TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 397232 Teme od strane 25047 Članovi Poslednji član: Dejan Mašić

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Septembar 30, 2024, 05:27:32 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Pomoc za brata pocetnika  (Pročitano 2842 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9500


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #11 poslato: Jul 08, 2015, 12:30:27 posle podne »

Da li je dobro uzeti neki sagorevac masti ili bi mi to samo skinulo vec trenutnu kilazu? I da li sve krece od ishrane, dok prvih par meseci ishrsnu ne sredim necu moci nista da uradim?

Momak, ako ne korigujes ishranu i ne krenes sa redovnim kardio treninzima, nema tog sagorevaca koji ce pomoci...

Osnovni predulsov maximalne efektivnosti sagorevaca su korigovana ishrana i trening na zavidnom nivou...

Nema onoga, ja bih da sedim, lezim, jedem sta hocu, popijem tableticu i mrsavim...  ;)

Reci zbogom lenjosti i pokreni se, u tvom je interesu...  ;)

KOREKCIJA ISHRANE je jako bitan faktor...u protivnom svi trenazni napori mogu biti obezvredjeni...a suplementi nisu "carobni napici" uspeha...dakle, redovan trening, korektna ishrana, pa "carobni napici"...

U sustinu sagorevaci nisu "must have"...ali korekcija ishrane i trening su MUST HAVE - POLAZNA TACKA "KALORIJSKOG DEFICITA",dakle, treningom i korigovanom ishranom "sagoris" vise energije nego sto uneses...  ;)
« Poslednja izmena: Jul 08, 2015, 12:38:02 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 17110


« Odgovor #10 poslato: Jul 08, 2015, 10:35:00 pre podne »

Potrudi se prvo oko ishrane, uloži novac u nju pa ako ostane para onda tek dolaze suplementi.
Sačuvana
Vladimir036
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 6

« Odgovor #9 poslato: Jul 08, 2015, 09:45:34 pre podne »

Da li je dobro uzeti neki sagorevac masti ili bi mi to samo skinulo vec trenutnu kilazu? I da li sve krece od ishrane, dok prvih par meseci ishrsnu ne sredim necu moci nista da uradim?
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9500


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #8 poslato: Jul 07, 2015, 10:37:58 posle podne »

He, he...uvek akcenat na skraćenje priče...i ako može i detaljan meni onako po obrocima... :D

Da sve može da se kaže u nekoliko rečenica bilo bi super, ali istina je maaaalo drugačija...naučiti logiku "procesa"...dakle, strpjenje, spremnost na učenje i istrajnost, jer se ništa ne dešava preko noći...naš napredak se meri mesecima, godinama, decenijama provedenim u posvećnom treningu i ishrani prilagoĂ°enoj cilju...

Odmah priče kreatin, proteini...daaaaaa...suplementi su najbitniji faktor rasta naših mišića, ishrana i trening su nekako uvek u drugom planu...ali to je čuvena zamena teza zbog koje sledi ona čuvena konstatacija...pa uzeo sam protein i kreatin, a ne napredujem...hm, kako to?!  :D

Ajmo da damo komentar na "status presens" ishrane( trenutno stanje)...

Umeri se sa voćem...po koja voćka izmeĂ°u obroka je korisna, ali da to ne preraste u voćne obroke...( pojeo sam kilogram breskvi "u jednom mahu"...da, jer to je "zdravo"  :D )
Po pitanju voća, akcenat na bobičasto voće - jagode, maline, kupine...citruse - kivi, grejp, pomorandže, limun...jabuke...
Posle treninga sa opterećenjem u pwm možeš i "voćke" bogatije dekstrozom, npr. 1 banana srednje veličine ili 30-50 gr suvog grožĂ°a...uz mericu proteina...

Proizvodi od belog brašna su neprijatelji "vitke linije"...isto važi i za "junk food" specijalitete...pohovanje nije dobar način pripreme hrane, kao ni prženje...

Što se tiče skidanja kilograma poenta priče je tzv. kalorijski deficit, ali da ne "davimo" pričom o kalorijama, parametrima enegetske potrošnje, pretvaranju kalorija u grame proteina, hidrata, masti...jer će onda krenuti "napadi" zbunjivanja. kao i proračuna koji se često ne poklapaju i sl.

Preporuka za detaljnije uputno čitanje na temu izbora namirnica i odnosa makronutrijenata...

http://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/plan-ishrane-za-poetnike.html

A da bi znao detaljno nutritivnu vrednost namrinica koje imaš na meniju preporuka za sajt... http://nutritiondata.self.com/

Inačeee, radiš li kardio? Kada ga radiš? Koliko puta nedeljno? Pratiš li puls?

Taksativan spisak osnovnih preporuka...

