TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394576 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 03:58:25 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 282 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ishrana pitanja  (Pročitano 708301 puta)
Lego
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 15

« Odgovor #4214 poslato: Mart 18, 2020, 03:24:08 posle podne »

Hvala vam na odgovorima.

-  Ne obraćam uopšte pažnju na sastav hrane koju unosim, zbog toga sam i rekao da znam da je potreban sistematičniji prisup. Na taj obrok posle teretane najviše obraćam pažnju odnosno najčešće to bude testenina ili krompir + belo meso + neka salata, uveče danima kada treniram sir + bademe i to je to. A šta bi mogao preporučiti da je jednostavnije za pripremu a da bih mogao jesti na terenu odnosno da nije suviše komplikovano za konzumiranje?
- suplementaciju ne pijem, ne konzumiram ništa dodatno i hteo bih da tako ostane, bez bilo kakve hemije (opet, ne razumem se ali ukoliko postoji nešto gde je sastav potpuno prirodan, svakako sam otvoren za to)
- super sam raspoložen sem kada nisam iscrpljen :)
- kada su u pitanju vežbe koje radim, mislim da baš neću umeti da objasnim jer verujem da postoje stručniji naziv, ali pokušaću deskriptivno. :)
Svaki trening počinjem sa trčanjem na traci, uvek setujem i veći nagib i brzinu a završavam na bicikli, takođe veća brzina. Kada radim noge radim onu veliku presu (na kojoj radim i samo listove) , skupljanje nogu, širenje nogu, ubacujem plenkove, ona vežba sa guranjem pod opterećenjem gde su mi aktivni mišići cele noge, i još jednu-dve vežbe kombinujem
- grudi i leđa - radim benč ( mislim da se tako zove) , kosi benč,  neke vežbe sa tegićima, tu mi je recimo problem što za leđa radim svega jednu vežbu - za donji deo kada sam naslonjem do ispod kukova na onoj spravu - spuštam se do kraja i dižem sa tegom od 10-15 kg i to je to, a imam problema sa leđima i trebao bih još neke da uvrstim, samo što uvek imam osećaj da nešto ne radim dobro pa batalim, radim za grudi onu spravu sa širenjem/ skupljanjem ruku
- za biceps/ triceps i ramena radim one standardne vežbe sa tegićima, za triceps klasičnu vežbu gde povlačim teret dole/gore na onoj spravi,  ona presa za ramena gde teret vučem na gore, možda još jednu-dve ali ne bih znao kako da objasnim dovoljno da me razumete. :)

Stomak radim svaki trening, kombinujem plankovanje i onu vežbu gde se samo laktovima oslanjam i dižem/spuštam cele noge do određenog ugla ili zadržavam. Radim sve u 4 ponavljanja, kombinujem uvek dve vežbe, tako mi je i trener rekao da je najefikasnije, odnosno radim jednu vežbu nakon toga drugu, napravim kratku pauzu, pa ponovo prvu pa drugu, malo dužu pauzu i prelazim na sledeće.

- ne gledam na ishranu kao na prečice, štaviše sam voleo da eksperimentišem dok sam imao više vremena, ovo se više odnosilo na teretanu - prosto stvarno ne uživam u tome, ne mogu da kažem da mi predstavlja bilo kakvo zadovoljstvo niti sam ikada bio sportski tip, ali mislim da je i ovo veliki uspeh budući da sam vezao više od 3 meseca intenzivnog treniranja i rezultati su vidljiviji nego ikada. Videćemo vremenom, možda u nekom trenutku počne da mi prija. Kao verovatno i većina - ne volim proces ali volim rezultat  ;D

Eto, nadam se da sam pružio malo više detalja i da sam dovoljno dobro opisao vežbe koje radim.  Može li biti da više kg gubim zbog trčanja i bicikle, jer ih po 15 minuta na početku odnosno na kraju svakog treninga uvrštavam, te su malo intenzivniji?

