TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394579 Teme od strane 25004 Članovi Poslednji član: Sandra1986

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 28, 2024, 11:14:41 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Slabljenje mišića  (Pročitano 1943 puta)
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #13 poslato: Maj 16, 2019, 12:20:37 posle podne »

Nema na cemu. Poslusaj savjete i sguran sam da ce biti sve puno bolje.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
marchello1960
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 5

« Odgovor #12 poslato: Maj 16, 2019, 10:40:16 pre podne »

Hvala Slaviši i Bobanu.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #11 poslato: Maj 16, 2019, 02:34:06 pre podne »

Dok god se obroci uzimaju " neodgovorno, neredovno i neplanski"...a doručak se preskače, nema potrebe da se čudimo zašto je BMI, tj. najbolje rečeno, zašto je procenat telesnih masti na nezadovoljavajućem nivou...

Evo i zašto je doručak tako bitan, kao i adekvatna formulacija istog... https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/dorucak-najvazniji-obrok-u-toku-dana

Predlažem da se detaljno posvetite čitanju "postavljenih linkova"...

Kao što je kolega Šaranović pomenuo, povremeni "izleti" u junk će naneti manje štete, nego li preskakanje obroka...btw...krompir je ok i sa paleo aspekta :)

Sve u svemu mnogo ste se opteretili manje bitnim stvarima u svom izlaganju nego li suštinom problema...

Preporuka kada su vitaminsko-mineralni kompleksi u pitanju ide za... https://www.pansport.rs/vitaminsko-mineralni-kompleksi/my-favorite-multipler-energizer?sku=1207

- taman "trošak" na mesečnom nivou, kao i za pomenute kombinacije svakog od "sastojaka" ponaosob...jedino bih dodao magnezijum - visokoapsorptivni oblici( citrat, glicinat...)

Sveže voće( citrusi, jabuke, breskve, kajsije, "berries"), kao i povrće( vlaknasto, u prvom redi "zeleno, lisnato", kao i "kupusnjače") moraju biti svakodnevno na meniju...po koja voćka između obroka...a salate od povrća uz obroke...

Više reda, više logike, manje detaljisanja oko perifernih stvari i napredak neće izostati bez obzira na uzrast, pol i sl.



Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #10 poslato: Maj 15, 2019, 08:18:52 posle podne »



U principu obroke uzimam neodgovorno, neredovno i neplanski. Nekad preskačem doručak, nekad pojedem burek sa sirom, nekad ovsene pahuljice sa kefirom i sa lešnikom, nekad samo jednu bananu. Ručam prilično rano i obilno. Za ručak jedem praktično sve, meso (piletinu i svinjetinu) skoro obavezno, uz povrće (npr. rendanu šargapepu) ili salatu (npr paradajz, paprika, kupus, krastavac, sve presno). ništa što se jede kašikom (čak ni supu), samo sa viljuškom. Ponekad špagete, u poslednjih 6 meseci sam jeo nažalost i pečen krompir pa čak i hleba. Za večeru najčešće pečen tost sa tunjevinom iz konzerve. Ponekad sira i suhomesnatog. Bukvalno nikad ništa podgrejano. Ne sećam se kad sam jeo punjene paprike, sarmu, pasulj ili sočivo (a možda bi trebalo). Sokove ne pijem. Čokolade  ne jedem, slatkiše samo kad imamo goste. Sa varenjem nemam nikakvih problema.
Uzimao sam i uzimam periodično multivitaminski preparat Oligovit, Beviplex,  B12, vitamin C, E i D3, omega 3, cink i magnezijum. Zubar mi je zabranio kalcijum. Vitamin A i K2 nisam uzimao, a ni ostale minerale posebno nisam kupovao. Nikad ne koristim više od tri vrste istovremeno. Približno trošim na navedene vitamine i minerale oko 700 dinara mesečno.

Ključna riječ - "u principu uzimam obroke neredovno". Po svemu sudeći izgleda da ti imas problem sa visokom potrosnjom kalorija a niskim unosom istih, pa je sasvim i normalno da se desavaju pojavu poput razgradnje. Kako uopste sagradit nesto bez gradivnih materija? U ovom slucaju bez dobro izbalansiranih obroka.

Dosta toga radis pogresno. Vrlo si organizovan kada je u pitanju broj predjenih kilometara, preplivanih itd... Dok npr nemas pojma kad si jeo i sta si jeo i u kojim količinama si jeo.

