TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394576 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 04:41:18 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 [3] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: INSULINSKA REZISTENCIJA - ishrana i sagorevaci masti  (Pročitano 5685 puta)
bojana11
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 18

« Odgovor #13 poslato: Oktobar 18, 2019, 11:28:37 posle podne »

Uvek bi trebalo ispratiti post-operativni tok...vezano za treninge...

Operacija rađena laparoskopski? "Klasično"? Komplikacije? Kada je to bilo?

Probajte sa oslićem - manje masna riba, idealno kuvan...

Laparoskopski 28og marta , pankreas je bio upaljen pre operacije 10ak dana, to su mi u bolnici lečili i kad se smirila upala odradili operaciju, nije bilo komplikacija samo povećani otkucaji srca u toku operacije.
Hoću, hvala na savetu :)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #12 poslato: Oktobar 18, 2019, 11:18:40 posle podne »

Uvek bi trebalo ispratiti post-operativni tok...vezano za treninge...

Operacija rađena laparoskopski? "Klasično"? Komplikacije? Kada je to bilo?

Probajte sa oslićem - manje masna riba, idealno kuvan...
Sačuvana
bojana11
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 18

« Odgovor #11 poslato: Oktobar 18, 2019, 11:06:08 posle podne »

A da li ste koristili neke suplemente na bazi enzima za varenje? Digestal? Pankreatin?

Nekada i "mlevenje" orašastih plodova može poboljšati toleranciju...dobar izbor je i kikiriki-puter...žumance? Riba?

Tri obroka dnevno je malo...4-6 obroka, manje obilnih...

Neke osnove postavke o ishrani... https://forum.pansport.rs/index.php?topic=250925.0

Vrednost HbA1C je ok...poradite na ishrani, kao i redovnoj fizičkoj aktivnosti( dobro dozirano) ili i tu ima nekih ograničenja? Povrede? Stanje zglobova?
Nisam koristila takve suplemente.
Ok, hvala probaću to.
Ribu ne jedem jer mi je veoma teška za želudac otkad znam za sebe, a žumance se još nisam ni usudila da probam.
Nisam imala nikakvu povredu. Probala sam da treniram u teretani ali me je boleo stomak u predelu rana od operacije pa sam prestala, to je bilo u julu i avgustu.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #10 poslato: Oktobar 18, 2019, 11:00:15 posle podne »

A da li ste koristili neke suplemente na bazi enzima za varenje? Digestal? Pankreatin?

Nekada i "mlevenje" orašastih plodova može poboljšati toleranciju...dobar izbor je i kikiriki-puter...žumance? Riba?

Tri obroka dnevno je malo...4-6 obroka, manje obilnih...

Neke osnove postavke o ishrani... https://forum.pansport.rs/index.php?topic=250925.0

Vrednost HbA1C je ok...poradite na ishrani, kao i redovnoj fizičkoj aktivnosti( dobro dozirano) ili i tu ima nekih ograničenja? Povrede? Stanje zglobova?
Sačuvana
bojana11
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 18

« Odgovor #9 poslato: Oktobar 18, 2019, 10:00:45 posle podne »

To što su vam dali u bolnici kao "savetnik" oko ishrane će samo pogoršati postojeće stanje...više bih išao u smeru neke low-carb dijete, dakle - umereno sa proteinima( oko 1,5-2 gr po kg), dovoljno nisko sa hidratima( 20-40% od tog nekog TDEE), dovoljno visoko sa mastima( izvori zdravih masti)...ali ako uzmemo u obzir sindrom iritabilnog kolona, pre će problem biti mahunarke, mlečni proizvodi, glutenske žitarice...

Šta podrazumevate pod masnom hranom koja vam smeta? Svakako da bi trebalo izbegavati prevelik unos masti po obroku, ali tu je kao rešenje više manje obilnih obroka...dakle, kontrola količine, kao i izvora zdravih masti je jako bitna!

Ispište meni po obrocima( sastav obroka, odabir namirnica)...koliko obroka imate?

A vrednosti T4, T3, fT4, fT3?

