TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394998 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 19, 2024, 09:04:55 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: nadutost, gasovi i bolovi želuca  (Pročitano 1686 puta)
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16676


« Odgovor #13 poslato: Novembar 25, 2021, 02:39:50 posle podne »

Kolika ti je pauza izmedju proteina i obroka?
Sačuvana
Dr Mihailo Gavrilovic
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 89


« Odgovor #12 poslato: Jun 09, 2021, 08:59:25 pre podne »

Evo i ja dodam svoje, iako se prakticno poklapa sa prethodno izrecenim.

Cinjenica je da ce se najbolje ustanovti sta je problem, ako se jedno po jedno iskljucuje i proba.

Moze biti da je whey protein u pitanju, znam po svom ranijem iskustvu da moze biti velike razlike u probavi istih, da ne forsiram nijedan brand posebno, znam da recimo sa Dymatize-om nikad nisam imao tegoba, kao i sa izolatima uopste. Otprilike se treba vezati za brend po licnom iskustvu sta odgovara.

Intoleracija na laktozu je takodje moguca stvar. Probati jogurt, recimo, on je delimicno fermentisan i laksi za varenje.

Voce uopste stvara dosta gasova prilikom varenja i dodatno opterecuje obrok pa bi to trebalo rasporediti.

Kako je vec receno, hranu dobro sazvakati u ustima dok ne bude konzistencije paste i onda progutati  u manjim zalogajima zbog sprecavanja gutanja vazduha.

Jos jedna stvar koja moze doci u obzir  je iritabilni kolon odnosno nervozno crevo, dosta ljudi ima taj problem, vezano za stresove i sklop licnosti.


Bice to mukotrpan posao, jer se mora jedno po jedno iskljucivati i probati, ali mislim da odgovor nije daleko.
 

« Poslednja izmena: Jun 09, 2021, 09:01:35 pre podne od strane Dr Mihailo Gavrilovic » Sačuvana
Dragana Kuzmanović
Član
**
Van mreže Van mreže

Poruke: 198


« Odgovor #11 poslato: Jun 08, 2021, 06:05:06 posle podne »

Za početak gledaj da možda malo sporije jedeš i više žvaćeš hranu (poznato je da svi živimo užrbanim tempom i što se tiče hrane što pre jedemo i idemo dalje za aktivnostima koje predstoje) pa se samim tim nagutamo previše vazduha  što takođe može biti uzrok nadutosti, kao i žvakaće gume ili gazirani napitci.⁣

To što si promenio način ishrane takođe može da utiče dok se organizam ne adaptira na promenu.⁣
 Npr brokoli, karfiol, kupus umeju dovesti do nadutosti jer sadrže vrstu šećera koja dugo ostaje u organizmu, odnosno, sve dok ih želudačne bakterije ne fermentiraju pa ih postepeno uvodi u ishranu, nikako ih ne izbacuj sa liste namirnica.⁣
Npr. u mahunarke spadaju, pored pasulja, grašak, kikiriki, sočivo,grašak, soja, leblebije i slično. Ipak, mahunarke su pune proteina, pa ih zbog toga ne treba izbegavati. Ako mahunarke kombinuješ sa pirinčem, stomak i želudac će se postepeno naviknuti na ovu vrstu namirnice, pa će je lakše variti.⁣
Što se tiče Whey-a probaj  sa izolatom , a mlečni proizvodi možda organsko mleko da probas  možda ti laktoza smeta. ⁣
Stres, alergije, nedostatak vitamina B i D takođe mogu izazvati nadutost. Takođe proveri  intolerantnost i na gluten, a čest alergen i čiji su simptomi upravo nadmanje su i jaja. ⁣

Možda da probas NOW  FOODS  SUPER ENZIME  ako bi nešto uvodio od suplemenata po pitanju toga. ⁣
Osim što održavaju creva čistim odlični su jer potpomažu digestivnu funkciju i bolju apsorpciju hrane, poboljšavaju varenje i asimilaciju nutrijenata iz masti, uh i proteina.⁣

Takođe aktivni ugalj pomaže kod nadutosti tako sto se uzmu 3 kapsule posle obroka. Ako kojim slučajem piješ probiotik treba biti 2h razmak uodnosu na uzimanje aktivnog uglja.⁣

Glutamin sjajan suplement sa brojnim benefitima koji su svima poznati, a između ostalog u zdravstvene svrhe se uzima kada je u pitanju celijakija. Ne kažem da je to ali najbolje je da sam istražuješ šta može biti od testa na intoleranciju glutena, laktoze pa sve redom....