Ne ide to tako, ishrana pa sve ostalo. Kao sto smo ja i kolega Slaviša napisali, problem nece rijesiti suplementi dok ne sredis ishranu. Kada sredis istu, onda mozes da razmisljas o svemu sto je kolega naveo. Za pocetak kompleks vitamina i minerala, whey protein, omega 3... Ja bih dodao takodje pansportovu kombinaciju BCAA i GLUTAMIN ako finansije dozvoljavaju.

Savjetovao bih i odlazak u teretanu sa adekvatno osmisljenim planom i programom vjezbi.

Ali ponavljam, tek kad regulises ishranu. A pod regulisanom ishranom smatram 4 smisljena obroka bogata proteinima, ugljenim hidratima (njih mozes da variras), vitaminima i mineralima.

Nema nista lose u pecenom krompiru, naprotiv i treba da ga jedes. Przen krompir i jela przena u ulju treba izbjegavati.

I da "zgrijesis" ponekad neces napravit nista lose po svoje tijelo.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
marchello1960
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 5

« Odgovor #9 poslato: Maj 15, 2019, 07:54:04 posle podne »

U principu obroke uzimam neodgovorno, neredovno i neplanski. Nekad preskačem doručak, nekad pojedem burek sa sirom, nekad ovsene pahuljice sa kefirom i sa lešnikom, nekad samo jednu bananu. Ručam prilično rano i obilno. Za ručak jedem uglavnom meso (piletinu i svinjetinu), uz povrće (npr. rendanu šargapepu) ili salatu (npr paradajz, paprika, kupus, krastavac, sve presno). ništa što se jede kašikom (čak ni supu), samo sa viljuškom. Ponekad špagete, u poslednjih 6 meseci sam jeo nažalost i pečen krompir pa čak i hleba. Za večeru najčešće pečen tost sa tunjevinom iz konzerve. Ponekad sira i suhomesnatog. Bukvalno nikad ništa podgrejano. Ne sećam se kad sam jeo punjene paprike, sarmu, pasulj ili sočivo (a možda bi trebalo). Sokove ne pijem. Čokolade  ne jedem, slatkiše samo kad imamo goste. Sa varenjem nemam nikakvih problema.
Uzimao sam i uzimam periodično multivitaminski preparat Oligovit, Beviplex,  B12, vitamin C, E i D3, omega 3, cink i magnezijum. Zubar mi je zabranio kalcijum. Vitamin A i K2 nisam uzimao, a ni ostale minerale posebno nisam kupovao. Nikad ne koristim više od tri vrste istovremeno. Približno trošim na navedene vitamine i minerale oko 700 dinara mesečno.
« Poslednja izmena: Maj 15, 2019, 08:14:40 posle podne od strane marchello1960 » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #8 poslato: Maj 15, 2019, 05:40:49 posle podne »

Kada postoji nesrazmera u razvoju muskulature, najbolji lek je modifikacija treninga...pošto u ovom slučaju imamo problem sa "vidljivim" gubitkom mase i snage, najbolji lek za to će biti dobro formulisan trening sa opterećenjem, koji će obuhvatiti i gornji i donji deo tela, ipak, naše telo je kao sistem poluga tako da ne smemo zanemariti "celu sliku"...detaljnije preporuke oko plana treninga ostavljam kolegi Šaranoviću...

Isto tako, umesto "kućne varijante" treninga koji ne pruža dovoljno mogućnosti u pogledu rekvizita, kao i opterećenja, toplo preporučujem odlazak u bolje opremljenu teretanu...ipak, trening u adekvatnoj zoni opterećenja 70-85% od 1 RM( maksimuma), tj. težina/e sa kojom/ima ćemo uz napor savladati 6-12 ponavljanja( u radnim serijama) su "ključ hipertrofije"....

Koji su to različiti vitaminski proizvodi...nema potrebe za tajnovitošću...?

