TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394580 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 29, 2024, 06:51:04 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Roni Kovačić - istine i zablude o anaboličkim steroidima  (Pročitano 3552 puta)
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #1 poslato: Avgust 29, 2010, 04:49:51 posle podne »

Roni Kovačić o istinama i zabludama o anaboličkim steroidima



Upotreba anaboličkih steroida oduvijek je usko bila povezana s body buildingom u kojem je, na štetu pravim i stvarnim profesionalcima, davala lažnu sliku o ovom sportu u globalu. Dok mu skeptici osporavaju status sporta, mnogi dizači utega pretjeruju u svojoj zaluĂ°enosti impresivnim izgledom tijela, pa naveliko pretjeruju.

U razgovoru s prošlogodišnjim svjetskim prvakom u body buildingu Ronijem Kovačićem (36) saznajemo zašto upotreba steroida u ovom sportu ima toliko negativan prizvuk, te koje su istine i zablude stvorene oko ovih kontroverznih preparata.

- Cijeli život bavim se sportom, od 16. godine sam uz košarku i na utezima kako bih dobio na snazi i masi, a sa steroidima sam se prvi put susreo tako negdje u 22. godini života. Danas kad rezimiram, ja sam po prirodi bio visok i krupan, ali sve je bilo stvar planske pripreme i sustavnog i ispravnog posvećivanja treningu i zdravlju. Tadašnjih 120 kilograma ne može se mjeriti s današnjih 125 kilograma čiste, zdrave mišićne mase. Ljudi se uopće ne informiraju, jedino im je bitno da dobro izgledaju, budu krupni i sve to žele preko noći, a istovremeno se loše hrane i misle da je dovoljno ubaciti u sebe dva kilograma mesa dnevno kako bi se postigli rezultati. Zamislite, doĂ°e mi klinac u teretanu (Roni je trener u fitness centru) i nakon dva treninga u životu pita me koje preparate da kupi kako bi 'nabio' masu. To je problematika u društvu, sve se hoće odmah, na brzinu i preskakanjem po deset stepenica u jednom koraku, ali tako ne ide. Za pravi uspjeh potrebne su godine treniranja, jako puno odricanja i prije svega čvrst karakter – ispričao je Roni.

Loše posljedice zbog loše informiranosti

Negativan prizvuk upotrebe anabolika u povećanju tijela nastao je, kaže Kovačić, jer 'mnogi korisnici, čak 90 posto njih, ne uzima pravilno, bez ikakve pripreme i predznanja o ulasku i izlasku iz ciklusa, pa dolazi do brojnih neželjenih posljedica poput atrofije testisa i gubitka potencije, koalitisa i kratera na koži uzrokovanih kroničnim aknama, pa do ekstremnih slučajeva žutice i otkazivanja jetre i bubrega, no nitko ne pita zašto je do toga došlo. To su ljudi koji žive na rubu života i smrti i ja ih uopće ne mogu svrstavati u isti red s body buildingom kao sportom kojim se ja bavim'.

- Znam dečke koji su uzimali i po deset Anadrola dnevno i ništa im nije bilo, a drugi su završavali po bolnicama praktički na samrti. Zato, ako već uzimate, treba stalno vaditi krv i kontrolirati stanje organizma, a ne se 'pucati' bez razmišljanja – savjetuje svjetski prvak.

Upotreba steroida u Hrvatskoj i svijetu je u potpunosti zabranjena, te se nikome ne savjetuje njihovo korištenje, a oni koji se ipak odluče na taj potez, često se ne informiraju dovoljno o principu upotrebe, kao ni o posljedicama koje su neminovne. Naglašavamo da ni Roni Kovačić ni Hrvatska agencija za borbu protiv dopinga u športu (HADA) s kojom smo razgovarali ne podržava niti preporučuje uzimanje steroida. Popis zabranjenih sredstava za 2010. koji je potvrdila Svjetska antidopinška organizacija (WADA) jasno definira koje supstance se smatraju dopingom u sportu, a posljedice (od ukora do doživotne zabrane bavljenja profesionalnim sportom, oduzimanje medalja) koje će krivca zahvatiti mogu mu ozbiljno ugroziti profesionalnu karijeru.

Kontrole postoje, ali nisu učinkovite

Od 2004. postoji takozvani 'Whereabouts' sustav praćenja koji od svih registriranih sportaša zahtijeva da osiguraju po jedan sat u svakom danu predviĂ°en za nenajavljene antidopinške kontrole. Pitali smo Ronija koliko dečkiju se zapravo 'koristi iglom' i kako u praksi izgledaje te kontrole:

- Kontrole se provode samo na IFBB (International Federation of Body Builders) natjecanjima gdje se nasumično odabiru natjecatelji. Provjerava se prisutnost samo nekih preparata u tijelu. Svi natjecatelji koriste preparate, usudio bih se reći sto posto, a laže onaj tko tvrdi suprotno. Stoga je sasvim nepravedno odabrati jednoga i izbaciti ga s natjecanja pored svih drugih koji prolaze nekažnjeno u tom slučaju. No, zna se da sve što se unosi iglom iz tijela nestaje kroz 50-60 dana, da je primjerice Deka durabolin vidljiv u korijenu kose i nakon godinu i pol dana, a Andriol, ako ga riješite opne, ne ostavlja tragove već nakon 24 sata. Zato se mnogi 'skinu' sa steroida dva mjeseca prije natjecanja i održavaju se na hormonu rasta koji se ne može provjeriti. Popularno je danas prijaviti se kao astmatičar, pa uzimati antikatabolike poput Klembuterola i onda vam to prolazi – veli Kovačić.

Tablete i injekcije ne stvaraju šampiona

Kako su anabolički steroidi ilegalni, a mnogi od njih stavljeni su na popis narkotika, relativno je teško doći do njih, pa cijela mreža funkcionira kroz ilegalnu trgovinu lijekovima. Dilera je mnogo, kaže naš sugovornik, a 'različiti su i putevi nabave. Veći dio dolazi preko Srbije i BiH, jak utjecaj je i MaĂ°arske, a zatim preko Hrvatske ide u Europu'.

Cijene preparata variraju, pa je tako moguće za 200 kuna kupiti dozu testosterona, koji je baza za svaku kuru, dostatnu za jedan ciklus od 15-ak dana.

- Izvan sezone je potrebno uzimati 2.000 miligrama tjedno što košta oko 20 eura, dok je u vrijeme natjecanja, ako se ozbiljno bavite potrebno oko 200 eura tjedno. Najskuplje je kad se bliži europsko ili svjetsko prvenstvo, tada se uzima 15-30 jedinica hormona rasta dnevno, a jedna košta 20-ak kuna. Znam neke koji su uzimali i do 70 jedinica na dan. U Sjedinjenim Državama cijene su 5-6 puta veće – govori Roni.

- Tablete i injekcije ne stvaraju šampiona. Šampion se raĂ°a i ide u tom smjeru - podvlači prvak.


Izvor: www.dnevno.hr
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.099 sekundi sa 18 upita.