TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395119 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 25, 2024, 08:05:28 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 3 [4] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: kamen u bubregu koja proteinska suplementacija?  (Pročitano 2395 puta)
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3197


« Odgovor #11 poslato: Decembar 17, 2022, 03:29:35 posle podne »

Ukoliko je, pak kamen fosfatni ili karbonatni, treba izbegavati namirnice sa visokim sadržajem kalcijuma-mleko i mlečne proizvode, jaja, celer, banane, špargle, lisnato zeleno povrće. Treba dati prednost namirnicama sa većim sadržajem magnezijuma (žitarice, leguminoze).
Apsorpciju kalcijuma u digestivnom sistemu smanjuju vlakna iz hrane kojima obiluju raž, ječam, pirinač, žitarice uopšte.
Pokazalo se i da smanjen unos soli, natrijuma pre svega, smanjuje izlučivanje kalcijuma preko bubrega, pa se u slučaju kalcijumskog kamena preporučuje maksimalni dnevni unos natrijuma na 3500mg.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3197


« Odgovor #10 poslato: Decembar 17, 2022, 03:28:53 posle podne »

Postoji nekoliko vrsta kamenja u bubregu koji se međusobno razlikuju po svom hemijskom sastavu.
-kalcijumski (neorganski): oksalatni, fosfatni, karbonatni.
-uratni.
-cisteinski.
-struvitni ili infekcijski.
Kalcijumski kamen je daleko najčešći, na njega otpada oko 80% svih kamenova u bubregu, a nastaju zbog poremećaja metabolizma, apsorbcije i reapsorpcije kalcijuma i ostalih materija koje se na njega vežu i formiraju kamen u bubregu. Najčešće se javlja okasalatni kamen ( kristali kalcijum oksalata koji nastaju kod smanjenja količine raspoloživog kalcijuma u organizmu). Kalcijum se u crevima veže za oksalate i time onemogućava njihovu preteranu apsorpciju u crevima , pa kad se pojavi kamen u bubregu ove vrste, preporučuje se povećan dnevni unos kalcijuma, do 1200 mg uz obrok. Treba izbegavati namirnice bogate oksalatima: čokoladu sa visokim procentom kakaa, jagode, cveklu, repu, španać, orašaste plodove, špargle, bobičasto voće, brokoli, smokve, narandže, ananas, blitvu, luk, peršun, jabuke, mekinje, kikiriki, čaj, kofein, pivo, mleko, sladoled.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3197


« Odgovor #9 poslato: Decembar 17, 2022, 03:24:55 posle podne »

Postoje određene vrste kamena koje nastaju usled povećanog unosa namirnica životinjskog porekla, dok postoje druge vrste kod kojih je baš poželjno jesti meso, a nije poželjno jesti voće i povrće. Zbog toga sam Vas pitala da li znate i odakle šta trebate jesti.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 27351


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #8 poslato: Decembar 17, 2022, 11:11:37 pre podne »

Ja bih ti preporucio whey protein.Mozes naravno 2-3 puta dnevno da uzimas po 1 mericu.
Sačuvana
goxixxx
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 15

« Odgovor #7 poslato: Decembar 16, 2022, 01:17:43 posle podne »

mozda povisen unos hrane zivotinjskog porekla  i pravi  kamen u bubregu . a  proteinski prasak  ga ne pravi . dali  mi preporucujete bolje  SOYA Protein   ili  way surutka   i koliko dnevno da uzimam  dali  je mnogo  2-3  merice po 35 g ?
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 27351


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #6 poslato: Decembar 16, 2022, 11:06:43 pre podne »

Naravno da je dobar protein samo sam hteo da Vam pomognem u smislu da imate vise izbora.I lakse je i brze se absorbuje protein ima puno benefita to je sigurno.
Sačuvana
goxixxx
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 15

