TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 394998 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 18, 2024, 11:35:02 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 3 [4] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Povlačenje iz takmičarskog sporta - iz mog ugla  (Pročitano 2587 puta)
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3178


« Odgovor #12 poslato: Mart 16, 2023, 09:39:52 posle podne »

Veoma je lep tekst i svaka čast na podeli iskustva. Imala sam prilike da srećem mlađe ljude koji su iz nekog razloga morali da prekinu sportsku karijeru i mnogo teško im je to palo. Nisu imali plan B, nisu znali šta bi drugo radili. Odjednom su se osetili kao da su izgubili sami sebe i videla sam da je to mnogo mučan osećaj.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27300


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #11 poslato: Mart 16, 2023, 11:49:57 pre podne »

Psihički faktor se često zanemaruje kod profesionalnog bavljenja sportom, kao i kod prestanka takmičenja.
To je najveci faktor,od toga zavisi da li ce neko biti sampion ili 'samo" neko od takmicara.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27300


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #10 poslato: Mart 16, 2023, 11:49:08 pre podne »

Čovek mora biti i psihički jak.Jednostavno svako od nas kad tad se mora povući iz sveta takmičenja.Ali scako sam sa sobom to mora rešiti
Da,to je prvi korak i mogu ti reci iz iskustva da je to sskoro najlaksi korak.Posle dolaze problemi.Isto kao kod droge,alkohola,duvana...Posle izvesnog vremena bez dolaze problemi....sa kojima ako nisi psihicki jak mozes upasti u velike probleme,ili neko ko to primeti iz tvog okruzenja ne priskoci u pomoc!
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5855


« Odgovor #9 poslato: Mart 15, 2023, 06:59:24 posle podne »

Psihički faktor se često zanemaruje kod profesionalnog bavljenja sportom, kao i kod prestanka takmičenja.
Sačuvana
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12779


Never give up!

« Odgovor #8 poslato: Mart 14, 2023, 09:44:06 pre podne »

Čovek mora biti i psihički jak.Jednostavno svako od nas kad tad se mora povući iz sveta takmičenja.Ali scako sam sa sobom to mora rešiti
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27300


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #7 poslato: Mart 14, 2023, 09:28:35 pre podne »

Ali svakako ti je pomogla porodica, što je izuzetno važno. Imati na koga da se osloniš.
To mi je bila sva sreca,sto su oni bili pored mene.Zato se ja maximalno zalazem za psihologa koja je potrebna i sportistima.Da sam ja to onda znaoili imao mogucnost da se obratim takvoj osobi bilo bi mi puno lakse.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5855


« Odgovor #6 poslato: Mart 13, 2023, 05:22:19 posle podne »

Ali svakako ti je pomogla porodica, što je izuzetno važno. Imati na koga da se osloniš.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27300


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #5 poslato: Mart 12, 2023, 07:21:06 posle podne »

Fino je što si podelio svoje iskustvo. Na taj način si dao i smernice drugim sportistima, šta treba da čine kada su na zalasku profesionalne karijere.
Dao sam,jer je meni bilo izuzetno tesko i meni niko nije rekao kako ce to biti,mada sam razmisljao o tome u meduvremenu,ali nikad nisam u to dublje ulazio,ali da je bio neko da mi pomogne sigurno bih prebrodio to lakse.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5855


« Odgovor #4 poslato: Mart 10, 2023, 05:31:39 posle podne »

Fino je što si podelio svoje iskustvo. Na taj način si dao i smernice drugim sportistima, šta treba da čine kada su na zalasku profesionalne karijere.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27300


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #3 poslato: Mart 09, 2023, 12:49:27 posle podne »

Jako je tesko.Navikao si na nesto sto ti je bio cilj u zivotu,sa tim si ustajao sa tim si lezao 10-20-30 goodina i odjednom toga nema.Ostaje velika praznina.I meni je bilo extremno tesko iako sam znao da ce jednom doci taj dan.Lako je reci,treba tu prazninu i ispuniti.Ja spadam medu srecnije ljude jer sam ja uspeo to da prevazidem.Ne kazem da je bilo lako,uopste nije.Vec kod zadnjih priprema 2019 godine za Svetsko mi telo nije odgovaralo na treninge kao nekad.I  sto je jos gore sve mi je tesko padalo.Ne psihicki,fizicki.I tu sam odlucio da kad zavrsim to Svetsko bez obzira na rezultat da ce to biti moje poslednje takmicenje.Naravno bolje je ovako kada sam opet stigao na vrh i tako prestati.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5855


« Odgovor #2 poslato: Mart 08, 2023, 09:42:53 posle podne »

Dobro da si i ovde stavio tekst, pošto sam hteo da malo nešto prokomentarišemo vezano za ovu temu. Ne mogu da govorim toliko o prestanku aktivne sportske karijere, jer nisam profesionalni sportista. Samo mogu da zamislim kako to može da bude dosta stresno. I sam si napomenuo da mnogi onda postanu poročni, opijaju se ili drogiraju. A i napomenuo si kako je to slično kao odlasku u penziju i prestanak rada posle dugog niza godina.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27300


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #1 poslato: Mart 08, 2023, 02:40:41 posle podne »

U zadnje vreme pogotovo u zadnjih godinu-dve često čujem kako mi kažu ljudi u teretani, i van nje, kako sam se smanjio, aludirajući na to da sam manji nego što sam bio kad sam se takmičio. Što je po meni i normalno. Ne treniram tim intenzitetom kao kad sam se takmičio jer nema potrebe, ne jedem toliko jer opet nema potrebe. Sada vežbam 3-5 puta nedeljno, zavisno od volje i od toga koliko sam odmoran. Jedem toliko da sa tim treninzima izgledam solidno i osećam se dobro u svojoj koži. Ni Usain Bolt ne može u ovom trenutku da istrči na 100m onih neverovatnih 9.58 sekundi koju je istrčao pre skoro 13 godina u avgustu 2009 godine. Ni Ronaldinjo ne igra više tako vešto kao što je igrao kao kad je bio u super formi, ni Roni Koleman ne izgleda kao kad je bio u najboljim godinama, niti Jay Cutler, kao ni Arnold Švarceneger, koji uprkos svojim godinama izgleda extra. I mogao bih da nabrajam nikad ne bi bilo kraja. Kao što i svaki predmet ima rok trajanja tako i sportska karijera pogotovo takmičarska ima svoj rok trajanja. Ja ću do kraja života da dižem tegove, samo su sada ciljevi i prioriteti drugačiji nego kao kada sam se takmičio i osvajao svetska prvenstva.