Poslato sa VOG-L29 pomoću Tapatoka

Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #10 poslato: Jun 06, 2021, 06:41:28 pre podne »

Hidriranje je ok...
Voće koje si naveo može da pravi problem kao , naročito kruška i jabuka, čak i kda bude kao deo užine..dok se organizam ne navikne.
Sve ćeš ti to ispratiti, samo budi uporan i ne odustaj od režima...
Sačuvana
Pavitore
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 23


« Odgovor #9 poslato: Jun 05, 2021, 06:19:27 posle podne »

Pokušaj da razvdvojiš voće i glavne obroke. Jedi voće kao užinu. Meni lično smeta kad jedem voće nakon obroka.
[/quote]

Probacu tako, mozda mi isto ne prija.
Sačuvana
Djordje_raw
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 70


https://www.instagram.com/djordjeraw/

« Odgovor #8 poslato: Jun 05, 2021, 05:44:39 posle podne »

Pozdrav, već neko vreme pokušavam da rešim problem nadutosti i bolova u želucu.
Evo ukratko šta se dešava. Dok sam jeo junk food nisam imao nikakvih problema, a od kad sam promenio ishranu i počeo da treniram, uveo složene hidrate dobre kao proso, kinoa, kus kus, onda uveo voće po malo, mlečne proizvode (ovo sve sam naveo kao mogući uzrok problema) imam problema. Pokušavam da provalim šta je. U principu odmah posle wheya i treninga uzmem pojedem obrok tipa proso piletina, povrće i nadujem se. Isto tako, pojedem isto to pa posle toga uzmem malo ananasa i želudac hoće da eksplodira, bukvalno me naduje nenormalno. A svaku namirnicu sam probao ponaosob samo nju da jedem i to dosta, i nisam imao nikakvih problema.

Da li je moguće da je kombinacija nekih namirnica dovodi do nadutosti?
Da li je to možda normalno u početku dok mi se organizam ne navikne na vlakna i ostalo?
Šta da radim?

Svaka pomoć je dobrodošla.   :)

Pokušaj da razvdvojiš voće i glavne obroke. Jedi voće kao užinu. Meni lično smeta kad jedem voće nakon obroka.
Sačuvana
Pavitore
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 23


« Odgovor #7 poslato: Jun 05, 2021, 09:41:18 pre podne »

Pa posle da neko kaže da "junk" ne valja  ;) salim se naravno..... ima tu svega, a najviše tvog saznanja da ti neke namirnice ne prijaju.
Moguće da ti i ranije nije prijalo samo nisi imao priliku zbog drugpg režima ishrane da dođeš do tih informacija...
Otprilike treba 2 sata da se svari hrana, kompletno, da ne bi opteretio želudac. Gledaj da tada ubaciš tu hranu koju bi za užinu, ili ako bi baš uz obrok vidi da o bude manje...
Svačiji organizam je različit, sad ti upoznaješ svoj

A hidracija, voda, kako sa tim?

Hvala na odgovoru, probacu da smanjim kolicinu pre svega tih stvari u obroku, mlecne i zitarice, a probacu isto da jedem voće na skroz prazan stomak pa da vidim kako će reagovati.

Vode popijem bar 2l čiste, i zeleni i šipak čaj u toku dana isto.  ;D

p.s. od voca me nadimalo suvo grozdje, ananas, kruska i jabuka.
« Poslednja izmena: Jun 05, 2021, 10:05:46 pre podne od strane Pavitore » Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #6 poslato: Jun 05, 2021, 07:45:28 pre podne »

Pa posle da neko kaže da "junk" ne valja  ;) salim se naravno..... ima tu svega, a najviše tvog saznanja da ti neke namirnice ne prijaju.
Moguće da ti i ranije nije prijalo samo nisi imao priliku zbog drugpg režima ishrane da dođeš do tih informacija...
Otprilike treba 2 sata da se svari hrana, kompletno, da ne bi opteretio želudac. Gledaj da tada ubaciš tu hranu koju bi za užinu, ili ako bi baš uz obrok vidi da o bude manje...
Svačiji organizam je različit, sad ti upoznaješ svoj

A hidracija, voda, kako sa tim?
Sačuvana
Pavitore
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 23


« Odgovor #5 poslato: Jun 05, 2021, 07:32:38 pre podne »

koliko dugo unazad traju tegobe?
Jesi li i mlečne probao posebno, tj sve od toga što ti smeta?
Probaj ono što ti je Simo preporučio za uzimanje whey-a.
Ako to ne pomogne, probaj da jedeš meso sa povrćem, da ne mešaš sa pirinčem, kinoom, krompirom  itd, a voće ostavi za užinu.
Ako i posle toga (mesec, dva) tegobe i dalje traju, moguće da ti neka od namirnica ne odgovara
Iskreno, mislim da je period privikavanja na nov režim...ali, svakako isprati sa korekcijama