Hvala vam :) Pokušao sam da otvorim novu temu, ali se nisam snašao. Takođe sam i pregledao ceo post sa linkom prosleđenim u vezi sa ishranom, međutim najiskrenije veći deo nisam razumeo budući da sam potpuno van tematike. Svakako ću se malo dublje posvetiti pa verujem da će se vremenom iskristalisati sve.
« Poslednja izmena: Mart 18, 2020, 03:27:44 posle podne od strane Lego » Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #4213 poslato: Mart 16, 2020, 08:03:56 pre podne »

Kao što kolega kaže, trening i ishrana idu "ruku pod ruku".

Kako izgledaju treninzi na nedeljnom nivou i koje vežbe radiš? Opterećenja, br ponavljanja...?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #4212 poslato: Mart 15, 2020, 03:01:03 posle podne »

Moj savet će biti da otvoriš svoju temu gde možemo detaljnije o svemu...

Što se tiče ishrane jako malo si nam informacija dao bi mogli da budemo precizni u "savetima"...da li pratiš ciljani unos proteina, hidrata, masti? Trebaće više obroka...bar 4...čini mi se da ne obraćaš pažnju na unos zdravih masti( priloženi meni)...

Što se tiče "redovnosti ishrane" potrudi se da blagovremeno( veče pre) pripremiš obroke koje ćeš poneti sa sobom u adekvatnoj ambalaži...ako nemaš redovne i dobro formulisane obroke obezvredio si i dobro formulisan trening, kao i suplementaciju( ako je koristiš?)

O ishrani osnovno( sa smernicaa oko dijet pristupa)... https://forum.pansport.rs/index.php?topic=250925.0

I da se razumemo, jako dobro razumem tvoje obaveze na poslu, ali moraš naći načina( dobra organizacija i sl.) da ispoštuješ faktor "redovnosti" i u pogledu ishrane i treninga...to je uslov svih uslova za bilo kakav napredak...

Inače, 4-5 vežbi po mišićnoj grupi...a ti bi još? ;) A koje vežbe radiš ako nije problem da podeliš sa nama?

Što se tiče sna, opet jako bitna stvar...i u pogledu dužine spavanja, kao i ustaljenog vremena odlaska na počinak...

Mnogo stvari zavisi od tebe i dobre ogranizacije - ako nemaš redovne dobro formulisane obroke, ne spavaš dovoljno, a treninzi nisu "dovoljno stimulativni", jako teško...

Inače, libido? Raspoloženje?

I da dok god gledaš na pripremu obroka sa naporom, eto problema...nema prečica, nema kraćeg puta...poštuj svoje telo, daj mi sve što je potrebno i ono će uzvratiti napretkom...



« Poslednja izmena: Mart 15, 2020, 03:11:02 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Lego
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 15

« Odgovor #4211 poslato: Mart 15, 2020, 11:13:56 pre podne »

Ćao svima.

Izvinjavam se na unapred dužem postu, verujem da su neophodne određene informacije kako bih dobio što konstruktivniji predlog.

Pre 4-5 godina sam imao određenih problema sa ishranom odnosno premalo sam jeo, na visinu od 210 cm sam imao 85 kg - budući da nisam bio zadovoljan fizičkim izgledom a tada sam bio i dosta mlađi sam se nezdravo hranio odnosno jeo sam sve za što sam znao da će mi omogućiti da dobijem na kg - od zdrave do ne toliko zdrave ishrane. Za period od par meseci sam se sasvim pristojno ugojio, gde sam došao na odnos 210/98 sa čim sam bio zadovoljan. Gojenje naravno tu nije moglo da stane, te sam u nekom trenutku počeo da dobijam salo na stomaku što mi je izuzetno smetalo budući da ga nikada pre toga nisam imao. Održavao sam kilažu skoro pa istu oko godinu dana, nisam imao previše masnih naslaga ali mi je i to malo što sam imao smetalo te sam pre par meseci odlučio da se dovedem u red i krenem u teretanu. Mesec- dva sam išao kod privatnog trenera kako bi me uveo u sve budući da stvarno niti sam talenat niti sam imao tada preteranu želju da sam istražujem, kada sam već mogao nekoga da platim da mi pokaže sve, promenile su se određene okolnosti te sam se na par meseci preselio u inostranstvo. Kada sam došao pre oko dva meseca sam imao 98 kg, idem u teretanu 5x nedeljno - rezultati se vide - dobijam polako mišićnu masu, salo sa stomaka se veoma lepo topi i ostalo mi je još malo na samom stomaku, međutim problem je u tome što sam ja za nepuna dva meseca izgubio oko 6kg i bojim se da polako krećem da mršavim do one nezdrave granice što nije ono što želim. Prvo, svakako uzrok jeste promena životnog stila, prethodno sam radio kancelarijske poslove u normalno radno vreme (8-16h) dok sada radim na terenu odnosno u kolima, po 12-13h, rad počinje tokom noći što svakako uzrokuje i neredovno spavanje - koje znam da je neophodno ali prosto narednih par meseci ga neću imati i ne mogu ništa da uradim po tom pitanju. Dodatan problem je taj što upravo tokom tih 12-13h u kolima ja mogu da jedem samo sendviče (prvo iz higijenskih razloga i praktičnosti a drugo jer nemam toliko slobodnog vremena da bih mogao da se bakćem, kuvam i eksperimentišem u kuhinji).

