TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395139 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 25, 2024, 11:55:14 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 39 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Glad i bes su povezani  (Pročitano 18833 puta)
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5897


« Odgovor #99 poslato: Avgust 08, 2022, 09:25:00 posle podne »

Zato se u tim trenucima ne preporucuje tusiranje toplom vodom. Vise da bude prema hladnoj.

Upravo to pedijatri danasnjice preporucuju npr. za decu.
Pa da. Treba da se tuširaju mlakom vodom, prema hladnijoj. Logično je kako se organizam rashlađuje.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5897


« Odgovor #98 poslato: Avgust 08, 2022, 09:23:44 posle podne »

Ovdje u Njemackoj ne računaju da imas tepararuru ako je 38. To se ne tretira apsolutno ničim. Kod nas se već na 37 pije paracetamol ili brufen.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Ovde u većini udžbenika piše da se antipiretik primenjuje ako je temp veća od 38 ili po nekima ako je veća od 38.5C. Ne znam kakvi su stavovi u Nemačkoj. Kada oni primenjuju?
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #97 poslato: Avgust 08, 2022, 08:38:41 posle podne »

Ovdje u Njemackoj ne računaju da imas tepararuru ako je 38. To se ne tretira apsolutno ničim. Kod nas se već na 37 pije paracetamol ili brufen.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Ja ga do 39 i ne primetim.

Tapatalkkal küldve az én M2003J15SC eszközömről
Kod mene npr već na 38 je jako los uticaj. Temperaturu sam imao u zadnjih 10 godina možda 3 puta, tako da nemam sa.istom previše iskustva


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Sačuvana
Boban Šaranović
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5697


« Odgovor #96 poslato: Avgust 08, 2022, 08:36:41 posle podne »

U svakom slučaju mislim da ne postoji ta knjiga iz koje se uči da je utopljavanje potrebno da bi se temepratura skinula.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Sedamdesetih i osamdesetih smo svi tako leceni veruj mi.

Tapatalkkal küldve az én M2003J15SC eszközömről
Pogrešno u svakom slučaju. Kao i mnoge stvari tada, kao i što će mnoge danas biti pogrešne za 10-20 godina.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27351


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #95 poslato: Avgust 08, 2022, 01:45:09 posle podne »

Sto se tice visoke temperature. Samo cu reci denaturacija proteina. Otprilike preko 42 stepena Celzijusova krecu ireverzibilne promene. Pa kada se ljudi jos utople, onda bude slicna situacija. A to sto je neko izmerio 39,pa se pokrio,znaci da ce biti blizu da sam sebe sredi.

iako se i sam protivim pregrejavanjem tokom temperature, a praktikovao sam to kao mali....znate sta mi nije jasno? Sta se desilo pa nakon tog preznojavanja zaista vise nismo imali temperaturu i bilo nam je bolje?
Obično počne antipiretik da deluje pa temperatura spadne. Svi pre nego što se pokriju popiju neki lek.
A ko nije popio lek?Kao mali jesam pio sigurno,ali kao odrastao covek cesto sam ostajao bez iakavih lekova i desavalo se da sam tek ujutru popio nesto za skidanje temperature....kako to objasnjavate?

Cek, a jesi se preznojavao pokrivanjem?
Jesam,celo detinjstvo,pa cak i pre par godina.Zato sam i pitao kako mi se nije desilo nista a uvek sam tako skidao temperaturu.

Dobro je da ti se nije desilo nista...
Zadnji put pre godinu dana kada sam imao koronu onda su mi i lekari preporucili znojenje i da se obucem sto vise.Tusiranje tako da pri kraju bude hladnije.

Ovo prvi put cujem kao savet za borbu protiv korone
Nije protiv korone nego protiv telesne temperature i naravno da prvi put cujes jer si se kasnije rodio.

Tapatalkkal küldve az én M2003J15SC eszközömről

Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27351


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #94 poslato: Avgust 08, 2022, 01:43:54 posle podne »

Ovdje u Njemackoj ne računaju da imas tepararuru ako je 38. To se ne tretira apsolutno ničim. Kod nas se već na 37 pije paracetamol ili brufen.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Ja ga do 39 i ne primetim.

