TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394942 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 16, 2024, 05:19:03 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Zdrave zivotne navike  (Pročitano 1620 puta)
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #9 poslato: Oktobar 05, 2017, 09:52:03 posle podne »

Veliki majstor poliquin :)
Sačuvana
Vladica Jovanovic
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1548


« Odgovor #8 poslato: Oktobar 05, 2017, 11:12:15 pre podne »

Poliquin 😉💪
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #7 poslato: Septembar 25, 2017, 11:43:51 posle podne »

I da...nocu je bitno kada spavamo da je potpuni mrak. Ne savetuju se nocne lampe i sl. Razlog je, ukoliko postoji osvetljenje, ono onemogucava pravilno lucenje melatonina (hormon sna),a bez njega u dovoljnoj kolicni u snu, covek ne moze u toku noci da se naspava. I budi se umoran.
No, ako se desi da se uspavamo duze oko 9-10 ili vise sati spavanja,  tada iako smo naspavani, tada nam se ceo dan spava. A razlog je sto imamo i previse melatonina u krvi, koji uzrokuje pospanost citav dan. Taj problem se resava tako, sto treba izaci napolje ako je suncan dan, setati bez naocara za sunce, ili cak par put brzinski pogledati u Sunce. Jer sunceva svetlost kada smo izlozeni njoj ili gledamo u nju, utice da se u krvi rapidno smanji hormon sna, sto ce nas totalno razbuditi.
:)
Sačuvana
Marko Vlajic
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 709


« Odgovor #6 poslato: Septembar 25, 2017, 11:38:16 posle podne »

Tek kada nocu spavamo redovno u kontinuitetu 7-8 sati, tek tada poslepodnevna dremka ima smisla, i moze dodatno nas "resetovati". Recimo postoji nesto stose zove "power nap" ili mocna dremka u trajanju od 20 do maksimum 40min. Ali generalno se predlaze ko ima mogucnost u toku popodneva da 2x 20 min odspava. Preko 40 min u kontinuitetu preko dana se ne savetuje spavanja, jer posle toga telo ulazi u fazu dubokog sna i posle ce  nam biti tesko da se probudimo i razbudimo. :)
Sačuvana
Miki91
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 658


« Odgovor #5 poslato: Septembar 25, 2017, 10:17:59 posle podne »

Ima smisla. Hvala na odgovoru :)
Sačuvana
"Put the victim to bad, and wake the hero instead."
Stamen Randjelovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3698


« Odgovor #4 poslato: Septembar 25, 2017, 10:09:26 posle podne »

Miki u toku sna prolazimo kroz vise faza i ako telu uskrstimo bilo koju fazu ranijim budjenjem oseticemo to tako sto cemo biti na prvom mestu i dalje umorni, dekoncentrisani, razdraljivi...e sad sto se tice popodnevnog spavanja, u svakom slucaju ce ti pomoci i prijati a to da li moze da ti nadoknadi uskraceno vreme provedenu u kontinuitetu u snu ne moze.  Kao sto sam predhodno napisao jedan dan ne spavanja kako bi trebalo nece bitno uticati na nase telo ali ako se to ponavlja iz dana u dan, nedostatak sna moze ozbiljno da narusi nase metabolicke i hormonalne procese u telu kao i sam imunitet. Neki doktori kazu da je najeftiniji lek na svetu dovoljan i kvalitetan san.
Jedan period u mom zivotu pored posla trenera radio sam i kao obezbedjenje po klubovima u Novom Sadu. Secam se u jednom klubu radio sam od ponoci pa do 7h vikendom. Sto znaci legnem u 8h posle posla i budim se u 12 jer sam radnim danima ustajao ranije pa tako i vikendom nisam mogao spavati duze. Ceo taj dan sam bio kao zombi u stanu. Nervozan, dekoncentrisan, malaksao bez snage i bezboljan a o treningu nisam ni razmisljao. Odspavam ja predvece sat vremena i to me osvezi ali to stvarno nije bilo to. Posle vikenda tek u sredu sam dosao sebi i mogao sam da funkcionisem ponovo.
Sačuvana
Miki91
Redovan član
****
Van mreže Van mreže

Poruke: 658


« Odgovor #3 poslato: Septembar 24, 2017, 08:06:34 posle podne »

Pitanje vezano za spavanje.

Ukoliko spavamo manje od predlozene duzine, npr 5 sati, koliko je efektivno nadoknaditi to u toku dana dremkom od sat, ili dva?

I koja je razlika spavati 7 sati u kontinuitetu, ili ovako pet, pa dva?
Sačuvana
"Put the victim to bad, and wake the hero instead."
Stamen Randjelovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3698


« Odgovor #2 poslato: Septembar 24, 2017, 02:53:10 posle podne »

1. SAN.

Ako muskarci i zene spavaju 6 ili manje sati nisu toliko zdravi kao kada spavaju 7 ili 8 sati a to isto vazi i ako soavaju 9 ili vise sati. Premalo sna je veci problem nego previse sna kao sto i sami znate.
San karakterisu razliciti stadijumi. Prvi stadijum podrazumeva brze pokrete ocnih jabucica( REM) i promene u srcanoj frekvenciji, krvnom pritisku i misicnom tonusu. Taj stadijum moze posluziti kao period odmora za inhibitorne nervne celije mozga. Obicno je pracen snovima i ako se prekine, postajemo anksiozni i razdrazljivi. Ta faza sna cini oko 2p% ukupnog sna. Dublji i mirniji period obezbedjuje odmor neophodan za oporavak zamorenih tkiva. Ako propustite nesto sna tokom jedne noci organizam nece ozbiljnije pokusati da nadoknadi gubitak.Medjutim ako je veca kolicina REM faze propustena u narednim nocima ta faza sna ce biti produzena. Ako je duzina sna smanjena kreativne sposobnosti slabe, sto ukazuje sto ukazuje na to da je jos jedna finkcija sna oporavak mozdane kore koja je zamorena svesnim stanjem. Fizicka aktivnos olaksava da utonemo u dubok sam, a da ne promenimo vreme provedeno u REM fazi. Premalo ili previse fizicke aktivnosti moze rezultovati poremecajima sna, a znatan gubitak sna negativno utice na funkciju imunog sistema.
« Poslednja izmena: Septembar 24, 2017, 02:55:51 posle podne od strane Stamen Randjelovic » Sačuvana
Stamen Randjelovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3698


« Odgovor #1 poslato: Septembar 22, 2017, 01:27:26 posle podne »

Jos sredinom proslog veka istrazivaci laboratorije Kakifornijskog odeljena za zdravlje ispitivali su odnos zdravlja i razlicitih nacina ponasanja ili navika.
Zdravlje i dugovecnost povezali su sa sledecim fajtorima:

1. Dovoljnom kolicinom sna( 7 ili 8 sati dnevno)

2.Dobar dorucak

3. Redovni obroci ( izbegavanje gruckalica)

4. Kontrola telesne tezine

5. Bez pusenja

6. Umereno konzumiranje alkohola( jos bolje bez, naravno)

7. Redovno vezbanje

Istrazivanje je pokazalo da muskarci mogu da dodaju 11 godina svom zivotnom veku, a zene sedam ako su se pridrzavali navedenih preporuka.
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.084 sekundi sa 18 upita.