TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394260 Teme od strane 25002 Članovi Poslednji član: lazic037

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Mart 19, 2024, 10:29:05 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Mala pomoc oko treninga  (Pročitano 2174 puta)
Пеђа
Zainteresovan član
***
Van mreže Van mreže

Poruke: 317

« Odgovor #11 poslato: Jul 08, 2019, 09:52:31 pre podne »

Pozdrav ljudi hteo bih da postavim par pitanja :
1. Da li je vise uvek bolje ? Dosta ljudi mi je reklo ako hocu da napredujem da moram da treniram sto vise .Igrom slucaja pronadjem ATLEAN-X kanal na youtube i pogledam neke video klipove , i lepo covek objasni da misic mora da se oporavi , da nije dobro vezbati svaki dan .. Sada me zanima da li je bolje vezbati sistemom tri dana vezba pa dan odmora ili dan vezbanja pa odmor i tako u krug.
2.  Takodje me zanima da li je bolje raditi vise ponavljanja i serija sa manjom kilazom ili raditi na priemr 3 serije sa vecom kilazom ali da se bas pomucim.Na primer ako ja uradim 5 serija na bencu kosi i ravni bez problema znaci da ne radim nesto kako treba ? Pa me zanima da li je bolje da opteretim vise i uradim 3 dobre serije ili 5 sa manjom kilazom dok ne otkaze misic .
Zanima me sta je najbolje za dobijanje jos boljih rezultata posto sam presao taj nivo pocetnika . Pisao sam ovo na brzinu tako da ne zamerite ako ima neka greska :P
edit: I ako mozete da mi kazete koji je neki broj serija i ponavljanja optimalan za napredak ?

Ovo je samo delimično tačno i to u smislu da mišić treba da se oporavi. Veliki previd pravi 99% vežbača vodeći računa SAMO o mišićima. Zaboravlja se da i kardio sistem kao i endokrini (hormonski) aparat treba oporavak i vreme za isti. Kada se malo dublje uđe u tematiku i fiziologiju dolazi se do zaključka da je oporavak vrlo usko vezan za hormonski status i hormonsku regulaciju organizma. Tako da, raditi danas jedan mišić ili grupu, a sutra neku drugu. Mi  "odmaramo" grupu ili mišić od juče. Pitanje je da li ga i oporavljamo onako kako bi želeli i nadasve trebali???

Svaki trening možemo da posmatramo kao i psihofizički stres. Taj stres pokreće "odbrambeni" mehanizam organizma, koji je ništa drugo nego plima određenih hormona. Većina tih hormona je u BB svetu poznata kao katabolni hormoni, kortizol na prvom mestu i adrenalin na drugom.
Nakon završetka treninga u telu je i dalje određena količina tih hormona. To se ne treba tretirati kao problem, već upravo naprotiv. To je OKIDAČ koji pokreće proces homeostaze, proces dovođenja hormonskog statusa u ravnotežu. Homeostza je narodskim rečnikom RAVNOTEŽA. Naše telo uvek teži HOMEOSTAZI. Pitanje je samo koliko mu mi dozvoljavamo da sprovede taj proces. Da bi se lakše shvatilo evo jedan plastičan primer. Katabolne hormone zamislimo da su vrela voda. Telo da bi popravilo štetu od nje mora brzo da ubaci "hladnu vodu". Ali za stvarnje te "hladne vode" mu je potrebnio vreme za oporavak i resursi. Ta "hladna voda" nije ništa drugo nego anabolna hormonska grupa, da je tako nazovem. Na prvom mestu HORMON RASTA, pa TESTOSTERON i na kraju INSULIN.
Sada postaje veoma jasno da je naturalnim vežbačima najbolje imati dan odmora nakon treninga. Korisnici ili juzeri (USERI) hormoskih stimulansa mogu i da vezuju treninge u više dana jer im je hormonski status uvek bustovan, na anabolnu stranu.

Znači više NIJE BOLJE za naturalca.

