TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395194 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 30, 2024, 06:59:39 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 [3] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Kombinacija BCAA i Mass Gainer  (Pročitano 5260 puta)
Drax07_TKD
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 28

« Odgovor #13 poslato: Septembar 24, 2017, 05:11:15 posle podne »

Odlično. Jer da budemo iskreni, širok je pojam "noge" stoga možda sam trebao prvobitno pitati na koji aspekt konkretno smatrate.

Sastaviću program na osnovu preporuka kako Vaših, tako i Dr Slaviše, testirati i videćemo rezultate kroz mesec Oktobar.  :)

Hvala Vam na izdvojenom vremenu i na odgovorima.
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16710


« Odgovor #12 poslato: Septembar 24, 2017, 05:08:08 posle podne »

Ja pod treningom nogu podrazumevam i gluteus i donji deo ledja jer to sve ide zajedno u paketu kada su u pitanju složene vežbe poput čučnja i mrtvog dizanja.
Sačuvana
Drax07_TKD
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 28

« Odgovor #11 poslato: Septembar 24, 2017, 05:05:46 posle podne »

Četvrtak bi bio onda za noge rezervisan, s obzirom da petkom na Taekwondo-u uglavnom imamo nešto kao "kondicioni" trening sa intezivnim istezanjima i sparing, sutradan jedva hodam. Ujedno kad smo kod treninga nogu, smatrate li da se može odraditi nešto za donji deo leđa + kukovi? Ili samo čist fokus na femoralnu i kruralnu regiju?
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16710


« Odgovor #10 poslato: Septembar 24, 2017, 04:51:54 posle podne »

Trening nogu možeš ubaciti i na sredini nedelje izmedju ta dva treninga a mozes i na početku ili kraju nedelje. Razmisli šta ti je prioritet i te treninge stavi na početku nedelje ili u onim danima kada si najodmorniji. Što se tiče kombinacije suplemenata ja bih ti preporučio Protein+kreatin monohidrat  što je u cenovnom rangu sa kombinacijama koje si ti pomenuo.
Sačuvana
Drax07_TKD
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 28

« Odgovor #9 poslato: Septembar 24, 2017, 04:34:52 posle podne »

Zato sam otvorio ovu temu iz razloga da vidim stručna mišljenja. S obzirom da nisam nailazio na primere slične mom. Gainer i BCAA kako Vi, gosp. Dušan kažete da je besmisleno, meni je delovalo to kao neka O.K. opcija "tranzitne" suplementacije. Sad kako mi je predočeno ovde, vidim da nije efikasno i stoga zahvaljujući Vama i Vašem kolegi mogu to i odbaciti.

Što se treninga tiče, kada da ubacim noge? Jer kombinacija koju ste Vi napisali mi se čini anatofizionsomski dobro, samo pitanje sledeće, između ta dva treninga noge, tipa četvrtak, ili pak subota?

Što se muslia tiče, u Zdravoj hrani uzimam onaj sport ili radim kombinaciju žitarice sa suvim grožđem i u mleko to stavim.

Upravo zbog velike potrošnje kalorija, organizam mi jednostavno "traži" tipa slatko, kao bonžita i slično. Što se strumogenih supstanci tiče, tj. hrane, nije da se plašim, nego istaknuh samo da takve namirnice mogu delovati na nivo joda u organizmu, a to ujedno povlači i neuroendokrinu spregu. Tireoidni problemi možda jesu češći kod žena, ali problem su i kod muškaraca. S obzirom na moje fiozionomsko stanje, kao mezomorfu, lakše gubim na telesnoj masi, a teže dobivam. Smatram da je to i do stresa i obaveza. Lepo je biti lekar, ali put je trnovit i zahteva puno odricanja. Karfiol, kupus, obožavam. Provincijalno sam dete i odrastao na domaćoj kuhinji, koje ima šljivu u dvorištu, kupine, maline te orah. Samo sa tim namirnicama, strumogene kategorije, sam jedino u statusu vođenja računa. Homeostaza je ključ uspeha u svemu.

