TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395109 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 23, 2024, 12:03:35 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 3 4 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Konstipacija  (Pročitano 15194 puta)
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #56 poslato: Mart 11, 2015, 06:18:39 posle podne »

stvarno znas da me ispunis pozitivnom energijom hvala ti puno. :D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #55 poslato: Mart 09, 2015, 10:38:20 posle podne »

Ah ta anksioznost sta mogu jace je od mene :D ;)

Opsesivnost...

Ali opušteno...predlažem da se više posvetiš treningu...a "manje minulom radu"...  ;D

Neka tvoj "misaoni tok" više zaokupe trening, korektna ishrana...i vidljiv napredak na tom polju...  ;)
Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #54 poslato: Mart 09, 2015, 02:14:59 posle podne »

Ah ta anksioznost sta mogu jace je od mene :D ;)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #53 poslato: Mart 09, 2015, 03:17:58 pre podne »

Da, kapsule probiotika mogu pomoći, kao i probiotski( fermentisani) mlečni proizvodi( jogurt, kefir, kiselo mleko), kao i biljna vlakna( prebiotici)...

Preporuka za detaljno čitanje na tu temu...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/biljna-vlakna-probiotici-i-prebiotici.html

Iskreno, mislim da se nepotrebno opterećuješ stolicom...
Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #52 poslato: Mart 08, 2015, 09:51:18 posle podne »

Pozdrav Slavisa opet ja.nemam gorusicu i uopste mi se ne javlja vise i kad sam presao na normalnu ishranu.Jedino eto opet stolica koja mi nije kao sto mi je prije bila desava mi se da je maala a cesce idem u wc i sad ove nedelje sam imao tvrdu stolicu koja se evo danas normalizovala ali opet nije kao sto je bila.Razmisljam da pocnem da pijem neke probiotik kapsule i interesuje me da li one poboljsavaju stolicu.Hvala ti Slavisa :) :D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #51 poslato: Februar 07, 2015, 12:34:44 pre podne »

Ranitidin( ranisan) selektivno blokira histaminske H2 receptore u parijetalnim ćelijama želudačne sluznice. Smanjuje i spontano i stimulisano lučenje želudačne kiseline.
Klinički najvažnije delovanje je inhibicija( blokiranje) dnevne i noćne sekrecije želudačne kiseline. Smanjenje ukupne količine želudačnog soka praćeno je i značajnim smanjenjem količine pepsina( enzim koji učestvuje u varenju proteina). Ovim delovanjem ranitidin ublažava tegobe kod svih oboljenja praćenih želudačnom hipersekrecijom.

Uobičajena dnevna doza iznosi 300 mg, a moguća su dva načina davanja: ili po 1 tableta od 150 mg ujutro i uveče, ili 1 tableta od 300 mg uveče pre spavanja...moja preporuka je manja doza 150 mg samo pred spavanje...

Inače, ne slažem se sa davanjem ranitidina( ranisana), ako nema indikacija za njegovu upotrebu, a da napomenem to su:

-(benigni) čirevi želuca i dvanaestopalačnog creva
- gastroezofagealni refluks i refluksni ezofagitis( usko povezani za "gorušicom")
- gastrična hipersekretorna stanja( "povećana kiselina")
- Zollinger-Ellisonovog sindrom
- krvarenja iz gornjeg dela digestivnog trakta (za parenteralne oblike)
- profilaksa ulkusa( čira) kod dugotrajne primene nesteroidnih antiinflamatornih lekova( andol, brufen, dikolfen)...

Dakle, prvo jasna dijagnoza, pa zatim i terapija u skladu sa tim...

Moja preporuka bi bila nešto "benignija" terapija, poput promene navika u ishrani, kao i Gelusil® Lac, koji je pokazao odlične rezultate u terapiji gorušice. Ovaj antacid efikasno neutrališe višak želudačne kiseline i brzo otklanja bol, gorušicu i druge tegobe koje prate prekomerno lučenje želudačne kiseline. Gelusil® Lac stvara i zaštitni sloj koji štiti sluzokožu želuca i duodenuma.
 