Ujedno, postalo mi je jako zamorno to što radim uvek iste vežbe, primetio sam da sam počeo da gubim i motivaciju u poslednje vreme te bi mi značilo ukoliko biste mogli da podelite neke od korisnih linkova gde bih mogao da pronađem detaljno objašnjenje vežbe po grupama mišića.

Najčešće idem 5x nedeljno, treninzi izgledaju sledeće:
- grudi + leđa
- biceps/ triceps/ ramena
- noge

Tokom svakog treninga uključujem stomak (radim uglavnom dve - tri iste vežbe) a na početku svakog treninga trčim na traci (sa nagibom, 15 minuta) dok trenig završavam na bicikli - takođe 15 minuta (intenzivniji, budući da uvek nabijem višu brzinu)

Ishranu nemam toliko "redovnu" - prvenstveno zbog kao što rekoh radnog vremena, radnim danima bukvalno jedem sendviče do 12h, pre treninga ispečem 4 jajeta + neki suhomesnati proizvod+ povrće, posle treninga jedem testeninu ili krompir uz belo meso (ono što mi je trener propisao), a za večeru kombinujem neke stvari koje ostanu ili sam napravim nešto na brzinu. Ne jedem junk food, čokoladu, gaziranu i sl.

Verujem da je potreban sistematičniji pristup i ishrani i treninzima - za ishranu se nadam da mi možete udeliti neke savete a za treninge neke linkove, gledam stalno po društvenim mrežam i po internetu i pronalazim neke nove vežbe, međutim uvek imam osećaj da nešto ne radim možda dovoljno pravilno jer sam stvarno potpuni amater za ovo, ne mogu da kažem ni da me zanima nešto preterano sem što bih želeo da se hranim zdravo i budem zadovoljan fizičkim izgledom (želju svakako imam, što je najbitnije :) ) te se uvek na kraju oslanjam na par istih/ sličnih vežbi što znam da nije dovoljno, jer vidim koliko ostali u teretani rade raznovrsnih vežbi, dok se moje svode na 4-5 po jednoj grupi mišića.

Svakako ću dopuniti ako je nešto potrebno, hvala na pomoći unapred. ;)

Sačuvana
9stefan4
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 9

« Odgovor #4210 poslato: Mart 09, 2020, 03:33:51 pre podne »

Izvinjavam se na duplom postu hvala puno na savetu Slavisa!
Promene koje sam napravio kod ishrane i plan treninga:
https://forum.pansport.rs/index.php?topic=254387.new#new
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #4209 poslato: Mart 09, 2020, 12:10:42 pre podne »

Kao prvo nema potrebe da dupliraš temu!!!

Okani se slepog brojanja kalorija i oslanjanja na proteine niske biološke vrednosti...