Hvala Vam za preporučene linkove, to ću sada pročitati detaljno i analizirati. Iskreno, o Omega-3 nisam ni razmišljao o tome. Dakako je bolje imati masti kao izvor energije spram ugljen hidrata (čuvajmo i insulin). Setimo se samo eksperiment dva blizanca, jedan na ugljen hidratima, drugi na mastima. Blizanac koji je bio na mastima je kud i kamo uspešniji bio spram brata svog u svim aspektima testiranja.

"Basic kit" što ste mi preporučili, ako dozvolite, pitao bih sledeće, da li bi jedna od ovih kombinacija bila ok?

1.) Power Protein + Mega amino 3200
2.) Power Protein + Omega-3 Fish Oil
3.) Power Protein + Scitec BCAA

Iz aspekta vitaminsko mineralnih kompleksa, mislim da voće to može pokriti, mada nije problem uzeti npr. vitamin C u kapsulama.
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16710


« Odgovor #8 poslato: Septembar 24, 2017, 03:54:44 posle podne »

Što se tiče treninga takodje dosta pogrešno razmišljanje. Trening nogu koji radiš na tvojim treninzima nema nikakve  veze sa treningom nogu u teretani i na to ne mozes da gledas kao na istu stvar.  Odvoj jedan dan za trening nogu i 2 dana u toku nedelje za trening gornjeg dela tela ( grudi/prednje rame/triceps) i (ledja/zadnje-srednje rame/biceps).
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16710


« Odgovor #7 poslato: Septembar 24, 2017, 03:51:04 posle podne »

Odgovor na prvi post koji si postavio :

Kombinacija gejnera i bcaa je po meni besmislena opcija i bacanje para. Druga stvar bcaa kapsule su mnogo skuplje od praha ako su finansije problem ali zbog manjih pakovanja deluju jeftinije. Treca stvar bcaa i ostale amino ne kupujes ako nemas dovoljno para da koristiš delotvorne doze u duzem vremenskom periodu a to ti je 3-4000din mesecno par meseci.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #6 poslato: Septembar 24, 2017, 03:29:05 posle podne »

Pa kolega, moraćemo da poradimo na osnovama...pravilan odabir namirnica, njihova nutritivna vrednost, principi za sastavljanje obroka, zdrav način pripreme hrane...

I sami znate da mesne prerađevine imaju najmanje pravog mesa, a najviše soje i aditiva...

U pitanju je "home made" musli? Ipak, kupovne varijante mogu sadržati i "poviše" šećera...džem? Ne!

Znači, plašimo se strumogenih "namirnica"...mislim da smo prerano i neopravdano počeli? Ajvar...hm, hranljiva srž sastojaka uništena termičkom obradom...mada opet "razlika između leka i otrova" je doza...

Musli barovi i bonžita, opet dosta šećera...

Više trenažnih napora = veća potrošnja energije = veći unos kalorija, ali kvalitetnih...uvek se nešto mesa, salate, jaja, orašastih plodova, može poneti sa sobom...

Ipak, poenta je dobro se orijentisati po pitanju nutritivnog sastava namirnica, pratiti svoje telo kako reaguje na promene načina ishrane i treninga...

Inače, kolega, obratite na pažnju ugljeno-hidratni profil pomenutog gejnera...hm, dosta prostih hidrata? A znamo dobro do čega dovodi neumerena konzumacija istih...dakle, ako želimo "lean bulk", po pitanju ishrane opredelimo se za kvalitet kvantiteta...

https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/plan-ishrane-za-pocetnike

https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/kako-napraviti-plan-ishrane

Korisno štivo o ugljenim hidratima... https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/kako-da-zasluzite-ugljene-hidrate

Šumeće tablete vitamina i minerala, hm obrati bih pažnju na oblik vitamina i minerala u pomenutim suplementima...malo i na tu temu... https://www.pansport.rs/tekstoteka/dodaci-ishrani-suplementacija/da-li-nam-je-potrebna-suplementacija-vitaminima-i

A suplementacija omega-3?