Pošto nam idalje ne otkrivate koliko imate obroka, kako svaki od tih obroka izgleda...malo informacija na tu temu... https://forum.pansport.rs/index.php?topic=250925.0

Uopštena preporuka kada su suplementi u pitanju ide za proteiski suplement( idealno WPC)...evo i zašto... https://www.pansport.rs/tekstoteka/dodaci-ishrani-suplementacija/nedostizni-whey-protein

https://www.pansport.rs/tekstoteka/dodaci-ishrani-suplementacija/koji-je-whey-protein-najbolji-za-pocetnike

Zatim vitaminsko-mineralni kompleksi... https://www.pansport.rs/tekstoteka/dodaci-ishrani-suplementacija/da-li-nam-je-potrebna-suplementacija-vitaminima-i

Omega-3... https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/omega-3-ishrana-iili-suplementi-ima-li-razlike

https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/trio-omega-omega-3-6-9-odnosi-u-ishrani-i-suplementima
Sačuvana
marchello1960
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 5

« Odgovor #7 poslato: Maj 15, 2019, 05:15:24 posle podne »

Bilo je svakako prilično nesretno da sam ovu temu pokrenuo konstatacijom da sam bio na nekoj promišljenoj paleo-keto dijeti. Prosto nisam jeo slatkiše, jeo sam malo ugljenih hidrata i mnogo mesa jer mi je organizmu to odgovaralo. I to je sve. Da se ne lažemo, nisam se uopšte opterećivao podešavanjem količine unosa proteina, ugljenih hidrata i masti. Rekreirao sam se iz čistog zadovoljstva, nisam imao nikakvog razloga da se optrećujem fizičkim izgledom, ali nisam imao ni ništa protiv da izgubim nekoliko kilograma. Sa druge strane, ne može se isključiti da su se trenuci pojave slabosti u mišićima karličnog pojasa i gubljenja težine slučajno podudarili.
Sve u svemu evo me na istoj težini kao pre 4 godine sa prilično skraćenim (i slabim) fleksorima, i sa neskraćenim ali ekstremno slabim i nefunkcionalnim ekstenzorima i abduktorima oba kuka ravnomerno. Trenutno vozim bicikl nedeljno najviše 2 x 20 km u laganom tempu, plivam maksimalno 3 x 1 km takođe lagano, dnevno istežem (statički i dinamički) iliopsoas, kvadriceps, piriformis, tibialis anterior i aduktore približno 15 minuta, a za noge isključivo radim različite čučnjeve, iskorake i mostove bez tegova u kućnim uslovima (i obavezno dobijam od njih neprimereno jako zapaljenje mišića nogu!!!) svaki drugi dan oko pola sata, a nedeljno jednom odlazim na masažu.
Kao što sam prethodno napisao sve sam (sem spirometrije i eha srca) proverio posle prvomajskih praznika ove godine. Eritrociti  su na donjoj, šećer i krvni pritisak su na gornjoj granici, ostalo je dobro.
Trenutno jedem sve što mi se skuva, pa i slatkiše. Ne pijem, ne pušim, niti iko puši u mojoj okolini. Ne pijem ni kafu ni čaj već 3 meseca, ali ne osećam nikakvu promenu. Spavam dovoljno (minimum 8 sati). Nisam opterećen stresom, nisam u nikakvoj frci. Ne sedim, niti sam u poslednjih 4 godine puno sedeo (naravno ako se ne računa možda predugo vreme provedeno na biciklu). Na posao idem biciklom, pešačim vrlo malo (lekari tipuju da upravo to može da bude uzrok glutealne amnezije).
Vitamine uzimam redovno ali potpuno nasumice i nepromišljeno. Moraću više vremena da posvetim tom aspektu.
Što se tiče genetske predispozije, težište tela mi je ekstremno visoko. Sve mi se taloži na grudi, na rame i na leđa. Čak 8 kilograma sam teži nego u oktobru prošle godine, a oblačim iste pantalone, kaiš mi je na istoj rupi. Na stomaku nemam sala, struk mi je uzak. Sako treba da mi je i do 4 broja veći od broja pantalona. Sada imam 85 kg. Otac mi je bio slične konstitucije
« Poslednja izmena: Maj 15, 2019, 05:36:42 posle podne od strane marchello1960 » Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #6 poslato: Maj 15, 2019, 02:30:09 posle podne »

Ok, ako dijeta nije bila rigirozna, možete li nam napisati kao ste podesili unos proteina, hidrata, masti...pogotovu pošto je u pitanju paleo/ketogena dijeta...?

Do kalorija u toku ketogene dijete ne dolazite najviše iz proteina, već iz masti, ipak je poenta priče u ketozi - telo ide na masti...

