TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395185 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 27, 2024, 07:35:37 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: L-Carnitin+Chrome  (Pročitano 5147 puta)
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16710


« Odgovor #12 poslato: Avgust 07, 2014, 03:51:39 posle podne »

Hormon sa kojim imam problema je Androstendion, povišen mi je.

Što se ishrane tiče, doručak mi je oko 8h - neki musli, ali suvi bez mleka ili jogurta + kafa (2u1), posle toga pre ručka još nekada pojedem neku voćku oko 11h. Za ručak jedem najčešće meso ili jaja, nekada bez ikakvih priloga (krompir, pirinač jedem jako retko), salata je uvek obavezna. U toku popodneva oko 3-4h pojedem jednu bananu + kafa, a za večeru oko 19h 2 tonus hleba sa nekim namazom. To je otprilike to, nekada imam mala odstupanja, ali uglavnom ovako izgleda :)
Hormon sa kojim imam problema je Androstendion, povišen mi je.

Što se ishrane tiče, doručak mi je oko 8h - neki musli, ali suvi bez mleka ili jogurta + kafa (2u1), posle toga pre ručka još nekada pojedem neku voćku oko 11h. Za ručak jedem najčešće meso ili jaja, nekada bez ikakvih priloga (krompir, pirinač jedem jako retko), salata je uvek obavezna. U toku popodneva oko 3-4h pojedem jednu bananu + kafa, a za večeru oko 19h 2 tonus hleba sa nekim namazom. To je otprilike to, nekada imam mala odstupanja, ali uglavnom ovako izgleda :)

Meni se tvoja ishrana uopšte ne sviĂ°a.Bolje da izbaciš te 2u1 kafe nego što si izbacila bitne vrste hrane.
Prilog ti je za ručak vrlo bitan,tj.ugljeni hidrati u vidu pirinča/krompira kao i salate. Hleb sa namazom jedi isključivo prepodne i to ako baš moraš.O kojoj vrsti namaza pričaš? Večera ti je prerano i jako slaba.
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #11 poslato: Avgust 06, 2014, 03:58:37 posle podne »

Hormon sa kojim imam problema je Androstendion, povišen mi je.

Što se ishrane tiče, doručak mi je oko 8h - neki musli, ali suvi bez mleka ili jogurta + kafa (2u1), posle toga pre ručka još nekada pojedem neku voćku oko 11h. Za ručak jedem najčešće meso ili jaja, nekada bez ikakvih priloga (krompir, pirinač jedem jako retko), salata je uvek obavezna. U toku popodneva oko 3-4h pojedem jednu bananu + kafa, a za večeru oko 19h 2 tonus hleba sa nekim namazom. To je otprilike to, nekada imam mala odstupanja, ali uglavnom ovako izgleda :)

Ujutru bih ubacila i neki izvor proteina, da li jaja ili mericu proteina, nešto od toga... neki mlečni proizvod, ako ti prija, ne moraš izbacivati ujutru... najbolje jogurt sa probiotikom.... voćka je ok, možeš povremeno ubaciti i orašaste plodove - npr sirovi badem, lešnik...kašiku maslinovog ulja preko salate... kao prilog uz ručak možeš i boraniju,grašak, kukuruz, mešano povrće... uveče izbaci hleb, iako je tonus odličan ja bih ga ostavila za prvi deo dana, uveče samo neka lagana salata sa ribom ili piletinom, npr... ili sa mladim sirom ili ella sirom...

možeš pijuckati u toku dana vodu sa isceĂ°enim limunom i grejpom, što više vode u toku dana, pogotovo na ovim vrućinama...
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #10 poslato: Avgust 06, 2014, 01:09:15 posle podne »

Ako je u pitanju sindrom policisticnih jajnika...evo nekih smernica...

"Sindrom policističnih jajnika – ishrana sa niskim udelom ugljenih hidrata može da ublaži simptome

Policistični jajnici proizvode ciste. Ako patite od sindroma policističnih jajnika, nizak unos ugljenih hidrata može vam ponuditi efikasno ublažavanje stresnih simptoma.

Simptomi sindroma policističnih jajnika

Iako policistični jajnici sami po sebi ne izazivaju uvek probleme, hormonske promene koje ih prate mogu sa sobom doneti neprijatne simptome. Simptomi uključuju višak dlaka na licu ili telu, povećanje težine, neredovne menstruacije ili izostanak menstruacija, akne, promene raspoloženja, teškoće sa začećem, ponovljeni pobačaji i u nekim slučajevima ćelavost. Što je još gore, žene koje pate od sindroma policističnih jajnika imaju veći rizik od dobijanja ozbiljnih bolesti kao što su dijabetes, visok krvni pritisak, ugrušak krvi, bolesti srca i rak materice.

Sindrom policističnih jajnika u vezi je sa fenomenenom insulinska rezistencija, koja se može uspešno ukloniti smanjenjem unosa ugljenih hidrata.