Što je veći stres na treningu to je veća rekacija organizma, a samim tim i odgovor istog na nju. Svima nama je taj odgovor NAJBTNIJI i treba dati telu vremena da ga sprovede.
Sada će većina da se zapita kako napraviti veliki strers? Pošto ovde govorimo o jedinstvenom endokrinom aparatu, logično je da na njega onda utiče svaki mišićni rad. Može se raditi i neki split sistem sa velikim obimom po grupi. Ali ako se uvede dan odmora nakon treninga, javlja se problem učestalosti aktivacije upravo te mišićne grupe na nedeljnom nivou.

Samo jedna kratka pauza na tu temu.

Pored inteziteta (to je težina), obima (broj vežbi + radnih serija + ponavljanja), treći ništa manje bitan faktor je frekfencija treninga. Znači koliko često stresiramo mišić. Idealno je 2-3 puta nedeljno. E sada treba uklopiti sva tri faktora (intezitet, obim i učestalost) sa planiranim odmorom za oporavak. Ne sme se više zaboraviti da se pod OPORAVKOM misli na HORMONSKI STAUS. Da ne razglabam dalje, jako je teško sa split sistemom zadovoljiti sve ovo. Pa šta onda ostaje? Dobri stari FULL BODY! U početku ovog sporta su BB svi radili upravo FB. Kako se počelo manipulistai sa hormonskim dodacima tako se izgubila i potreba za FB i mogli su "slobodno" da se posvete odvaljivanjem pojedine grupe kroz split sistem. Jer kao što već rekoh, bili su uvek bustovani na anabolnu stranu.

Da se vratim na pitanje kao povećati stres zarad što boljeg hormonskog odziva. Već se i naslućuje da je FULL BODY idealan za tako nešto. Zašto? Pa radeći celo telo mi ne dovodimo pojedinačne mišiće u duboke dekompenzacione rupe, posle kojih treba puno vremena za oporavak. Ali velika količina malih ili srednjih stresova prozrokovanih radom svih mišića iliti celog tela, stvara jedan veliki kumulativni stres na celo telo tj enokrini aparat. To je upravo ono što smo želeli. Sada telu treba dati vremena i uslova da odradi ono što savršeno radi već milionima godina.




 
« Poslednja izmena: Jul 08, 2019, 09:55:43 pre podne od strane Пеђа » Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #10 poslato: Jul 07, 2019, 08:55:43 posle podne »

Prvo naučiti da se hranimo pa sve ostalo :)

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #9 poslato: Jul 07, 2019, 04:40:18 posle podne »

Nije poenta samo šta izbaciti iz ishrane, već i šta ostane i u kojim odnosima...

Trening svakako jeste prva i osnovna karika napretka, ali vizuelni efekat učinka treninga ( vodeno-masna "izolacija") zavisi dosta od ishrane...ali kada je fat-burn mod u pitanju, onda je ipak ishrana od presudnog značaja :)

« Poslednja izmena: Jul 07, 2019, 04:51:58 posle podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
MILAN9655
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #8 poslato: Jul 07, 2019, 09:37:50 pre podne »

Sistem koji dobija kada je ishrana u pitanju je univerzalan i za "normalan izgled" i za "profi luk"....finese svakako da postoje, ali su osnove univerzalne za sve...

Potrudi se da se barem orijentišeš koliko proteina, hidrata, masti imaš na dnevnom nivou...

Detaljnije... https://forum.pansport.rs/index.php?topic=250925.0

A koliko dugo vežbaš? Koliko si visok, težak? Obim struka? Koliko imaš godina? Zdravstveno sve ok? Krvni pritisak?

Kako doziraš omega-3? Koje si odbrao?
Sto se ishrane tice uveo sam je u red.. spustio sam se sa 115kg na 94 pravilnom ishranom izbacivanjem junk hrane itd.. samo me je zanimalo ovo u vezi  vezbanja malo.. Vezbam nekih 5 meseci, misllio sam da sam presao taj pocetni nivo ali izgleda da nisam :D
Sačuvana
Slavisa Stojic
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 9519


Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #7 poslato: Jul 05, 2019, 11:58:25 posle podne »

Sistem koji dobija kada je ishrana u pitanju je univerzalan i za "normalan izgled" i za "profi luk"....finese svakako da postoje, ali su osnove univerzalne za sve...

Potrudi se da se barem orijentišeš koliko proteina, hidrata, masti imaš na dnevnom nivou...