Ako govorimo o glutealnoj amneziji u prvom redu je obično dugotrajno sedenje, kao i izostanak fizičke aktivnosti..."atrofija" mišića svakako da nije nastala sama od sebe...ako kažete da nije uzrok neurološki-specijalistički pregled, onda preostaje neadekvatan trening tj. izostanak istog?

Suplementi nisu i nikada neće biti jedini faktor napetka u sportu, već su prvom redu - dobro formulisan plan treninga, ishrana, zdrave životne navike, pa tek onda dolaze suplementi...dakle, vaše "greške" su u tim osnovnim koracima - suplementi to neće nadomestiti...NIKADA! Upala mišića se rešava redovnim treningom...ipak znamo šta najviše troši laktate...a vi ste redovno u treningu?! ( svakako da minerali poput magnezijuma, kalijuma, antioksidansi - vitamin C, beta-karoten, vitamin E, kao i vitamin D3 mogu pomoći, uz cink i selen...ali opet, sve zavisi i od toga kako se hranite, kao i koje suplemente uzimate sada...a to nam niste rekli)

Molim da nam odgovorite na postavljana pitanja, jer se "plan suplementacije" ne sastavlja tako "sa vrata"...već treba dodatnih informacija....

Kada ste zadnji put odradili lab. nalaz krvi i urina( glikemija, trigliceridi, ukupni holesterol, LDL, HDL, urea, kreatinin, enzimi jetre - AST, ALT, ukupni i direktni bilirubin, kompletna krvna slika, gvožđe, rutinski pregled urina)...ekg u miru? Redovno pratite vrednost krvnog pritiska i glikemiju? Ekg u miru? Test opterećenja? Spirometrija? Eho-srca?

Genetska predispozicija? Pojasnite na šta mislite?

I da, ne zaboravite, sa 59 godina vaše telo ne funkcioniše kao telo momka od 18 godina...tako da uzmite i to u obzir...svi prolazimo ili ćemo proći kroz te neprijatne "involutivne promene" :(
« Poslednja izmena: Maj 15, 2019, 02:38:00 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #5 poslato: Maj 15, 2019, 11:02:39 pre podne »



Spominjana dijeta mi nije bila nimalo rigorozna. Prosto nisam jeo ni pio ništa što sadrži dodatni šećer, i nisam jeo žitarice u vidu pahuljica ili muslija. Hleb i krompir sam jeo u izuzetno malim količinama, dok sam testenine i voće konzumirao u normalnim količinama. Nisam imao nikakav glad za slatkom hranom. Do kalorija sam dolazio uglavnom iz proteina.
Svi rezultati su mi u to vreme bili potpuno uredni. Krvna slika, masnoće, šećer, CRP, sedimentacija, EKG, krvni pritisak, puls, hormoni štitne i nadbubrežne žlezde, kortizol, srce, jetra, bubrezi, varenje, metabolizam, san, sve…
Lekari su kontsatovali glutealnu amneziju (značajan gubitak glutealnih mišića u prvom redu gluteus mediusa) zbog njima nepoznatog razloga. Ja sam (verovatno sa pravom) sumnjao u genetiku, dok su oni predlagali fizioterapiju (koja mi apsolutno nije pomogla) i promenu načina ishrane (u prvom redu velike količine ugljenih hidrata i male količine mesa) što sam ja i poslušao.
Za šest meseci sam eto ponovo 8kg teži (BMI=28), ali iako sam ulagao velike napore, mišići oko kuka su ostali u potpuno istom, lošem i slabom stanju. Nalazi (od pre dve nedelje) su maltene potpuno isti kao i pre, uredni (uključujući i hormone), ali sem što sam na ivici malokrvnosti, jutarnji šećer mi je prvi put u životu na gornjoj granici, a i krvni pritisak mi je postao povišen. Dakle potpuni fijasko.
Ono što želim da istaknem je sledeće: Mislim da je do drastičnog slabljenja mojih mišića u karličnom regionu u prvom redu došlo zbog neadekvatnog treninga i zbog izostanka suplementacije a ne zbog načina dijete.
Tempo vožnje bicikla i tempo plivanja je za moje godine (59) bio verovatno preslab (previše su bili dugački), takođe i težina bučica premala. Sa druge strane, što se suplementacije tiče, bukvalno sem vitamina ništa nisam koristio. Ja sam uveren, da sem možda genetske predispozicije, upravo ovi faktori razlozi mojih teškoća.
Zato molim sve dobronamerne na forumu da mi, sa obzirom na moje tegobe i godine, daju smernice opšte suplementacije i mogućnosti smanjenja zapaljenja mišića posle opterećenja (u prvom redu u vidu dodataka za oporavak i regeneraciju, povećanja mišićne mase itd…) evntualno i ishrane ili doziranja opterećenja.
Hvala unapred svima.

