TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395116 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 24, 2024, 12:11:09 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] 3 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Tri najbitnije stvari za dobar san i više energije  (Pročitano 8819 puta)
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #19 poslato: Decembar 18, 2014, 09:52:25 posle podne »

Nevezano za spavanje, stvarno ima dosta kvalitetnih Robertovih postova ovde.
Šteta što su zatureni...
Da su nekako na "vidljivijem mestu" poštedeo bi' ovaj forum sa mnogim mojim pitanjima...
;D
Još jednom: sredite tekstoteku!!!
:D
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #18 poslato: Decembar 18, 2014, 09:40:19 posle podne »

Radnim danima spavam striktno po satu (odlazak na spavanje najčešće nešto posle 23, ustajanje u 7.30 h), tako da se automatski sam probudim oko pola 8 i vikendom - kada mi alarm nije uključen. Navika ustajanja. Čak i da odem na spavanje u 3 h, probudim se oko 7.30 h. :)

Alarm mi je uključen više reda radi, najčešće se probudim 5-10 min pre nego što se oglasi.
« Poslednja izmena: Decembar 18, 2014, 09:41:53 posle podne od strane Robert » Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #17 poslato: Decembar 18, 2014, 04:24:27 posle podne »

Pa, da...
:)
Meni se to dešava isto...
Ne uvek, ali kada me alarm budi ustanem par minuta pre no što zazvoni...
:)
Ali ako me probudi alarm, mogao bi do podne...
:D
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #16 poslato: Decembar 18, 2014, 03:08:02 posle podne »

Ima mnogo zanimljivih stvari po pitanju sna.
Meni se dešava da kada radim i kontinuirano ustajem u 6 recimo, posle nekoliko dana počinjem automatski da ustajem tačno tada bez alarma i u danima kad ne radim, kad god da sam lego ustajem tada. Npr. zaglavim do 2 ujtru i budim se u 6 uredno. Naravno da nastavim da spavam, ali buĂ°enje je obavezno. :)


kako se to meni nikad nije desilo...  mislim da me puste da spavam, ne bih se nijedan dan pre 11 probudila, bilo da sam legla u 23 h ili u 3 ujutru.... :/
takoĂ°e, jutarnji trening ću odraditi, ali to nije to... viši puls, manje snage... ne ide kao što ide popodne ili uveče  ::)

svi smo različiti, svako ima drugačiji bioritam...definitivno je tako
« Poslednja izmena: Decembar 18, 2014, 03:09:45 posle podne od strane MightyMO » Sačuvana
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #15 poslato: Decembar 18, 2014, 01:35:14 posle podne »

Ležem oko 22:30 - 23h, ustajanje u 5:20, osim vikendom. Popodne posle posla obavezno oko 45 minuta spavanja.
Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #14 poslato: Decembar 18, 2014, 01:54:04 pre podne »

Pa, ne znam onda...
:D
Danas sam baš bio aktivan...
I trening (13:00 i proba sa bendom 22:00).
Žena i ja svakako ne možemo da spavamo u toploj prostoriji, tako da ne prelazi 18 stepeni sigurno.
Na dušek sam se navikao, neki tvdi glupavi Dormeo; budili smo se kao pregaženi dok se nismo navikli...
:D
Sada sam pojeo pet jaja (5B+2Ž) i papriku; zaboravih Elu da kupim danas koju uvek pre spavanja pojedem sa nečim koštunjavim i nekim povrćem.
Probao sam par outa da zaspim bez filma, ali nema šanse; evo, probam i danas.
Film me uspava; nekada mi se desi da film odgledam iz 7-8 tura...
:D
Pre sto godina dok diviks nije mogao da pusti svaki komp, spavao sam uz muziku (i to ne tihu ili morsku) ako su bili loši filmovi na TV-u...
I onako gomilu stvari radim nakaradno, tako da me ne čudi što je i ovo jedna od njih...
:D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #13 poslato: Decembar 18, 2014, 01:29:59 pre podne »

Evo malo uopštenih saveta za sve...

AKTIVNOST
 
Budite aktivni preko dana. Umesto da se nakon večere samo izvalite ispred televizora, izaĂ°ite i prošetajte, počnite da se bavite jogom, naučite tehniku pravilnog disanja( kao što to reče Monika), a sve to će vam pomoći da naučite da se lakše opustite i samim tim i zaspite rasterećeni.
 