Po pitanju navika u ishrani ispisasmo toliko stvari...vrati pogled nekoliko postova unazad i primeni...  ;)
Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #50 poslato: Februar 06, 2015, 07:36:56 posle podne »

Interesuje me sa ishranom da se hraniom sad kao i prije dok pijem ove tablete ili da neku dijetu pratim i miljeko ui mlijecne proizvode smijem li upotrebljavatil ili kako tvoj neki savjet jer od njega nisam dobio nista vezano za to ;)
Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #49 poslato: Februar 06, 2015, 07:35:51 posle podne »

Bio sam kod izabranoga njegovo misljenje je da je to mozda malo na psihickoj bazi prepisao mi je Ranesan ali su mi u apoteci dali Ranitidin jer je to valjda isto i rekao ako me se ne popravi situacija da podjem kod gastroentereloga alio valjda nista strasno bar po njegovim rijecima i dobio sam uput za biohemijsku za urin i to jos neke pretrage da obave. :D ;)
Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #48 poslato: Februar 06, 2015, 10:57:52 pre podne »

Znam ja da je virtuelno i sve to al eto rekoh najbolje odgovara mojim simptomima pa me interesovalo samo lijeci li se i to nista danas idem kod izabranoga za uput kod gastroeneterologa. ;)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #47 poslato: Februar 05, 2015, 10:11:31 posle podne »

i interesuje me da li od  te hiatus hernije moze doci do izlecenja totalnog uz ove korekcije ishrane i svu proceduru i da li se trening moze normalno obavljati. ;)

Prva stvar - ovo je ipak samo "virtuelno" savetvalište, ne mogu sa sigurnošću garantovati da se radi o bilo kom navedenom sindromi, poremećaju ili bolesti...

Zato ću svima uvek preporučiti odlazak kod izabrabog lekara ili lekara specijaliste koji se može detaljno "pozabaviti" preciznijim fizikalnim pregledom, kao i i dijagnostičkim procedurama...više bolesti može imati slične simptome...a lab. dijagnostika, kao i druge procedure mogu pomoći u diferencijalnoj dijagnozi...

U većini slučajeva se hiatus hernia javlja kod starije populacije, ali treba uvek razmišljati o više mogućih uzroka, tzv. diferencijalna dijagnoza...

Ako ćemo o pojavi gorušice, pobrojaću sve moguće uzroke (benigne prirode)...


1) Povremeno imate osećaj pečenja iza grudne kosti
nakon što ste pojeli nešto masno i prezačinjeno, slano, prženo, sok od ceĂ°enog južnog voća ili paradajz.
Prema lekarskoj statistici, od 30 do 50 odsto pacijenata hospitalizovanih s dijagnozom napad stenokardije i infarkt miokarda imaju potpuno zdravo srce i krvne sudove. Ispostavlja se da je snažan bol u grudima izazvan običnom gorušicom. Pacijent najčešće ima gorak ili kiselkast ukus u ustima. Možete samo sebi pomoći tako što ćete popiti čašu hladne vode, mleka ili čašu alkalne mineralne vode. Posisajte tabletu nekog antacida (leka koji neutrališe želudačnu kiselinu) tipa „gelusil lak“.

2) Žvaćete žvakaću gumu
s mentom (pepermint ili spearmint), volite kafu, crnu čokoladu, redovno konzumirate alkohol ili gazirane napitke
Svi ti proizvodi slabe donji ezofagealni sfinkter (DES), mišić prstenastog oblika izmeĂ°u jednjaka i želuca.
Kod gutanja taj mišić se otvara da bi hrana mogla da proĂ°e u želudac. Inače, taj mišić mora da bude zatvoren kako se kiselina iz želuca ne bi vraćala u jednjak i izazivala gorušicu. Dakle, preĂ°ite na kafu bez kofeina, belu čokoladu, negazirana pića i maksimalno smanjite alkohol.

3) Volite luk
Luk je čest uzročnik gorušce.
Da biste izbegli neprijatnosti, sitno seckan luk nemojte dinstati na ulju već ga prelijte ključalom vodom, a zatim dodajte jelu koje spremate. Trenutno su pijace pune mladog luka, a da vam zelena perca ne bi smetala, držite ih u frižideru jer tako neće biti previše ljuta.

4) Pravite velike pauze izmeĂ°u obroka
Unošenje velike količine hrane u jednom obroku siguran je način da izazovete gorušicu.
Zato lekari preporučuju osobama sklonim gorušici više manjih obroka u toku dana. Osim toga, kad završite obrok, ustanite, ispravite ramena i ostanite uspravno barem 10-15 minuta da bi hrana što pre sišla u želudac.