Opet nam nisi nista rekao. Napisi nam kako se hranis trenutno, kako ti izgleda jedan dan sa aspekta ishrane, treninga, odmora... Ako kazes da su svi hormoni u redu, onda nesto ne valja ili u treningu ili u ishrani... Ili uopste nacinu zivota. Negdje sigurno skripi u pomenutom i siguran sam da taj problem i probleme suplementacija nece rijesiti. Nije to magican prah ili magicna pilula, to je samo dodatk ishrani koji znaci tek kada je sve ostalo kako treba.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
marchello1960
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 5

« Odgovor #4 poslato: Maj 15, 2019, 09:52:06 pre podne »

Spominjana dijeta mi nije bila nimalo rigorozna. Prosto nisam jeo ni pio ništa što sadrži dodatni šećer, i nisam jeo žitarice u vidu pahuljica ili muslija. Hleb i krompir sam jeo u izuzetno malim količinama, dok sam testenine i voće konzumirao u normalnim količinama. Nisam imao nikakav glad za slatkom hranom. Do kalorija sam dolazio uglavnom iz proteina.
Svi rezultati su mi u to vreme bili potpuno uredni. Krvna slika, masnoće, šećer, CRP, sedimentacija, EKG, krvni pritisak, puls, hormoni štitne i nadbubrežne žlezde, kortizol, srce, jetra, bubrezi, varenje, metabolizam, san, sve…
Lekari su kontsatovali glutealnu amneziju (značajan gubitak glutealnih mišića u prvom redu gluteus mediusa) zbog njima nepoznatog razloga. Ja sam (verovatno sa pravom) sumnjao u genetiku, dok su oni predlagali fizioterapiju (koja mi apsolutno nije pomogla) i promenu načina ishrane (u prvom redu velike količine ugljenih hidrata i male količine mesa) što sam ja i poslušao.
Za šest meseci sam eto ponovo 8kg teži (BMI=28), ali iako sam ulagao velike napore, mišići oko kuka su ostali u potpuno istom, lošem i slabom stanju. Nalazi (od pre dve nedelje) su maltene potpuno isti kao i pre, uredni (uključujući i hormone), ali sem što sam na ivici malokrvnosti, jutarnji šećer mi je prvi put u životu na gornjoj granici, a i krvni pritisak mi je postao povišen. Dakle potpuni fijasko.
Ono što želim da istaknem je sledeće: Mislim da je do drastičnog slabljenja mojih mišića u karličnom regionu u prvom redu došlo zbog neadekvatnog treninga i zbog izostanka suplementacije a ne zbog načina dijete.
Tempo vožnje bicikla i tempo plivanja je za moje godine (59) bio verovatno preslab (previše su bili dugački), takođe i težina bučica premala. Sa druge strane, što se suplementacije tiče, bukvalno sem vitamina ništa nisam koristio. Ja sam uveren, da sem možda genetske predispozicije, upravo ovi faktori razlozi mojih teškoća.
Zato molim sve dobronamerne na forumu da mi, sa obzirom na moje tegobe i godine, daju smernice opšte suplementacije i mogućnosti smanjenja zapaljenja mišića posle opterećenja (u prvom redu u vidu dodataka za oporavak i regeneraciju, povećanja mišićne mase itd…) evntualno i ishrane ili doziranja opterećenja.
Hvala unapred svima.
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #3 poslato: Maj 14, 2019, 10:48:13 posle podne »

Ekstremno gladovanje, tj. loše koncipirane dijete sasvim sigurno dovode do gubitka ne samo masnih naslaga, već i mišićne mase...a tome doprinosi hormonsko-metabolički haos u koji svoje telo uvodimo baš loše koncipiranom ishranom...

Tu je i fenomen tzv. skinny fat građe...( masne naslage opstaju, dok mišićna masa "opada")

Dakle, nije stvar samo odabrati namirnice u toku neke dijete, već obratiti pažnju i na ciljani unos makronutrijenata( od koga i zavisi delotvornost dijete) - proteini, hidrati, masti i sl., kao i na dužinu trajanja dijet ciklusa, tempiranje "carb load" i sl.