Detaljnije... https://forum.pansport.rs/index.php?topic=250925.0

A koliko dugo vežbaš? Koliko si visok, težak? Obim struka? Koliko imaš godina? Zdravstveno sve ok? Krvni pritisak?

Kako doziraš omega-3? Koje si odbrao?
« Poslednja izmena: Jul 06, 2019, 12:09:19 pre podne od strane Slavisa Stojic » Sačuvana
MILAN9655
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #6 poslato: Jul 05, 2019, 08:37:02 posle podne »

Ali opet kazem ne trazim na neko savrsenstvo :D vec neki normalan izgled, ono ne mogu bas uvek da merim svaki gram proteina,uh,masti koji unesem.
Sačuvana
MILAN9655
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #5 poslato: Jul 05, 2019, 08:29:45 posle podne »

Ishranu sam uveo u red poprilicno.. Izbacen sav junk food (sem na poslu kada ponekad pojedem pljesku/piletinu ili slicno ), slatko izabceno , sokovi.. Trudim se da mi dorucak budu ovsene + jaja ili protein , Posle treninga uvek piletina + pirinac + sir + salata , takodje povremeno jedem i nesto kuvano tipa pasulj , grasak itd, Vecera sir + kuvana jaja (belanca ) najcesce .. Trudim se da unesem bar 1,5 proteina po kg , a posto hocu da izgubim jos kg unos ugljenih hidrara sam smanjio zbog kalorijskog deficita..
To nesto kuvano nemoj da racunas. Obrok treba da cini (u zavisnosti od cilja) proteini + hidrati+ vlakna + zdrave masti. Tek tada mozemo reci da je obrok kompletan.

Sa hidratima mozemo da kalkulisemo tj da ih rotiramo u zavisnosti od cilja. Proteine ne bi trebalo drzati ispod 1,5g po kg. Salata uz obrok i vise nego pozeljna. Zdrave masti u obliku omega 3,maslinovog, lanenog...

Ne vidim da iste imas u tvom jelovniku?

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk
Pijem omega 3 koje sam uzeo kod vas .. zaboravio sam da navedem to.
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #4 poslato: Jul 05, 2019, 08:21:55 posle podne »

Ishranu sam uveo u red poprilicno.. Izbacen sav junk food (sem na poslu kada ponekad pojedem pljesku/piletinu ili slicno ), slatko izabceno , sokovi.. Trudim se da mi dorucak budu ovsene + jaja ili protein , Posle treninga uvek piletina + pirinac + sir + salata , takodje povremeno jedem i nesto kuvano tipa pasulj , grasak itd, Vecera sir + kuvana jaja (belanca ) najcesce .. Trudim se da unesem bar 1,5 proteina po kg , a posto hocu da izgubim jos kg unos ugljenih hidrara sam smanjio zbog kalorijskog deficita..
To nesto kuvano nemoj da racunas. Obrok treba da cini (u zavisnosti od cilja) proteini + hidrati+ vlakna + zdrave masti. Tek tada mozemo reci da je obrok kompletan.

Sa hidratima mozemo da kalkulisemo tj da ih rotiramo u zavisnosti od cilja. Proteine ne bi trebalo drzati ispod 1,5g po kg. Salata uz obrok i vise nego pozeljna. Zdrave masti u obliku omega 3,maslinovog, lanenog...

Ne vidim da iste imas u tvom jelovniku?

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
MILAN9655
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #3 poslato: Jul 05, 2019, 08:17:19 posle podne »

Ishranu sam uveo u red poprilicno.. Izbacen sav junk food (sem na poslu kada ponekad pojedem pljesku/piletinu ili slicno ), slatko izabceno , sokovi.. Trudim se da mi dorucak budu ovsene + jaja ili protein , Posle treninga uvek piletina + pirinac + sir + salata , takodje povremeno jedem i nesto kuvano tipa pasulj , grasak itd, Vecera sir + kuvana jaja (belanca ) najcesce .. Trudim se da unesem bar 1,5 proteina po kg , a posto hocu da izgubim jos kg unos ugljenih hidrara sam smanjio zbog kalorijskog deficita..
Edit: S obzirom da sam ja pre godinu dve ziveo na junk food , cips , coca cola . slatko.. imao sam 115 kg sada imam 95 i planiram da spustim jos .. Visok sam 186 cm.Ne trazim ja da budem isklesan do savrsenstva , jedostavno da imam neki normalan izgleda , da mogu da kupim i obucem sta hocu . Ipak imam dvoje dece i ne bas vremena na pretek za teretanu, koristim ja svaki slobodan trenutak ali nije bas toliko jednostavno.
« Poslednja izmena: Jul 05, 2019, 08:21:45 posle podne od strane MILAN9655 » Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #2 poslato: Jul 05, 2019, 08:08:46 posle podne »