Od previše insulina vaši hormoni pošašave

Svaki put kad jedete nešto slatko ili skrobasto (peciva, testo, odnosno ugljene hidrate), to što pojedete se razlaže i pretvara u glukozu koja izaziva porast šećera u krvi. Vaš nivo šećera u krvi obično kontroliše sistem hormona. Ako nivo šećera suviše poraste, gušterača proizvodi insulin, hormon koji snižava nivo šećera u krvi. Ako stalno jedete hranu bogatu ugljenim hidratima, ćelije vašeg tela mogu postati manje osetljive na insulin, tako da je sve više insulina potrebno da se snizi šećer u krvi.

Visok nivo insulina u krvotoku navodi jajnike i nadbubrežne žlezde da proizvode previše muških hormona. Visok nivo muških hormona može izazvati simptome preterane maljavosti, akne i ćudljivost i povećati rizik od srčanih bolesti. Oni takoĂ°e ometaju normalno oslobaĂ°anje hormona iz hipofize u mozgu koji regulišu proces ovulacije i proizvodnju ženskih polnih hormona u jajnicima. Ovo može biti razlog izostajanja menstruacije ili neredovnih menstruacija, kao i neplodnosti.  Neželjeni efekti mnogih lekova imitiraju simptome sindroma policističnih jajnika.

Lečenje simptoma sindroma policističnih jajnika lekovima

Ako lekar otkrije da imate sindrom policističnih jajnika, možda će vam prepisati kontraceptivne pilule sa visokim sadržajem estrogena koje bi jajnici trebalo da proizvode. Možda ćete takoĂ°e dobiti lek protiv dijabetesa kao što je metformin da bi vam ćelije bile osetljivije na insulin. Ako vaši simptomi uključuju i akne, lekar vam može prepisati kreme sa steroidima.

Neželjeni efekti lekova za policistične jajnike

Svi ovi lekovi mogu imati neprijatne pa čak i opasne neželjene efekte. Kontraceptivne pilule mogu dovesti do povećanja telesne težine i pojave depresije, povećati rizik od zgrušavanja krvi, bolesti srca i visokog krvnog pritiska – bolesti koje možda već imate kao posledicu sindroma policističnih jajnika.

Metformin može da prouzrokuje gubitak apetita, mučninu i proliv, nadutost. Duža upotreba steroidnih krema izaziva istanjivanje kože i suzbijanje imunog sistema.

Ako želite da pobedite sindrom policističnih jajnika, treba da prestanete da preopterećujete vaše telo ugljenim hidratima

Prvi korak koji treba preduzeti da ublažite simptome sindroma policističnih jajnika je dakle smanjenje unosa ugljenih hidrata. Na taj način će vaš nivo insulina prirodno pasti i drugi hormoni u vašem telu će postepeno početi da se ponovo vraćaju u ravnotežu.

Dakle, uklonite sve derivate šećera iz ishrane, kao što su kolači, konditorski proizvodi (slatkiši), slatka pića, med i skrobastu hranu kao što su hleb, testenina, pirinač i krompir. Ne brinite, nećete biti gladni jer možete da jedete piletinu, ribu, omelet, bogate kremaste umake, avokado, zelenu salatu i svo zeleno povrće koje poželite. Obavezno je piti najmanje 2 litre vode dnevno, da isperete štetne toksine koji će nastajati kako vaše telo bude razlagalo masti.

Dodaci ishrani (suplementi) koji ublažavaju simptome policističnih jajnika

Dr Atkins smatra dodatke ishrani bitnim delom plana ishrane, posebno u lečenju sindroma policističnih jajnika. Vredan dodatak ishrani je N-acetil cistein, ili NAC. U jednom istraživanju, žene sa sindromom policističnih jajnika i visokim nivoima insulina koje su uzimale izmeĂ°u 1,8 i 3 grama NAC-a dnevno pet do šest nedelja, iskusile su značajno smanjenje nivoa insulina i poboljšanu osetljivost na insulin.

N-acetil-cistein ima jako antioksidantno dejstvo, obnavlja nivo glutationa posle intenzivnih napora,  sprečava restiratorne infekcije i nazebe, ubrzava oporavak posle prehlada i fizičke aktivnosti,  smanjuje nivo holesterola, povećava izgradnju mišićne mase, povećava izdržljivost i snagu.

Dr Atkins takoĂ°e preporučuje amino-kiselinu Dr Atkinsza sprečavanje želje za konzumiranjem šećera. Ispitivanja na životinjama su pokazala da glutamin pomaže i u borbi protiv insulinske rezistencije. Glutamin kontroliše šećer u krvi.

Hrom je veoma važan mineral ako imate sindrom policističnih jajnika, jer podstiče jetru da proizvede supstancu koja se zove faktor tolerancije glukoze, koja povećava efikasnost insulina. Nedostatak hroma uzrokuje simptome insulinske rezistencije i dijabetes. U jednoj studiji, dodaci hroma u kombinaciji sa fizičkim vežbanjem smanjuju insulin i nivo holesterola u krvi.

