TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394566 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 10:23:02 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 3 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Vazo pitanje za KREATIN  (Pročitano 11691 puta)
MARKO DIMITRIJEVIC
DO YOU KNOW YOUR NUMBERS ?
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 8654


www.dimitrijevicmarko.com

« Odgovor #41 poslato: Oktobar 01, 2014, 09:48:49 posle podne »

Samokontrola i veoma brzo ces shvatiti da je preporucena kolicina sasvim dovoljna.
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #40 poslato: Oktobar 01, 2014, 09:30:22 posle podne »

Tnx jos jednom Mare. Odmah sam krenuo sa tim, vecerao sam 2 jaja, 80g oslica i 80 piletine. Od toga, samo sam malo piletinu posolio ''prstohvatom'' soli. Videcemo kako ce ici, nadam ce biti bolje.
« Poslednja izmena: Oktobar 01, 2014, 09:50:25 posle podne od strane Pecha » Sačuvana
Panta rei, panta res.
MARKO DIMITRIJEVIC
DO YOU KNOW YOUR NUMBERS ?
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 8654


www.dimitrijevicmarko.com

« Odgovor #39 poslato: Oktobar 01, 2014, 08:46:13 posle podne »

Zedj moze biti uzrokovana i nesto povecanim unosom soli i ne preporucuje se veci unos od 4 g dnevno.
Marko moram da te pitam za misljenje kada sam procitao da preporucujes SAMO 4g soli dnevno.
Od skoro sam stalno zedan, ali bukvalno stalno. I pre ovog kreatina. Na svakih 20-30 min osecam kako mi je suvo grlo i da moram piti vode. A cim popijem tu vodu posle 5 min i moram u WC. Tako da se taj problem samo vrti u krug. Dnevno pojedem 15-20g soli zavisi. Sta mislis da li to moze biti direktno povezano ili se mozda nesto drugo krije iza tog problema ?
Moras smanjiti unos Na i ne zaboravi da ga unosis i kroz ishranu!
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #38 poslato: Oktobar 01, 2014, 08:40:40 posle podne »

Zedj moze biti uzrokovana i nesto povecanim unosom soli i ne preporucuje se veci unos od 4 g dnevno.Naravno obavezna je dobra hidratacija kako u toku dana tako i u toku samog treninga na svakim 15 min treninga potrebno je uneti 2 dl vode.

Marko je dao odličnu preporuku koju malo ko od vežbača stvarno i poštuje, povećan unos kuhinjske soli ( NaCl) se smatra i jednim od glavnih faktora rizika u nastanku povišenog krvnog pritiska...preporuka kardiologa je ne više od jedne "ravne" kafene kašičice soli dnevno( dakle, 4-5 gr)

Inače, neki proizvoĂ°ači suplemenata u cilju lake zarade pored nečistoća "azotne" prirode( "kineski kreatin"), suplementima kreatina dodaju i malo više NaCl ne bi li mu tako povećali "efekat"..."retenciju vode"( naduven izgled)...

Dakle, oznaka  Creapure® ukazuje na "nemački kvalitet" kreatina, tj. nešto najbolje i "najčistije" na našem tržištu!
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #37 poslato: Oktobar 01, 2014, 08:38:39 posle podne »

Zedj moze biti uzrokovana i nesto povecanim unosom soli i ne preporucuje se veci unos od 4 g dnevno.
Marko moram da te pitam za misljenje kada sam procitao da preporucujes SAMO 4g soli dnevno.
Od skoro sam stalno zedan, ali bukvalno stalno. I pre ovog kreatina. Na svakih 20-30 min osecam kako mi je suvo grlo i da moram piti vode. A cim popijem tu vodu posle 5 min i moram u WC. Tako da se taj problem samo vrti u krug. Dnevno pojedem 15-20g soli zavisi. Sta mislis da li to moze biti direktno povezano ili se mozda nesto drugo krije iza tog problema ?
Sačuvana
Panta rei, panta res.
MARKO DIMITRIJEVIC
DO YOU KNOW YOUR NUMBERS ?
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 8654


www.dimitrijevicmarko.com

« Odgovor #36 poslato: Oktobar 01, 2014, 08:28:33 posle podne »

Zedj moze biti uzrokovana i nesto povecanim unosom soli i ne preporucuje se veci unos od 4 g dnevno.Naravno obavezna je dobra hidratacija kako u toku dana tako i u toku samog treninga na svakim 15 min treninga potrebno je uneti 2 dl vode.
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16621


« Odgovor #35 poslato: Oktobar 01, 2014, 04:52:13 posle podne »

Ja popijem nekoliko šejkera,znači izmedju 1,5-2l vode :)
Sačuvana
Pecha
Ultra napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 2230


Eat clean, train hard, die anyway...