Obratite pažnju na ciljani unos proteina, hidrata, masti..HCLW( high-carb low-fat) dijete su se pokazala kao potpuni promašaj....zato ne zaboravimo i zdrave masti, kao i dovoljan unos proteina visoke biološke vrednosti...uz opreznu manipulaciju unosom složenih hidrata...

Preporuke kažu da nam treba 0,3-0,5 gr BCAA po kg, podeljeno u 2-3 doze, najbolje, pre, u toku i posle treninga...

Moja preporuka "basic kit" suplemenata bi bila - vitaminsko-mineralni kompleks, omega-3, proteinski suplement, najbolje WPC...

https://www.pansport.rs/tekstoteka/dodaci-ishrani-suplementacija/koji-je-whey-protein-najbolji-za-pocetnike

https://www.pansport.rs/tekstoteka/dodaci-ishrani-suplementacija/nedostizni-whey-protein




« Poslednja izmena: Septembar 24, 2017, 03:30:38 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Drax07_TKD
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 28

« Odgovor #5 poslato: Septembar 24, 2017, 01:32:43 posle podne »

Realno gledano ja konstantno imam noge i leđa u treningu. Održavanje forme i špage od 180° zahteva svakodnevno ne samo istezanje, nego i održavanje. Ono što nisam istaknuo jeste da ne radim celi trening nogu što bih radio inače, već one vežbe koje su mi potrebne za Taekwondo (2 sam naveo). Leđa i noge idu skupa (konkretno donji deo leđa, m. psoas major npr.), s obzirom na poreklo pripoja određenih mišića. Isto tako i triceps. Pogledajmo mu pripoje na skeletu. Caput longum mu je pripoj na tuberculum infraglenoidale os scapulae. Stoga Duga glava tricepsa pripada leđima, kao i ramenima.

Ponedeljkom, sredom i petkom, konkretno isto radim noge, bilo da su čučnjevi, udarci sa utezima oko zglobova, kao i izdržaj sa istima. Ono što mi je dodatno potrebno, tipa leg press, aduktori, abduktori, kao i biceps femoris pregib, to radim u teretani. Zaključno, ne radim klasične treninge grupa mišića, nego izoliram što mi je potrebno. Isto tako gledam da ne budem rob rutine.

Da imam klasičan trening u teretani, to se slažem, trebalo bi drugačije organizovati plan.

Što se hrane tiče, rekoh da je rotirajuće. Od viršle i kobasice i nekad neskvika neće se ništa pogoršati. Meni cilj nije bodybuilding, nego što veća atletičnost i efektivno iskoristljiva kilaža tipa u rasponu od 80-85kg, ujedno i zbog takmičenja (iako ona uz "dirty diet" nije moguća naravno). Naravno u skladu sa finansijama, jer budimo realni, nije ovaj svet suplemenata i prehrane sasvim jeftin i dostupan svima. Članarina u teretani, suplementi, još ako se trenira nešto pored, sve izdaci.

Hvala na preporukama, uzeću ih svakako u uobzir. Još uvek istražujem najbolju kombinaciju. Dok se ne testira, ne može se znati. :)
« Poslednja izmena: Septembar 24, 2017, 01:55:29 posle podne od strane Drax07_TKD » Sačuvana
Fearless
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 162


« Odgovor #4 poslato: Septembar 24, 2017, 01:10:44 posle podne »

Hvala Vam na odgovoru. Drago mi je što se javio neko iz moje profesije, odnosno lekarske, iako sam na četvrtoj godini fakulteta.

Što se obroka za poneti tiče, planiram to raditi i poneti sa sobom na predavanja kao i na praktični deo nastave, ali kao lekar i sami znate kako je to kada se provede vreme po bolnicama, strka sa rasporedom koji je ili stisnut sve u minut ili od jednog predmeta do drugog ima neka pauza koja je neiskoristiva kako edukativno tako i prehrambeno, stoga obližnja pekara da se pregura taj period dođe na izvolite. Da ne pominjem i higijenski aspekt. Mislim da se možemo razumeti kod ovog dela, iskreno, lično, respektabilan sam prema osobama koje nonšalantno izađu iz iste i jedu. Nije da sam gadljiv, nipošto, nego tako neki osećaj imam, koji u poslednje vreme smanjujem te nastojim da konzumiram hranu. Isto tako i antibakterijski gel je must have opcija, nesumnjivo.

