TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394566 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 09:40:34 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 213 214 [215] 216 217 ... 282 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ishrana pitanja  (Pročitano 708252 puta)
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1019 poslato: Novembar 14, 2014, 12:43:54 posle podne »

Posto nemam sebi da priustim whey itd...Pokusavam iz ishrane sto vise proteina,  e sada hteo sam da uzmem kreatin sumece tablete (za to imam) e sada posto immam 15 i po god da li uopste da uzimam to ili ne?

Nemoj.  Kada sakupiš novac, možeš uzeti whey protein i piti ga samo posle treninga. Možeš iskoristiti neku od povoljnih akcija u Pansportu za proteine.  
Nemoj žuriti, najbitnije je upravo ono što radiš sada - da se fokusiraš na ishranu i trening.

Upravo se bas fokusiram na sto bolju ishranu i pravilno izvodjenje vezbi, ali opet za whey protein (moji roditelji nisu saglasni za to) misle da je to ko zna sta :D ne smem ni da im pomenem

Uh,uh, roditelji, zablude, uopštavanje...

Slažem se sa Monikom...tvoj prioritet je kvalitetna, raznovrsna i izbalansirana ishrana, koja će tvom telu dati dovoljno gradivnih materija za oporavak i izgradnju "muskulature" maximalno "aktivirane" sistematičnim i stručno voĂ°enim treningom...

Prioriteti...

 1. ISHRANA
 2. VITAMINSKO-MINERALNI KOMPLEKSI
 3. OMEGA-3 MASNE KISELINE ( efa)
 4. PROTEINSKI SUPLEMENTI ( dominacija whey)

A za kreatin ima vremena...tj. ako nisi poradio na prioritetima, kreatin ti sam za sebe neće pomoći...to nije "čarobni napitak uspeha", već "dodatak" osnovi...

P.S. verovatno bi se tvoji roditelji manje bunili, ako popiješ "malo alkohola", ili sate provodiš uz komp, ili ako sate provodiš u "zadimljenim" prostorijama...eh...

A razumem ja ali opet, videcu jos za whey sa njima, ali ono, ako ne kad imam odem kupim u pansport par onih kesica(jeste da ce me vise izaci to, ali opet) naravno uz sto bolju i kvalitetniju ishranu :D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1018 poslato: Novembar 14, 2014, 12:41:12 posle podne »

Posto nemam sebi da priustim whey itd...Pokusavam iz ishrane sto vise proteina,  e sada hteo sam da uzmem kreatin sumece tablete (za to imam) e sada posto immam 15 i po god da li uopste da uzimam to ili ne?

Nemoj.  Kada sakupiš novac, možeš uzeti whey protein i piti ga samo posle treninga. Možeš iskoristiti neku od povoljnih akcija u Pansportu za proteine. 
Nemoj žuriti, najbitnije je upravo ono što radiš sada - da se fokusiraš na ishranu i trening.

Upravo se bas fokusiram na sto bolju ishranu i pravilno izvodjenje vezbi, ali opet za whey protein (moji roditelji nisu saglasni za to) misle da je to ko zna sta :D ne smem ni da im pomenem

Uh,uh, roditelji, zablude, uopštavanje...

Slažem se sa Monikom...tvoj prioritet je kvalitetna, raznovrsna i izbalansirana ishrana, koja će tvom telu dati dovoljno gradivnih materija za oporavak i izgradnju "muskulature" maximalno "aktivirane" sistematičnim i stručno voĂ°enim treningom...

Prioriteti...

 1. ISHRANA
 2. VITAMINSKO-MINERALNI KOMPLEKSI
 3. OMEGA-3 MASNE KISELINE ( efa)
 4. PROTEINSKI SUPLEMENTI ( dominacija whey)

A za kreatin ima vremena...tj. ako nisi poradio na prioritetima, kreatin ti sam za sebe neće pomoći...to nije "čarobni napitak uspeha", već "dodatak" osnovi...

P.S. verovatno bi se tvoji roditelji manje bunili, ako popiješ "malo alkohola", ili sate provodiš uz komp, ili ako sate provodiš u "zadimljenim" prostorijama...eh...
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1017 poslato: Novembar 14, 2014, 12:41:01 posle podne »

Posto nemam sebi da priustim whey itd...Pokusavam iz ishrane sto vise proteina,  e sada hteo sam da uzmem kreatin sumece tablete (za to imam) e sada posto immam 15 i po god da li uopste da uzimam to ili ne?

