TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395144 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 26, 2024, 07:03:51 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 3 4 [5] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: ISTINE I ZABLUDE O VEZBANJU ZA ZENE  (Pročitano 34144 puta)
Beka_S
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1372


Personalni trener u teretani - Dipl hemičar

« Odgovor #4 poslato: Mart 24, 2008, 05:13:35 posle podne »

Vodi racuna Danijela  :);)
Sa zenama uvek isti problem.
Svaka kad dodje kod mene mrzovoljno vezba pojedine vezbe tipa cucanj i slicno i kad mi jos kazu za donji deo kvadricepsa:"ja imam vec dosta razvijen taj misic pa ne bih da radim te vezbe..." a na njenoj nozi se i ne nazire misic vec samo salo.
Ali raduje me cinjenica da su zenskice ipak pocele malo vise da se interesuju za treninge i te zablude resavaju na pravi nacin.

Cure samo napred,i ne brinite za "prenabildovanost" misica jer da je to tako ja bih sada bila kao Coleman posle svih tih godina u teretani :)
Sačuvana
Be Happy!!!
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #3 poslato: Mart 23, 2008, 10:39:58 posle podne »

Sad sam uvela trening sa tegovima pre spinninga.. sad kad se nabildujem!!! ;):)
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #2 poslato: Februar 26, 2008, 03:53:23 posle podne »

Dobar text.

Procitao sam ga i nasao da tih zabluda itekako ima u malobrojnom zenskom okruzenju u mojoj teretani.
E, ali bitno je da se oko njih odmah stvori gomila "instruktora" koji bi da im pomognu savetom  ili demonstriranjem pokreta. Na stranu to sto ti saveti manje vise nemaju veze sa istinom.

Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #1 poslato: Februar 26, 2008, 01:17:45 posle podne »

Zabluda br.1:
Izvodjenje velikog broja ponavljanja je bolje za "toniranje" i za zatezanje


Necemo postati velike kao Arnold, iz razloga sto imamo 1/16 testosterona u odnosu na muskarce. Zene takodje nemaju toliku misicnu masu u gornjem delu tela kao muskarci. Povecanje ciste misicne mase bi pomoglo da se metabolizam podigne, dostigne "definisan" izgled, sagori vise kalorija u toku dana, i postavi se osnova za intenzivnije trening programe.

"Izvodjenje velikog broja ponavljanja nije pod obavezno "bolje" za zatezanje. Veci broj ponavljanja i manje tezine sagorevaju vise masnoce, ali 'toniranje' i zatezanje se postizu dodavanjem vecih tezina uz obavezno pravilno izvodjenje vezbe"
- Karmen Garsia, fitnes takmicarka

Iz nekog razloga, zenama je preporuceno da rade 20 i vise ponavljanja... tacno je da postoji naucna baza za ovakav nacin treninga, ali se takve metode koriste za poboljsanje misicne izdrzljivosti. Primer za extremni trening izdrzljivosti mogu biti trkaci maratonci, koji generalno nemaju veliku misicnu masu.

Najcesca pitanja zena vezana su za to kako da se smrsaju i zategnu, a to bi znacilo po njihovim recima da se smanji telesna masnoca i da se dobije malo na misicnoj masi. Jeidno dobar plan ishrane u kombinaciji sa dobrim planom treninga moze dovesti do dobrih rezultata.

Zabluda br.2:  Vezbe kao cucnjevi i mrtvo dizanje su za dobijanje na masi, dok su ostale vezbe kao npr. iskoraci vise vezbe za oblikovanje.

Tacno je da odredjene vezbe stimulisu vise grupa misica, ali to nije garancija za vecu misicnu masu. Sportisti kao npr. Olimpijski dizaci tegova uvek koriste vise razlicitih vezbi ("dizanja") u njihovom treningu, i cesto nemaju "bulk" izgled, odnosu velicinu.
Izvodjenje razlicitih vezbi (pogotovo onih koje ne izoluju samo jedan misic) je odlicno za sagorevanje masnoca i za povecanje glatke misicne mase.
Ove vezbe trose vise kalorija i stimulisu specificne hormone koji mogu imati razne dobrobiti kad je upitanju promena telesne kompozicije.

Sta su Vasi ciljevi?
- smanjiti procenat masnoce u telu
- povecati misicnu masu
- povecati opsti energetski nivo
- nesto drugo...

U skladu sa tim, vazno je shvatiti da do specificnih ciljeva ne vode samo razlicite vezbe, nego razne varijacije u treningu, kao npr. promena OBIMA i INTENZITETA treninga.

"U zavisnosti od toga sa kolikom tezinom radite, cucnjevi i mrtvo dizanje su dobri za povecvanje misicne mase zbog toga sto stalno dodajete tezine kako biste izgradili misic. Iskoraci oblikuju, elongacijom misica nogu, pogotovo misica prednje i zadnje loze buta"
 - Karmen Garsia, fitnes takmicarka

Kod nekih ljudi, izvodjenje manjeg broja ponavljanja ce stimulisati veci misicni rast iz razloga sto neki ljudi poseduju vise "brzih" misicnih vlakana.
Kombinovanje razlicitih metoda treninga garantuje da cete imati pozitivne rezultate u Vasem treningu, dakle ne oslanjajte se uvek samo na jednu metodu. To takodje vodi do toga da trening bude zanimljiviji.

Zabluda br.3: Izvodjenje dugotrajnog treninga niskog intenziteta je najefektivnije za sagorevanje telesne masnoce

Do sada postoji nebrojeni broj clanaka o tome kako ovaj metod treninga ipak nije najefikasniji kad je upitanju sagorevanje masti. Dokazano je da trening viseg inteziteta, odnosno trening u kome dolazi do promene inteziteta, i to u kracem trajanju, moze dovesti do veceg sagorevanja masti.

"Kardio aktivnost srednjeg do viskog intenziteta je efektivnije za gubljenje masnoce zato sto podizete Vas puls u cilju sagorevanja. Licno, ja uvek kombinujem laganu, srednju i visoko intenzivnu kardio aktivnost svaki put u cilju 'sokiranja' tela konstantno podizuci i spustajuci puls, gore dole"
-Karmen Garsia, fitnes takmicarka

U takve vrste treninga ubrajaju se skokovi,sprintevi,i intervalni treninzi medju kojima je najpopularniji tzv. HIT trening. Primeticete da su sve ove forme treninga daleko intenzivnije od laganog setanja na traci. Ovakva vrsta treninga stimulise sagorevanje masnoca i satima nakon treninga i uzrokuje specificne fizioloske promene koje generalno "stede" misic i sagorevaju vise masti.

Autor teksta:
Dzos Henkin
Sačuvana
Stranice: 1 ... 3 4 [5] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.105 sekundi sa 19 upita.