5) Kasno večerate
Vodite računa da večerate barem tri sata pre odlaska u krevet.
Prelazak u horizontalu posle jela doprinosi zadržavanju hrane u jednjaku. Da vas noću ne bi mučila gorušica, podignite uzglavlje kreveta za 15 centimetara (stavite dodatni jastuk).

6) Pušite
Nikotin pojačava kiselost želudačnog soka, a sam proces pušenja povećava gutanje vazduha.
Povećanje kiselosti i pritiska unutar želuca glavni su uzročnici bola iza grudne kosti. Prestanite da pušite.

7) Imate gorušicu u teretani
Pokretna traka, čučnjevi, dizanje tegova, gimnastika za trbušne mišiće i drugi vidovi fizičke aktivnosti povećavaju pritisak na želudac i doprinose vraćanju njegovog sadržaja u jednjak. Nemojte da jedete dva do dva i po sata pre odlaska u teretanu.


 8. 8) Trudni ste( navodim i zbog pratilaca ove teme ženskog pola)
Rast materice povećava pritisak na želudac i izaziva gorušicu. Tome doprinosi i hormon progesteron jer slabi sfinkter izmeĂ°u jednjaka i želuca. Vodite računa da se nikada ne prejedete i nemojte jesti ništa masno i jako začinjeno. Nemojte odmah posle obroka da legnete, a kad odete u postelju, okrenite se na desnu stranu jer se tako želudac lakše prazni. Pomoći će vam i jogurt i grickanje badema ili nemasnog keksa.

9) Kašljete
Napadi kašlja izazivaju pomeranje dijafragme koja gura sadržaj želuca u jednjak. Treba da pijete Fluimucil( NAC), kao i sirup koji razbija zgusnuti sekret u disajnim putevima i olakšava iskašljavanje.

10) Uzimate „aspirin“ i druge nesteroidne anti-inflamatorne lekove( NSAIL, npr. ibuprofen, dkilofen, naproksen, analgin...)
„Aspirin“ je zapravo kiselina (acetil-salicilna) koja kod osetljivih osoba izaziva nadražaj osetljive sluzokože želuca. Zamenite ih „panadolom“. Zamolite lekara da vam prepiše neki analogni lek bez neželjenih dejstava.

Hiatus hernia se jedino hirurški koriguje, a navedene manipulacije su "palijativni" metod lečenja...dakle, ublažiće simptome, gorušicu, nadimanje, podrigivanje...

Surutka( u prahu ili domaća) ima veliki procenat ugljenih hidrata, a premalo proteina(oko 12%)...tako da je WHEY PROTEIN( koncentrat i/ ili izolat proteina surutke) najbolje rešenje...

Po pitanju treninga poštuj date preporuke o tome da obrok pre treninga ne sme da bude preobilan, razmak izmeĂ°u obroka i treninga bi trebalo da bude oko 2h...nema preterivanja sa težinama, ego-manijaštva po tom pitanju i sl.



« Poslednja izmena: Februar 05, 2015, 10:14:46 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #46 poslato: Februar 05, 2015, 09:36:58 posle podne »

i interesuje me da li od  te hiatus hernije moze doci do izlecenja totalnog uz ove korekcije ishrane i svu proceduru i da li se trening moze normalno obavljati. ;)
Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #45 poslato: Februar 05, 2015, 08:07:00 posle podne »

Moguce bas moguce zato sto evo danass sam isto imao gorusicu cijeli dan a samo sam jeo riblje corbe i kuvanu ribu i to je sve i evo sad cu vecerat nesto neznam nesto da mi ne skodi vidjecu a interesuije me da li bih smio surutku da pijem jer sam je pio posle treninga za oporavak misica :) i interesuje me ako je to smijem li trening radit normalno ili da smanjim ili kako. sjutra idem po uput za gastroenerologa.
« Poslednja izmena: Februar 05, 2015, 09:24:39 posle podne od strane Marko29 » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #44 poslato: Februar 04, 2015, 10:25:22 posle podne »

Izbegavaj prženje na ulju...ne samo zbog uticaja na pojavu gorušice, već i zbog "pojave trans masti"... http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/zle-trans-masti.html

Moguće je da imaš i haitus herniu( želudačna kila)...ali je konsultacija gastroenterologa najbitnija...