Nemoj.  Kada sakupiš novac, možeš uzeti whey protein i piti ga samo posle treninga. Možeš iskoristiti neku od povoljnih akcija u Pansportu za proteine. 
Nemoj žuriti, najbitnije je upravo ono što radiš sada - da se fokusiraš na ishranu i trening.
Upravo se bas fokusiram na sto bolju ishranu i pravilno izvodjenje vezbi, ali opet za whey protein (moji roditelji nisu saglasni za to) misle da je to ko zna sta  ne smem ni da im pomenem
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #1016 poslato: Novembar 14, 2014, 10:20:27 pre podne »

Posto nemam sebi da priustim whey itd...Pokusavam iz ishrane sto vise proteina,  e sada hteo sam da uzmem kreatin sumece tablete (za to imam) e sada posto immam 15 i po god da li uopste da uzimam to ili ne?

Nemoj.  Kada sakupiš novac, možeš uzeti whey protein i piti ga samo posle treninga. Možeš iskoristiti neku od povoljnih akcija u Pansportu za proteine. 
Nemoj žuriti, najbitnije je upravo ono što radiš sada - da se fokusiraš na ishranu i trening.
Sačuvana
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #1015 poslato: Novembar 14, 2014, 09:42:41 pre podne »

Nemoj žuriti da potrošiš pare. Sakupi za monohidrat pa onda kupi njega.
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1014 poslato: Novembar 14, 2014, 09:11:07 pre podne »

Posto nemam sebi da priustim whey itd...Pokusavam iz ishrane sto vise proteina,  e sada hteo sam da uzmem kreatin sumece tablete (za to imam) e sada posto immam 15 i po god da li uopste da uzimam to ili ne?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1013 poslato: Novembar 13, 2014, 11:21:12 posle podne »

posto sam doruckovao ovsene i jaja za dorucak, posle treninga pirinac + proteine pa posle opet pirinac, jel mogu tipa oko 5-6h popodne uzeti opet 100g ovsenih, posto nemam druge hidrate ? a trebam uneti ukupno oko 350-400 ?

Možeš naravno...samo se nadam da nemaš "problema sa varenjem", koje veći unos ovsenih može kod "osetljivih pojedinaca" da izazove( pojačan sadržaj dijetnih vlakana) - grčeve, nadutost, gasove, čujnu "peristaltiku"...

P.S. ne zaboravi da dobrom organizacijom nekada možeš da postigneš dosta stvari...ranije ustajanje,priprema hrane za predstojeći dan...poneseš u adekvatnoj ambalaži nešto hrane i eto rešenja...

I da, možeš sa sobom da poneseš i čuveni "stiropor", kako popularno zovu pirinčane galete( preporuka, Benlian food, "zeleno pakovanje" ' integralni pirinač)...

Nemam problema sa varenjem, svako vece lezem u 10-11, ustajem u 7-8, kuvam pirinac spremam dorucak i sve, a sto se tice ovog rise cake, kod mene nema integralni trazio sam, ali vecinom oni obicni:D

Pogledaj malo bolje, obiĂ°i i prodavnice zdrave hrane...možeš ubaciti i heljdu, ražene pahuljice, ječam, spelta pšenicu,kinou(naravno, ako imaš mogućnosti, cena baš i nije bajna)...promene čine život lepšim, a i ishranu raznovrsnijom...prijatno  :D

izvinite sto ovde pitam, pogresno je mesto, ali ja dnevno pijem bas mnogo video preko 6l svakoog dana, moram da pijem iz velikih casa, ali ne pijem uopste na silu, uzivam dok pijem vodu, ali prvo sam se uplasio mislio da imam secer, ali vadio sam krv za srednju skolu pa je sve bilo super, da li ima veze do metabolizma ili nesto slicno ? cim ustanem moram litar da popijem, jedino je zeznuto kad idem popodne u skolu, popijem 3-4 litra pre 1h pa u busu kad me potera ufff

Vidi , ok je piti vodu, neke preporuke, uopštene, su 2,5 - 4 l vode u toku dana, plus potrebe u toku treninga( 1l na sat intenzivne aktivnosti)...

Čak su preporuke lekara internista i dovoljan unos vode pogotovu u "periodu odmah nakon buĂ°enja"..."dovoljna" hidratacija je osnova zdravlja, normalnog funkconisanja svakog našeg organa, pre svega bubrega, mozga, srca...

Mada ne treba ići u krajnost..bitan je i unos soli( NaCl) u toku dana koji može dovesti do osećaja pojačanje zeĂ°i...ograniči i unos soli( vidljiva so, soljenje, kao i slane namirnice) na oko 5 gr dnevno( 1 ravna kafena kašičica)...kakva ti je ishrana, da li soliš hranu?