Adekvatan trening sa opterećenjem je u toku "dijet" ciklusa neophodan da bi dali dovoljan stimulans telu za očuvanje mišićne mase...svakako da krajnosti sa kardio-treningom dopirnose problematici "gubitka mišićne mase i snage"...

Sve u svemu, korisno bi bilo odraditi pomenute hormone...ali ja bih pre svega poentirao na ukupnom testosteronu, estradiolu, prolaktinu, jutranjem kortizolu, kao i hormonima štitne žlezde - TSH, fT3, fT4...

Kao što je kolega Šaranović pomenuo - dajte nam više informacija o načinu ishrane( praćenje ciljanog unosa proteina, hidrata, masti...broj obroka...sastav obroka), životnim navikama( san, konzumacija alkohola, duvana, uzmimanje lekova, neke druge bolesti, hronična izloženost stresu)...zašto ne krenete u bolje opremljenu teretanu? Akcentujete samo donji deo tela kada je u pitanju "trening sa opterećenjem"?

BMI je inače zastareo parametar koji ne "razlikuje" mišićnu i masnu masu...tako npr. neko sa jednocifrenim BF( procenat telesne masti) i impoznatnom količinom mišićne mase može imati BMI 40 ;)
« Poslednja izmena: Maj 14, 2019, 10:56:07 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #2 poslato: Maj 14, 2019, 03:03:41 posle podne »

Imam 59 godina. Do predprošle godine bio sam u odličnoj kondiciji i imao sam sasvim korektno razvijenu mišičnu masu. Rekreacija mi nije teško padala. Redovno sam vozio bicikl (30km dnevno, približno 150 puta godišnje sa jednoličnom prosečnom brzinom oko18km po satu), plivao kraul i leđno (2km dnevno, približno 100 puta godišnje sa jednoličnom prosečnom brzinom oko 1,5km  po satu) i radio sitne vežbice u kućnim uslovima sa bučicama (maksimalne težine 12 kg, približno 100 puta godišnje oko pola sata). Nažalost istezanju nisam posvećivao pažnju, nikakvu suplementaciju nisam koristio, proteine sam jeo u velikim količinama, BMI mi je bio oko 28.
Prošle godine sam kombinacijom paleo i keto dijete uspeo namerno i sasvim postepeno (uz vitamine) da spustim BMI na na oko 25. Sada mi se čini da je to bila velika greška. Mišići su mi svi oslabili, rekreacija mi je sve teže padala jer sam posle svakog treninga dobijao sve jače i jače zapaljenje mišića. Donekle sam proredio treninge, smanjio tempo, takođe i težinu tegova, pa i broj ponavljanja vežbi. Posvetio sam mnogo vremena istezanju.
Pored svega, postepeno je došlo do izrazite razgrednje i slabljenja mišića mojih nogu, u prvom redu svih mišića pokretača oba kuka. Skratili su mi se i oslabili mišići kvadricepsa i  iliopsoasa, dok mi se ekstenzori kuka i glutealni mišići nisu skratili, ali su postali ekstremno oslabljeni za relativno kratko vreme. Pantalone su mi postale „potpuno prazne”. Izvođenje čučnjeva i iskoraka mi je sve teže padalo čak i bez tegova. Lekari su isključili bilo kakvo neurološko oboljenje, artrozu kuka i diskus herniju, iako mi se i fleksibilnost pogoršala.
Iako sam u međuvremenu svoj BMI namerno ponovo povećao na vrednost 28, do boljitka nije došlo. I na najmanji napor, čim uradim neke vežbe, odem na plivanje ili vožnju biciklom dobijam izrazito (tačnije: nepodnošljivo i potpuno neprimereno i neshvatljivo) zapaljenje svih prethodno angažovanih mišiča (ali pogotovo nogu) koji zna da traje i do 4-5 dana. Pored velikog napora i posvećenosti ne uspevam ni približno da povratim prethodnu kondiciju, fleksibilnost i mišićnu masu.
Došao sam do zaključka da bi mi neka vrsta suplemtacije sigurno pomogla u prebrođavanju navedenih teškoća: Molim vas za savet i unapred hvala.

