavanja više nije. Ovo dovodi do toga da lipidne partikule ulepljuju jako dostupne micele kazeina, čime se povećava njihova rastvorljivost. Uzmemo u obzir povećanu rastvorljivost i smanjenu veličinu partikula, dobijamo homogenizovano mleko.

Proteini surutke su rastvorni u vodi. U kravljem mleku imamo 3,6% proteina. Od toga 80% je kazein. (~0.7% veja)

Ako pravimo pwm pretpostavljam da u 200ml mleka, stavljamo 25g izolovanog proteina surutke. Dakle skoro 18x više proteina surutke nego što ih je bilo. Kako to utiče tačno na sam matrix, nemam pojma, ali možemo da uočimo par stvari. U vodi ovaj protein je rastvorljiv u tim količinama što znamo iz vodenih proteinskih šejkova. U ovih 200ml imamo svega 14.4g pomenutih micela, koje su dovoljno stabilne da danima stoje u tetrapaku u vodenoj sredini (dakle ima ih skoro duplo manje nego dodatog whey-a). Pored toga imamo ~175ml vodenog rastvora laktoze (~4%). Meni se čini da proteinski šejk možemo da napravimo i u 175ml vode. Usled povećanja koncentracije rastvora, i smanjenja relativne količine vode dolazi do favorizacije aglomerisanja prisutnih partikula. Verovatno je da dolazi do lepljenja proteina surutke sa micelama, kao i micela sa micelama (pa i veja sa vejom). Ipak, količinski gledano sve i da hoćemo da ulepimo sav vej za kazein-lipidne partikule to nije moguće bez padanja nekog teškog taloga. Neki moj zaključak je da nisam siguran u kojoj meri i da li dolazi do aglomeracije ovih partikula, ali svakako nije moguće da je sav (ili čak većina) veja u pomenutim aglomeratima (ili čitaj deo je sigurno u vodi).

Cela ova priča sa aglomeracijom i lepljenjem veje za ove micele je zbog (verovatno) jedine validne premise vezano za ovo usporavanje - a to je da mast lepi protein, koji se posle sporije razgraĂ°uje zbog lipida koji sprečava dejstvo digestivnih proteaza kada pwm stigne u naša creva. Ipak ističem da čak i u slučaju lepljenja, proteini će se naći na površini micele, tako da nije nužno da se uopšte značajno povećava vreme varenja ulepljenog whey-a.

Definitivnu tačku na ovu priču verovatno da nećemo dobiti, jer iza apsolutno nebitnog odgovora leži sasvim solidna količina eksperimentalnog rada.

Zašto sam rekao nebitnog odgovora? Sve i da usporava taj oh tako brzi whey, to nije bitno. Bitna je količina visoko kvalitetnog proteina, a ako se duže zadržva u crevima može samo da bude dobra stvar zbog konstantnijeg, umerenijeg i dužeg priliva AK u krvotok. You can only metabolise so much at a time, da ne ulazim sad i u tu priču.
Sačuvana
pedjoni986
Gost
« Odgovor #61 poslato: Decembar 27, 2012, 01:13:04 posle podne »

Popio sam celu Zorku Sabac  8)
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #60 poslato: Decembar 27, 2012, 01:02:15 posle podne »

opšte uvaženi stav je da se zbog masnoća apsorpcija proteina usporava, ali željno iščekujem i objašnjenje suprotnog stava.

Ja samo znam da kada popijem protein sa mlekom ne mogu da jedem dosta dugo... toliko me zasiti. Dok sa vodom samo "proĂ°e" i već kroz pola sata sam gladna.
Sačuvana
Ironman.
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2208


« Odgovor #59 poslato: Decembar 27, 2012, 12:03:49 posle podne »

Mleko , voda..povela se rasprava kao da zivot zavisi od toga...
pa taj rad... dobra tema da se konačno neki urbani mitovi iskorene, makar na uzorku jedne mini-teme koja se zove Mleko-zdrava namirnica ili otrov... Ipak se većina ostalih tema završava na tome koliko merica i grama čega i dal je biceps leĂ°a ili triceps grudi. Evo čekamo Bajo-Kemu da baci svojih 5 para ;)
Sačuvana
Arbeit macht frei.
Miraa
PANSPORT TEAM
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2390


« Odgovor #58 poslato: Decembar 27, 2012, 11:51:36 pre podne »

Mleko , voda..povela se rasprava kao da zivot zavisi od toga...
Sačuvana
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #57 poslato: Decembar 27, 2012, 10:02:47 pre podne »