"Dijafragma pretstavlja mišićno-vezivnu pregradu koja razdvaja grudnu od trbušne duplje i organe koji se nalaze u njima. Na dijafragmi se nalazi nekoliko otvora a kroz jedan od njih prolazi jednjak kroz koji hrana prelazi u zeludac i dalje u creva. Hijatus hernija (želudacna kila) predstavlja prolaz jednog dela želuca iz trbušne u grudnu duplju kroz otvor na dijafragmi, kroz koji normalno prolazi samo jednjak.

Uzrok nastanka

Razlozi zbog kojih dolazi do slabljenja mišićno-vezivne potkedijafragme i proširenja prirodnih otvora jos uvek nisu dovoljno poznati. Bez obzira na razlog, u osnovi se radi o popuštanju tonusa mišića dijafragme, smanjenja elastičnosti vezivnog tkiva, koji su urodjeni ili se javljaju sa starenjem, a najčešće su posledica naglog ili pak dugotrajnog povišenja pritiska unutar trbušne duplje (udarci u trbuh, nepravilno disanje prilikom fizičkog opterećenja, dugotrajna opstipacija, itd.). Smatra se da svaka treća osoba sa navršenih 50 godina života ima tzv. želudačnu kilu, i to najčešće bez simptoma.

Postoji nekoliko tipova hijatusne hernije: Hernija kratkog jednjaka koja se javlja zbog toga sto je jednjak urodjeno kraži i povlači želudac u grudnu duplju.
Najcesca hernija je klizajuca, kod koje se spoj jednjaka i zeluca pomera "kliza" iznad i ispod dijafragme, a simptomi nastaju kada se spoj, zajedno sa delom želuca nalazi iznad dijafragme.
Nekada se pored želuca u grudnoj duplji mogu naci i delovi creva i slezina. Takodje postoje i kombincije svih ovih želudacnih kila.

Klinička slika
Osobe koje imaju hiatusnu herniju najčešće nemaju tegobe. Na postojanje želudačne kile može se posumnjati ukoliko se jave simptomi refluksne bolesti, odnosno gorušica i vraćanjenje hrane, zatim osećaj pritiska pod grudnom kosti nakon obroka i u ležećem položaju, nekada osećaj ubrzanog ili nepravilnog rada srca, takodje nakon obroka ili u ležećem položaju. Može se javiti bol u gornjem delu trbuha, koji se širi u ledja, ramena i prema vratu i može potsećati na bol u akutnom koronarnom sindromu, što često u strahu dovodi bolesnika najpre kod kardiologa.
Nekada se mogu javiti i tegobe sa disanjem kao što su osećaj nedostatka vazduha, kratkog daha ili gušenja. Iako su simptomi krajnje nespecifični, neki od njih mogu ukazati da se radi o hijatusnoj herniji kao što su javljanje tegoba nakon obroka i njihovo pogoršanje pri ležanju ili zauzimanju presavijenog polozaja gornjeg dela tela kao na primer pri sedenju ili pertlanju cipela.


Komplikacije hijatus hernije
Hijatusna pospešuje nastanak reflusne bolesti jednjaka (vracanje hrane i zeludacnog soka koji nagriza zavrsni deo jednjaka), moze uzrokovati nastanak ulceracija( čirevi), u delu želuca koji prolazi kroz hijatus( otvor na dijafragmi), što akutno može dovesti do povraćanja krvi a dugotrajno do značajne anemije.

Dijagnoza
Dijagnoza hiatusne hernije postavlja se na osnovu dobro uzete anamneze nastanka i razvoja simtpoma, njihove povezanosti sa obrocima i promenom položaja tela. Klinički pregled je od male koristi u postavljanju dijagnoze hiatusne hernije ali je značajan zbog izključenja drugih bolesti koji se mogu manifestovati na sličan način. Najcesce je potrebno uraditi endoskopsko ispitivanje- gastroskopiju, koja omogućava kompletan pregled jednjaka i želuca. Nekada, a naročito ako se planira operativno lečenje potrebno je uraditi i kontrasno rengensko snimanje sa koriscenjem Barijuma, kada je moguće učiniti i procenu veličine i odrediti tip hijatusne hernije..

Šta sve mozete sami da uradite

Najčešći savet koji možemo dati pacijentu je da uzima manje i češće obroke, izbegava uzimanje hrane unutar 4 sata pre odlaska u krevet, da prošeta nakon obroka, podigne uzglavlje na kome spava, ne nosi tesnu odeću i izbegava saginjenje gornjeg dela tela put napred. Za gojazne osobe, neophodna je redukcija telesne mase.

