TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 398429 Teme od strane 25050 Članovi Poslednji član: jefta86

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Novembar 22, 2024, 09:41:16 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Ledja  (Pročitano 4210 puta)
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #17 poslato: Mart 20, 2015, 09:31:15 pre podne »

da li radiš inače (redovno?) istezanja ledja?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #16 poslato: Mart 20, 2015, 09:00:54 pre podne »

Kako se leči fasetni sindrom?
U lečenju fasetnog sindroma pažnja se usmerava na – smanjenje bola, spazma mišića, smirenje upale zgloba, lečenje povrede ligamenata, jačanje mišića stabilizatora trupa, povećanje fleksibilnosti trupa.
- Smanjenje bola i spazma mišića - Početak lečenja podrazumeva prekid opterećenja kičmenog stuba – do prestanka bolnosti u miru i pri pokretima. U cilju smanjenja bolnosti se mogu koristit kinezitejping metode i metode fizikalne terapije (TENS, ultrazvuk, terapija zagrevanjem u cilju smanjenja napetosti mišića...).
Smanjivanje bola>smanjuje napetost mišića>dalje smanjuje bol...
Kineziterapija – vežbe jačanja mišića – treba se fokusirati na jačanje mišića stabilizatora trupa (core stabilty). Najslabiju kariku našeg tela čine upravo mišići stabilizatori trupa. Stabilizatori trupa povezuju gornji i donji deo tela i prenose silu rada sa jednu na drugu polovinu tela. Kod slaosti ovih mišia, prenos sle je nepotpun i ona se gubi negde usput.... Velika većina povreda nastaje usled slabosti stabilizatora trupa. Kao tretman, ali i u velikom broju slučajeva i kao prevenciju rade se vežbe za jačanje stabilizatora trupa. Jaki mišići core-a daju ogromnu snagu i potencijalnu energiju koja se prenosi u gornji ili donji deo tela...
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #15 poslato: Mart 20, 2015, 08:57:28 pre podne »

Povreda fasetnih zglobova može biti posledica:
- jednog naglog pokreta
 ili
- posledica ponavljanih neprirodnih položaja kičme
Nagli pokret savijanja može dovesti do istezanja kapsule fasetnog zgloba ili povrede pripoja ligamenata. To su najpre pokreti savijanja unazad, u stranu, rotacije trupa...
Neko vreme provedeno u nepromenjenom, prinudnom, neprirodnom položaju kičme (iskrivljeno, savijeno) – obično povezano sa profesionalnim opterećenjima ili kućnim poslovima, dovodi do iritacije fasetnih zglobova i pojave bola u ledjima (ušinuća!).
Povreda fasetnih zglobova nastaju zbog smanjene pokretljvosti tih zglobova.
Koji su simptomi fasetnog sindroma?
- bol u vratu ili ledjima
- bol pri savijanju kičme
- blokada odredjenog pokreta (ukočenost) – zaključavanje
- spazam paravertebralnih mišića
Bol je prvi i osnovni znak fasetnog sindroma. Bol u vratu ili bol u ledjima koji se može spuštati prema gluteusu. Drugi znak je bol pri savijanju kičme, posebno u stranu, pozadi, pri uvrtanju kičme. Sledeći znak je vezan za znak zaključavanja – pri zaključavanju zgloba, ograničen je pokret u suprotnom pravca od zaključavanja zgloba.Ukoliko sedesi zaključavanje zgloba u pokretu pregiba napred, nemoguć e je savijanje ledja unazad. U predelu povrede fasetnog sindroma – prisutan je jak mišićni grč (spazam) mišića koji okružuju kičmeni stub.
Mišićna nefleksibilnost (skraćenost mišića) jedan je od bitnih činilaca nastanka povrede fasetnih zglobova. Redovno istezanje mišića ledja je važno u prevenciji povrede. Najvažniji činilac koji dovodi do nastanka fasetnog sindroma jeslabost mišića stabilizatora trupa (core stability muscels).Mišići stabilizatori trupa podržavaju kičmeni stub u pravilnom položaju.

Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #14 poslato: Mart 20, 2015, 08:54:54 pre podne »

Šta su fasetni zglobovi kičme?
Fasetni zglobovi su zglobovi izmedju pršljenova sa zadnje strane pršljena. Ti zglobovi se nalaze na zadnjoj strain pršljena sa leve i desne strane. Oni zglobljavaju dva pršljena (gornji i donji) jedan sa drugim. Pršljenovi su zglobljeni (povezani) jedan za drugi sa medjupršljenskim diskusom sa prednje strane i sa fasetnim zglobovima sa zadnje strane kičmenog stuba. Fasetni zglobovi daju stabilnost kičmenom stubu i ograničavaju pokretljivost kičmenog stuba. Svaki pršljen kičmenog stuba i svaki segment kičme ima fasetne zglobove koji  povezuju pršljenove u lanac. Fasetni zglobovi postoje izmedju pršljenova u vratnom, grudnom i slabinskom delu kičmenog stuba.
Bolni sindrom fasetnih zglobova predstavlja najčešći uzrok bola u ledjima!!! Ovo je najčešći uzrok bola u vratu, bola u gornjim i donjim ledjima.... Fasetni zglobovi  su mali zglobovi koji amortizuju sve pokrete kičmenog stuba – posebno bočna savijanja, savijanja u nazad, rotacije kičmenog stuba. Kao mali zglobovi koji amortizuju veliku pokretljivost kičmenog stuba – fasetni zglobovi su podložni trošenju i povredama.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #13 poslato: Mart 20, 2015, 08:51:10 pre podne »

pri pokretu naglog ispravljanja ledja, posebno kada su mišići ledja pod povećanim tonusom (neistezanje mišića ledja) - može doći do povrede fasetnih zglobova...
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #12 poslato: Mart 20, 2015, 08:47:23 pre podne »

pogledaj txt o povredama ledja
http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/uzroci-bola-u-ledjima.html
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #11 poslato: Mart 20, 2015, 08:24:52 pre podne »

- Spondiloza (spinal facet syndrome)
osteoartritis pršljenova ili spondiloza predstavlja oštećenje na nivou malih pršljenskih zglobova (facet joint). Facet sindrom može biti posledica iznenadne povrede ili  hroničnog degenerativnog procesa (dugotrajnog napredujućeg oštećenja zgloba). Povreda ovih zglobova posledica je naglog pokreta kod zdravih, manje opterećujućeg pokreta ili prinudnog položaja kod osoba koje već imaju odranije oštećenje ovih zglobova. Karakteristika ovog sindroma je:
- bol u jednoj strani ledja
- bol na početku pokreta
- bol u sedećem položaju
- bol se pogoršava pri savijanju na bolnu stranu ili u nazad

- Spondiloliza i spondilolisteza
predstavlja prelom zadnjih pršljenskih zglobnih nastavaka (spondiloliza) sa klizenjem pršljena u odnosu na niži pršljen (spondilolisteza), što dovodi do nestabilnosti kičme. Ova povreda je česta u sportovima sa hiperekstenzijom kičmenog stuba, kao u gimnastici. Karakterističan simptom za spondilolizu je bol u ledjima koji se pojačava pri savijanju ledja u nazad.

- Istegnuće slabinskih (lumbalnih) mišića
pri naglim pokretima ekstenzije i rotacije trupa može doći do istegnuća i pucanja mišića ledjne muskulature. Veliki je broj mišića koji čine muskulaturu ledja, od kratkih tankih mišića koji povezuju dva pršljena, do velikih snopova mišića koji se pružaju duž cele kičme. Nagli pokreti, posebno nezagrejanih mišića, dovode do njihove povrede. Osnovno u prevenciji istegnuća mišića je – dobro zagrevanje, vežbe jačanja ledjnih mišića i obavezno istezanje na kraju treninga.

- Diskus hernija i ishijalgija
pri pokretima pregibanja i opružanja ledja sa nepravilnim držanjem može doći dopovrede medjupršljenskog diska. Povreda dovodi do iskakanja diska prema kičmenom kanalu i pritiska na nervne korenove. Pritisak na nervne korenove dovodi do bola koji se iz ledja širi duž noge prema prstima ili napred u butni mišić. Povreda diska se obično dešava pri podizanju tereta sa povijenim ledjima, što je čest slučaj i u teretani, pri mrtvom dizanju lili čučnjevima. Veoma je važno pravilno držanje ledja pri vežbanju, što zajedno sa jakim ledjnim mišićima čuva kičmu.

Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #10 poslato: Mart 20, 2015, 08:20:34 pre podne »

Kičmeni stub – predstavlja lanac spojenih pršljenova koji nose težinu i pokrete našeg tela. Kičmenistub je sastavljen od oko 30 pršljenova, izuzetno je pokretan, zahvaljujući velikom broju zglobova. Pršljenovi su spojeni, tj nanizani jedan na drugi, pomoću prednjih i zadnjih medjupršljenskih zglobova:

a)intervertebralni (medjupršljenski) diskus – predstavlja prednji medjupršljenski zglob, kojim su tela gornjeg i donjeg pršljena povezana elastičnom hrskavičavo-vezivnim diskom. Ovaj disk amortizuje pokrete dva pršljena, a pri njegovoj povredi ili sa starenjem diska može nastati diskus hernija. Hernija tj ispupčenje diska pritiska koren nerva, što uzrokuje bol koji zrači duž noge napred ili pozadi.

b)facet joint - zadnji medjupršljenski zglob, predstavlja male zglobove sa zadnje strane kičmenog stuba, sa obe strane. Ovi zglobovi trpe veliki mehanički stres pri savijanju kičmenog stuba u nazad, bočnom savijanju i pri torziji (uvrtanju) odnosno rotaciji kičmenog stuba. Takodje, skloni su degenerativnim promenama (oštećenje hrskavice, okoštavanje) sa starenjem. Dobro su inervisani malim nervnim grančicama, što dovodi do jakih bolova i velike napetosti slabinskih mišića u slučaju njihove povrede i oštećenja.

c)Sakroilijačni zglob - Sakroilijačni zglob predstavlja zglob izmedju kosti sakruma i karličnih kostiju. Sakrum je koštana struktura koja čini završni segment kičmenog stuba u donjem delu. SI zglob je ligamentarna struktura, kojom je povezan završni deo kičme i kosti karlice. SI zglob je svojevrsna spona dva kontinenta – gornjeg i donjeg dela tela. Iz tog razloga je lako zamislivo kolike sile trpe ligamenti koji povezuju gornji i donji deo tela.
« Poslednja izmena: Mart 20, 2015, 08:32:03 pre podne od strane Ognjen Pedja Tutorov » Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #9 poslato: Mart 20, 2015, 08:13:09 pre podne »

To mi se desilo kad sam se spremao za trening, samo sam se ispravio i duboko udahnuo znaci isprisio sam se i u tom trenutku je mene preseklo nesto i jako zabolelo..
da li je ttaj pokret bio sa opterećenjem ili bez? (sa šipkom, bučicama...?)
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #8 poslato: Mart 20, 2015, 08:11:35 pre podne »

To mi se desilo kad sam se spremao za trening, samo sam se ispravio i duboko udahnuo znaci isprisio sam se i u tom trenutku je mene preseklo nesto i jako zabolelo..
najverovatnije se radi o povredi fasetnih zglobova pršljenova - fasetni sindrom (facet syndrome). drugi naziv za to je spondiloza (može biti čak i spondilolisteza...)
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #7 poslato: Mart 20, 2015, 08:09:36 pre podne »

Nikada nisam imao povredu ili nekakav bol u ledjima.
Kako mislis da ti doktor pomogne, ako ne napises malo detaljnije? Verovatno si nesto uradio kako ne treba, seti se...
tnx  ;), pozz
Sačuvana
Laxon
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 17


« Odgovor #6 poslato: Mart 19, 2015, 03:35:14 posle podne »

To mi se desilo kad sam se spremao za trening, samo sam se ispravio i duboko udahnuo znaci isprisio sam se i u tom trenutku je mene preseklo nesto i jako zabolelo..
Sačuvana
Funtunjerović Ivan
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1246


Say no to racism!

« Odgovor #5 poslato: Mart 18, 2015, 05:30:02 posle podne »

Nikada nisam imao povredu ili nekakav bol u ledjima.
Kako mislis da ti doktor pomogne, ako ne napises malo detaljnije? Verovatno si nesto uradio kako ne treba, seti se...
Sačuvana
-Some people are so poor, all they have is money.
-If you don't live for something, you'll die for nothing.
-Life is hard, but so beautiful.
-Sometimes the hardest thing and the right thing are the same.
-Believe in yourself.
Laxon
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 17


« Odgovor #4 poslato: Mart 18, 2015, 12:39:10 pre podne »

Nikada nisam imao povredu ili nekakav bol u ledjima.
« Poslednja izmena: Mart 18, 2015, 05:22:54 posle podne od strane Laxon » Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #3 poslato: Mart 17, 2015, 10:41:00 posle podne »

da li je bilo neke povrede ledja ranije?
nekada sličan bol?
Sačuvana
Stranice: [1] 2 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.124 sekundi sa 18 upita.