Na rezimu sam tek mesec dana, i od tada imam probleme al svaki recimo treci dan, kad posle treninga popijem whey, dodjem kuci i odmah jedem. Evo sta mi se isto, pojedem komplet rucak i posle sat vremena tipa 50gr suvog grozdja, i hocu da umrem posle toga  ;D

Probao sam whey,  i da potom odma popijem pola litara mleka i 200gr mladog sira, cisto da probam, i nista mi se nije desilo. Isto sam probao samo piletinu i proso da jedem, i nista se nije desilo, al kad tako uzmem mnogo razlitice hrane, tad me bas boli zeludac posle obroka.
Sačuvana
Dr Aleksandra Brankovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3083


« Odgovor #4 poslato: Jun 05, 2021, 06:35:07 pre podne »

koliko dugo unazad traju tegobe?
Jesi li i mlečne probao posebno, tj sve od toga što ti smeta?
Probaj ono što ti je Simo preporučio za uzimanje whey-a.
Ako to ne pomogne, probaj da jedeš meso sa povrćem, da ne mešaš sa pirinčem, kinoom, krompirom  itd, a voće ostavi za užinu.
Ako i posle toga (mesec, dva) tegobe i dalje traju, moguće da ti neka od namirnica ne odgovara
Iskreno, mislim da je period privikavanja na nov režim...ali, svakako isprati sa korekcijama
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #3 poslato: Jun 04, 2021, 10:07:27 posle podne »

Moze biti da ti smeta laktoza, trebao bi provjeriti da li si intolerantan na istu. Takodje moze biti jos puno toga. Namirnicu po namirnicu. Promijeni whey protein, mozda reagujes na neki sastojak u njemu.

Gesendet von meinem Mi MIX 2 mit Tapatalk

Sačuvana
Simo Boltic
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1684


« Odgovor #2 poslato: Jun 04, 2021, 08:31:37 posle podne »

Pozdrav, već neko vreme pokušavam da rešim problem nadutosti i bolova u želucu.
Evo ukratko šta se dešava. Dok sam jeo junk food nisam imao nikakvih problema, a od kad sam promenio ishranu i počeo da treniram, uveo složene hidrate dobre kao proso, kinoa, kus kus, onda uveo voće po malo, mlečne proizvode (ovo sve sam naveo kao mogući uzrok problema) imam problema. Pokušavam da provalim šta je. U principu odmah posle wheya i treninga uzmem pojedem obrok tipa proso piletina, povrće i nadujem se. Isto tako, pojedem isto to pa posle toga uzmem malo ananasa i želudac hoće da eksplodira, bukvalno me naduje nenormalno. A svaku namirnicu sam probao ponaosob samo nju da jedem i to dosta, i nisam imao nikakvih problema.

Da li je moguće da je kombinacija nekih namirnica dovodi do nadutosti?
Da li je to možda normalno u početku dok mi se organizam ne navikne na vlakna i ostalo?
Šta da radim?

Svaka pomoć je dobrodošla.   :)
Pozdrav! Meni licno sta god da pojedem posle wheya- nadima me. Ali zbog toga popijem whey posle treninga i onda sledeci obrok imam posle sat vremena ili malo duze.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sačuvana
Pavitore
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 23


« Odgovor #1 poslato: Jun 04, 2021, 06:45:41 posle podne »

Pozdrav, već neko vreme pokušavam da rešim problem nadutosti i bolova u želucu.
Evo ukratko šta se dešava. Dok sam jeo junk food nisam imao nikakvih problema, a od kad sam promenio ishranu i počeo da treniram, uveo složene hidrate dobre kao proso, kinoa, kus kus, onda uveo voće po malo, mlečne proizvode (ovo sve sam naveo kao mogući uzrok problema) imam problema. Pokušavam da provalim šta je. U principu odmah posle wheya i treninga uzmem pojedem obrok tipa proso piletina, povrće i nadujem se. Isto tako, pojedem isto to pa posle toga uzmem malo ananasa i želudac hoće da eksplodira, bukvalno me naduje nenormalno. A svaku namirnicu sam probao ponaosob samo nju da jedem i to dosta, i nisam imao nikakvih problema.

Da li je moguće da je kombinacija nekih namirnica dovodi do nadutosti?
Da li je to možda normalno u početku dok mi se organizam ne navikne na vlakna i ostalo?
Šta da radim?

Svaka pomoć je dobrodošla.   :)
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.095 sekundi sa 18 upita.