ATMOSFERA
 
Napravite odgovarajuću atmosferu pred spavanje. Veoma je važno da temperatura u spavaćoj sobi bude adekvatna, a mnogi ljudi greše jer spavaju u pregrejanoj prostoriji ili pak u sobi koja je suviše hladne. Optimalna temperatura je oko 18 stepeni. TakoĂ°e vodite računa da vam krevet bude udoban, a posteljina od prirodnog materijala koji će omogućiti vašoj koži da diše. Ukoliko niste alergični na perije, dušeci punjeni perijem su idealni za spavanje. Izbacite iz sobe sve ureĂ°aje koji zrače, a tu spadaju digitalni časovnici, muzički stubovi, punjači za mobilne telefone...
 
OSTAVITE PROBLEME
 
Ne nosite svakodnevne probleme sa sobom u krevet. Sve dileme koje imate rešite u toku dana, jer noć je vreme za odmor. Može vam pomoći i sledeći trik. U posebnoj svesci pred spavanje zapišite sve što vas muči, pa se time pozabavite narednog dana. Garderobu koju ćete nositi sutradan na posao spremite uveče i eto još jedne brige manje. Umesto brigama prepustite se maštanju.
 
BANANE ZA LAK SAN
 
Provedite opušteno veče. Hrana takoĂ°e može biti stimulans koji će vas dugo noću držati budnim, baš kao kafa, cigarete, alkohol i neke vrste čaja. Melatonin, hormon koji izaziva pospanost možete stimulisati "supstancama" koje se nalaze u bananama, žitaricama, urmama, suvim smokvama, jogurtu, ćuretini, tofu siru. Ipak, uzdržite se od kasnih obroka, jer će vam trebati dugo vremena da ga svarite i da se i vaš digestivni sistem primiri. Zaboravite na masnu i prženu hranu za večeru, a prednost dajte salatama i pasti.
 
KUPKA ZA OPUŠTANJE
 
Sat vremena pred spavanje uživajte u toploj kupki. Kako bi efekat bio još bolji, možete u vodu dodati i malo sode bikarbone, neko esencijalno ulje, poput onoga od kamilice ili lavande sa umirujućim dejstvom. Pored kade upalite sveće i udišite mirisne arome, sve dok se ne osetite spokojno. Kada budete puštali da voda isteče iz kade, zamislite kako zajedno sa vodom odlaze i svi vaši problemi. Seks pred spavanje je takoĂ°e način da se opustite i lako utonete u zemlju snova.
 
ZAŠTITA OD BUKE
 
Koristite čepove za uši, masku za oči i biljne preparate koji vam mogu pomoći da zaspite. Napravite u jednoj vrećici mešavinu lekovitog bilja prijatnog mirisa i ubacite je u jastučnicu. Čim spustite glavu na jastuk, mirisi polja, livada i šuma pomoći će vam da otputujete u neke lepe predele, probudiće prijatne emocije i lakše ćete zaspati. Za neke ljude uspavljujuće dejstvo ima i šum morskih talasa koje možete pustiti na CD plejeru.
 
POLOŽAJ
 
Uspostavite sopstveni ritam. Potrudite se da idete u krevet u približno isto vreme i da se u isto vreme i budite. Neka vam glava bude okrenuta ka severu zbog uticaja magnetnih polja. Pokušajte da spavate na leĂ°ima jer će se tako i vaši unutrašnji organi odmoriti na pravi način. Evo jedne vežbe: dok ležite na leĂ°ima, osam puta udahnite, zatim se okrenite na desnu stranu i udahnite 16 puta, na kraju se okrenite na levi bok i udahnite 32 puta. Većina ljudi zaspi i pre nego što dovrši ovu vežbu.



Preuzeto iz Blica  8) ;) http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Vesti/228496/Sedam-trikova-za-brzo-uspavljivanje
« Poslednja izmena: Decembar 18, 2014, 01:32:08 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #12 poslato: Decembar 18, 2014, 01:14:12 pre podne »

Nikada ne treniram posle 16:00-17:00.
Uglavnom idem u periodu 07:00-10:00 (zavisi kada mogu da pobegnem sa posla) i oko 13:00-14:00...
Zaspim izmedju 00:00-02:00, zavisi kako radim.
:)
Kafe sam prepolovio; 'mesto ispijanja kafa sa kolegama, odem u teretanu.
Mislim da sam spao u proseku na 5-6 nedeljno, a retko kad' je pijem posle 18:00...
Čaj nekada 'mesto kafe, a Guarane i tako to nisam više od pola godine pio...
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #11 poslato: Decembar 18, 2014, 01:05:14 pre podne »

