TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395116 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 24, 2024, 08:52:33 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Hrana u USA  (Pročitano 4678 puta)
Ironman.
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2208


« Odgovor #1 poslato: Mart 14, 2013, 10:23:35 pre podne »

Imao sam prilike da idem u SAD pre nedelju dana, pa da prenesem malo utiske. Evo nekoliko reči o SAD i njihovoj supermarket hrani.

Dakle, kao što sam rekao u nekoliko postova pre - hrana u SAD je u VONS-pavillion i u Whole foods supermarketima u 70% organska/bez GMO. Razlika u ceni je možda 5-15% tj. zdarvije je skuplje za toliko. Svaki suhomesnati proizvod: salama, šunka, slanina, kobasice, sve preraĂ°evine po pravilniku o deklarisanju moraju imati na sebi sve dodatke koje je proizvoĂ°ač turio u meso u količinama: nitrate, nitrite, konzervanse, veštačke boje, arome, hormone, antibiotike i ostale hemikalije. Ovde u principu prednjači Applegate (proizvoĂ°ač).

Većina proizvoda ima na sebi poreklo svinje, goveda ili pileta od kog je sačinjen proizvod, pa tako na Applegate proizvodima piše da su to pilići koji su skakutali po livadi, koke čeprkuše od kojih su stigla jajaxD... svinje koje su na farmama, humano ubijene i tretirane itd. sve to potvrĂ°uju dve nezavisne laboratorije itd.. http://www.applegate.com/our-standard  

Sve u svemu, moj zaključak (žalosni) je da se čovek u SAD u ovom trenutku može pravilnije i zdravije hraniti nego u Srbiji. Čak na voću imaju potvrde da je uzgajano udaljeno od autoputeva i vicilizacije, bez pesticida, bez kiselih kiša itd... i fakat organska jabuka koju sam probao je neverovatno ukusna i sočna. Takvu kod nas nisam pojeo decenijama...

Nažalost, sve ono što gledamo preko utubea ili dokumentaraca o zlim hormonima, farmama pilića koje hrane drugim pilićima, antibioticima u mesu goveda i svinja, vezano je za McDOnalds i slične lance brze hrane. Restorani ovog tipa su u Kaliforniji pusti/prazni. Čak iako se tamo neko zatekne to je stvarno margina života - dno dna, ono baš da živi u šatoru iza, da je na heroinu koji čeka da kupi od socijalne pomoći. Čak su u Orange couty-ju uveli da se 2 McD restorana ne mogu naći u radijusu od 6 milja, pa se nešto nisam ni nagledao tih Mekova, više ih vidim po Beogradu nego po celom Orangeu koji je površine vojvodine...

''Meso'' u Meku im stiže u vrećama u obliku pahuljica/kornflejksa, koji se posle meša sa vodom da se napravi mesna melasa od koje se prave burgeri. To mi je pričao drugar koji je radio u McDonaldsu jedno vreme... A kod nas imućnija deca slave roĂ°endan u Meku, ljudi čekaju i po 20 minuta da doĂ°u na red da naruče taj burger-- sirotinja jede pljesku, a buržuji idu na dupli čiz. Tragikomedija.

Ipak ti Ameri imaju pojma o životu, nisu debeli, glupi i jadni, kako ih mi gledamo sivh ovih godina. I pored toga, ne jedu hranu iz dokumentarca, ukoliko to ne odaberu da jedu. Čini mi se da tu očajnu hranu iz dokumentaraca jedemo mi u Srbiji, a da pored toga nemamo izbora za nešto što se zove organsko ili zdravo. Mi ne znamo poreklo piletine, govedine, mesnih preraĂ°evina, mleka, sira... makar onoga što se nalazi u marketima.

Eto, to je to ukratko ljudi, samo o hrani, a ima još tona stvari o lifestylu i ljudima... ako ima nekih pitanja o Americi tu sam da odgovorim koliko je to moguće u odnosu na ono što sam video i doživeo za tih desetak dana  ;)
Sačuvana
Arbeit macht frei.
Stranice: 1 [2] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.293 sekundi sa 17 upita.