Problem jeste što staviti u taj "lunch box". Planirao sam sandwich-e sa puretinom/piletinom i nekim prilogom tipa malo zelene salate.

Što se mog dana na osnovu obroka tiče, to mi je rotirajuće, odnosno nemam fiksni raspored da ponedeljkom konzumiram to, utorkom ovo i slično. Stoga mogu ovako predstaviti:

Doručak:

- 2 ili 3 pečena jaja sa kačkavaljem i puretinom/piletinom ili nekad napravim meksički omlet sa kobasicom i paprike u prahu.
- Maslac sa kikirikijem te džem (dve šnjite)
- 1 velika viršla (pileća ili mešana sa purećom, najčešće mešana, ponekad budu i dve), paradajz, sir (beli, sremski itd.)
- Musli + Nesquik

Ručak:

- Pasulj sa kobasicom ili šniclom
- Povrće za rusku salatu koje koristim kako za istu sa kremenadlom, pilećim fileom, batkom i karabatkom, šniclom, isto tako ju koristim i kao mešano povrće sa sosom uz šniclu npr.
- Spanać sa piletinom (nabrojana pileća izdanja), kao i sa ribom, najčešće je to pohovana bilo kao štapići ili pak u formi pljeskavice
- Krompir bilo pire bilo pečeni sa navedenim mesnim primerima, zavisno od pripreme, luk je takođe nazočan
- Karfiol sa vrhnjem (iako je karfiol u kategoriji strumogenih supstanci, ne izbegavam ga)
- Granatir (testenina sa pire krompirom i paprikom u prahu) sa već pomenutim mesom
- Pirinač sa graškom, gljivama, šargarepom i mesom
- Lazanje (povremeno s vremena na vreme)
- Krompir salata sa mesom
- Pasta salata sa mesom
- Sarma
- Ćufte
- Punjena paprika

Istaknuo bih kako praktikujem cveklu, krastavce, ajvar.

Naveo sam uglavnom što najviše preferiram u rotirajućoj varijanti i nekako što je najviše prisutno u mojoj prehrani. U hranu stavljam dovoljnu količinu NaCl, jer realno gledano, naš organizam i naša acido-bazna ravnoteža, mora biti u ravnoteži kao i sama funkcija naših pumpi. Tečnost uzimam u proseku 2.5-3 litre, s obzirom i da sam astmatičar, to mi pogoduje i to što pijem jeste voda i čajevi. Ponekad šumeći multivitamini, Mg (zbog relaksacije) i vitamin C.

Cigarete, kafu i alkohol nisam nikad u životu konzumirao niti planiram. Od 4. godine života sam u sportu; tenis, odbojka, biciklizam, kao i borilačke veštine (naravno kada se igra fudbal, basket i rukomet, uvek prisutan za akciju). Ove aktivnosti, zbog obaveza na fakultetu su mi svedene na minimum, stoga za trenutačno stanje vezano za moj upit Taekwondo je aktivan i dominantan.

Mleko i mlečne proizvode preferiram i konzumiram, isto kao i voćne jogurte.

Voće:

- Banana
- Mandarine

Večera mi se ne razlikuje preterano od doručka, s obzirom da se kasno vraćam sa treninga, najbolje mi je praktikovati tunjevinu ili sir, s obzirom da je sir umirujući i dobar pred spavanje, a ima proteina u sebi. Uglavnom, lagana večera mora biti.


