TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395148 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 26, 2024, 08:49:13 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 [3] 4 5 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Suplementacija gvozdjem  (Pročitano 4249 puta)
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16700


« Odgovor #33 poslato: April 20, 2022, 09:54:35 pre podne »

Ko god može uvek je bolje da putem ishrane unese sve vitamine i minerale nego putem suplemenata. Gvožđe nije samo običan suplement već i ozbiljan lek pa postoje situacije gde se mora koristiti koliko god da je teško.

Jeste, ali ljudi niti znaju koliko bi cega dnevno trebali unositi niti mislim da bi u danasnje vreme veliki brpoj ljudi mogao da isprati i jede svu potrebnu hranu....o finansijama da ne pricam.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3200


« Odgovor #32 poslato: April 08, 2022, 11:12:18 posle podne »

Ko god može uvek je bolje da putem ishrane unese sve vitamine i minerale nego putem suplemenata. Gvožđe nije samo običan suplement već i ozbiljan lek pa postoje situacije gde se mora koristiti koliko god da je teško.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #31 poslato: April 08, 2022, 09:04:07 posle podne »

Jednostavno je teško za digestivni trakt, kao što je Anita već spomenula. Zato postoje i oblici za parenteralnu primenu, konkretno mislim na intramuskularnu. Mada je tu problem, jer se mogu stvoriti zadebljanja na mestu primanja injekcija.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27351


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #30 poslato: April 07, 2022, 09:36:02 posle podne »

Lično sam suplementirao gvožđe i mogu reci da mi je jako teško padalo. Uvijek je bolja opcija probati sa raznovrsnom ishranom.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Imao sam istu situaciju posle saobracajke i mogu reci da mi je bilo jako tesko i nisam mogao dugo da konzumiram,nego sam isto kroz ishranu probao da unosim potrebnu kolicinu gvozda.

Tapatalkkal küldve az én M2003J15SC eszközömről

Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #29 poslato: April 07, 2022, 09:27:59 posle podne »

Lično sam suplementirao gvožđe i mogu reci da mi je jako teško padalo. Uvijek je bolja opcija probati sa raznovrsnom ishranom.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3200


« Odgovor #28 poslato: April 06, 2022, 07:56:30 pre podne »

Višak gvožđa u organizmu se uglavnom javlja kod muškaraca, kod devojaka je to baš retka pojava. Takođe gvožđe je samo po sebi "teško" za želudac tako da mučnina je česta pojava prilikom uzimanja ovih suplemenata.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #27 poslato: April 06, 2022, 06:00:41 pre podne »

Evo uticaja nekih namirnica na resorpciju gvožđa.

Faktori koji povećavaju apsorpciju gvožđa:
Askorbinska kiselina (vitamin C),
Meso, riba i morski plodovi,
Određene organske kiseline (limunska, mlečna, jabučna, vinska)

Faktori koji inhibiraju apsorpciju gvožđa:
Prisustvo antinutrijenata (primer fitata i tanina) u prehrambenim proizvodima na bazi žitarica,
Fenolna jedinjenja koja vezuju gvožđe u čaju, kafi, crvenom vinu,
Kalcijum,
Protein soje
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #26 poslato: April 06, 2022, 05:57:51 pre podne »

Inače su preporuke da se unosi 50-100 mg elementarnog gvožđa tokom 8-12 nedelja, u zavisnosti od stepena nedostatka. Većina preparata ima različite vrste gvožđa (gvožđe fumarat, gvožđe sulfat..), pravi sadržaj elementarnog gvožđa obično ne odgovara sadržaju gvožđa na etiketi. Na primer, gvožđe sulfat obično sadrži oko 20% elementarnog gvožđa. Važno je da čaj i kafa ometaju resorpciju gvožđa, dok vitamin C poboljšava.
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #25 poslato: April 05, 2022, 10:49:41 posle podne »

Nastajanje anemije uzrokovane deficitom gvožđa, dovodi do značajnog smanjenja aerobnih sposobnosti. Postojanje tzv. 'rizičnih grupa' među sportistima, koje su sklonije deficitu gvožđa, nameće potrebu kontrole parametara u krvi koji pokazuju status gvožđa, kao i preventivnu primenu preparata gvožđa. Mnogi se slažu da Supplementi gvožđem pomažu kod sportista dok pa neki naučnici ipak ne... Najbolje je probati..


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #24 poslato: April 05, 2022, 10:45:57 posle podne »

Sami po sebi suplementi gvožđa ne rešavaju probleme ishrane koja je energetski i nutritivno ne adekvatna. Maskiraju isti i nakon prestanka problem se u većini slučajeva vrate.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #23 poslato: April 05, 2022, 10:44:24 posle podne »

Isto tako pretjeran unos gvožđa može kod nekog  dovesti do hemohromatoze, a neki preparati gvožđa mogu izazvati zatvor. Intravenozni i intramuskularni suplementi gvožđa nose dodatni rizik anafilaktičkog šoka. Pa treba biti oprezan. Česte pojave su mučnina i povraćanje.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3200


« Odgovor #22 poslato: April 05, 2022, 08:02:41 posle podne »

Pauza za sve suplemente i lekove je potrebna. I naša jetra i bubrezi imaju kapacitet do kad mogu nešto da metaboliše.  :D
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3200


« Odgovor #21 poslato: April 05, 2022, 08:01:56 posle podne »

Naravno da mnogo zavisi od ishrane. Nedostatak gvožđa i proteina u ishrani i sa druge strane višak Kalcijuma u ishrani vode ka deficitu gvožđa u krvi i anemiji. Pored toga ako se još i gubi krv ili su ekstremni napori- eto nam anemije.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16700


« Odgovor #20 poslato: April 05, 2022, 09:47:35 pre podne »

Najveci problem je kod devojcica u pubertetu koje se izlozu velikim naporima. One veoma tesko dostignu granicne vrednosti nivoa gvozdja kao i rezervi gvozdja.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Da li se zna zasto je to tako?Zbog neadekvatne ishrane ili zbog neceg drugog?

Tapatalkkal küldve az én M2003J15SC eszközömről
Rekao bih da je dosta povezano sa menstrualnim ciklusima.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Menstrualni ciklus je svakako razlog zašto se češće javlja anemija kod devojaka. Ali i žene mnogo manje unose proteine i Fe kroz ishranu. Proteini, vitamini B grupe i vitamin C su mnogo bitno za apsorpciju gvožđa.

E bravo, onda mogu da preciziram da joj je prepoucen Ferolin C  :)
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27351


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #19 poslato: April 05, 2022, 07:24:48 pre podne »

Ja sam za to da se kod svih suplemenata u jednom trenutku napravi pauza u koriscenju. Znam da se mnogi nece sloziti i da koriste neke suplemente u kontinuitetu i godinama. A ovo je sve vec receno za deficiti gvozdja kod devojcica. Uvek voditi racuna na period menstruacije.
Slazem se sa pauzom.Ja sam pauzu dosad uvek pravio posle takmicarske sezone sto je u mom slucaju bio kraj oktobra ili pocetak novembra i onda sve do sredine januara kada sam pocinjao pripreme za sledecu sezonu.Vezbao sam i u tom periodu ali sa znatno manjim intenzitetom.

Tapatalkkal küldve az én M2003J15SC eszközömről

Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4 5 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.062 sekundi sa 18 upita.