TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 397192 Teme od strane 25046 Članovi Poslednji član: JulietMess

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Septembar 28, 2024, 06:21:49 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Bol u kolenu  (Pročitano 3886 puta)
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #15 poslato: Jul 20, 2015, 06:39:30 pre podne »

Koji su uzroci PFPS?
Pri pokretima savijanja i opružanja kolena, veći broj struktura u zglobu kolena učestvuje u stabilizaciji čašice i odgovorno je za njenu pravilnu poziciji pri kretanju po interkondilarnom žlebu  na butnoj kosti (intercondilar groove). Ukoliko je neka od ovih struktura zategnuta ili slabija, dolazi do loše pozicije čašice. Uzroci lateralne pozicije čašice su: zategnutost iliotibijalne trake, lateralnog vastusa, lateralnog retinakuluma kolena ili slabost medijalnog vastusa kvadricepsa. Zategnute strukture povlače čašicu upolje, dok slabije razvijeni unutrašnji vastus kvadricepsa nedovoljno povlači čašicu ka unutra. Posledica je nepravilno kretanje čašice po interkondilarnom žlebu.
Za stabilizaciju čašice najvažnija je snaga kvadricepsa, posebno medijalnog vastusa. Svojom kontrakcijom ovaj mišić direktno kontroliše kretanje čašice. Snaga i fleksibilnost mišića rotatora kuka je takodje važna. Rotatori zgloba kuka kontrolišu pokrete butne kosti, a preko nje utiču na pravilan položaj čašice kolena. Ne treba zanemariti ni ulogu stopala u pokretima u zglobu kolena. Stopalo predstavlja oslonac noge na podlozi, a promena položaja stopala menja položaj struktura u zglobu kolena i kuka. Izražena pronacija (uvrtanje) stopala dovodi do nepravilnog kretanja čašice.
PFPS se često naziva i  hondromalacija patele. Ovo stanje podrazumeva oštećenje hrskavice zadnje strane čašice, koja je u kontaktu sa femoralnim žlebom. Hodromalacija predstavlja posledicu PFPS, iako postoje i drugi faktori koji mogu dovesti do ovog stanja.
Anatomske predispozicije koje utiču na nastanak PFPS:
Široki kukovi
X noge (genu valgum)
Nestabilnost čašice
Patela alta (visoki položaj čašice)
Slabost medijalnog vastus-a i kvadricepsa
Zategnutost lateralnih struktura kolena
Slabost ili zategnutost mišića rotatora kuka
Pronacija stopala 
Važni činioci koji dovode do nastanka ove povrede:
Fleksija kolena povećava kontakt i pritisak izmedju čašice i butne kosti.
Q-ugao – Kod nekih ljudi postoji povećan ugao butne kosti (Q ugao) što ima za posledicu deformitet kolena (genu valgum). Kod ovog deformiteta, čašica se pomera pri kretanju put spolja, što kod ponavljanih pokreta dovodi do bola.
Q (quadriceps) ugao predstavlja ugao pod kojim kvadriceps povlači čašicu i potkolenicu pri opružanju noge. To je ugao izmedju ose femura i tibije, a normalno ne prelazi 12 stepeni. Povećan Q ugao karakterističan je kod žena, zbog veće širine karlice i kukova.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #14 poslato: Jul 20, 2015, 06:35:21 pre podne »

Patelofemoralni kompleks sastoji se od:
- mišića kvadricepsa
- čašice (patele)
- ligamenta patele (kojim je čašica fiksirana za tibiju - kost potkolenice)
Mišić kvadriceps je veliki mišić prednje strane natkolenice, koji se pripaja na gornjem polu čašice, a preko nje se pripaja za kosti potkolenice. Pri kontrakciji kvadricepsa, čašica klizi preko femoralnog žleba. Kada čašica nije pravilno centrirana u žlebu, prilikom njenog kretanja nastaje pojačan kontakt izmedju čašice i butne kosti. Posledica je pojačan pritisak na hrskavicu čašice. Ponavljane aktivnosti dovode do iritacije hrskavice i okolnih struktura. Anatomske strukture, koje mogu biti odgovorne za pojavu bola u ovom sindromu su: hrskavica i subhondralna kost čašice, masno jastuče kolena i retinakulumi čašice (vezivne strukture koje sa bočnih strana fiksiraju čašicu). Takodje, specifična ishrana hrskavice čašice može imati važnu ulogu u nastanku ovog sindroma.


Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #13 poslato: Jul 20, 2015, 06:22:10 pre podne »

Bolni sindrom čašice kolena (Patella Femoral Syndrome – PFPS) predstavlja najčešću povredu kolena sportista i rekreativaca. Karakteriše ga osećaj bola u predelu čašice kolena (patela) koji se pojačava sa fizičkom aktivnošću.
PFPS nastaje kao posledica nepravilnog kretanja čašice pri pokretima savijanja i opružanja kolena. Ovi pokreti dovode do iritacije hrskavice čašice, kao i okolnih struktura, što rezultira osećajem bola. Ova povreda je povezana sa intenzivnim bavljenjem sportom, a posebno je karakteristična za devojke u periodu adolescencije.

Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #12 poslato: Jul 20, 2015, 06:20:06 pre podne »

Radim upravo sva istezanja koje ste naveli i nema nikakvog bola. Sto se tice istezanja sa pravim kolenima,lagano mogu da pipnem prstima pod,ne sa celim dlanovima kao na slici ali mogu poprilicno dosta,bez bola . Bol nije lokalizovan kao na poslednjoj slici sto ste poslali. Bol se javlja u unutrasnjosti same patele,ne znam kako bolje da vam objasnim.
Nikola, po svemu što si naveo - tvoj problem je bolni sindrom čašice kolena (PFPS).
Bilo je važno da isključimo da se ne radi o skakačkom kolenu (jumpers knee - upala pripoja ligamenta patele na donjem polu čašice), što može imati slične simptome...
Sačuvana
Nikola19
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 4

« Odgovor #11 poslato: Jul 15, 2015, 11:39:38 posle podne »

Radim upravo sva istezanja koje ste naveli i nema nikakvog bola. Sto se tice istezanja sa pravim kolenima,lagano mogu da pipnem prstima pod,ne sa celim dlanovima kao na slici ali mogu poprilicno dosta,bez bola . Bol nije lokalizovan kao na poslednjoj slici sto ste poslali. Bol se javlja u unutrasnjosti same patele,ne znam kako bolje da vam objasnim.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #10 poslato: Jul 15, 2015, 06:35:17 posle podne »

ako sam dobr razumeo - bol nije na pripoju patelarnog ligamenta na donjem polučašice?
(važno je da se isključi sindrom skakačkog kolena)
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #9 poslato: Jul 15, 2015, 06:11:31 posle podne »

koliko se možeš spustiti u pretklon sa pravim kolenima - do poda?
(koliko fali cm od vrhova prstiju do poda?)
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #8 poslato: Jul 15, 2015, 06:01:37 posle podne »

da li radiš ovo istezanje?
(prava kolena)
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #7 poslato: Jul 15, 2015, 05:53:01 posle podne »

da li radiš ovo istezanje?
da li ima bola pri tom istezanju?
Sačuvana
Nikola19
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 4

« Odgovor #6 poslato: Jul 14, 2015, 02:21:30 posle podne »

Hvala na dobrodoslici :)
Bole je u predelu cele casice,u unutrasnjosti,nije ispod ni sa pozadi.Noge nikad nisam radio u teretani,a posle svakog basketa redovno radim vezbe istezanja. Imam 19 godina,visok 176 cm,tezak 69kg. Nikada ranije nisam imao povrede kolena,a na dodir nema nikakvog bola.Mogu da uradim pun obim pokreta u kolenu,nema bola dok ne krenem da radim cucanj ili dok ne pocnem da igram basket,najvise mi smeta polozaj tela u kome su kolena savijena (najbolji primer je kosarkaski stav) . Problem je samo u desnom kolenu.
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #5 poslato: Jul 13, 2015, 11:03:07 posle podne »

Da li radis noge u teretani?
Da li radis istezanja za noge (kvadriceps, zadnju ložu)?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #4 poslato: Jul 13, 2015, 11:01:24 posle podne »

Da li je bilo nekada ranije ozbiljnih povreda kolena?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #3 poslato: Jul 13, 2015, 11:00:33 posle podne »

Koliko imas godina?
Koliko si visok?
Koliko si težak?
Sačuvana
Ognjen Pedja Tutorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 13582


« Odgovor #2 poslato: Jul 13, 2015, 10:59:35 posle podne »

Pozdrav Nikola, dobrodošao na Pansport forum  :)
Da li je bol ispod čašice (na donjem delu) ili pozadi cele čašice?
Da li ima bola na dodir na donjem delu čašice?
Sačuvana
Nikola19
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 4

« Odgovor #1 poslato: Jul 11, 2015, 12:38:55 posle podne »

Pozdrav svima,
Vec par meseci me muci bol u kolenu.Celu zimu nisam bio fizicki aktivan.U aprilu sam otisao na basket,krenuo intenzivno igrati  i vec posle prvog basketa mi se javio bol u kolenu ,nisam pao,niti nezgodno dosockio,bol se jednostavno javio. Pravio sam pauzu od 2 nedelje,ali bol uopste nije popustio i 3 meseca je konstantan. Da preciziram. Mogu normalno da hodam bez ikakvog bola,mogu da uradim pun obim pokreta u kolenu bez bola. Bole se javlja kada pokusam da uradim iskorak,cucanj na 1 nozi,kada silazim ili se penjem uz stepenice. Prilikom tih pokreta osetim ostar bol u kolenu i imam osecaj da ce mi koleno otkazati,sto se i desilo u par slucajeva-"propadne mi noga". Bol se pojacava posle fizicke aktivnosti,nakon koje bukvalno se jedva penjem uz stepenice,a iskorak ne mogu ni da uradim. Mazao sam nimulid gel,stavljao led,radio vezbe za istezanje kvadricepsa ali nije dalo nikakve rezultate.Koleno mi nije oticalo nikad do sad i ranije nisam imao nikakvih problema sa istim.Bol se javlja u predelu cele casice kolena,ostar,kao da mi neko noz zabada. Sta bi mogao biti problem?
Hvala!
Sačuvana
Stranice: 1 [2] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.134 sekundi sa 19 upita.