Uzimate li probiotike? Nervoza? Stres?
Pa to me najviše i zbunjuje ono što smem posle operacije ne smem zbog IR :D
Smetaju mi malo badem, lešnik, orah, kikiriki i maslinovo ulje, ne podnosim a i ne jedem mahunarke, papriku, krastavac, kupus i mleko.
Jedem tri obroka dnevno, imam veliku potrebu za slatkim stalno otkad imam IR, trudim se da jedem ono što mogu da podnesem znači još uvek sve isprobavam što se tiče namirnica,uglavnom piletina, teletina, junetina, neka supa ili čorba sa povrćem salata, ponekad testenina.
T3 1.66, T4 102.9, FT3 3.5, FT4 12.2
Probiotik pijem ali mi ne pomogne uvek, stres i nervoza i nisu veliki
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #8 poslato: Oktobar 18, 2019, 09:48:36 posle podne »

To što su vam dali u bolnici kao "savetnik" oko ishrane će samo pogoršati postojeće stanje...više bih išao u smeru neke low-carb dijete, dakle - umereno sa proteinima( oko 1,5-2 gr po kg), dovoljno nisko sa hidratima( 20-40% od tog nekog TDEE), dovoljno visoko sa mastima( izvori zdravih masti)...ali ako uzmemo u obzir sindrom iritabilnog kolona, pre će problem biti mahunarke, mlečni proizvodi, glutenske žitarice...

Šta podrazumevate pod masnom hranom koja vam smeta? Svakako da bi trebalo izbegavati prevelik unos masti po obroku, ali tu je kao rešenje više manje obilnih obroka...dakle, kontrola količine, kao i izvora zdravih masti je jako bitna!

Ispište meni po obrocima( sastav obroka, odabir namirnica)...koliko obroka imate?

A vrednosti T4, T3, fT4, fT3?

Uzimate li probiotike? Nervoza? Stres?
Sačuvana
bojana11
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 18

« Odgovor #7 poslato: Oktobar 18, 2019, 09:37:54 posle podne »

Inače, kolika je vrednost HbA1C?

Da li se skorije rađen lab. nalaz krvi i urina skorije? ( trigliceridi, holesterol, HDL, LDL, urea, kreatinin, enzimi jetre - AST, ALT, ukupni i direktni bilirubin, kompleta krvna slika, gvožđe, rutinski nalaz urina)? Pratite li vrednost krvnog pritiska? Ekg u miru? Rađen možda test opterećenja? EHO srca? Spirometrija?

Pušač? Konzumacija alkohola?

Od suplemenata koji su usko vezani za insulinsku rezisteniciju topla preporuka za ALA - alfa lipoinsku kiselinu...300-600 mg dnevno
HbA1C 5.2
Od svih navedenih analiza samo HDL je smanjen sve ostalo je u redu, radila sam pre nekoliko dana.
Ne pušim, ne pijem.
EKG zadnji radjen pre 6 meseci,  posle operacije imam povećano lupanje srca ponekad u stanju mirovanja, u toku operacije bili su mi povećani otkucaji, nikad ranije nisam imala problem sa srcem kad sam radila EKG. Test opterećenja i spirometriju nisam nikad radila.
Sačuvana
bojana11
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 18

« Odgovor #6 poslato: Oktobar 18, 2019, 09:32:42 posle podne »

Prethodni "post" u ovoj temi objašnjava da se L-karnitin može koristiti bezbedno...doduše jako je diskutabilna efektivnost istog u "per os" varijanti...

Vitaminsko-mineralni kompleksi su ok( akcenat na vitamine D3, B12, folnu kiselinu, B6, magnezijum i cink), kao i omega-3, a s obzirom na "žučovod" dobar dodatak bi bio i soja lecitin...

A kako se sada hranite? Koliko obroka imate?

Koliko imate godina? Koliko ste visoki teški? Hormonski sve ok? Šta koristite od lekova?

Krvna slika? Anemija?
Imam 28 godina, 99 kg, hranim se zadnjih 6 meseci po jelovniku koji sam dobila iz bolnice jedem ugljene hidrate i proteine, masti veoma malo, jer mi smetaju za probavu, kuvam svaki dan, ne jedem fast food.
Povećan mi je TSH 4.5 mIU/L, anti-Tg antitela 5.23 IU/mL, HDL holesterol 0.91 mmol/L. Što se tiče IR insulin posle 120' je 31.1 mIU/L, a glukoza 7.4 mmol/L
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #5 poslato: Oktobar 18, 2019, 09:30:32 posle podne »

Inače, kolika je vrednost HbA1C?