Pozdrav ljudi hteo bih da postavim par pitanja :
1. Da li je vise uvek bolje ? Dosta ljudi mi je reklo ako hocu da napredujem da moram da treniram sto vise .Igrom slucaja pronadjem ATLEAN-X kanal na youtube i pogledam neke video klipove , i lepo covek objasni da misic mora da se oporavi , da nije dobro vezbati svaki dan .. Sada me zanima da li je bolje vezbati sistemom tri dana vezba pa dan odmora ili dan vezbanja pa odmor i tako u krug.
2.  Takodje me zanima da li je bolje raditi vise ponavljanja i serija sa manjom kilazom ili raditi na priemr 3 serije sa vecom kilazom ali da se bas pomucim.Na primer ako ja uradim 5 serija na bencu kosi i ravni bez problema znaci da ne radim nesto kako treba ? Pa me zanima da li je bolje da opteretim vise i uradim 3 dobre serije ili 5 sa manjom kilazom dok ne otkaze misic .
Zanima me sta je najbolje za dobijanje jos boljih rezultata posto sam presao taj nivo pocetnika . Pisao sam ovo na brzinu tako da ne zamerite ako ima neka greska
edit: I ako mozete da mi kazete koji je neki broj serija i ponavljanja optimalan za napredak ?

1. Nije vise bolje (u vecini slucajeva, posebni kod pocetnika). Dva dana pa pauza ili dan treniras a dan odmaras. Provjeren sistem koji velikoj većini radi.

2. Radis manje serija a vise ponavljanja (3-4 serije) . Isto tako to ne znaci da ne treba da se pomucis. Misic moras opteretit da bi ga natjerao na rast.

Pocetnik si svakako kada jos uvijek imas nedoumice oko ovakvih stvari i trazis smjernice. Bar dvije godine treninga u kontinuitetu, upoznavanje samog sebe u različitim trenaznim uslovima, varijacijama i tek onda moze da se kaze da je prošla ta pocetna faza.

Nadam se da je ishrana regulisana? Sve ovo bez dobro osmisljenog plana ishrane ne vrijedi puno.

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Sačuvana
MILAN9655
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 12

« Odgovor #1 poslato: Jul 05, 2019, 07:46:10 posle podne »

Pozdrav ljudi hteo bih da postavim par pitanja :
1. Da li je vise uvek bolje ? Dosta ljudi mi je reklo ako hocu da napredujem da moram da treniram sto vise .Igrom slucaja pronadjem ATLEAN-X kanal na youtube i pogledam neke video klipove , i lepo covek objasni da misic mora da se oporavi , da nije dobro vezbati svaki dan .. Sada me zanima da li je bolje vezbati sistemom tri dana vezba pa dan odmora ili dan vezbanja pa odmor i tako u krug.
2.  Takodje me zanima da li je bolje raditi vise ponavljanja i serija sa manjom kilazom ili raditi na priemr 3 serije sa vecom kilazom ali da se bas pomucim.Na primer ako ja uradim 5 serija na bencu kosi i ravni bez problema znaci da ne radim nesto kako treba ? Pa me zanima da li je bolje da opteretim vise i uradim 3 dobre serije ili 5 sa manjom kilazom dok ne otkaze misic .
Zanima me sta je najbolje za dobijanje jos boljih rezultata posto sam presao taj nivo pocetnika . Pisao sam ovo na brzinu tako da ne zamerite ako ima neka greska :P
edit: I ako mozete da mi kazete koji je neki broj serija i ponavljanja optimalan za napredak ?
« Poslednja izmena: Jul 05, 2019, 07:52:13 posle podne od strane MILAN9655 » Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.096 sekundi sa 18 upita.