Naša hrana i sama za sebe sadrži "natrijum", tzv. "skriveni izvori soli", tako da treba biti umeren i po tom pitanju, dakle, umeriti se u "dosoljavanju" hrane...

@darkrider ok je da pijes 6l vode na dan ja nekad pijem i vise

@cvetkoper to da se u zadnja 2 obroka ne jedu hidrati je glupost kljucni faktor je koliko hidrata pojedes u toku dana i pozeljno je da su manje vise ravnomerno rasporedjeni po obrocima da ne uneses 400 u jednom npr... sve ostalo nece praviti razliku ni 2%...

aha razumem, a  da li je ok da unosim 300-350g uh, 150g proteina, 40-50g masti na mojih 65kg, 178cm, ono imam solidne treninge, ali nekad mislim da je mnogo kolicinski:D

Mogu i obični...baš kao što ti je rečeno, bitan je unos hidrata u 3 "termina", u prvom obroku( kad ustaneš), pre treninga i posle treninga...ako ti je unos u ovim periodima zadovoljavajući, nema potreba za previše dodataka  ;)

Po pitanju "titriranja" unos hidrata, neko će "laički reći" idi do granice zamašćivanja, ali budi oprezan, bez krajnosti...
Sto se soli tice, kad jedem jaja koristim so i to je jedino(ne racunajuci nekad kad se rucak posoli) ali opet mozda i ta skrivena so sto se rekli, nebitno meni ne smeta, prija mi kad pijem vodu, nego mislio sam da je lose toliko za organizam.

Ma nije loše, daleko od toga...ali uvek ima jedno ali što nam sreću kvari...

Svi znamo da voda razblažava želudačni sadržaj...

Da bi normalno, nesmetano, varili hranu, pogotovu naše dragocene proteine, potrebna nam je kisela sredina( HCl), dakle, previše vode, "razblažen" želudačni "kiseli" sadržaj...

Tako da nije na odmet ubaciti i male manipulacije unosom vode...
Moja preporuka bi bila da "poslednji unos" vode bude oko 15-20 min pre obroka, potom sačekati 45-60 min posle obroka i dalje nastaviti sa uzimanjem vode...

Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1012 poslato: Novembar 13, 2014, 11:07:06 posle podne »

posto sam doruckovao ovsene i jaja za dorucak, posle treninga pirinac + proteine pa posle opet pirinac, jel mogu tipa oko 5-6h popodne uzeti opet 100g ovsenih, posto nemam druge hidrate ? a trebam uneti ukupno oko 350-400 ?

Možeš naravno...samo se nadam da nemaš "problema sa varenjem", koje veći unos ovsenih može kod "osetljivih pojedinaca" da izazove( pojačan sadržaj dijetnih vlakana) - grčeve, nadutost, gasove, čujnu "peristaltiku"...

P.S. ne zaboravi da dobrom organizacijom nekada možeš da postigneš dosta stvari...ranije ustajanje,priprema hrane za predstojeći dan...poneseš u adekvatnoj ambalaži nešto hrane i eto rešenja...

I da, možeš sa sobom da poneseš i čuveni "stiropor", kako popularno zovu pirinčane galete( preporuka, Benlian food, "zeleno pakovanje" ' integralni pirinač)...

Nemam problema sa varenjem, svako vece lezem u 10-11, ustajem u 7-8, kuvam pirinac spremam dorucak i sve, a sto se tice ovog rise cake, kod mene nema integralni trazio sam, ali vecinom oni obicni:D

Pogledaj malo bolje, obiĂ°i i prodavnice zdrave hrane...možeš ubaciti i heljdu, ražene pahuljice, ječam, spelta pšenicu,kinou(naravno, ako imaš mogućnosti, cena baš i nije bajna)...promene čine život lepšim, a i ishranu raznovrsnijom...prijatno  :D

izvinite sto ovde pitam, pogresno je mesto, ali ja dnevno pijem bas mnogo video preko 6l svakoog dana, moram da pijem iz velikih casa, ali ne pijem uopste na silu, uzivam dok pijem vodu, ali prvo sam se uplasio mislio da imam secer, ali vadio sam krv za srednju skolu pa je sve bilo super, da li ima veze do metabolizma ili nesto slicno ? cim ustanem moram litar da popijem, jedino je zeznuto kad idem popodne u skolu, popijem 3-4 litra pre 1h pa u busu kad me potera ufff

Vidi , ok je piti vodu, neke preporuke, uopštene, su 2,5 - 4 l vode u toku dana, plus potrebe u toku treninga( 1l na sat intenzivne aktivnosti)...

