TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395190 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 29, 2024, 11:37:23 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Veštački zaslaĂ°ivači - da li goje i izazivaju izlivanje kalcijuma?  (Pročitano 2063 puta)
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #8 poslato: Januar 13, 2013, 11:59:00 pre podne »

Ne znam kako su to uspeli, ali uspeli su da Zero bude ukusnija od obične. :D Čak mi nekada bude krivo što pijem Zero i tako se lišavam meni stvarno dragocenih kalorija iz obične. :D
Sačuvana
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #7 poslato: Januar 12, 2013, 09:18:53 posle podne »

Ja ih ne koristim direktno uopšte, ali to nije razlog da ne postavim ovakav tekst. :D Jednostavno, ne obraćam pažnju na tu neku sitnu količinu šećera koju unosim. Indirektno ih, naravno, unosim. Zero Cola mi se više dopada od obične. :)
Prestao sam davno sokove da pijem osim u izlasku,i skontao da je Zero i meni lepsa od obicne. Samo sto je bruka koliko je malo kafica ima u ponudi.  :-\
Sačuvana
Nenad.LJ
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 244


« Odgovor #6 poslato: Januar 12, 2013, 06:16:45 posle podne »


Što se zaslaĂ°ivača tiče tu su uvek bila i biće oprečna mišljenja.  Ja sam se nekako navikla na njih, bar za kafu i tu i tamo za čaj....  ponekad za proteinske palačinke i slično... ali ne preterujem.



isto i ja.

u pocetku mi je bio cudan ukus svega u sta dodam zasladjivac ali sam se brzo navikao. sad mi je cudan ukus svega sa secerom. :D :D
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #5 poslato: Januar 03, 2013, 05:17:41 posle podne »

Ja ih ne koristim direktno uopšte, ali to nije razlog da ne postavim ovakav tekst. :D Jednostavno, ne obraćam pažnju na tu neku sitnu količinu šećera koju unosim. Indirektno ih, naravno, unosim. Zero Cola mi se više dopada od obične. :)
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #4 poslato: Januar 03, 2013, 05:09:45 posle podne »

Hvala na tekstu!

Što se zaslaĂ°ivača tiče tu su uvek bila i biće oprečna mišljenja.  Ja sam se nekako navikla na njih, bar za kafu i tu i tamo za čaj....  ponekad za proteinske palačinke i slično... ali ne preterujem.

Ja osetim razliku kad kafu napravim sa šećerom i kad kafu napravim sa zaslaĂ°ivačem... ne dolazi do naglih skokova šećera sa zaslaĂ°ivačem, tačno mogu da osetim... a znam kakva sam kad unosim šećer.  A inače moram da ga izbegavam.

tako da, kao i u svemu, umerenost... 
Sačuvana
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #3 poslato: Januar 03, 2013, 12:27:47 posle podne »

Nice! Inace,i ja ih koristim!  ;)
Sačuvana
Stefan L.
Gost
« Odgovor #2 poslato: Januar 03, 2013, 12:05:05 posle podne »

Dobar tekst kao i uvek. :)
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #1 poslato: Januar 03, 2013, 11:18:21 pre podne »

Pitanje: Tokom dijete za mršavljenje često pijem Diet Colu(dijetalna koka kola, bez šećera), zato što nema kalorija, ali sam pomalo zabrinut. Tako je ukusna da se osećam kao da varam, ali i razmišljam o tome koliko su veštački zaslaĂ°ivači, koji se nalaze u njoj, bezbedni. Da li možda podstiču gojenje i izlivanje kalcijuma?


Odgovor: I ja isto koristim veštačke zaslaĂ°ivače, i to par puta dnevno. Da postoji bilo kakvo ozbiljno istraživanje koje pokazuje da nisu bezbedni, sigurno ne bih. Milioni ljudi ih koriste, tokom proteklih nekoliko decenija, bez ikakvih potvrĂ°enih negativnih efekata.