B vitamini su takoĂ°e važni za kontrolisanje simptoma sindroma policističnih jajnika. B3 je sastavni deo faktora tolerancije glukoze, B5 pomaže u kontrolisanju metabolizma masti i B6 balansira nivo hormona. D-Chiro-inozitol povećava efikasnost insulina kod pacijenata sa sindromom policističnih jajnika, smanjuje nivo muških hormona i vraća normalne menstruacije.

D-Chiro-inozitol je jedinjenje koje nije dostupno kao nutritivni suplement, ali je prisutan u soja lecitinu.

Ako preduzmete gore navedene mere možete preokrenuti simptome sindroma policističnih jajnika koji nastaju usled visokog nivoa insulina i neravnoteže polnih hormona. Još uvek nije jasno da li ove mere mogu policistične jajnike vratiti na zdravo stanje – mada je moguće da jajnici postanu normalni i zdravi usled prirodnog procesa zaceljenja koji se vremenom odvija."
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #9 poslato: Avgust 06, 2014, 01:06:37 posle podne »

Uzroci povisenja androstendiona su najcesce u sklopu hiprefunkcije kore nadbubrezne zlezde( npr. hormonski aktivan adenom), u sindromu policisticnih jajnika, Kusingovoj bolesti( porast glikokortikoida)...dakle, ako mozes pojasni koji je uzrok, dijagnoza, jer od svega toga zavisi i preporuka ishrane...
Sačuvana
Sabina
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 37

« Odgovor #8 poslato: Avgust 06, 2014, 08:12:56 pre podne »

Hormon sa kojim imam problema je Androstendion, povišen mi je.

Što se ishrane tiče, doručak mi je oko 8h - neki musli, ali suvi bez mleka ili jogurta + kafa (2u1), posle toga pre ručka još nekada pojedem neku voćku oko 11h. Za ručak jedem najčešće meso ili jaja, nekada bez ikakvih priloga (krompir, pirinač jedem jako retko), salata je uvek obavezna. U toku popodneva oko 3-4h pojedem jednu bananu + kafa, a za večeru oko 19h 2 tonus hleba sa nekim namazom. To je otprilike to, nekada imam mala odstupanja, ali uglavnom ovako izgleda :)
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16710


« Odgovor #7 poslato: Avgust 05, 2014, 02:45:10 posle podne »

Ono što ti je najbitnije pri gubljenju masnog tkiva jeste ishrana. Da li možeš da nam napišeš jednodnevni plan ishrane?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #6 poslato: Avgust 05, 2014, 02:43:23 posle podne »

Vidi , jako je bitno o kakvom se hormonskom poremecaju radi...policisticni jajnici? Neki problem sa nadbubreznom zlezdom...

Daleko od toga da ti karnitin i hrom mogu pogorsati stanje...ali, da napomenem da suplementacija L-karnitinom moze dovesti do povecanja LH(luteinizirajuci hormon hipofize), koji stupa u interakciju sa polnim zlezdama...dakle, treba biti obazriv...
Sačuvana
Sabina
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 37

« Odgovor #5 poslato: Avgust 05, 2014, 02:36:40 posle podne »

Inače, nemam problema sa znojenjem, ali zbog hormonskog poremećaja imam problema sa zadržavanjem vode u organizmu, pa mislim da bi l-carnitin mogao bar malo da pripomogne  :)
Sačuvana
Sabina
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 37

« Odgovor #4 poslato: Avgust 05, 2014, 02:35:20 posle podne »

Visoka sam 162 cm, 64 kg, izuzetno sam jake konstitucije, ali naravno želela bih da skinem nekih 5-6 kg. Koristila sam jedno vreme whey protein, koji mi je obično bio zamena za večeru. Sad bih probala samo sa l-carnitinom, pa da vidim kakvih rezultata će biti :)
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #3 poslato: Avgust 05, 2014, 12:48:26 posle podne »

Svakako, pre svakog treninga - bilo da je fudbal ili trčanje u pitanju, jedna supena kašika (1 čep)  20-30 minuta pre treninga,

da li koristiš još nešto od suplementacije? za oporavak?   kako se osećaš?
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16710


« Odgovor #2 poslato: Avgust 05, 2014, 12:11:21 posle podne »

Treba da ga piješ pre treninga,oko pola sata pre :)
Koliko si visoka i teška?
Sačuvana
Sabina
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 37

« Odgovor #1 poslato: Avgust 05, 2014, 11:57:06 pre podne »

Uzela sam ovaj sagorevač u cilju smanjenja masnih naslaga. Redukakovala sam i ishranu jer naravno ona radi 80% posla. Treniram 4 puta nedeljno fudbal i 2 puta nedeljno trčanje po 10 km. Koliko često mi preporučujete i kada mi preporučujete da uzimam l-carnitin?

Hvala unapred na odgovorima :)
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.096 sekundi sa 18 upita.