Čak su preporuke lekara internista i dovoljan unos vode pogotovu u "periodu odmah nakon buĂ°enja"..."dovoljna" hidratacija je osnova zdravlja, normalnog funkconisanja svakog našeg organa, pre svega bubrega, mozga, srca...

Mada ne treba ići u krajnost..bitan je i unos soli( NaCl) u toku dana koji može dovesti do osećaja pojačanje zeĂ°i...ograniči i unos soli( vidljiva so, soljenje, kao i slane namirnice) na oko 5 gr dnevno( 1 ravna kafena kašičica)...kakva ti je ishrana, da li soliš hranu?

Naša hrana i sama za sebe sadrži "natrijum", tzv. "skriveni izvori soli", tako da treba biti umeren i po tom pitanju, dakle, umeriti se u "dosoljavanju" hrane...

@darkrider ok je da pijes 6l vode na dan ja nekad pijem i vise

@cvetkoper to da se u zadnja 2 obroka ne jedu hidrati je glupost kljucni faktor je koliko hidrata pojedes u toku dana i pozeljno je da su manje vise ravnomerno rasporedjeni po obrocima da ne uneses 400 u jednom npr... sve ostalo nece praviti razliku ni 2%...

aha razumem, a  da li je ok da unosim 300-350g uh, 150g proteina, 40-50g masti na mojih 65kg, 178cm, ono imam solidne treninge, ali nekad mislim da je mnogo kolicinski:D

Mogu i obični...baš kao što ti je rečeno, bitan je unos hidrata u 3 "termina", u prvom obroku( kad ustaneš), pre treninga i posle treninga...ako ti je unos u ovim periodima zadovoljavajući, nema potreba za previše dodataka  ;)

Po pitanju "titriranja" unos hidrata, neko će "laički reći" idi do granice zamašćivanja, ali budi oprezan, bez krajnosti...
Sto se soli tice, kad jedem jaja koristim so i to je jedino(ne racunajuci nekad kad se rucak posoli) ali opet mozda i ta skrivena so sto se rekli, nebitno meni ne smeta, prija mi kad pijem vodu, nego mislio sam da je lose toliko za organizam.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #1011 poslato: Novembar 13, 2014, 10:47:46 posle podne »

posto sam doruckovao ovsene i jaja za dorucak, posle treninga pirinac + proteine pa posle opet pirinac, jel mogu tipa oko 5-6h popodne uzeti opet 100g ovsenih, posto nemam druge hidrate ? a trebam uneti ukupno oko 350-400 ?

Možeš naravno...samo se nadam da nemaš "problema sa varenjem", koje veći unos ovsenih može kod "osetljivih pojedinaca" da izazove( pojačan sadržaj dijetnih vlakana) - grčeve, nadutost, gasove, čujnu "peristaltiku"...

P.S. ne zaboravi da dobrom organizacijom nekada možeš da postigneš dosta stvari...ranije ustajanje,priprema hrane za predstojeći dan...poneseš u adekvatnoj ambalaži nešto hrane i eto rešenja...

I da, možeš sa sobom da poneseš i čuveni "stiropor", kako popularno zovu pirinčane galete( preporuka, Benlian food, "zeleno pakovanje" ' integralni pirinač)...

Nemam problema sa varenjem, svako vece lezem u 10-11, ustajem u 7-8, kuvam pirinac spremam dorucak i sve, a sto se tice ovog rise cake, kod mene nema integralni trazio sam, ali vecinom oni obicni:D

Pogledaj malo bolje, obiĂ°i i prodavnice zdrave hrane...možeš ubaciti i heljdu, ražene pahuljice, ječam, spelta pšenicu,kinou(naravno, ako imaš mogućnosti, cena baš i nije bajna)...promene čine život lepšim, a i ishranu raznovrsnijom...prijatno  :D

izvinite sto ovde pitam, pogresno je mesto, ali ja dnevno pijem bas mnogo video preko 6l svakoog dana, moram da pijem iz velikih casa, ali ne pijem uopste na silu, uzivam dok pijem vodu, ali prvo sam se uplasio mislio da imam secer, ali vadio sam krv za srednju skolu pa je sve bilo super, da li ima veze do metabolizma ili nesto slicno ? cim ustanem moram litar da popijem, jedino je zeznuto kad idem popodne u skolu, popijem 3-4 litra pre 1h pa u busu kad me potera ufff

Vidi , ok je piti vodu, neke preporuke, uopštene, su 2,5 - 4 l vode u toku dana, plus potrebe u toku treninga( 1l na sat intenzivne aktivnosti)...

