TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 356686 Teme od strane 24545 Članovi Poslednji član: milanche77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Novembar 15, 2019, 09:42:03 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |  (Urednik: Slavisa Stojic)  | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Da li su ljudi svaštojedi ili biljojedi i zašto?  (Pročitano 190 puta)
Dzimbodzambo
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #7 poslato: Septembar 21, 2019, 07:17:10 pre podne »

Ljudi jedu meso od davnina i naši organizmi adaptirali su se na konzumaciji istih. Naš probavni sistem više ne liči probavnom sistemu nekadašnjih biljojeda. Jednostavno nacin zivota i sve sto nas okruzuje uticali su da stvari danas izgledaju drugačije.

Često mozemo cuti jednu od najvecih zabluda, tj kako vegetarijanci govore da meso trune u našem probavnom sistemu. Odogovor bi ukratko bio - glupost.

Malo opsirnije bi bilo da se meso  u zelucu razradjuje uz pomoć kiselina i probavnih enzima. U tankom crijevu proteini se dijele u aminokiseline, a masti u masne kiseline, kao što se može zaključiti, od mesa nije ostalo ništa što bi moglo trunuti.

Imalo bi se pisati o ovome jos podosta :)

Sent from my Mi MIX 2 using Tapatalk

Imam dilemu oko toga koliko smo se zapravo adaptirali. Jasno je da se telo prilagodilo jedenju mesa, ali koliko? Pošto sam naišao na brojne studije i to sa ozbiljnih univerziteta(tipa Harvard, Oxford i sl. Mogu da ih linkujem) gde se izbacivanjem mesa iz ishrane određenog broja ljudi rizik od raka,bolesti srca,dijabetesa itd. smanjuje za neke drastične procente (20-30% negde i više )
« Poslednja izmena: Septembar 21, 2019, 07:20:40 pre podne od strane Dzimbodzambo » Sačuvana
Dzimbodzambo
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #6 poslato: Septembar 21, 2019, 07:06:03 pre podne »

Ljudi su "po prirodi",  građa digestivnog trakta( i sa aspekta anatomije i fiziologije)- ominvori, dakle, svaštojedi...

Nema potrebe za ovakvim dilemima, pogotovu od onih koji se bave samo netačnim/nestručnim pretpostavkama...

https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/rat-i-mir-mesojedi-vs-vegani

Problemi sa "biljojedima" se odnose na "deficit" u pogledu omega-3( epa i dha), vitamina D3, gvožđa, kao i kreatina, karnitina, karnozina, kao i tarurina...

Detaljnije sa moje strane... https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/rat-i-mir-mesojedi-vs-vegani

Hvala za tekst pročitao sam. Odlično razjašnjena ishrana i filozofija. Zaključak je da se određene stvari retko ali ipak nalaze u biljkama, a do skoro sam mislio da su neophodni suplementi bar b12 i omega 3.

Zanimaju me i ovi argumenti u pogledu anatomije,dužine creva, oblika zuba i pomeranju vilice ?  Zvuči mi logično da je to nešto što je ostalo od herbivore predaka, postavlja se pitanje zašto nije došlo do promene kada se ishrana promenila?
Sačuvana
Dzimbodzambo
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #5 poslato: Septembar 21, 2019, 06:42:05 pre podne »

Meso takodje stvara veliku kolicinu masti i holesterola koji su neophodni tijelu za stvaranje hormona.

Meni bi samo ovo bilo dovoljno da se nikad ne odreknem mesa.

A može li telo samo proizvesti potreban holesterol ili se mora uneti putem ishrane? Pošto kažu da je višak LDLa povezan sa visokim krvnim pritiskom..
Sačuvana
Slavisa Stojic
Moderator
Top poster
Van mreže Van mreže

Bog gleda u dušu, ne u tanjir...

« Odgovor #4 poslato: Septembar 20, 2019, 11:23:57 posle podne »

Ljudi su "po prirodi",  građa digestivnog trakta( i sa aspekta anatomije i fiziologije)- ominvori, dakle, svaštojedi...

Nema potrebe za ovakvim dilemima, pogotovu od onih koji se bave samo netačnim/nestručnim pretpostavkama...

https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/rat-i-mir-mesojedi-vs-vegani

Problemi sa "biljojedima" se odnose na "deficit" u pogledu omega-3( epa i dha), vitamina D3, gvožđa, kao i kreatina, karnitina, karnozina, kao i tarurina...

Detaljnije sa moje strane... https://www.pansport.rs/tekstoteka/ishrana/rat-i-mir-mesojedi-vs-vegani
Sačuvana
Boban Šaranović
Napredni član
Na mreži Na mreži

« Odgovor #3 poslato: Septembar 20, 2019, 10:37:15 posle podne »

Meso takodje stvara veliku kolicinu masti i holesterola koji su neophodni tijelu za stvaranje hormona.

Meni bi samo ovo bilo dovoljno da se nikad ne odreknem mesa.

Sačuvana
Boban Šaranović
Napredni član
Na mreži Na mreži

« Odgovor #2 poslato: Septembar 20, 2019, 10:33:47 posle podne »

Ljudi jedu meso od davnina i naši organizmi adaptirali su se na konzumaciji istih. Naš probavni sistem više ne liči probavnom sistemu nekadašnjih biljojeda. Jednostavno nacin zivota i sve sto nas okruzuje uticali su da stvari danas izgledaju drugačije.

Često mozemo cuti jednu od najvecih zabluda, tj kako vegetarijanci govore da meso trune u našem probavnom sistemu. Odogovor bi ukratko bio - glupost.

Malo opsirnije bi bilo da se meso  u zelucu razradjuje uz pomoć kiselina i probavnih enzima. U tankom crijevu proteini se dijele u aminokiseline, a masti u masne kiseline, kao što se može zaključiti, od mesa nije ostalo ništa što bi moglo trunuti.

Imalo bi se pisati o ovome jos podosta :)

Sačuvana
Dzimbodzambo
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

« Odgovor #1 poslato: Septembar 20, 2019, 10:19:12 posle podne »

Pozdrav, nisam uspeo da nađem sličnu temu na forumu. Barem ne detaljno tretirano pitanje.

Pogledao sam klip na yt koji mi je iskočio i naveo me da se zapitam iako godinama vežbam i mislim da se zdravo i ispravno hranim.

Molim za mišljenje/objašnjenje

Klip: https://www.youtube.com/watch?v=9ZGmdjsrdIE
Sačuvana
Stranice: 1 [2] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »

SMF 2.0.15 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 1.722 sekundi sa 18 upita.