Pozdrav i dobrodošao,

Vidim vodis racuna o svemu pa i o tome koliko si puta vozio bicikl, plivao ili sta vec radio u toku godine. Sve je to ok, ali mozda malo previse za nekog ko se rekreativno bavi sportom. Ali nisam ja tu da sudim...

Po nekom mom misljenju mislim da je tvoj problem krenuo od keto dijete. Kako mnogi imaju los pristup keto dijeti i kako se svaka dijeta danas naziva keto, samo jedan si u nizu koji su narusili svoje zdravlje pomenutom dijetom, tacnije hormone.

Moj ti je savjet da za pocetak  ispitas hormone. Provjeri  stitnu zlijezdu i uz nju prolaktin, jer on hoce da stvara probleme.
Ako nisi nikad kontrolisao hormone, ili nisi odavno, savjetujem da odradis i Estradiol, ukupni i slobodni test, shbg, fsh, ih... Pozeljno je bar jednom godišnje.

Svaka dijeta, pogotovo keto dijeta (ili keto na pogresan nacin) hoce da napravi disbalans hormona i dodatno uspore metabolizam. Naravno korisnici su sami krivi za tako nesto. Sto zbog rigorozne dijete, nedovoljnog unosa zdravih masti, pa sve do duzine trajanja iste.

Vitamine treba da koristis uvijek i zauvijek, bez obzira radio keto ili igrao sah. Oni su jednostavno pod moranje.

Kakva ti je trenutna ishrana? Kakav ti je trening? San? Daj malo vise detalja o sebi da bi mogli da posavjetujemo.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
Sačuvana
marchello1960
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 5

« Odgovor #1 poslato: Maj 14, 2019, 10:30:15 pre podne »

Imam 59 godina. Do predprošle godine bio sam u odličnoj kondiciji i imao sam sasvim korektno razvijenu mišičnu masu. Rekreacija mi nije teško padala. Redovno sam vozio bicikl (30km dnevno, približno 150 puta godišnje sa jednoličnom prosečnom brzinom oko18km po satu), plivao kraul i leđno (2km dnevno, približno 100 puta godišnje sa jednoličnom prosečnom brzinom oko 1,5km  po satu) i radio sitne vežbice u kućnim uslovima sa bučicama (maksimalne težine 12 kg, približno 100 puta godišnje oko pola sata). Nažalost istezanju nisam posvećivao pažnju, nikakvu suplementaciju nisam koristio, proteine sam jeo u velikim količinama, BMI mi je bio oko 28.
Prošle godine sam kombinacijom paleo i keto dijete uspeo namerno i sasvim postepeno (uz vitamine) da spustim BMI na na oko 25. Sada mi se čini da je to bila velika greška. Mišići su mi svi oslabili, rekreacija mi je sve teže padala jer sam posle svakog treninga dobijao sve jače i jače zapaljenje mišića. Donekle sam proredio treninge, smanjio tempo, takođe i težinu tegova, pa i broj ponavljanja vežbi. Posvetio sam mnogo vremena istezanju.
Pored svega, postepeno je došlo do izrazite razgrednje i slabljenja mišića mojih nogu, u prvom redu svih mišića pokretača oba kuka. Skratili su mi se i oslabili mišići kvadricepsa i  iliopsoasa, dok mi se ekstenzori kuka i glutealni mišići nisu skratili, ali su postali ekstremno oslabljeni za relativno kratko vreme. Pantalone su mi postale „potpuno prazne”. Izvođenje čučnjeva i iskoraka mi je sve teže padalo čak i bez tegova. Lekari su isključili bilo kakvo neurološko oboljenje, artrozu kuka i diskus herniju, iako mi se i fleksibilnost pogoršala.
Iako sam u međuvremenu svoj BMI namerno ponovo povećao na vrednost 28, do boljitka nije došlo. I na najmanji napor, čim uradim neke vežbe, odem na plivanje ili vožnju biciklom dobijam izrazito (tačnije: nepodnošljivo i potpuno neprimereno i neshvatljivo) zapaljenje svih prethodno angažovanih mišiča (ali pogotovo nogu) koji zna da traje i do 4-5 dana. Pored velikog napora i posvećenosti ne uspevam ni približno da povratim prethodnu kondiciju, fleksibilnost i mišićnu masu.
Došao sam do zaključka da bi mi neka vrsta suplemtacije sigurno pomogla u prebrođavanju navedenih teškoća: Molim vas za savet i unapred hvala.
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.057 sekundi sa 18 upita.