Nemam trenutno volje a ni potrebe da kopam po forumima i da trazim,kao ni ti. Nisam ni od koga cuo,procitao sam. Dole sam napisao da jako podrzavam da se ovde iznose oprecna misljenja,i da se to svede na neku konstruktivnu raspravu,a ne cim se iznese drugacije misljenje,da se odredjeni ''napredni'' clanovi ponasaju kao da su najpametniji na svetu. Pogotovo sto su ti isti clanovi,sto bi rekao jedan ucesnik foruma ''iskompleksirani geek-ovi koji te svoje komplekse ovde lece"...jos jedan pozdrav za njega,ala je opisao,svaka mu cast.  :)
Nema ljutnje Iron,tu se slazemo! 8)
Sačuvana
Ironman.
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2208


« Odgovor #56 poslato: Decembar 27, 2012, 08:24:51 pre podne »

evo i ja kažem da sam negde čitao i listao neke forume i mislim da se apsorpcija proteina ne može regulisati na taj način. Isto tako whey sa vodom je tu zbog manjeg broja kalorija i zato što voda nema laktozu kao mleko, a ne zato što je voda ''brža'' i zato što u našoj glavi imaginarno trče mali proteini na H2O kočijama i pumpaju napaćene mišiće posle treninga.

Jel to znači da bi čovek koji pije whey sa mlekom posle treninga imao slabiji napredak u hipertrofiji, jer protein pošto sporije putuje sa mlekom  ne stigne na vreme na ugradnju, za razliku od ovog koji pije s vodom pa odmah nahrani mišiće?

Bro-science je zato što si čitao na nekom tamo forumu/negde tamo/u časopisu/čuo, zato što nemaš relevantne naučne izvore/studije koje mogu potvrditi to što uzimaš kao da je aksiom proteinske sinteze.

Nema ljutnje, evo kažem, ja sam isto čuo da to sa usporavanjem proteina nema veze sa životom ali ne mogu da se setim gde to bi  ;) pravo da ti kažem i mrzi me da kopam, ako ne možeš ti da naĂ°eš, ne smeta mi ni da ostane na ovom nivou rekla-kazala  :)
Sačuvana
Arbeit macht frei.
Miraa
PANSPORT TEAM
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2390


« Odgovor #55 poslato: Decembar 27, 2012, 01:26:24 pre podne »

Cinjenica je da mleko usporava absorpciju i da ga narocito posle treninga treba piti sa vodom. Sto se tice onog ustajanja u toku noci da bi se jelo znam jednog lika koj to radi :) Ako moze tako pa neka radi mada je malo bzv biti toliko opterecen.
Sačuvana
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #54 poslato: Decembar 26, 2012, 11:52:00 posle podne »

Opet kazem,gde god sam citao,domaci ili strani sajtovi,forumi,ili blogovi,pominju prednosti konzumiranja whey-a sa vodom. I opet se slazem da ako postoje i neka drugacija misljenja,istrazivanja,da ih treba izneti. Ali ne volim to polivanje tipa "My way or highway". Kao neko podsmevanje ili ruganje putem foruma.
Sačuvana
pedjoni986
Gost
« Odgovor #53 poslato: Decembar 26, 2012, 11:47:01 posle podne »

Malo logike bez googlanja : Mleko samo po sebi je tesko, pa onda kad se sudare dva izvora proteina, kazein iz mleka i whey iz surutke valjda je logicno da malo duze prolaze kroz telo ( ispravite me ako gresim ) a i na mleko samo po sebi ljudi tesko reaguju (zavisi i kakvo je mleko) ..

Slicna je prica kad se sudare bilo koja dva izvora proteina,da jedan drugome smetaju pa im duze vreme treba za razgradnju (mozda i tu gresim)..

Sve u svemu sto ga 99,9% posto vezbaca ne pije u PWM nego pijemo whey sa vodom,valjda je logicno da je voda brza od mleka (mada to je samo moja ogranicena logika) ...ali ako je drugacije stvarno bih voleo da znam kako,zasto i odakle takav info..jer otkad znam za sebe znam da se mleko resorbuje par sati

« Poslednja izmena: Decembar 26, 2012, 11:50:50 posle podne od strane pedjoni986 » Sačuvana
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #52 poslato: Decembar 26, 2012, 11:41:39 posle podne »

Ne znam Pedjoni da li smo ti i ja spremni za tu novu dimenziju znanja...
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 6 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.089 sekundi sa 17 upita.