« Odgovor #34 poslato: Oktobar 01, 2014, 03:38:41 posle podne »

Pecha koliko vode obicno popijes za vreme treninga kada ne pijes kreatin ?
Izmedju 1l i 2l vode, zavisi od temperature u teretani, da li sam u majici ili duksu, duzini treninga, sta treniram i pauza... Ali u tom sektoru. Koliko ti pijes ? :)
Sačuvana
Panta rei, panta res.
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16621


« Odgovor #33 poslato: Oktobar 01, 2014, 12:57:43 posle podne »

Pecha koliko vode obicno popijes za vreme treninga kada ne pijes kreatin ?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #32 poslato: Oktobar 01, 2014, 12:56:40 posle podne »

Moraću da budem i preopširan i detaljan, ali mislim da ste se navikli na mene,po tom pitanju... ;D

Osnovni problem je postojeće oštećenje bubrežne funkcije...koje uz hroničnu dehidrataciju i dugotrajan povećan unos kreatina može biti veliki problem...

S obzirom na to da kreatin "navlači vodu" u mišićne ćelije, imperativ je, ukoliko ga koristite, da povećate svoj ukupan unos vode. Opšta preporuka je da nam na 1 gr kreatina treba oko 75 ml vode...plus "dnevne potrebe za vodom"...Od vitalnog značaja je da svako ko praktikuje "vežbe snage",tj. trening hipertrofije i upotrebljava kreatin poveća svoj unos vode.

Teški treninzi i znojenje, pored navedenog delovanja kreatina, mogu značajno doprineti gubitku elektrolita, koji su neophodni za optimalno funkcionisanje mišića( pre svega kalijuma).
Oni se moraju nadoknaditi kako bi se izbegao nastanak grčeva.

Istraživanja potvrĂ°uju upravo to, da je, ukoliko se koristi ovaj suplement, neophodna konstantna hidratacija. Pod dobrom hidratacijom se podrazumeva dnevni unos od bar 30 ml po kilogramu telesne težine – što bi bilo 10 do 15 čaša vode za muškarca prosečne graĂ°e.

Što se bubrega tiče, baš kao što ti je Monika napomenula...bubrezi su filteri naše krvi...kreatin-fosfat koji se nalazi u mišićima se pretvara u KREATININ...TJ. Kreatinin u ljudskom telu nastaje razgradnjom kreatin-fosfata u mišićima, iz našeg tela se izlučuje bubrezima. Kreatinin nastaje spontano (nema delovanja enzima) iz kreatin-fosfata.

Kod čoveka, količina nastalog kreatinina u jednom danu, je u direktnoj srazmeri sa mišićnom masom i razlike su individualne.
Kreatinin nastaje kontinuirano, tako je njegova koncetracija u krvi uglavnom stalna i lako se utvrĂ°uje.
Kreatinin se u bubrezima slobodno filtira, mali deo se aktivno izlučuje, dok je reapsorpcija na nivou bubrega vrlo mala. Na temelju ovih činjenica, izračunavanje klirensa kreatinina postalo je odlična mera glomerularne filtracije bubrega (GF).

Vrednost GF je glavni pokazatelj funkcije bubrega.

Akutna dehidratacija neće imati fatalne učinke...ali dugotrajan povećan unos kreatina(preko30 gr dnevno) sa nedovoljnim unosom vode vodi postepeno,ali sigurno u oštećenje bubrežne funkcije...
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #31 poslato: Oktobar 01, 2014, 11:25:23 pre podne »

"Bubrezi konstantno filtriraju krv, koncentrujući otpadni materijal i šalju ga napolje putem urina. Kada nema dovoljno vode, bubrezi treba da recikliraju prljavu vodu jer treba da izbace otpadni materijal. Dugoročno, dehidratacija može oštetiti bubrege".  Uzimao ili ne uzimao kreatin, dehidratacija sama po sebi može dovesti do oštećenja bubrega (na ovu temu će ti doktor svakako više reći....)  a kreatin, visok unos kafe, alkoholnih pića - samo znači potreba za dodatnom hidratacijom
Sačuvana
semi-pro
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 693

« Odgovor #30 poslato: Oktobar 01, 2014, 10:48:17 pre podne »

Sta se moze desiti bubrezima kod uzimanja kreatina ako neko npr ne popije vise od 1l vode?
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #29 poslato: Oktobar 01, 2014, 08:39:00 pre podne »

isto, ne verujem da je od kreatina...  povećaj unos tečnosti u toku dana, ravnomerno, bez nalivanja vodom, smanji so i začine ako koristiš a pre treninga pola sata svakako popij bar 0,5 l vode i pijuckaj i u toku treninga.  Hidratacija pre treninga je jako bitna
Sačuvana
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #28 poslato: Oktobar 01, 2014, 06:48:35 pre podne »

A ovo za žeĂ° mislim da je to više neki tvoj trip. Ne izaziva kreatin osećaj žeĂ°i.
Sačuvana
TwinSix
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 4430


« Odgovor #27 poslato: Oktobar 01, 2014, 06:46:40 pre podne »

Sta mislite kada je najbolje da pijem monohidrat ? Proteinski sejk posle treninga sam izbacio i to ce ostati tako jos dugo dugo. Zeludacna kiselina ce unistiti kreatin ukoliko ga unesem sa cvrstim obrokom, koliko se secam. Sta predlazete da probam ? Pre treninga ga ne pijem.
Čitao sam mnogo studija o uzimanju kreatina...najviše njih je opredeljeno za pre i posle treninga, dugoročno znatno bolji rezultati od uzimanja samo posle treninga. Ako već nećeš pre treninga, uzmi jednu dozu ujutru na prazan stomak, drugu posle treninga.
Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.09 sekundi sa 18 upita.