Znao sam za to, i uvek sam bio mišljenja da ja neću biti jedan od onih koji će se sa 50,60,70 + godina takmičiti, mada i takvim ljudima kapa do poda, ali ja neću biti takav. Odlučio sam na početku svoje takmičarske karijere da ću na vrhuncu svoje karijere prestati sa takmičarskim sportom. To znači kada budem osvojio šta sam sve planirao i uživao u tome.

Život je hteo malo drugačije, ali ipak mislim da sam uradio ispravnu stvar. Svoju takmičarsku karijeru sam hteo završiti 2015.godine nakon osvojene četvrte titule prvaka Sveta, nakon osvojene druge titule prvaka Evrope i nakon oborenog Svetskog rekorda. To sam sve uspeo u jednoj godini. I ranije sam postizao svetski rekord, i ranije sam osvojio i Evropsko i Svetsko Prvenstvo, ali nikad u jednoj godini i napokon 2015.godine se sve to poklopilo. Međutim pre nego što sam i zvanično hteo objaviti prestanak svoje takmičarske karijere desila mi se strašna automobilska nesreća gde sam jedva ostao živ. Doktori mi nisu dali ni 1% šanse da ću preživeti tako težak udes, ali na svu sreću ja i moj anđeo čuvar nismo tako mislili i vratili smo se da završimo posao. Pošto su odmah u bolnici rekli da najverovatnije neću moći da pomeram levu ruku, a ja levoruk, dolazim do odluke da ću pokazati svima da ću ja još ići na Svetsko prvenstvo i dići 200kg u benču. Ne znam kad, ali ću uspeti sigurno!I  tako je i bilo. Jeste da mi je bilo potrebno 4 godina da stignem do 200kg ali sam uspeo u tome i osvojio petu titulu Svetskog Prvaka u benč presu. Međutim tokom priprema sam naišao na mnogo više poteškoća nego ranije ikada a moram priznati da su mi te pripreme i teško pale, ali pošto sam obećao održao sam reč. Ali odmah nakon tog takmičenja sam najavio da se povlačim iz takmičarskog sporta. Naravno ostajem uz svoj voljeni sport kao trener,sudija međunarodnog ranga i kao neko ko na rekreativan način i dalje vežba. Sada ne dižem +200kg nego „samo“ 170-180 na max ponavljanje a na 6 ponavljanja zavisno od trenutne forme, radim sa 150-160 kg,mada mi sad više nije cilj podignuta težina nego da se dobro osećam u svojoj koži.

Ovo sam sve naveo kao primer jer smatram da ljudi koji se bave takmičarskim sportom moraju imati plan B tojest šta će raditi ako ne mogu više da se takmiče u svom voljenom sportu. Tokom svoje karijere sreo sam puno ljudi po celom svetu i video sam mnoge sportiste koji se nisu snašli posle povlačenja i imali probleme. Neko je počeo da pije, neko je koristio droge itd .Nisu svi mogli da se naviknu na tu prazninu koju su osetili kada su prestali sa takmičarskim sportom. Jer recimo ako to radiš 15-20 godina dan za danom i odjednom to prestane onda čovek ne zna šta će sa samim sobom. Tu mnogo mogu da pomognu porodica (kao i u mom slučaju na čemu sam im do neba zahvalan!!!!), prijatelji, okruženje itd...Jako je važno imati nekog u tim trenucima. To bih mogao da uporedim sa čovekom koji posle 40 godina rada ode u penziju. Nema više onih svakodnevnih malih stvari na koje je čovek navikao. Osećaćete se nepotrebnim/viškom.

Druga stvar koja isto ovako teško može da padne kada se povredite i onda naglo morate prestati da se bavite sportom. Ja sam imao tu sreću da sam mogao nastaviti, jeste da je bilo veoma teško i skoro osim mene niko nije verovao u mene, ali sam ipak uradio. Ali ima povrede iz kojih stvarno nema više povratka. Zato je najbolje unapred znati/planirati šta ćete raditi u tim/takvim slučajevima. To kažem da biste lakše uspeli prebroditi sve ovo, jer povlačenje kao povlačenje nije lako, pogotovo ne ako se završi na način na koji ti nisi hteo.

Ako nemaš nikoga da ti pomogne ni porodicu ni prijatelje onda slobodno potraži stručnu pomoć,štaviše to bih ti svakako preporučio jer je i meni to mnogo pomoglo da lakše prebrodim prepreke.

Pošto imam sina od 16 godina veoma mi je važno da i njemu pokažem pozitivan primer, gde se on može ugledati na mene i to ne zbog  mojih sportskih rezultata nego zbog toga što sam uspeo da ostanem čovek u svakom trenutku svog života. To da li će se on baviti ovim sportom mi uopšte nije važno, samo mi je važno da se bavi bilo kojim sportom i ja ću mu pružiti svoju maximalnu podršku!


Sačuvana
Stranice: 1 2 3 [4] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.094 sekundi sa 18 upita.