Između 3 glavna obroka:

- Ovo mi predstavlja problem u neku ruku, kako zbog vremena, tako i zog aktivnosti, tu pak mi uleti svašta. Preferirao sam popiti Whey između doručka i ručka sa bananom ubačenom, ili pak bez, kao i nakon treninga, odnosno navečer pred spavanje, nakon večere. To pak zavisi koliko kasno navečer se vratim. Musli barove, tipa Bonžita i slično. Znam i ne smatram niti Whey niti Mass Gainer kao zamenom za obrok, jer zna se egzaktno, obrok je obrok, dodatak prehrani je dodatak. To sam uvek gledao kao neki tranzit između 3 glavna obroka u danu.

S obzirom na moje aktivnosti, koje me čekaju, potrošnja kalorija biće mi velika. To je neminovno. Svi znamo kako i stres deluje na mišiće i telo kada su ispitni rokovi npr., kolokvijumi itd. Stoga se obratih ovde da priupitam koja kombinacija bi mi najbolje odgovarala, a da postignem određeni fizionomski rezultat.

Što se treniranja tiče, verovatno ste ciljali sa Vašim pitanjem na trening u teretani. Raspored programa koji sam planirao jeste u vidu rotacije, dakle utorak i subota su mi identični, a narednu nedelju obrnem, a krećem od meseca oktobra:

PRVA NEDELJA:

Utorak:

- Leđa
- Posteriorna strana ramena
- Triceps
- Noge

Četvrtak:

- Grudi
- Medijalna i anteriorna strana ramena
- Biceps

Subota:

- Isto što i utorak


DRUGA NEDELJA:

Utorak:

- Grudi
- Ramena (u celosti)
- Biceps
- Noge - aduktori i abduktori (zbog Taekwondoa)

Četvrtak

- Leđa
- Ramena (u celosti)
- Triceps
- Noge

Subota

- Isto što i utorak

Treća nedelja bi mi bila identična kao prva nedelja, a četvrta pak kao druga.

Ponedeljkom, sredom i petkom imam Taekwondo, koji je dinamičan, zahtevan i troši puno kalorija i na tim treninzima radim na coreu, agilnosti i tehnikama. Stoga cardio u teretani bi mi bio svega 10-15min zarad zagrejavanja.

Koja je, po Vama, najbolja kombinacija suplemenata za narednih mesec dana kao neke nazovimo "test" period? Tada bih se fokusirao da ustalim određeni raspored, jer do sada nisam ovako radio.

Isto tako, pitali ste me vezano za suplemente, za Scitecov BCAA u vidu kapsula, kao i za Mega Amino, kako sam ih planirao koristiti? Iskreno planirao sam 2 kapsule pre treninga i 2 posle i tako svaki dan, svaki mesec. Moje znanje o karakteristikama aminokiselina jeste dostatno na osnovu fiziologije te biohemije koju sam slušao, te se nešto više informirao na tu temu, ali ono što mi nedostaje u tom znanju jeste kategorija farmakološkog pristupa. Unatoč tome što me zanima farmakolgija, kao lekar, možete me razumeti onda na aspekt doziranja i predoziranja i procesa saturacije.

S obzirom da nisam edukovan u tom aspektu dovoljno te nemam iskustva sa suplementacijom, pitao bih Vas, da li se može BCAA koje sam naveo, koristiti svakodnevno 365 dana u godini, na način doziranja kako sam naveo? Da li je potrebna pauza i Vaše stručno mišljenje povodom moje konstatacije?

Hvala Vam unapred na izdvojenom vremenu i na odgvoru.

Sa poštovanjem,

Drax.
Los ti je trening..

Ne mogu noge da se rade sa tricepsom i leđima i ne mogu da se ponovo rade noge posle 1 dana odmora..

Bolje radi :

Uto Grudi,Biceps
Čet Leđa,Triceps
Sub Noge

I mozes ubaciti u utorak jedan deo ramena a u čet drugi deo..

I ne trebaju ti u ishrani virsle,kobacise,nesquick i ostalo.. :)

Послато са D6503 уз помоћ Тапатока
« Poslednja izmena: Septembar 24, 2017, 01:12:39 posle podne od strane Fearless » Sačuvana
Drax07_TKD
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 28

« Odgovor #3 poslato: Septembar 24, 2017, 12:53:11 posle podne »

Hvala Vam na odgovoru. Drago mi je što se javio neko iz moje profesije, odnosno lekarske, iako sam na četvrtoj godini fakulteta.