- Umeren i razuman kalorijski deficit ( dakle, razumno smanjenje unosa hidrata, 2-3 gr po kg...dovoljan unos proteina i masti jako bitan u ovoj fazi - proteini oko 2 gr po kg, masti 0,6-0,8 gr po kg)

- Konzumacija manjih, a češćih obroka( specifično dinamičko dejstvo hrane)

- Ograničiti unos "loših" masti( transa masti) i prostih šećera

- Fokusirati se na unos kvalitetnih proteina i ugljenih hidrata sa niskim glikemičkim indeksom( izvori složenih hidrata, sporije se vare, ne dižu "burno insulin") u odnosu "oko" 1:1( nekada i "malo" više u korist hidrata)...

- Dovoljna hidriranost

- Kardio trening - niskog intenziteta oko 65% od maksimalnog pulsa u trajanju oko 45-60 min, a druga opcija je visokointervalni kardio trening( preporuka za iskusnije vežbače, "utreniranost na nivou") u trajanju do 20 min, gde se smenjuju intervali u trajanju do 3 min - tj. interval sa do 90% od maksimalnog pulsa i interval sa 65% od maksimalnog pulsa( do 3 min) - na taj način poboljšaće se ne samo "kondicija", već i 24h nakon toga doći će do "produžene" oksidacije masti( usled kiseoničnog duga koji nastaje kao posledica intervalnog treninga)...3-6 puta nedeljno...u zavisnosti od "željenog deficita"...

- Trening sa opterećenjem bar 3 puta nedeljno, osnovne vežbe, "split sistem"( jedna manja i jedna veća partija)...trajanje oko 60 min - akcenat na visok intenzitet i "kraći obim"...( raditi sa tezinom kojoj ces u seriji odraditi 6-12 ponavljanja,tj.70-80% od 1MR...za svaku misicnu partiju radi po 3-4 vezbe, u svakoj vezbi 4-6 serija, sa pauzama ne duzim od 60 sekundi)

U ovoj fazi ne sanjaj da ćeš skidati salo i dobijati na mišićnoj masi...jedino što možeš da uradiš je da dobrim manipulacijama u unosu makronutrijenta uz trening sa opterećenjem( navedeni trening hipertrofije) očuvaš koliko je to moguće postojeću mišićnu masu( cilj ti je maximalan gubitak masnih naslaga uz što manji gubitak mišićne mase)...

I za kraj...šta je cilj svake dijete...što manje stimulacija burnih insulinskih skokova...više burnih insulinksih skokova = više masnog tkiva...

« Poslednja izmena: Jul 07, 2015, 11:08:25 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 17110


« Odgovor #7 poslato: Jul 07, 2015, 09:14:53 posle podne »

Ovo je program koji stalno preporučujem početnicima, možeš ga raditi prvih par meseci pa onda ćemo se konsultovati ovde na forumu šta da promeniš.


Grudi-biceps:
Bench press 4 serije
Kosi potisak bucicama 4
Propadanja 4
Stojeci pregib ravnom sipkom 3
Hamer pregib u kosoj klupi 3
Skot klupa ez sipkom 3

LeĂ°a-triceps
Zgibovi 4
Veslanje u ptreklonu ili jednoručno veslanje 4
t-sipka 4
Potisak sa čela 3
Ekstenzija jednom bucicom iznad glave 3
Lat masina konopac 3

Odmor

Ramena i stomak
Stojeći potisak iznad glave 4
Letenje za srednje rame 4
letenje za zadnje rame 4
Sleganje ramenima 4
Trbušnjaci (sam odaberi vežbe)

Noge
Čučanj 4
Šutiranja za prednju ložu 4
Šutiranja za zadnju ložu 4
Listovi 4


Odmor
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 17110


« Odgovor #6 poslato: Jul 07, 2015, 09:12:38 posle podne »

Evo ukratko o ishrani, a kad Slaviša bude ušao na forum moći će detaljnije da te uputi.

Za početak izračunaš koliko ti je kalorija potrebno u toku dana. To možeš da uradiš preko raznih kalkulatora na internetu, jedan od sajtova gde to možeš izračunati je  http://www.dijeta.net/BMR-TDEE.htm .

Ako je cilj skidanje kalorija onda treba da unosiš manje kalorija njego što potrošiš, a to znači manje od onoga što je pokazao TDEE kalkulator. A ako hoćeš da dobiješ kilograme onda unošiš više od toga. Taj deficit ili suficit koji praviš treba da bude u proseku oko 500 kalorija na dan.