Čak su preporuke lekara internista i dovoljan unos vode pogotovu u "periodu odmah nakon buĂ°enja"..."dovoljna" hidratacija je osnova zdravlja, normalnog funkconisanja svakog našeg organa, pre svega bubrega, mozga, srca...

Mada ne treba ići u krajnost..bitan je i unos soli( NaCl) u toku dana koji može dovesti do osećaja pojačanje zeĂ°i...ograniči i unos soli( vidljiva so, soljenje, kao i slane namirnice) na oko 5 gr dnevno( 1 ravna kafena kašičica)...kakva ti je ishrana, da li soliš hranu?

Naša hrana i sama za sebe sadrži "natrijum", tzv. "skriveni izvori soli", tako da treba biti umeren i po tom pitanju, dakle, umeriti se u "dosoljavanju" hrane...

@darkrider ok je da pijes 6l vode na dan ja nekad pijem i vise

@cvetkoper to da se u zadnja 2 obroka ne jedu hidrati je glupost kljucni faktor je koliko hidrata pojedes u toku dana i pozeljno je da su manje vise ravnomerno rasporedjeni po obrocima da ne uneses 400 u jednom npr... sve ostalo nece praviti razliku ni 2%...

aha razumem, a  da li je ok da unosim 300-350g uh, 150g proteina, 40-50g masti na mojih 65kg, 178cm, ono imam solidne treninge, ali nekad mislim da je mnogo kolicinski:D

Mogu i obični...baš kao što ti je rečeno, bitan je unos hidrata u 3 "termina", u prvom obroku( kad ustaneš), pre treninga i posle treninga...ako ti je unos u ovim periodima zadovoljavajući, nema potreba za previše dodataka  ;)

Po pitanju "titriranja" unos hidrata, neko će "laički reći" idi do granice zamašćivanja, ali budi oprezan, bez krajnosti...
Sačuvana
eXe GYM - Novi Sad
Aktivan član
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 911


eXe GYM - Novi Sad
« Odgovor #1010 poslato: Novembar 13, 2014, 06:08:20 posle podne »

to ti niko inicjalno ne moze reci jedi nedelju dve dana kosntantno vidi dal se kilaza krece u zeljenom pravcu pa koriguj prema tome proteini su k masti ako oces da smrsas drzi tako ako oces da se ugojis digni na 70 a hidrate koriguj u zavisnosti gde tezina ide i sta ti zelis :)
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1009 poslato: Novembar 13, 2014, 05:47:00 posle podne »

Mnogo je kad biju. :)
Znaci mnogo a :D ?
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #1008 poslato: Novembar 13, 2014, 05:29:57 posle podne »

Mnogo je kad biju. :)
Sačuvana
Panta rei, panta res.
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1007 poslato: Novembar 13, 2014, 05:26:32 posle podne »

@darkrider ok je da pijes 6l vode na dan ja nekad pijem i vise

@cvetkoper to da se u zadnja 2 obroka ne jedu hidrati je glupost kljucni faktor je koliko hidrata pojedes u toku dana i pozeljno je da su manje vise ravnomerno rasporedjeni po obrocima da ne uneses 400 u jednom npr... sve ostalo nece praviti razliku ni 2%...

aha razumem, a  da li je ok da unosim 300-350g uh, 150g proteina, 40-50g masti na mojih 65kg, 178cm, ono imam solidne treninge, ali nekad mislim da je mnogo kolicinski:D
Sačuvana
eXe GYM - Novi Sad
Aktivan član
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 911


eXe GYM - Novi Sad
« Odgovor #1006 poslato: Novembar 13, 2014, 05:19:57 posle podne »

@darkrider ok je da pijes 6l vode na dan ja nekad pijem i vise

@cvetkoper to da se u zadnja 2 obroka ne jedu hidrati je glupost kljucni faktor je koliko hidrata pojedes u toku dana i pozeljno je da su manje vise ravnomerno rasporedjeni po obrocima da ne uneses 400 u jednom npr... sve ostalo nece praviti razliku ni 2%...
Sačuvana
Cvetko
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1820


« Odgovor #1005 poslato: Novembar 13, 2014, 04:30:41 posle podne »

Slavisa da li mogu i obicni nekad ono imaju 80g uh, sto nije lose za popunjavanje dnevnog unosa uh i jel ih mogu jesti sad u ovim satima, posto one price da se ne jedu uh u poslednja 2 obroka zato sto ce otici u salo
Sačuvana
Stranice: 1 ... 213 214 [215] 216 217 ... 282 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.227 sekundi sa 18 upita.