Tapatalkkal küldve az én M2003J15SC eszközömről

Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27351


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #93 poslato: Avgust 08, 2022, 01:43:11 posle podne »

Posto smo vec komentarisali to da nije uopste korisno utopljavanje kada osoba ima povisenu temp, to iskreno nigde ne pise. Ja se ne secam da je bilo gde pisalo u nekoj knjizi da je potrebno utopliti se u toj situaciji.
Mozda nije konkretno pisalo ali se to predlagalo sedamdesetih i osamdesetih godina proslog veka

Tapatalkkal küldve az én M2003J15SC eszközömről

Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27351


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #92 poslato: Avgust 08, 2022, 01:41:41 posle podne »

Zato se u tim trenucima ne preporucuje tusiranje toplom vodom. Vise da bude prema hladnoj.
Ok,to mi je logicno,to su mi tako i rekli,ali za preznojavanje su rekli da skida temperaturu.Da na toplo telo tako reaguje da se rashladi...tako su mi objasnjavali.Ja vam verujem samo mi nije jasno kako onda isti lekari kao vi u drugom gradu preporucuju nesto sasvim obrnuto od toga sto vi kazete?Zar medicina nije takva da je svugde ista?
A to da li je medicina svuda ista. Evo dok sam pre beki dan citao udzbenike sa nasa dva univerziteta, za neke bolesti je napisana totalno drugacija terapija. Tako da je sve moguce. Znam da si skoro rekao da ti je deda bio otorinolaringolog. Sigurno si mogao dosta da naucis od njega.
Da,znam samo mi nije jasno.Jer ako nesto ne valja zna se kako treba popraviti.Mislim jasno mi je samo ne mogu to nikako da shvatim.
Da,puno stvari sam naucio i od njega i od caleta koji je bio profesor biologije a posle i na svom telu sam naucio mnoge stvari,jednostavno me zivot naterao na to da naucim da osluskujem svoje telo.
Kada smo vec naceli ovu temu. Evo nekoliko razloga za razlicite stavove. Prvo, udzbenici se cesto prepisuju jedni od drugih. Tako da i sam sam video to mnogo puta. Onda prepisu i stara izdanja, a onda te preporuke vise ne vaze i prevazidjene su, jer su rezultati novih istrazivanja pokazali drugacije. Zatim, postoje realno i drugacije skole ucenja. Pre svega, u medicini narocito,  uopste razlikujemo evropska i americka ucenja. Tako da neki koriste preporuke jedne skole,neki autori druge i eto razlika. A problem su te smernice. Koje su jasno date, pre svega, samo za maligne boelsti. Ima vodica i za druge bolesti, ali se redje koriste. A i svaki organizam je prica za sebe, pa se ne moze slepo drzati ni vodica dobre klinicke prakse. Eto nekih razloga sta sve moze da se desi.
Bravo,upravo tako!

Tapatalkkal küldve az én M2003J15SC eszközömről

Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27351


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #91 poslato: Avgust 08, 2022, 01:41:17 posle podne »

U svakom slučaju mislim da ne postoji ta knjiga iz koje se uči da je utopljavanje potrebno da bi se temepratura skinula.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Sedamdesetih i osamdesetih smo svi tako leceni veruj mi.

Tapatalkkal küldve az én M2003J15SC eszközömről
« Poslednja izmena: Avgust 08, 2022, 01:46:56 posle podne od strane Miki Mihajlovic » Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27351


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #90 poslato: Avgust 08, 2022, 01:39:56 posle podne »

Zato se u tim trenucima ne preporucuje tusiranje toplom vodom. Vise da bude prema hladnoj.
Ok,to mi je logicno,to su mi tako i rekli,ali za preznojavanje su rekli da skida temperaturu.Da na toplo telo tako reaguje da se rashladi...tako su mi objasnjavali.Ja vam verujem samo mi nije jasno kako onda isti lekari kao vi u drugom gradu preporucuju nesto sasvim obrnuto od toga sto vi kazete?Zar medicina nije takva da je svugde ista?
Preznojavanje snizava temperaturu. To jeste. Ili se desi spontano ili pod uticajem nekog antipiretika. Ne znam da li si pio brufen ili paracetamol ili neki drugi antipiretik,pa si se onda preznojio ili sta je u pitanju. Bas me interesuje. Onda moze osoba da se pokrije,pa da ceka da se preznoji, mada bi se preznojila i da se nije pokrila. Ali kad je niza temperatura,nekada se samo spusti temp, bez preznojavanja.
Kod covida sam pio paracetamol,to su mi pripisali.Vidis to mi nisu rekli da bih se svakako znojio,ja sam mislio da sam se znojio zato sto sam se pokrio i posto su to lekari rekli da se pokrijem mislio sam da cinim dobro.To za manje temperature to se slazem,ja dok 39-39,5 i ne pijem nista,skoro dotle ni ne primetim.Ja svaki dan posle treninga imam preko 37 stepeni i to je meni normalno.Ne puno i nikad preko 37,5.Pre su mi lekari rekli da mi je organizam takav da sam previse aktivan i odatle mi ovo,ali su rekli da ne brinem za to.Recimo ja zbog toga nikada nisam mogao da koristim termogene tablete za mrsavljenje.
Generalno se kod svake fizicke aktivnosti povecava telesna temperatura. Tako da to sto posle treninga imas malo visu temperaturu je normalno. E sada. Nezavisno za to, postoje i osobe koje stalno imaju blago povisenu temp, do negde 37.5. To se desava iz nekoliko razloga. Jedan od njih je kod neuroticnih, ali i kod poremecaja metabolizma.
Hvala Bogu pa mi je to u redu.

