TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395292 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 30, 2024, 11:18:19 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Testosteron i ostali hormoni - Lab.analiza  (Pročitano 3700 puta)
Dr Gorana Grkovic
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2082


« Odgovor #4 poslato: Maj 09, 2013, 12:19:56 pre podne »

Testosteron se u plazmi nalazi vezan za proteine, a samo mali procenat je slobodan, odnosno nije vezan za proteine ( oko 2 % ). Oni cine ukupni testosteron. Dihidrotestosteron je metabolit testosterona, koji je daleko potentniji od testosterona i on se odredjuje kada postoji problem sa prostatom. Mislim da nema potrebe rutinski proveravati testosteron, ukoliko nema potrebe za tim. Tribulus samo pomaze prirodnu produkciju testosterona i nema potrebe uzimati tribulus ukoliko imas ispod 30 godina, od 30 pa na dalje moze imati svrhu. Mada, ako si ga vec dobio, mozes i da probas, da vidis kako ces reagovati.

Kortizol ima svoju ulogu, i , ako si ljut, bice vecih vrednosti, najprostije receno. Njegovo odredjivanje je inace kompleksnije, postoji vise metoda za odredjivanje kortizola, a nisam sigurna sta se u laboratorijama radi od toga.
Sačuvana
Milan 21
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 243

« Odgovor #3 poslato: Maj 07, 2013, 06:48:51 pre podne »

Postovanje doktorka. Proslo je skoro nedelju dana kako sam postavio ovu temu i vec sam mislio da niko nece ni odgovoriti :)
Nisam nesto nervozan, mislim u granicama normale :) , mada malo me je imunitet ove godine bas zezao, cetiri puta sam bio prehladjen, sto se ranijih godina nije desavalo, malo me je cudilo jer koristim redovno Multivit komplekse,Omega 3, hranim se zdravo i sl.
Inace treniram  sa tegovima zadnjih 3-4 god,nikada nisam koristio hemiju.A u pitanju je cista radoznalost,dobio sam nedavno neke suplemente na poklon medju njima i Tribulus terestis od Bioteka i hteo sam da ga testiram na sebi,pa sam hteo da izvrsim analizu testosterona pre i nakon upotrebe,dosta sam citao o tome,i koliko sam zakljucio nivo pomenutog hormona je najbitniji u ovom sportu, medjutim vidim da tu postoje tri tipa testosterona,pa da pitam koji se obicno testira?
A za Kortisol znam da je hormon stresa, da utice na razgradnu misica,katabolizam,pad imuniteta,pa reko da pitam onoga ko zna, koja je njegova uloga u svemu tome:)? Da li je njegov nivo uopste i relevantan za ovaj sport?Da li to recimo znaci da ako sam danas nesto ljut, nervozan i gladan recimo i odem u “lab” njegov nivo ce biti visok, a sutradan budem sav happy, jedem dobro, izmerim ga, nivo ce mu biti nizak :) ?
Sačuvana
Dr Gorana Grkovic
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2082


« Odgovor #2 poslato: Maj 07, 2013, 12:12:20 pre podne »

Prakticno, treba uraditi ukupni i slobodni testosteron ( to je ustvari aktivna forma testoterona ), a vrednosti zavise od referentne laboratorije i od starosti pacijenta ( do 50 godine i preko 50 godine ). Svakako ces u nalazu dobiti granicne vrednosti.

Kortiyol je tzv hormon stresa, skace u stresnim situacijama pretezno pa otud i takav naziv. Da li si nervozan, kakav ti je imunitet...? To su samo neka od pitanja koja se ticu kortizola. Da li imas neki problem pa razmisljas da proveris hormone?
Sačuvana
Milan 21
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 243

« Odgovor #1 poslato: April 30, 2013, 04:46:19 posle podne »

Postovanje svim korisnicima foruma.Imam par pitanja.Zeleo bih da mi odgovori neko ko se razume u materiju.

Kada radimo labaratorijsku analizu nivoa testosterona  u krvi vezanu za bodi bilding, koji je to tacno testosteron posto u ponudi analiza hormona u labaratorijama rade se tri tipa testosterona: Testosteron, Slobodni testosteron i Dihidro testosteron. I koje su mu  referentne vrednosti tj.optimalne za  mladog zdravog coveka na pocetku tridesetih?
E sad video sam da u ponudi ima i merenje Kortisola, sta nam on kazuje i da li vredi i njega meriti, koje su mu prihvatljive vrednosti?
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.132 sekundi sa 18 upita.