Od ukupnog broja kalorija koje uneseš u toku dana 50% treba da bude iz slozenih ugljenih hidrata, 35% iz proteina i 15% iz zdravih masti.
Izvori proteina su ti : belo meso,jaja,mlečni proizvodi,riba,nemasno crveno meso
Izvori UH : krompir,pirinač,ovsene pahuljice
Izvori masti : bademi, orasi, kiki-riki, laneno seme,lešnici



Što se tiče treninga okačiću tu za par min.
Sačuvana
Vladimir036
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 6

« Odgovor #5 poslato: Jul 07, 2015, 09:02:09 posle podne »

Što se tiče suplemenata oni dolaze na kraju kao završnica, pre toga moraš regulisati ishranu ili ćeš samo uzalud potrošiti novac. TakoĂ°e je dobro organizovan trening jako bitan.
Kada sam pitao u vezi treninga mislio sam na izbor vežbi po treningu,njihov raspored i broj serija i ponavljanja.

Mozes li mi ti eto pomoci i skratiti pricu time sto bi mi rekao kakav bi mi ti trening preporucio i kakvu bi mi ishranu ti preporucio? Unapred zahvalan :-)
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 17110


« Odgovor #4 poslato: Jul 07, 2015, 09:00:11 posle podne »

Što se tiče suplemenata oni dolaze na kraju kao završnica, pre toga moraš regulisati ishranu ili ćeš samo uzalud potrošiti novac. TakoĂ°e je dobro organizovan trening jako bitan.
Kada sam pitao u vezi treninga mislio sam na izbor vežbi po treningu,njihov raspored i broj serija i ponavljanja.
Sačuvana
Vladimir036
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 6

« Odgovor #3 poslato: Jul 07, 2015, 08:44:50 posle podne »

Napiši detaljnije o ishrani, po obrocima napiši kako izgleda jedan prosečan dan. TakoĂ°e napiši i kako treniraš :)

Uh, nemoj se frapirati ali ovako izgleda prosecan dan.. Ujutru: tuna, jaja, pahuljice, sendvic na kraju krajeva.. popodne: obican rucak, tipa pire sa cuftama ili sa belim mesom, pohovano meso, i uvece kako kada, nekad se desi testenina neka, nekad pica nekad hamburgeri i tako to.. Izmedju svega toga jedem dosta voca.
sto se treninga tice treniram tipa ponedeljak, utorak, sreda odmaram, cetvrtak petak, subota, pa nedelja odmaram. Nekad treniram i sredu s obxirom da zelim dto brxi napredak i eto da uposljavam sve misice. Ponedeljak, sreda i petak planira, da ubacim ujutru rano bazen plivanje.
Zanima me tvoje misljenje i neke konkretne odgovore za sva ova pitanja iznad. Hvala na pomoci 😊
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 17110


« Odgovor #2 poslato: Jul 07, 2015, 08:34:43 posle podne »

Napiši detaljnije o ishrani, po obrocima napiši kako izgleda jedan prosečan dan. TakoĂ°e napiši i kako treniraš :)
Sačuvana
Vladimir036
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 6

« Odgovor #1 poslato: Jul 07, 2015, 08:29:41 posle podne »

Zdravo svima, moje ime je Vladimir imam 21 godinu.
S obzirom da ste i Vi nekada bili pocetnici tako bih voleo da mi pomognete oko svega, znaci neka konkretna pitanja i odgovori koji bi mi pomogli za sto bolji trening i proces.
Visok sam oko 198,99cm i tezak 94kg, imam dosta masti, po mom misljenju zato sto vidim u grudima i salu na stomaku koje opet nije veliko ali smeta.
isao sam u teretanu na suvo 6 meseci i trenirao i kada god sam u treningu ja svoje telo dovedem u red, pod tim mislim da se zategnem i to sve, ali nikada to nije izgledalo onako kako sam ja zeleo, da mi budu istaknuti grudi, ramena, ledja, ruke, sve znaci.
posle pauze od godinu dana i jace ne treniranja krecem opet u teretanu kako bih se doveo u red, znaci mene ne zanima Bog zna kakva definicija, ne zelim masu da bude to bas ogromno i puno masti vec da budem veci ali do tu bude sve srazmerno mojoj visini. Sta mi vi predlazete od proteina i kreatina da uzmem, s obzirom da sam ja oko bacio na whey i cre alkalyn? Takodje me zanima nesto sto bi mi dalo snagu znaci da povecam tezinu bucica i na bench presu da to bude primetno. Ne lozim se na tezine uvek sam bio za to bolje 20kg ali radi pravilno nego 200kg nepravilno. Znaci konkretno me zanima, kako se uxima i koristi ta kombinacija whey + crealkalyn i + taj neki preparat za snagu?
Sto se tice moje ishrane mogu da kazem da kuci se kuva stalno, dosta mesa i svega ali eto ja se opet okrenem ka onom nezdravom, koka koli, slatkisima i tako tome.
Ako neko moze bilo bi lepo da mi napise neku pocetnicku ishranu kako bi usavrsio sve lepo i krenuo ozbiljnim putem, jer imam volju, eto da imam i jos 30% vaseg znanja bilo bi sjajno. 😊
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.197 sekundi sa 18 upita.