Tapatalkkal küldve az én M2003J15SC eszközömről

Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3197


« Odgovor #89 poslato: Avgust 08, 2022, 12:21:34 posle podne »

Takođe, nigde ne piše ni za rakiju i sirće ali mnogi se služe time.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3197


« Odgovor #88 poslato: Avgust 08, 2022, 12:20:53 posle podne »

Nigde nisam pročitala da se preporučuje utopljavanje kod povišene telesne temperature. Čak i u preporučivanju antipiretika su različiti stavovi kada, kako i koliko.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16700


« Odgovor #87 poslato: Avgust 08, 2022, 06:28:24 pre podne »

Ovdje u Njemackoj ne računaju da imas tepararuru ako je 38. To se ne tretira apsolutno ničim. Kod nas se već na 37 pije paracetamol ili brufen.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk

A neko kaze 37.5....
Razliciti principi lecenja...
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16700


« Odgovor #86 poslato: Avgust 08, 2022, 06:25:12 pre podne »

Poenta je da se ne treba pokrivati debelim dekama, jorganima i ostalim pri visokoj temperaturi. To što je neki lekar to rekao, govori samo o tome koliko je zdravstvo u teškom sranju. Edukovati i pokušati pomoći sebi, onda kada se prepustite nekom stručnjaku koji je svoju diplomu zaradio tako što mu je tata plaćao ispite, onda ste se već debelo sjeba i.

Opet, čast izuzecima kojih ima.


Gesendet von iPhone mit Tapatalk

Slazem sr, svakakve gluposti znaju da kažu koje cak i mi laici prepoznamo kao gluposti.
Sačuvana
Miletić Dušan
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 16700


« Odgovor #85 poslato: Avgust 08, 2022, 06:23:06 pre podne »

Sto se tice visoke temperature. Samo cu reci denaturacija proteina. Otprilike preko 42 stepena Celzijusova krecu ireverzibilne promene. Pa kada se ljudi jos utople, onda bude slicna situacija. A to sto je neko izmerio 39,pa se pokrio,znaci da ce biti blizu da sam sebe sredi.

iako se i sam protivim pregrejavanjem tokom temperature, a praktikovao sam to kao mali....znate sta mi nije jasno? Sta se desilo pa nakon tog preznojavanja zaista vise nismo imali temperaturu i bilo nam je bolje?
Obično počne antipiretik da deluje pa temperatura spadne. Svi pre nego što se pokriju popiju neki lek. 😂
A ko nije popio lek?Kao mali jesam pio sigurno,ali kao odrastao covek cesto sam ostajao bez iakavih lekova i desavalo se da sam tek ujutru popio nesto za skidanje temperature....kako to objasnjavate?

Cek, a jesi se preznojavao pokrivanjem?
Jesam,celo detinjstvo,pa cak i pre par godina.Zato sam i pitao kako mi se nije desilo nista a uvek sam tako skidao temperaturu.

Dobro je da ti se nije desilo nista...
Zadnji put pre godinu dana kada sam imao koronu onda su mi i lekari preporucili znojenje i da se obucem sto vise.Tusiranje tako da pri kraju bude hladnije.

Ovo prvi put cujem kao savet za borbu protiv korone 😁
Sačuvana
Stranice: 1 ... 31 32 [33] 34 35 ... 39 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.079 sekundi sa 17 upita.