Što se obroka za poneti tiče, planiram to raditi i poneti sa sobom na predavanja kao i na praktični deo nastave, ali kao lekar i sami znate kako je to kada se provede vreme po bolnicama, strka sa rasporedom koji je ili stisnut sve u minut ili od jednog predmeta do drugog ima neka pauza koja je neiskoristiva kako edukativno tako i prehrambeno, stoga obližnja pekara da se pregura taj period dođe na izvolite. Da ne pominjem i higijenski aspekt. Mislim da se možemo razumeti kod ovog dela, iskreno, lično, respektabilan sam prema osobama koje nonšalantno izađu iz iste i jedu. Nije da sam gadljiv, nipošto, nego tako neki osećaj imam, koji u poslednje vreme smanjujem te nastojim da konzumiram hranu. Isto tako i antibakterijski gel je must have opcija, nesumnjivo.

Problem jeste što staviti u taj "lunch box". Planirao sam sandwich-e sa puretinom/piletinom i nekim prilogom tipa malo zelene salate.

Što se mog dana na osnovu obroka tiče, to mi je rotirajuće, odnosno nemam fiksni raspored da ponedeljkom konzumiram to, utorkom ovo i slično. Stoga mogu ovako predstaviti:

Doručak:

- 2 ili 3 pečena jaja sa kačkavaljem i puretinom/piletinom ili nekad napravim meksički omlet sa kobasicom i paprike u prahu.
- Maslac sa kikirikijem te džem (dve šnjite)
- 1 velika viršla (pileća ili mešana sa purećom, najčešće mešana, ponekad budu i dve), paradajz, sir (beli, sremski itd.)
- Musli + Nesquik

Ručak:

- Pasulj sa kobasicom ili šniclom
- Povrće za rusku salatu koje koristim kako za istu sa kremenadlom, pilećim fileom, batkom i karabatkom, šniclom, isto tako ju koristim i kao mešano povrće sa sosom uz šniclu npr.
- Spanać sa piletinom (nabrojana pileća izdanja), kao i sa ribom, najčešće je to pohovana bilo kao štapići ili pak u formi pljeskavice
- Krompir bilo pire bilo pečeni sa navedenim mesnim primerima, zavisno od pripreme, luk je takođe nazočan
- Karfiol sa vrhnjem (iako je karfiol u kategoriji strumogenih supstanci, ne izbegavam ga)
- Granatir (testenina sa pire krompirom i paprikom u prahu) sa već pomenutim mesom
- Pirinač sa graškom, gljivama, šargarepom i mesom
- Lazanje (povremeno s vremena na vreme)
- Krompir salata sa mesom
- Pasta salata sa mesom
- Sarma
- Ćufte
- Punjena paprika

Istaknuo bih kako praktikujem cveklu, krastavce, ajvar.

Naveo sam uglavnom što najviše preferiram u rotirajućoj varijanti i nekako što je najviše prisutno u mojoj prehrani. U hranu stavljam dovoljnu količinu NaCl, jer realno gledano, naš organizam i naša acido-bazna ravnoteža, mora biti u ravnoteži kao i sama funkcija naših pumpi. Tečnost uzimam u proseku 2.5-3 litre, s obzirom i da sam astmatičar, to mi pogoduje i to što pijem jeste voda i čajevi. Ponekad šumeći multivitamini, Mg (zbog relaksacije) i vitamin C.

Cigarete, kafu i alkohol nisam nikad u životu konzumirao niti planiram. Od 4. godine života sam u sportu; tenis, odbojka, biciklizam, kao i borilačke veštine (naravno kada se igra fudbal, basket i rukomet, uvek prisutan za akciju). Ove aktivnosti, zbog obaveza na fakultetu su mi svedene na minimum, stoga za trenutačno stanje vezano za moj upit Taekwondo je aktivan i dominantan.