Pomenuti plan ishrane će morati malo da se "sredi"...ali nije toliko loše

Osnovu svakog tvog obroka čine proteini( visoke biološke vrednosti - meso, riba, sir, jaja) uz dodatak ugljenih hidrata( složenih - ovsene pahuljice, pirinač, krompir, batat) ili zdravih masti( orašati plodovi...) u zavisnosti od doba dana i tajminga treninga

Dakle...slikovito...(primer)

Obrok 1 – ovsene pahuljice + jaja ili jaja + salata
Obrok 2 – meso( belo/crveno) + krompir/pirinač/batat + salata( dresing – jabukovo sirće + extra virgin maslinovo ulje)
PWM( obrok neposredn nakon treninga) - banana + merica proteinskog suplementa
Obrok 3- riba + salata
Obrok 4- posniji sir + orašasti plodovi

Izbegavao bih hidrate pre počinka, kao i užine po principu voće + orašasti plodovi...

Detaljnije - pročitaj... https://forum.pansport.rs/index.php?topic=250925.0
« Poslednja izmena: Mart 09, 2020, 12:22:34 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
9stefan4
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 9

« Odgovor #4208 poslato: Mart 08, 2020, 11:15:33 posle podne »

Pozdrav!
Zanimaju me misljenja i saveti iskusnih ljudi, poceo sam da idem u teretanu pre mesec dana i zelim se dobro hraniti.
Imam 186cm i 100kg, zelim da dodam misicnu masu a skinem salo i da imam 90-95kg.
Treniram 1. dan gornji deo tela, 2. dan donji deo tela, 3. dan odmaram, i tako u krug.


OBROK 1: 2x kuvana jaja + 1 dvopek + (omega3) = 230 kalorije, 13g masti, 8g uh, 15g proteini
UZINA 1: povrce + (lesnik,badem,orah)20g = 200 kalorije, 14g masti, 6g proteini
OBROK 2: pilece grudi 150g + pirinac 100g + (vit-min komplex + omega3) = 520 kalroije, 3g masti, 80g uh, 41g proteini
UZINA 2: voce + (lesnik,badem,orah)20g = 250 kalorije, 14g masti, 30g uh, 6g proteini
TERETANA: 60-90min
UZINA 3: whey protein shake + banana = 210 kalorije, 2g masti, 24g uh, 23g proteini
OBROK 3: pilece grudi 150g + krompir 100g + (omega3) = 320 kalorije, 5g masti, 2g uh, 55g proteini

=1730 kalorije, 51g masti, 145g uh, 145g proteini
Sačuvana
Janni
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 4

« Odgovor #4207 poslato: Januar 31, 2020, 04:33:49 pre podne »

Tehnika nije problem, dosta trenera mi je reklo da baš pravilno radim mrtvo dizanje. Hvala na savetima!
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #4206 poslato: Januar 30, 2020, 11:26:11 posle podne »

Kako kaže "stara pošalica" - mišić je samo po sebi definisan, jedini problem je masno-vodena izolacija preko njega....a redukcija te izolacije se postiže adekvatnom ishranom uz hormonski balans...

Dakle, preporuka je raditi sa opterećenjem 70-85% od 1 RM, ili prosto rečeno sa težinom/težinama sa kojima ćemo odraditi 6-12 ponavljanja( "jedva", uz pun radijus, tj, dobru "formu pokreta")...dakle, tzv. stimulacija "hipertrofije" ;)

Vidi druže, HIIT ima prednost što mu efekti traju čak do 48-72h od "treninga", otud i predlog za 2 x nedeljno...dakle, radi ga kad tebi odgovara, samo ga radi kako treba ;)

Mrtvu vuču i čučanj radi bar 1 nedeljno...naravno, nadam se da se savladana tehnika?!
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16621


« Odgovor #4205 poslato: Januar 30, 2020, 11:20:38 posle podne »

I ja predlazem da promenis trening program I da ga baziras na par slozenih vezbi.
Sačuvana
Janni
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 4

« Odgovor #4204 poslato: Januar 30, 2020, 04:57:05 posle podne »

Mrtvo dizanje i čučanj radim 3x mesečno. Zagrevanje mi se sastoji uglavnom od vožnje bicikla ili trčanja na traci u trajanju od 15min. Trbuh radim 3x nedeljno, na kraju treninga. Imam još jedno pitanje u vezi HIIT treninga i kardio, kojim danima bih to trebao ubaciti u rotaciji hidrata, u dane sa niskim unosom ili u danima ,,nule’’?
Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #4203 poslato: Januar 30, 2020, 04:47:55 posle podne »

Svakako odvoj jedan trening za donji deo tela, ostalo podeli po mišićnim partijama. Slavišina preporuka ti je skroz ok.
Sa većim br.ponavljanja i malim težinama ne gubi se mišić nego on nije adekvatno stimulisan da raste. tako da svakako Da za opterećenja. Naravno, adekvatno dozirano.
Ne zaboravi na zagrevanja i istezanja koji su podjednako bitan deo treninga.