Ništa od navedenog...
xD
'ajde, OK, temperatura... Valjda mi je 20... ...u proseku...
:D
Ne grejem spavaću sobu, pa pola sata pre spavanja uključim grejalicu koja radi dok spavamo (ne radi konstantno, nego se uključuje i isključuje sama)...
:)
Ne mogu da zaspim ako ne gledam nešto-što povlači elektronske uredjaje i ne mrak u sobi.
Ako sam baš jako umoran i zaspim bez filma, probudim se nakon sat-dva i nema šanse da zaspim ako ne pustim film.
I primetio sam da sam mnogo odmrniji sa oko šest sati sna; ako spavam 8-9 sati probudim se uvek umoran i obavezno odradim još 2-3 sata spavanja (ako sam u mogućnosti)...
:)

Bata Srle, a koliko ti je trening vremenski udaljen od "počinka"?

Da li u intervalu kraćem od 4 sata pre počinka uzimaš neki izvor kofeina?
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #10 poslato: Decembar 17, 2014, 06:55:28 posle podne »

vežbe disanja (dijafragmatično disanje)  utiču na smirivanje uma i celog organizma, vremenom kada se nauči pravilno izvoĂ°enje jako brzo opuste i zaspi se lako.

Inače, kada ste pod stresom, vežbe disanja mogu biti kao "bensedin"...

Organizam na ovaj način dobija daleko više kiseonika nego običnim "plitkim" disanjem
« Poslednja izmena: Decembar 17, 2014, 06:57:50 posle podne od strane MightyMO » Sačuvana
srdjan82
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1558


« Odgovor #9 poslato: Decembar 17, 2014, 06:37:45 posle podne »

Ništa od navedenog...
xD
'ajde, OK, temperatura... Valjda mi je 20... ...u proseku...
:D
Ne grejem spavaću sobu, pa pola sata pre spavanja uključim grejalicu koja radi dok spavamo (ne radi konstantno, nego se uključuje i isključuje sama)...
:)
Ne mogu da zaspim ako ne gledam nešto-što povlači elektronske uredjaje i ne mrak u sobi.
Ako sam baš jako umoran i zaspim bez filma, probudim se nakon sat-dva i nema šanse da zaspim ako ne pustim film.
I primetio sam da sam mnogo odmrniji sa oko šest sati sna; ako spavam 8-9 sati probudim se uvek umoran i obavezno odradim još 2-3 sata spavanja (ako sam u mogućnosti)...
:)
Sačuvana
A. Kolocka
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 337


« Odgovor #8 poslato: Avgust 09, 2014, 04:03:11 posle podne »

Ima mnogo zanimljivih stvari po pitanju sna.
Meni se dešava da kada radim i kontinuirano ustajem u 6 recimo, posle nekoliko dana počinjem automatski da ustajem tačno tada bez alarma i u danima kad ne radim, kad god da sam lego ustajem tada. Npr. zaglavim do 2 ujtru i budim se u 6 uredno. Naravno da nastavim da spavam, ali buĂ°enje je obavezno. :)
Sačuvana
Medalja se osvaja na treningu, na takmičenje samo odeš po nju.
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #7 poslato: Avgust 09, 2014, 03:43:46 posle podne »

Baš kao i ja što se automatski probudim posle 7 i po do 8 sati sna. Uzalud se ja sto puta zaričem da ću jednom u životu spavati kao "normalan svet", pa vikendom isključim alarm - ma, kakvi, probudim se standardno. :D Ne umem da spavam preko 8 sati, to mi je optimum. Znači, legnem kasnije no obično, ali se probudim tačno nakon 7.5-8 h.
Sačuvana
CharonJr
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 79


« Odgovor #6 poslato: Avgust 09, 2014, 03:13:26 posle podne »

Dobar tekst! Ja sam navikao svoj organizam da spavam 10 sati i da se budim nesto pre 9, kada je najvazniji obrok dana :D
Sačuvana
Visina: 175 cm
Masa: 68 kg
Cilj: +2-3 kg ciste misicne mase
Nikola Najdanovic
Aktivan član
*****
Van mreže Van mreže

Poruke: 825


Personalni trener FISAF International

Fitness Portal
« Odgovor #5 poslato: Avgust 08, 2014, 07:52:34 posle podne »

Ja ne volim da stavljam brojku na san jer ako legnem s ciljem da se odmorim, onda lezim dok se ne odmorim!!
Sačuvana
Stranice: 1 [2] 3 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.113 sekundi sa 17 upita.