TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394582 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 29, 2024, 02:35:41 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Definicija  (Pročitano 4929 puta)
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #3 poslato: Avgust 07, 2016, 10:42:55 posle podne »

Malo o prioritetima na polju suplementacije...

KAKO ODREDITI PRIORITETE U ODABIRU SUPLEMENATA?

Jedno od čestih pitanja svih početnika, tiče se i prioriteta kada su suplementi u pitanju…

Pre nego krenemo u detalje, pokušajmo da damo definiciju suplemenata.

Uopšteno gledano, dijetetski suplementi ili dodaci ishrani su proizvodi čija je namena dopuna ishrane sa ciljem zadovoljavanja potreba za mikro i makronutrijentima, kao i drugih važnih sastojaka u cilju očuvanja zdravlja, pravilnog razvoja tela, postizanja boljeg izgleda i eventualnog unapreĂ°enja performansi, kako sportista, tako i rekreativaca.

Kao ključne reči u prvi plan stavljamo „namena u svrhu dopune ishrane“, dakle, u prvom planu nam je kvalitetna, raznovrsna i izbalansirana ishrana, dobro formulisan plan treninga i kao treća karika uspeha dolaze suplementi.

Kada govorimo o logičnom odabiru prioriteta uvek bi trebalo krenuti od mikro ka makronivou…tj. od vitamina i bitnih minerala, kao i vode i elektrolita, koji se smatraju optimizatorima svih važnih procesa u našem telu, do gradivnih „elemenata“ poput esencijalnih amino kiselina, tj. proteina visoke biološke vrednosti, kao i esencijalnih masnih kiselina( omega-3), izvora energije poput ugljenih hidrata…

Dakle, kao prioritetne suplemente navodimo:

1) VITAMINSKO-MINERALNE KOMPLEKSE
2) IZOTONIČNE NAPITKE( po potrebi, treninzi u ekstremnim uslovima, velike vrućine...nadoknada vode i elektrolita)
3) OMEGA-3 ESENCIJALNE MASNE KISELINE( apsolutni imperativ! )
4) PROTEINSKE SUPLEMENTE

BITNO JE NAGASITI!

Velika je razlika izmeĂ°u „običnih“ ljudi, koji ne vode tako aktivan stil života i ambicioznih  rekreativaca, kao i vrhunskih sportista.
Intenzivna i redovna  fizička aktivnost( trening) je metabolički, fizički i psihički stres, koji izaziva u organizmu velike promene i prilagoĂ°avanje na taj stresogeni faktor. Zbog toga sportisti imaju veću energetsku potrošnju, znači da im treba više hrane, ali hrana mora da bude bogatija hranjivim sastojcima.
Pod velikim pritiskom povećanih zahteva, tkiva i organi više se „troše i oštećuju“ pa im je potrebna i redovna “reparacija”. Rekreativcima  i  sportistima se predlaže da suplemente koriste  selektivno  i odmereno i da budu upoznati sa prioritetima i upotrebnom vrednošću samih suplemenata.
Kao što u toku trenažnog procesa postoje osnovne vežbe, bez kojih nema napretka, imamo i suplemente( već pomenute) koji čine osnovu na koju se svih ostali suplementi nadovezuju!

ISTINA!   

Suplementi  nisu  i  nikada  neće  biti  â€žčarobni  napitak“  uspeha…
Vaš napredak, sportski rezultat ne zavisi samo od suplemenata…
Generacije mladih ljudi koji bi „sve, sada i odmah", zaboravljaju da je za razvoj sopstvenog tela u željenom smeru potrebno vreme - meseci, godine, decenije provedene u redovnom, stručno voĂ°enom treningu, kvalitetnoj ishrani i korišćenju najneophodnije suplementacije…

ŠTA MOŽEMO REALNO OČEKIVATI OD UPOTREBE SUPLEMENATA ?

- zadovoljenje  nutritivnog  efekta( povećane potrebe "aktivnog" ogranizma za vitaminima, mineralima, proteinima, hidratima, mastima)

- ostvarivanje  ergogenog  efekta (povećanje performansi , ali bez naznaka „bajkovitosti“)

- pojava placebo efekta (moć sugestije - lažni efekat) - koji se obično vezuje za reklamne slogane koji često umeju da "zapale masu"; a tu je i moć autosugestije…

Džozef Gebels je u zvaničnoj istoriji poznat kao nacistički ministar propagande iz vremena II svetskog rata - jedna od njegovih čuvenih rečenica - "Hiljadu puta ponovljena laž postaje istina", postala je krilatica savremenog medijskog rata...sličan propagandni rat se vodi i na polju suplementacije…STOP PROPAGANDI!

BIOHEMIJSKA INDIVIDUALNOST

Svaki čovek je individualan i pored istih( „delotvornih“) fizičkih napora, mase, pola, zdravstvenog stanja potrebno je identifikovati pravu potrebu pojedinca za nekim mikro ili makronutrijentom…tj. nekim suplementom uopšte…
Eto onog mišiljenja da nas neki suplementi „rade“ slabije od ostalih, što nije slučaj kod nekog našeg poznanika, kod koga sve „radi“ odlično…
To bi bio i odgovor na ono čuveno pitanje svakog „početnika“ o suplementima  koji  provereno rade…dakle, moguće da izostanak željenog efekta nekog suplementa ne zavisi samo od „jačine suplementa“, već i od faktora koji se odnose na ZDRAVSTVENO STANJE, DOBRO DOZIRAN I STRUČNO VOĂDEN TRENING, TAJMING ODMORA IZMEĂDU TRENINGA, kao i KVALITETNU, RAZNOVRSNU I IZBALANSIRANU ISHRANU, kao preduslove maksimalnog učinka nekog suplementa.

