TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395021 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 19, 2024, 04:52:46 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: San i unos tecnosti.  (Pročitano 3514 puta)
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #16 poslato: Avgust 01, 2014, 09:53:29 pre podne »

Lako dosli do zakljucka.  ;)
Sačuvana
A. Kolocka
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 337


« Odgovor #15 poslato: Avgust 01, 2014, 09:51:54 pre podne »

Hahaha... I onda tako odmorni briljirajte na času srpskog. :D
Inače odličan tekst, sažeto i korisno.
Sačuvana
Medalja se osvaja na treningu, na takmičenje samo odeš po nju.
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #14 poslato: Avgust 01, 2014, 07:43:24 pre podne »

Posveceno srednjoskolcima,koji idu popodne u skolu: Znaci taman jedan cas matematike. Ne morate ni navijati alarm. Zvonice tacno.  :D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #13 poslato: Jul 31, 2014, 10:37:19 posle podne »

Posle dremke od 45 minuta krvni pritisak pada, pokazalo je jedno američko istraživanje, čiji rezultati su objavljeni marta 2011.
Naučnici tvrde da dnevni odmor može da poboljša zdravstveno stanje srca, posebno ako preko noći ne spavate dovoljno.
 
Ovo američko istraživanje je nastavak šestogodišnje grčke studije u kojoj je otkriveno da 30-minutna popodnevna "dremka" bar tri puta nedeljno smanjuje rizik od smrti prouzrokovane srčanim oboljenjima za 37%. Ova teorija je zasnovana na činjenici da se tokom dremanja opuštamo i da se zahvaljujući tome pritisak smanjuje.

Kratko popodnevno spavanje je dobro i za mozak.
Istraživanje Univerziteta Kalifornija pokazuje da su posle 90-minutnog popodnevnog spavanja dobrovoljci pokazali bolje rezultate u komplikovanim pismenim testovima od onih koji su ostali budni.
Naučnici sugerišu da mozak koristi kratak dnevni san za stvaranje “mesta” za nove podatke koje ćemo skladištiti u njega.
Ipak, nije dovoljno samo da spustite glavu na jastuk. Evo kako se pravilno izvodi popodnevna dremka.
 
DUŽINA ODMORA
Ako možete sebi da priuštite popodnevni odmor, evo koja su optimalna vremena za dremku i šta tokom tih perioda činite za sebe.

Šest minuta: To je dovoljno da aktivirate efektivnu obradu memorije (brišete kratkotrajnu memoriju da biste oslobodili više prostora za novu), pokazalo je istraživanje sprovedeno u Nemačkoj 2008. godine.

Dvadeset minuta: Tokom ovog perioda ćete proći kroz prve dve faze sna i usporiti otkucaje srca. Čak i ako se ne uspavate, lezite mirno i opustite glavu jer je i to dobro za vas. Energetska dremka (slično stanje opuštanju koje dostižete na kraju joge ili pilatesa) je sasvim dovoljna.

Četrdeset minuta: Ako prethodne noći niste dobro spavali i potreban vam je podsticaj za koncentraciju, tokom sna od 40 minuta prolazite kroz REM fazu spavanja. Tokom ovog perioda ćete izbalansirati svoj imuno sistem i podići energetski nivo. Navijte alarm, jer ako spavate duže od 45 minuta prelazite u dublju fazu sna i ako se probudite tokom te faze teško ćete se razbuditi, osećaćete se umorno i dezorijentisano.

Devedeset minuta: Ako možete da odspavate od sat ipo do tri sata proćićete kroz kompletan proces sna, što obnavlja ceo organizam.
 
NAJBOLJA SATNICA
Ako poželite da odremate suviše rano teško ćete se uspavati. Previše kasna dremka može dovesti do toga da uveče ne možete da zaspite. Naša snaga obično opada izmeĂ°u 13 i 15 časova. Do toga dolazi jer tada raste nivo hormona melatonina (hormon spavanja). To je ujedno i najbolje vreme za odmor. Ranoranioci i oni koji su ujutru najaktivniji treba da legnu oko 13h. Oni koji idu u krevet posle ponoći i ustaju kasno ujutru mogu da dremnu oko 14:30h.