Mleko i mlečne proizvode preferiram i konzumiram, isto kao i voćne jogurte.

Voće:

- Banana
- Mandarine

Večera mi se ne razlikuje preterano od doručka, s obzirom da se kasno vraćam sa treninga, najbolje mi je praktikovati tunjevinu ili sir, s obzirom da je sir umirujući i dobar pred spavanje, a ima proteina u sebi. Uglavnom, lagana večera mora biti.


Između 3 glavna obroka:

- Ovo mi predstavlja problem u neku ruku, kako zbog vremena, tako i zog aktivnosti, tu pak mi uleti svašta. Preferirao sam popiti Whey između doručka i ručka sa bananom ubačenom, ili pak bez, kao i nakon treninga, odnosno navečer pred spavanje, nakon večere. To pak zavisi koliko kasno navečer se vratim. Musli barove, tipa Bonžita i slično. Znam i ne smatram niti Whey niti Mass Gainer kao zamenom za obrok, jer zna se egzaktno, obrok je obrok, dodatak prehrani je dodatak. To sam uvek gledao kao neki tranzit između 3 glavna obroka u danu.

S obzirom na moje aktivnosti, koje me čekaju, potrošnja kalorija biće mi velika. To je neminovno. Svi znamo kako i stres deluje na mišiće i telo kada su ispitni rokovi npr., kolokvijumi itd. Stoga se obratih ovde da priupitam koja kombinacija bi mi najbolje odgovarala, a da postignem određeni fizionomski rezultat.

Što se treniranja tiče, verovatno ste ciljali sa Vašim pitanjem na trening u teretani. Raspored programa koji sam planirao jeste u vidu rotacije, dakle utorak i subota su mi identični, a narednu nedelju obrnem, a krećem od meseca oktobra:

PRVA NEDELJA:

Utorak:

- Leđa
- Posteriorna strana ramena
- Triceps
- Noge

Četvrtak:

- Grudi
- Medijalna i anteriorna strana ramena
- Biceps

Subota:

- Isto što i utorak


DRUGA NEDELJA:

Utorak:

- Grudi
- Ramena (u celosti)
- Biceps
- Noge - aduktori i abduktori (zbog Taekwondoa)

Četvrtak

- Leđa
- Ramena (u celosti)
- Triceps
- Noge

Subota

- Isto što i utorak

Treća nedelja bi mi bila identična kao prva nedelja, a četvrta pak kao druga.

Ponedeljkom, sredom i petkom imam Taekwondo, koji je dinamičan, zahtevan i troši puno kalorija i na tim treninzima radim na coreu, agilnosti i tehnikama. Stoga cardio u teretani bi mi bio svega 10-15min zarad zagrejavanja.

Koja je, po Vama, najbolja kombinacija suplemenata za narednih mesec dana kao neke nazovimo "test" period? Tada bih se fokusirao da ustalim određeni raspored, jer do sada nisam ovako radio.

Isto tako, pitali ste me vezano za suplemente, za Scitecov BCAA u vidu kapsula, kao i za Mega Amino, kako sam ih planirao koristiti? Iskreno planirao sam 2 kapsule pre treninga i 2 posle i tako svaki dan, svaki mesec. Moje znanje o karakteristikama aminokiselina jeste dostatno na osnovu fiziologije te biohemije koju sam slušao, te se nešto više informirao na tu temu, ali ono što mi nedostaje u tom znanju jeste kategorija farmakološkog pristupa. Unatoč tome što me zanima farmakolgija, kao lekar, možete me razumeti onda na aspekt doziranja i predoziranja i procesa saturacije.

S obzirom da nisam edukovan u tom aspektu dovoljno te nemam iskustva sa suplementacijom, pitao bih Vas, da li se može BCAA koje sam naveo, koristiti svakodnevno 365 dana u godini, na način doziranja kako sam naveo? Da li je potrebna pauza i Vaše stručno mišljenje povodom moje konstatacije?

Hvala Vam unapred na izdvojenom vremenu i na odgvoru.