Hajde da pogledamo činjenice

1) Gojenje

Znamo da šećer pospešuje osećaj gladi i njime unosimo dodatne kalorije u našoj dijeti. I, iako se sugerisalo da veštački zaslaĂ°ivači takoĂ°e podstiču osećaj gladi, većina studija nije potvrdila ovaj efekat. Da li postoje dokazi da zamena šećera veštačkim zaslaĂ°ivačima utiče na zdravlje ili gubitak masti? Na sreću, odgovor je "DA". Veoma pažljiva desetonedeljna studija je to potvrdila. Učesnici su bili podeljeni u dve grupe – obe grupe su imale istu količinu hrane i pića, ali je jedna grupa koristila šećer, a druga veštačke zaslaĂ°ivače.

Grupa koja je imala "normalnu" hranu i pića(sadrže prirodni šećer) unela je više kalorija, dodala na težini i telesnim mastima. Pored toga, kod ove grupe došlo je i do povećanja krvnog pritiska(u drugoj grupi zapažena je suprotna tendencija – snižavanje pritiska), kao i opadanja insulinske funkcije i povećanja triglicerida.

2) Bezbednost veštačkih zaslaĂ°ivača

Aspartam je sastavljen iz dve amino kiseline(koje su prirodni sastojci hrane) i metanola. Metanol je potencijalno toksičan oblik alkohola, koji može izazvati slepilo i smrt. MeĂ°utim, ono što "anti-aspartam borci iz fotelje" prećutkuju jeste to da su toksične supstance opasne samo u odreĂ°enim dozama, i da biste morali pojesti ceo kamion aspartama da bi postali zabrinuti za toksičnost. Na direktnom primeru predstavljeno – morali biste popiti 2 do 4 proteinska šejka, zaslaĂ°ena aspartamom, da biste uneli istu količinu metanola koja se nalazi u jednoj čaši soka od paradajza. Ja još uvek nisam čuo da iko upozorava ljude da ne piju ovaj sok, a vi?

Čak je i Evropsko telo za bezbednost hrane procenilo da ne postoji opasnost po zdravlje korišćenjem zaslaĂ°ivača, čak i u dosta većim dozama nego što bi ih bilo ko potencijalno koristio. Stoga, osim ako ne verujete u teoriju zavere stotine naučnika i regulativnih tela, ne postoji razlog da se bojite zaslaĂ°ivača.

3) Izlivanje kalcijuma

Jedna studija na ovu temu pokazala je da žene koje redovno piju koka kola napitke imaju slabije kosti od onih koje ih retko piju.  Neki podaci potvrĂ°uju da karbonizacija i fosforilacija gaziranih napitaka može uzrokovati izlivanje kalcijuma ili promenu odnosa fosfora i kalcijuma u ishrani. Mnogi sokovi sadrže fosfornu kiselinu. Studije su pokazale i da česta konzumacija karbonizovanih napitaka rezultira u slabijem unosu mleka, pa samim tim i kalcijuma.

Ipak, pomenuta studija nije jasno navela razlog zbog kojeg bi bilo ko(muškarci ili žene) prestali da piju par sokića dnevno. Prvo, ljudi koji su se nalivali koka kolom, u ovoj studiji, imali su unos fosfora sličan  ostalim učesnicima, ali je njihov odnos fosfora prema kalcijumu bio niži. Iz toga proizilazi da je za njihove slabije kosti zaslužan nizak unos kalcijuma.

Drugo, ovakva slabija struktura kostiju javila se samo kod osoba koje unose ogromne količine koka kole, ne i kod ljudi koji piju druge karbonizovane napitke sličnih nivoa karbonizacije, kofeina i fosfora. Za kraj, većina bodibildera pije whey protein, koji je bogat kalcijumom, pa bi to trebalo da reši problem odnosa kalcijuma i fosfora.


Autor: Mark Gilbert- BSc (Nutrition)

Prevod: Robert

Izvor: www.muscle-insider.com
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.085 sekundi sa 18 upita.