« Odgovor #5 poslato: Decembar 16, 2022, 10:36:20 pre podne »

gledao sam  petra  znam za taj klip    ali malo  je  to   proteina  kad ti pojedes  3 jaja  na dan ili 2  sardine   ne moze se tako  povecati  masa  . a povecan unos  namirnica zivotinjskog porekla  moze vise opteretiti  bubrege i organizam  od unosa  proteina  kroz prasak   mozda ce organizam lakse  da  se  izbori  sa praskom  nego sa vecom kolicinom hrane  ? vas kolega kaze da  je dokazano  da  proteini surutke ili  izolat soje   ne ostecuju bubrege  sta je onda problem  da ga uzimam ako je on prirodan  ? bolje  nego da jedem  10 jaja  i  5 riba i brdo hrane  da bi dosao do 100 g-120 gr proteina kako bi se malo popravio i povecao masu .
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Na mreži Na mreži

Poruke: 27351


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #4 poslato: Decembar 16, 2022, 09:41:58 pre podne »

Predlozio bih ti da pratis Petara Klancira,hrvatskog pro bodi bildera koji je isto vegan i posle nekoliko meseci je ubacio u svoju ishranu ribu i jaje kako bi mogao ocuvati svoju veliku misicnu masu.Ovde cu ti postaviti jedan snimak o njemu gde mozes videti kako izgleda jedan njegov dan sto se ishrane tice.Verujem da ce ti to biti od velike pomoci.
https://youtu.be/Ta5Ne4dEQyA
Sačuvana
goxixxx
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 15

« Odgovor #3 poslato: Decembar 16, 2022, 08:23:34 pre podne »

pa  ja jedem jaja i ribu  ne jedem crveno meso i piletinu to sam prestao uzimati  pre nego sto sam  saznao  da imam kamen  u bubregu . jedan dan sam dobio napad  pa sam otisao  na snimanje  i tamo sam saznao da imam  kamen u oba bubrega  , to je bilo prosle godine , a prestao sam da jedem crveno meso  i piletinu  zato sto sam dobio  hemoroide . posle 6 meseci  su se hemoroidi  povukli i vise nisam imao problema  sa njima  . problem je sto  gubim na kilazi  jer nemogu da  unesem 100 grama proteina  kroz ishranu . visok sam 185 cm  sada imam 68 kg . izgubio sam    12-13 kg  za godinu dana ,zato sam pitao koji  protein da ubacim u ishranu i koju kolicinu  maximalnu  smem da uzimam u danu . dali je bolje  sojin protein na biljnoj bazi  ili mogu  i way  protein surutke   i koji se  lakse vari ?
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3197


« Odgovor #2 poslato: Decembar 15, 2022, 05:19:23 posle podne »

Pozdrav,
Interesuje me zašto ste prestali da uzimate namirnice životinjskog porekla? Da li je to zato što znate koji tip kamena imate ili zato što Vam je ugrožena funkcija bubrega?
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
goxixxx
Član početnik
*
Van mreže Van mreže

Poruke: 15

« Odgovor #1 poslato: Decembar 15, 2022, 01:19:37 posle podne »

imam kamen  u bubregu  , zanima   me  koju  mogu  uzimati suplementaciju  .? Posto  mi je  vecina ishrane  biljna  hrana (voce, povrce,mahunarke)te kroz ishranu uzmem jako malo proteina   izgubio  sam 13 kg  za godinu dana   . Sta mi mozete preporuciti od  proteina  mislio sam  uzeti SOY  PRO   izolat  proteina surutke  i dali  bi mozda mogao  uzimati  protein surutke zanima me  strucno misljenje  posto se ne razumem . i koliko bih dnevno smeo  uzimati recimo  SOY PRO   proteina  posto kroz ishranu  uzmem svega 30-40 g proteina  a bar 100 grama mi  treba da bi se  popravio  ,dali smem uzimati 2-3 merice po 35 g?
Sačuvana
Stranice: 1 2 3 [4] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.064 sekundi sa 17 upita.