Nemojte živeti u svetu bajki, „zemlji Dembeliji“, smatrajući da suplementi rade umesto vas i nadoknaĂ°uju sve vaše propuste u pogledu treninga i ishrane - oni su ipak samo skromna dopuna procesa koji zavisi pre svega od vas samih – od vaše volje, želje za učenjem o sebi i svom telu…
Nema čarobnog napitka uspeha, formula je VOLJA!

_________________________________________________________________________________

Malo o sagorevačima masti...DETALJNO PROČITAJ... http://www.pansport.rs/tekstoteka/dodaci-ishrani-suplementacija/sagorevai-masti-istine-i-zablude.html

_________________________________________________________________________________

Malo o BCAA( valin, leucin i izoleucin)...

U normalnim uslovima, 80 – 100 % čovekovih energetskih potreba su zadovoljene kroz izvore ugljenih hidrata i masti, što znači da se amino kiseline mogu "uključiti" i do 20 % od energetskih zahteva organizma. Odnosno nakon iskorišćenja glikogena prilikom aktivnosti, u jednom trenutku će telo početi da „koristi“ proteine, odnosno u najvećoj meri BCAA koje se glikoneogenezom u jetri pretvaraju u glukozu.

Gubici BCAA za vreme treninga se mogu odvijati u više oblika, tj. naše telo ih iskorišćava: pri povećanom uzimanju slobodnih BCAA iz krvi, iskorišćavanjem BCAA pri sintezi proteina u mišićima, i pri razlaganju mišićnog proteina.

Mišićni proteini su bogati amino kiselinama razgranatog lanca, i problem nastaje jer je organizam u mogućnosti koristiti ih direktno. Eto moguće „razgradnje“...

U pogledu izgradnje i očuvanja mišićne mase, ne postoje važnije amino kiseline od BCAA, "čuvari glikogena", predstavljaju jednu trećinu amino kiselina koje ulaze u sastav mišića.

Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2 poslato: Avgust 07, 2016, 10:35:44 posle podne »

Jako nam je bitno da nam daš što više preciznih informacija o svom zdravstvenom stanju da bi mogli da se bolje usmerimo kada su trening i ishrana u pitanju...

O kom se hormonskom problemu radi( policitični jajnici) ?  

Štitna žlezda?

PoĂ°imo prvo od definicije suplemenata...

Uopšteno gledano dijetetski suplementi ili dodaci ishrani su proizvodi čija je namena dopuna ishrane sa ciljem zadovljavanja potreba za mikro i makronutrijenatima, kao i drugih važnih sastojaka u cilju očuvanja zdravlja, pravilnog razvoja i eventualnog unapreĂ°enja performansi, kako sportista, tako i rekreativaca, a u tu kategoriju ubrajamo i sagorevače masti...

Dakle, mi kroz suplementa "dodajemo" nešto na osnovu - trening i ishranu, a bez korigovane ishrane i treninga napretka neće biti jer suplementi nisu korektor naših propusta na polju treninga i ishrane, već samo dodatak osnovi...  ;)

Krenimo redom...

Kako ti izgleda trening sa opterećenjem? Imaš neki plan treninga? Kako odvajaš mišićne partije? Radiš celo telo? Koje vežbe radiš po mišićnim pratijama? Koliko serija? Ponavljanja? Da li dobro doziraš opterećenje( dovoljna stimulacija muskulature)?

Radiš kardnio niskog intenziteta?( "brzo" hodanje na traci, džoging)

Sprintevi( HIIT)? Pratiš puls?

Kako se hraniš? Koliko obroka imaš dnevno? Kako ti obroci izgledaju( odabir namirnica, sastav obroka, način pripreme hrane)?

Da li si dovoljno dobro upoznata sa pravilnim odabirom namirnica, njihovom nutritivnom vrednošću, principima za sastvaljanje obroka?

Pri planiranju obroka čime se rukovodiš? Parametrima energetske potrošnje? Ciljani unos proteina, hidrata, masti?

Zašto si se baš odlučila za BCAA?
« Poslednja izmena: Avgust 07, 2016, 10:44:54 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
TeaK
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 3

« Odgovor #1 poslato: Avgust 07, 2016, 10:13:11 posle podne »

Imam 18 godina. Pre par godina sam smrsala naglo..oko 9 kg za mesec dana... sa 57 na 49 (visoka 176). To mi je upropastilo metabolizam, dobila sam hormonski poremecaj, izgubila ciklus, dobila akne, sa kojima sam se mucila 3 godine. Godinu dana sam pila kontraceptivne pilule Diane 35, od kojih sam se ugojila 10+ kg, sredila hormone i lice donekle..imala sam velikih problema sa zadrzavanjem vode. Sada je to sve ok. Uspela sam za kratko vreme da dovedem telo u red, izgubim taj visak koji sam imala. 
Nalazi su mi uredni, sve sam odradila. Sve je u odlicnom redu. Kardio radim par puta nedeljno. Radim sa opterecenjem, 6x nedeljno (2x dnevno).
Potreban mi je suplement koji ce mi pomoci da se izdefinisem (ne razumem se toliko u to, zato mi je i potrebna Vasa pomoc.. Zivim u malom gradu u kojem ne mogu da dodjem do informacija, i u kojem nemam kompetentnog trenera koji bi mi pomogao u odabiru). Plasim se da uzimam bilo sta na svoju ruku, najvise da ne bih poremetila hormone, jer ne znam kako bih se opet sa time izborila. Citala sam dosta o BCAA, ali opet, pocetnik sam, sve mi je to strano, slabo se razumem..a nemam kome da se obratim! :( Hvala!
   
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.089 sekundi sa 18 upita.