TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395012 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 19, 2024, 02:15:58 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] 2 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Vitamin B12 - kobalamin  (Pročitano 1408 puta)
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3178


« Odgovor #20 poslato: Maj 23, 2022, 06:59:23 posle podne »

To je ko je baš u povećanom riziku od deficita, ipak su u pitanju vožnje od nekoliko desetina kilometara. Ovako je kod svakog različito.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5862


« Odgovor #19 poslato: Maj 23, 2022, 05:08:54 posle podne »

Rađene su neke studije koje su pokazale da B12 i filma kiselina ukoliko se uzimaju dodatno kroz suplemente pred neko takmičenje ili napor mogu poboljšati performanse jer poboljšavaju koncentraciju i osnažuju organizam.
To je zanimljivo kako ima totalno različitih rezultata studija. Ja sam našao studije koje pokazuju da uzimanje vitamina B12, ako nema njegovog deficita, nema nikakvog efekta na povećanje performansi.
Iz ličnog iskustva mogu da potvrdim da bar kod mene nije bilo značajnih poboljšanja performansi. Jednostavno ako nečeg ima dovoljno u organizmu, ne vidim razlog zašto bi smo to pumpali x5. Uzimao sam i injektivno i oralne. Uzimam i sad kompleks B vitamina.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Drago mi je što si podelio svoje iskustvo.
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #18 poslato: Maj 22, 2022, 06:43:10 posle podne »

Rađene su neke studije koje su pokazale da B12 i filma kiselina ukoliko se uzimaju dodatno kroz suplemente pred neko takmičenje ili napor mogu poboljšati performanse jer poboljšavaju koncentraciju i osnažuju organizam.
To je zanimljivo kako ima totalno različitih rezultata studija. Ja sam našao studije koje pokazuju da uzimanje vitamina B12, ako nema njegovog deficita, nema nikakvog efekta na povećanje performansi.
Iz ličnog iskustva mogu da potvrdim da bar kod mene nije bilo značajnih poboljšanja performansi. Jednostavno ako nečeg ima dovoljno u organizmu, ne vidim razlog zašto bi smo to pumpali x5. Uzimao sam i injektivno i oralne. Uzimam i sad kompleks B vitamina.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3178


« Odgovor #17 poslato: Maj 20, 2022, 07:32:59 posle podne »

Čitajući istraživanja naišla sam na informaciju da vozači Tour de France potroše do 9000kcal dnevno kada imaju najteže vožnje. Primećeno je da dovoljna suplementacija vitamina B kod njih značajno smanjuje iscrpljenost.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3178


« Odgovor #16 poslato: Maj 19, 2022, 07:53:10 posle podne »

Vidim da sve više se pažnje posvećuje njemu. Deficit ovog vitamina ili vrednosti blizu donje granice definitivno dovode do pada sposobnosti.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5862


« Odgovor #15 poslato: Maj 19, 2022, 07:11:08 posle podne »

Voleo bih neko od naših sportista da kaže nešto o svojim iskustvima sa suplementacijom ovim vitaminom.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5862


« Odgovor #14 poslato: Maj 19, 2022, 07:10:20 posle podne »

Rađene su neke studije koje su pokazale da B12 i filma kiselina ukoliko se uzimaju dodatno kroz suplemente pred neko takmičenje ili napor mogu poboljšati performanse jer poboljšavaju koncentraciju i osnažuju organizam.
To je zanimljivo kako ima totalno različitih rezultata studija. Ja sam našao studije koje pokazuju da uzimanje vitamina B12, ako nema njegovog deficita, nema nikakvog efekta na povećanje performansi.
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 16681


« Odgovor #13 poslato: Maj 19, 2022, 06:45:59 pre podne »

Da, na folnu sam mislila. Ne samo trudnice, u brojnim stanjima se koristi folna.

Nisam znao. Oduvek sam to vezivao samo za tu namenu.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3178


« Odgovor #12 poslato: Maj 18, 2022, 09:15:30 pre podne »

Da, na folnu sam mislila. Ne samo trudnice, u brojnim stanjima se koristi folna.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 16681


« Odgovor #11 poslato: Maj 18, 2022, 06:54:31 pre podne »

Rađene su neke studije koje su pokazale da B12 i filma kiselina ukoliko se uzimaju dodatno kroz suplemente pred neko takmičenje ili napor mogu poboljšati performanse jer poboljšavaju koncentraciju i osnažuju organizam.

Da li si mislila na folnu?
Do sada sam cuo da samo trudnicama u prvom tromesecju to preporucuju.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3178


« Odgovor #10 poslato: Maj 17, 2022, 04:58:14 posle podne »

Rađene su neke studije koje su pokazale da B12 i filma kiselina ukoliko se uzimaju dodatno kroz suplemente pred neko takmičenje ili napor mogu poboljšati performanse jer poboljšavaju koncentraciju i osnažuju organizam.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5862


« Odgovor #9 poslato: Maj 17, 2022, 04:09:26 posle podne »

Iz perspektive vežbanja, vitamini B kompleksa su neophodni za energetski metabolizam. Što vam je više energije potrebno, potrebno vam je više vitamina B. Svi znamo da sportisti zahtevaju više energije, posebno ugljenih hidrata, i ako sportista konzumira dodatne ugljene hidrate iz „celovite“ hrane, trebalo bi da dobije adekvatan nivo vitamina B, pa samim tim i vitamina B12.

Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5862


« Odgovor #8 poslato: Maj 17, 2022, 04:07:35 posle podne »

Izuzetno značajan vitamin u svim uzrastima, kao što si već pomenula. Problem njegovog deficita je, pre svega, kod vegetarijanaca i vegana, i to tek nakon nekoliko godina nekonzumiranja hrane životinjskog porekla.
Da li kod profesionalnih sportista pri elstremnim treninzima moze pre doci do deficita?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Generalno zbog velikih napora može pre doći do iscrpljenja rezervi. Ali se to ne dešava, zbog toga što sportisti imaju dobro izbalansiranu ishranu. Ostale uzroke je Anita već navela.
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 3178


« Odgovor #7 poslato: Maj 17, 2022, 12:08:32 posle podne »

Kod sportista na normalnom režimu ishrane, tj ukoliko unose dovoljno mesa ne dolazi do deficita jer unose dovoljnu količinu i stvaraju zalihe. Međutim ukoliko imaju neke gastrične smetnje, redukovanu ishranu ili su vegani potrebna im je suplementacija vitamina B12.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Simo Boltic
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1684


« Odgovor #6 poslato: Maj 16, 2022, 10:12:20 posle podne »

Izuzetno značajan vitamin u svim uzrastima, kao što si već pomenula. Problem njegovog deficita je, pre svega, kod vegetarijanaca i vegana, i to tek nakon nekoliko godina nekonzumiranja hrane životinjskog porekla.
Da li kod profesionalnih sportista pri elstremnim treninzima moze pre doci do deficita?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Sačuvana
Stranice: [1] 2 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.11 sekundi sa 18 upita.