Lečenje
Ukoliko promena životnih navika ne dovede do smanjenja tegoba u terapiju treba uključiti i lekove koje će prepisati lekar specijalista, gastroenterolog, nakon razgovora i pregleda. Najčešće se upotrebljavaju lekovi koji smanjuju sekreciju želudačne kiseline ali je nekada, istinaretko, potrebna i hiruska intervencija. Hirurško lečenje se primenjuje kod velikih hijatus hernija ili onih koje su fiksirane u grudnu duplju, kod krvarenja koja dovode do teških anemija.

Asist. Dr Ivan Jovanovic, gastroenterolog
"
« Poslednja izmena: Februar 04, 2015, 10:38:41 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Marko29
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70

« Odgovor #43 poslato: Februar 04, 2015, 07:35:42 posle podne »

Evo danas rezime.Dorucak oko 8 ovsene pahuljice sa mlijekom 15 20 minuta posle jela krenuolo je malo podrigivanja pa gorusica radio sam trening 2 sata nakon jela posle treninga sam popio jedan beviplex i i nakon 1 vremena od treninga sam rucao malo kuvane boranije kukuruzni hleb zatim ribu(kinez riba) koja je danas bila przena odmah me uhvatila kao peckanje u grlu a potom i u ostalima djelovima izmedju pluca ispod medjurebarne kosti malo naginuci na desnu stranu posao sam u skolu sa gorusicom nista tamo nisam niti jeo niti pio gorusica je stala oko 3 sata ili 3 ipo da bi mi na casu negdje oko 4 ipo podrignuo sam jednom i to gorenje ili pečenje je opet krenulo sada sam dosao kuci pojeso sam jednu jabuku a kako mi ni ona nije makla tu gorusicu opet popio sam sodu bikarbonu na kasicici kafenoj malo samo.E sad neznam ni bih li sta jeo nista ne razumijem sta je ovo popustam psihicki totalno. A stolicu sam imao jutros standardnu kao i pruije normalna velicina oblik i prije 12 malo manju. a zanimljivo je da ono krcanje crijeva koje sam prije imao vise se nije pojavljivalo barema danas.  ;) ???
« Poslednja izmena: Februar 04, 2015, 07:37:37 posle podne od strane Marko29 » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #42 poslato: Februar 04, 2015, 01:42:36 posle podne »

"Spit test"  :D

Ha, ha...

Da bi odredili nivo candide u organizmu to možete uz pomoć medicinskih analiza, koje mogu biti skupe i u nekim slučajevima nisu pouzdane. Najpouzdaniji medicinski test za candidu je "test imunokompleksa" i IG test.

MeĂ°utim, postoji i kućni test za candidu, nepoznatog porekla, koji ljudi koriste već duzi niz godina da bi odredili "nivo" candide u organizmu. Test je jednostavan, besplatan i daje uglavnom pouzdane rezultate.

Candida saliva test - SPIT TEST
 
Pre nego što odete na spavanje, napunite čašu čistom vodom i ostavite je pored kreveta.
Sledeće jutro, odmah nakon što se probudite, pljunite u vodu.
Ne pokušavate skupiti u ustima velike količine pljuvacke, samo pljunite ono malo što imate u ustima nakon buĂ°enja.
Ostavite čašu na 15 minuta.
NaĂ°ite izvor svetlosti i pogledajte u čašu.
Ako je vaša "pljuvacka" ostala na površini čaše, ili se "otopila", sa Vama je sve u redu. Normalno je ako su u vodi prisutni mehurići vazduha.
Ako je voda postala mutna, ili se u vodi vide trake, koje se spuštaju prema dole, ili ako se "pljuvacka" skupila dole, postoji velika mogućnost da imate previše candide u organizmu.
U ovom slučaju predlažemo da se obratite za savet svom lekaru ili pokušate se rešiti candide "na prirodan način".  

Ovo navodim zbog ostalih pratilaca ove teme...

A evo jednog mog teksta o candidi i ishrani koja ce pomoci u resevanju ovog problema...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/anti-kandida-dijeta.html
 
SMRT CANDIDI!
 

« Poslednja izmena: Februar 04, 2015, 02:07:11 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Stranice: [1] 2 3 4 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.088 sekundi sa 17 upita.