Ne zaboravljaš na vežbe za trbušne mišiće?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #4202 poslato: Januar 30, 2020, 04:30:37 posle podne »

Unos proteina je ok, 1,5-2 gr po kg, bez obzira na unos hidrata...u danima sa niskim unosom hidrata, tj. "nulama", unos masti bi trebalo "srazmerno" povećati...

Čisto ilustrativno, moj sistem treninga - 1)grudi + ramena( "predni i srednji deo"), 2) leđa + ramena( zadnji deo), 3) noge, 4)ruke( triceps + biceps), pauza...sa kardio treningom ne bih išao u krajnost, eventaulno čak i dodavanje HIIT( deonice, sprintevi) u skladu sa "mogućnostima" KVS...npr. 2 puta nedeljno kardio niskog intenziteta( oko 70% od maxpulsa) posle treninga sa opterećenjem( 20-30 min) + HIIT 2 x nedeljno oko 15min...ali opet, bez krajnosti...nabitnije je i bez rotacija i sl. ishranu pročistiti od svih nepravilnosti i redovno trenirati...

Osnovno o ishrani... https://forum.pansport.rs/index.php?topic=250925.0

Zanimljiva tema o treningu... https://forum.pansport.rs/index.php?topic=167941.msg4153346;boardseen#new

Ako se radi o "celom zrnu žitarica" svakako...dakle, bez mixeva sa belim brašnom i sl.( npr. brašno tip 1100, 1800, "crni hleb")...ali opet bih prednost dao pirinču, ovsenim, batatu, krompiru...

Nadam se da se ne preskaču "mrtvo vučenje" i čučanj?
Sačuvana
Janni
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 4

« Odgovor #4201 poslato: Januar 30, 2020, 03:32:49 posle podne »

Merio sam na digitalnoj vagi u teretani, ne znam kako se zove. Što se tiče treninga, čitao sam negde da se treningom sa manjim pauzama i više ponavljanja može doći do veće redukcije masti, ali ujedno da se i gubi na mišićnoj masi pa sam ubacio taj trening sa težinama. Da li bi onda bilo bolje da radim npr. grudi- triceps, leđa- biceps, noge- ramena i jedan kardio trening? U kontinuitetu trenutno dva meseca. Planirao sam da dani sa najvećim unosom hidrata budu dani pauze. Što se namirnica tiče, nemam većih problema, samo me zanima mogu li koristiti integralno testo kao izvor hidrata? Proteine sam planirao da unosim oko 160g dnevno, odnosno 2g/kg, a masti 0.8g/kg. Da li to treba da pojačam za dane bez hidrata?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #4200 poslato: Januar 30, 2020, 03:10:42 posle podne »

Kako si došao do vrednosti BF? Kaliper?

Što se tiče treninga, ne bilo zgoreg detaljnije o odabiru vežbi, npr.

Zašto baš taj sistem treninga? Zašto ne split ili "push-pull"? Koliko dugo vežbaš u kontinuitetu? Česti prekidi nas čine "večitim početnicima"...kontinuitet je ključ uspeha...

Što se tiče rotacija - dan odmora je dan sa visokim unosom hidrata? U startu ne bih išao sa nulama...možda bih se držao čak stare dobre postavke - 50 - 100 - 150 - 50- 100 - 150 - 200, mada ni pomenuto nije pogrešno...

Nadam se da nema problema sa pravilnim odabirom namirnica, praćenjem ciljanog unosa makrosa? Kako si planirao unos proteina i masti?
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 4 ... 282 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.08 sekundi sa 18 upita.