Mislim da je dovoljno za sva pojašnjenja...ima li još pitanja?  ;D
Sačuvana
A. Kolocka
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 337


« Odgovor #12 poslato: Jul 31, 2014, 02:17:34 posle podne »

Da, da, čuo sam nešto o tome. Meni ima logike.
Sačuvana
Medalja se osvaja na treningu, na takmičenje samo odeš po nju.
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #11 poslato: Jul 31, 2014, 01:44:42 posle podne »

Info koju ja imam, da li je tačno ne znam ali mislim da jeste....  da treba spavati  20, 45, 90  ili 180 min...   znači u "ciklusima"  ili  45 min ili 90 min...
Sačuvana
A. Kolocka
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 337


« Odgovor #10 poslato: Jul 30, 2014, 01:09:45 posle podne »

Sta god to njima znacilo.  :D
Hahaha svako ima svoje "nisam ni za šta" :D
Ali definitivno postoji neko pravilo popodnevne dremke. Drago mi je što sam dobio potvrdu svog razmišljanja.
Sačuvana
Medalja se osvaja na treningu, na takmičenje samo odeš po nju.
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #9 poslato: Jul 30, 2014, 09:12:50 pre podne »

Ja sam gledao jednu emisiju nevezanu za BB, britanski SAS-ovci su pricali o drilu i akcijama, pa je jedan od njih rekao izmedju ostalog kako, ako imaju na raspolaganju 2 sata, da ce odspavati do 45 minuta, jer posle 2 sata nisu ni za sta. Sta god to njima znacilo.  :D
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #8 poslato: Jul 30, 2014, 08:28:07 pre podne »

Da, onda uĂ°eš u fazu dubokog sna i to sve menja. Ja uvek doteram alarm, ali mi je telo već naviknuto i sam se probudim posle 30-40 min. To mi je još bolje onda, jer se probudim odmoran i ne spava mi se više. :)
Sačuvana
A. Kolocka
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 337


« Odgovor #7 poslato: Jul 29, 2014, 11:49:40 posle podne »

Slažem se potpuno s Robertom. Kada radim prepodne, a uveče treniram, tih 1-2h što dremnem mi spase trening.
Kad mi se desi da odspavam 3+h popodne, ne mogu da se sastavim kad se probudim. :)
Sačuvana
Medalja se osvaja na treningu, na takmičenje samo odeš po nju.
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #6 poslato: Jul 29, 2014, 08:32:03 posle podne »

Dobra dremka je od 20 do 60 min. Duže od toga i upropasti se efekat, tj. čovek se probudi grogiran i u gorem stanju nego pre dremke. :)
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #5 poslato: Jul 29, 2014, 06:45:49 posle podne »

....iako kazu da je cak i 20 minuta sna popodnevnog efikasno!
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #4 poslato: Jul 29, 2014, 06:19:41 posle podne »

Popodnevna dremka u trajanju od 40-50 mininuta je neizbežan deo moje svakodnevice već dugo. Treniram, klopam, doteram alarm i bacim se u krevet. Bukvalno preporodi.
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #3 poslato: Jul 29, 2014, 02:15:50 posle podne »

i, koliko sam čitala, popodnevna kratka "dremka" ima pozitivan uticaj na pamćenje , koncentraciju i čak se i preporučuje.
A što se sna tiče, stara sportska rečenica je "svaki sat pre ponoći vredi dva"  i provereno jeste tako :)

Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2 poslato: Jul 20, 2014, 02:33:09 pre podne »

Koliko je potrebno spavati?

Idealno bi bilo 7-8 sati kontinuiranog sna u toku noci...sve manje od 6 sati predstavlja zonu rizika za nase telo.
NISTA NE MOZE NADOKNADITI NOC KAO VREME ZA ODMOR NASEG TELA(normalan bioritam)!

Deprivacija(uskracivanje sna) mozemo opisati kao stanje stresa najviseg ranga za nase telo.
VISE STRESA-VISE KORTIZOLA
VISE KORTIZOLA-SLABIJI IMUNITET-PREHLADE-INFEKCIJE
VISE KORTIZOLA-VISE SECERA U KRVI-VISE INSULINA-VISE MASNOG TKIVA-INSULINSKA REZISTENCIJA

MANJE SNA-MANJE LEPTINA( hormon sitosti koji proizvodi masno tkivo)
MANJE SNA-VISE GHRELINA ( hormon gladi)-POTREBA ZA HRANOM( pogotvu "slatkim")

Manje sna nepovoljno utice i na smanjenu funkciju stitne zlezde, tj. MANJAK SNA-MANJE TRH, TSH( koje proizvodi hipotalamus, odnosno hipofiza)

Dobar san regenerise i neurotransmitere (tj. supstance preko kojih mozdane celije komuniciraju), pre svega one koji su najbitniji za budnost, paznju, pamcenje i koncentraciju, kao i NORMALNU KONTRAKCIJU MISICA( snagu ) - DOPAMIN, NORADRENALIN, ACETIL-HOLIN...

U snu se luci i GH(hormon rasta)...najintenzivnije

Dakle, PREPORUKA...leci pre 22h, spavati (idealno) oko 8 sati...i tako iskoristiti sve benefite sna...

Unos vode - casa vode pola sata pre obroka, i pola sata posle obroka...(voda moze neustralisati zeludacnu kiselinu, tako da je vreme od pola sata razmaka idealno za nesmetano varenje)
Sačuvana
Stranice: [1] 2 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.083 sekundi sa 18 upita.