Da li se skorije rađen lab. nalaz krvi i urina skorije? ( trigliceridi, holesterol, HDL, LDL, urea, kreatinin, enzimi jetre - AST, ALT, ukupni i direktni bilirubin, kompleta krvna slika, gvožđe, rutinski nalaz urina)? Pratite li vrednost krvnog pritiska? Ekg u miru? Rađen možda test opterećenja? EHO srca? Spirometrija?

Pušač? Konzumacija alkohola?

Od suplemenata koji su usko vezani za insulinsku rezisteniciju topla preporuka za ALA - alfa lipoinsku kiselinu...300-600 mg dnevno
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #4 poslato: Oktobar 18, 2019, 09:22:28 posle podne »

Prethodni "post" u ovoj temi objašnjava da se L-karnitin može koristiti bezbedno...doduše jako je diskutabilna efektivnost istog u "per os" varijanti...

Vitaminsko-mineralni kompleksi su ok( akcenat na vitamine D3, B12, folnu kiselinu, B6, magnezijum i cink), kao i omega-3, a s obzirom na "žučovod" dobar dodatak bi bio i soja lecitin...

A kako se sada hranite? Koliko obroka imate?

Koliko imate godina? Koliko ste visoki teški? Hormonski sve ok? Šta koristite od lekova?

Krvna slika? Anemija?
Sačuvana
bojana11
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 18

« Odgovor #3 poslato: Oktobar 18, 2019, 07:39:38 posle podne »

Pozdrav :)
Mene zanima da li smem da koristim L-karnitin, imam insulinsku rezistenciju, sindrom iritabilnog kolona i pre 6 meseci sam operisala žučnu kesu. Koje još suplemente smem da koristim? Želim da krenem da treniram u teretani, nisu mi strani treninzi jer znam nešto od ranije, kao i zdravije da se hranim jer imam bar 30 kg viška al ne znam koji odnos makronutrijenata mi je potreban? Može mala pomoć, hvala :)
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #2 poslato: Oktobar 10, 2018, 02:21:00 posle podne »

Poštovani/a,

suplementacija L-karnitinom se pokazala uspešnom u glukoregulaciji kod dijebetesa tipa 2 i ins. rezistencije...kao i korišćenje acetil-L.karnitina....

Inače, smatra se da su L-karnitin i metformin( glcophage), tandem snova( nema "negativnih" interakcija)...preporuka za obavezan dodatak vitamina B12 dok se uzima metformin...preporuka za dodatak vitamina-D3, kao i alfa-lipoinske kiseline...

Ne bih preporučio kompleksne sagorevači masti...i pomenuto će odraditi posao, ako je ishrana makismalno korigovana, a treninzi dobro formulisani i prilagođeni zdrav. stanju...u literaturi se pominje i "mogući" pozitivan učinak HCA( hidroksilimunska kiselina)...

Zašto nema treninga sa opterećenjem? Razlozi?

https://www.nutraingredients-usa.com/Article/2011/06/14/L-carnitine-shows-blood-sugar-benefits-Study

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20963457

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22134503

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5707127/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9848468

Inače, kog ste pola, godina, visina, težina, obim struka?


« Poslednja izmena: Oktobar 10, 2018, 02:23:19 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
disegno115
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 1

« Odgovor #1 poslato: Oktobar 10, 2018, 04:43:50 pre podne »

Postovani,
Zanima me , vezano za L-karnitin ...da li moze da se koristi ukoliko postoji insulinska rezistencija i doza Glukofaza koja se pije je 3.000.
I jos nesto, vezano za sagorevac masti, moze li da se koristi, i koji, ako se rekreativno bavim sportom....kucna traka (uglavnom brzi hod...60 minuta ) ..i daska za trbusnjke...ili dnevna setnja napolju....ne idem u teretanu...
I sta je pozeljno za dorucak i veceru? da li postoji neki suplement koji daje sitost?



Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.05 sekundi sa 18 upita.