Sa poštovanjem,

Drax.
« Poslednja izmena: Septembar 24, 2017, 01:02:48 posle podne od strane Drax07_TKD » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2 poslato: Septembar 23, 2017, 10:50:24 posle podne »

Ajmo ovako, nešto kvalitetne hrane možeš uvek poneti sa sobom u adekvatnoj ambalaži...ili pak bolje se organizovati, pripremiti obroke blagovremeno i poneti ih sa sobom...rešenja uvek ima, samo se treba dobro organizovati...

Poenta uzimanja gejnera je dodatak kalorija ako smo osnovnom ishranom uneli "dovoljno" kvalitetnih kalorija, a napredak je izostao...naravno, uz dobro formulisan trening sa opterećenjem...

Detaljnije o gejnerima... https://www.pansport.rs/tekstoteka/dodaci-ishrani-suplementacija/prica-o-gejnerima-i-ishrani

O gejnerima dakle, nemojmo razmišljati kao o zamena obroka...

Pomenuta kombinacija suplemenata je po meni promašena investicija...

BCAA uzmi u prahu, ipak, razmisli koliko bi kapsula trebalo da "gutneš" da dođeš do doze od 5 gr BCAA?

Mega Amino 3200 - a kako bi dozirao pomenuti suplement? I šta misliš koliko bi dugo trajao? Malo i o ovoj grupi suplemenata... https://www.pansport.rs/tekstoteka/dodaci-ishrani-suplementacija/suplementi-amino-kiselina-nuznost-ili-luksuz

Ispiši nam kako ti izgleda ishrana po obrocima( sastav obroka, odabir namirnica) - pratiš li ciljani unos proteina, hidrata, masti?

A kako ti izgledaju treninzi? Raspored treninga po mišićnim partijama? Odabir vežbi? Serije? Ponavljanja?
« Poslednja izmena: Septembar 23, 2017, 10:53:21 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Drax07_TKD
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 28

« Odgovor #1 poslato: Septembar 23, 2017, 09:53:20 posle podne »

Srdačan pozdrav ponajpre svima koji otvore ovu temu te pročitaju ujedno moj upit vezano za poređenje aminokiselina. Naime u izvesnoj dilemi sam (trenutačno) koji proizvod bi na osnovu Vašeg mišljenja i iskutva bio najbolja opcija za kupiti?

Mega Amino 3200 - 100 kapsula ili Scitec Nutrition BCAA X - 120 kapsula?

Cena oba preparata jeste 940 RSD. Shodno finansijama, ovo mi je prihvatljivo.

Isto tako bih istaknuo da želim takođe kupiti mass gainer, s obzirom kako raspolažem sa vremenom u toku dana, gubim na kvalitetnoj telesnoj masi, a u nedostatku kalorija i obaveza na fakultetu imam diskontinuitet u obrocima. Znate i sami kako je to kada ne možete konzumirati obrok pravovremeno. Sad, kako kreće nastavna godina, tako se vraćam ujedno i treninzima, a raspored će mi izgledati ovako:

Pon - Pet: Fakultet preko dana

Pon - Sre - Pet: Taekwondo trening, 20h-22:30h

Uto - Čet - Sub: Teretana (vreme treniranja je 1:15h)

Nedelja: Odmor

Smatram da bi kombinacija Mass Gainera sa BCAA bila dobra opcija, da dobijem na masi i postignem rezultate usmerene ka definiciji. U ovom slučaju, koji preparat aminokiselina biste preporučili?

Moje trenutačno stanje jeste varijabilno između 76 i 79kg na 180cm visine, a kada se vratim na aktivno treniranje, konkretno Taekwondo, kilaža mi drastično pada i do 70-71kg.

Srdačno se zahvaljujem unapred na izdvojenom vremenu i na odgovoru.

Sa poštovanjem,

Drax07_TKD
« Poslednja izmena: Septembar 23, 2017, 10:19:59 posle podne od strane Drax07_TKD » Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.123 sekundi sa 17 upita.