TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395158 Teme od strane 25007 Članovi Poslednji član: mileddd

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 27, 2024, 01:08:45 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 7 Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Vežbanje može poboljšati pamćenje i veštine razmišljanja.  (Pročitano 3107 puta)
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #74 poslato: Maj 18, 2023, 04:41:18 posle podne »

Folklor je odlična stvar ali na žalost sve manje popularna. Ovom prilikom treba da apelujemo da se vrati u modu. 😁
Eto, to je najmanje što možemo da uradimo :) I da nas ovde snime kako igramo kolo ;D
Mogli bismo. Koordinacija pokreta u folkloru je veoma zahtevna, pa usklađivanje sa drugima. Mislim da je veoma koristan- ne samo fizički već i mentalno.
Treba imati talenat i za ritam. Neko zna korake, ali ne zna da prati ritam. Tako da jeste potrebno i mentalno angažovanje.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27351


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #73 poslato: Maj 18, 2023, 08:20:49 pre podne »

Voznju bicikla i brzo hodanje.Trcati ne mogu zbog kolena i zbog nedostatka pola pluca.
Super. Kardio ne mora biti uvek i samo trčanje, iako to ljudima prvo pada na pamet. Meni su neki tabata treninzi sasvim super kao zamena za kardio, a kratkotrajni su. Takođe dobar ples može biti i dobar kardio trening.
Ja ponekad ubacim i udaranje dzaka kao kardio.
Znao sam da si nasilan ;D ;D ;D Šalim se. Pa bokseri tako imaju odličan kardio na svojim treninzima.
Izgleda lako ali veruj mi posle par rundi se covek dobro umori.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27351


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #72 poslato: Maj 18, 2023, 08:19:47 pre podne »

Napomenuo bih samo da određene osobe treniraju u nekom periodu mart-jun. Pre letovanja, da postignu određenu liniju i posle toga ne treniraju više. Ne treba tako da bude. Podrazumeva se da osoba treba da bude stalno u formi i da trenira u kontinuitetu, a ne tako kampanjski.
Ja njih zovem sezonci i nikada mi nisu bili jasni!
E sad, motivi su različiti... Nekad je i bolje tako kampanjski, kad se vežba samo zbog izgleda, nego nikako...
Slažem se da jeste sa jedne strane tako. Mada, po mom mišljenju bi trebalo da se vežba kontinuirano tokom cele godine. Razumem i da neko napravi pauzu neki mesec, ali ipak je bolje da postoji kontinuitet.
Kontinuitet je uvek bolji.Uzmi samo za primer avion koji stalno slece i uzlece puno vise kerozina potrosi nego kada bi uzleteo i leteo recimo 12 sati bez prestanka...isto tako i kod vezbanja...ako stalno vezbas lakse ti je doci do zeljene forme nego da pocnes iz pocetka.....
Dobro ti je poređenje. Jeste tako. I sam znam da kad god nisam trenirao više meseci, onda sam posle opet bio na početku. Pa mi je trebalo vreme da opet budem u kondiciji. Onda se opet postepeno vraćam do nekih težina, koje sam mogao lagano da odradim. I tako sve u krug.
Hvala.Posto osim saobracajke nikad nisam pravio vece pauze od nedelju dana a onda sam morao da pauziram 6 meseci totalno i znam kako mi je bilo tsko vratiti se.Cucnuti sam jedva mogao sa svojom kilazom,bez ikakvog tereta na ledima....benc sa tegovima od 1,25kg a samo 6 meseci ranije sam postavio svetski rekord u svojoj kategoriji sa potiskom od 230kg.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27351


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #71 poslato: Maj 18, 2023, 08:17:22 pre podne »

Da li je jedna vežba bolja od druge u smislu zdravlja mozga? Ne znamo odgovor na ovo pitanje, jer su se skoro sva dosadašnja istraživanja bavila hodanjem. Ali verovatno je da bi drugi oblici aerobnih vežbi koji podstiču rad srca mogli da donesu slične koristi.

Studija objavljena u Journal of the American Geriatrics Societi otkrila je da je tai či pokazao potencijal da poboljša kognitivne funkcije kod starijih osoba, posebno u oblasti izvršne funkcije, koja upravlja kognitivnim procesima kao što su planiranje, radna memorija, pažnja, rešavanje problema, i verbalno rasuđivanje. To može biti zato što tai chi, borilačka veština koja uključuje spore, fokusirane pokrete, zahteva učenje i pamćenje novih veština i obrazaca pokreta.
Da li znaš možda da li su u nekim istraživanjima poređen uticaj anaerobnih i aerobnih vežbi?
Nisam pronašla takva istraživanja ali čim na nešto naime dodatno objavljujem. Za sada su se fokusirali na aerobne vežbe i njihovov uticaj na kognicije. Čak su i na eksperimentalnim životinjama ispitivali vežbanje na traci i uticaj na snalaženje u prostoru i pokazalo se da ima povoljan uticaj.
Važi. Svakako je aerobno vežbanje bolje u smislu značajnije vaskularizacije. Nego mi je zanimljivo da vidimo da li su radili studije sa anaerobnim vežbanjem.
Nisam video nikakve studije u vezi sa tim niti sam lekar,ali osecam na svojoj kozi da je bolje nego recimo moja generacija koji ne vezbaju,jer sa njima mogu da uporedim.
A jel primenjuješ neki kardio trening- trčanje, vožnja bicikla?
Voznju bicikla i brzo hodanje.Trcati ne mogu zbog kolena i zbog nedostatka pola pluca.
To ti je važno da si našao svoj modalitet kardio treninga. Svaka čast. Nemaš jedno plučno krilo, a treniraš i sa težinama i kardio. A neko ima 15 godina, mlad, zdrav, a samo se goji i ništa ne radi. Sve je više takvih slučajeva, nažalost.
Naravno,sve se moze samo je pitanje volje. ;)
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3200


« Odgovor #70 poslato: Maj 17, 2023, 06:18:51 posle podne »

Folklor je odlična stvar ali na žalost sve manje popularna. Ovom prilikom treba da apelujemo da se vrati u modu. 😁
Eto, to je najmanje što možemo da uradimo :) I da nas ovde snime kako igramo kolo ;D
Mogli bismo. Koordinacija pokreta u folkloru je veoma zahtevna, pa usklađivanje sa drugima. Mislim da je veoma koristan- ne samo fizički već i mentalno.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #69 poslato: Maj 17, 2023, 04:54:05 posle podne »

Voznju bicikla i brzo hodanje.Trcati ne mogu zbog kolena i zbog nedostatka pola pluca.
Super. Kardio ne mora biti uvek i samo trčanje, iako to ljudima prvo pada na pamet. Meni su neki tabata treninzi sasvim super kao zamena za kardio, a kratkotrajni su. Takođe dobar ples može biti i dobar kardio trening.
Ja ponekad ubacim i udaranje dzaka kao kardio.
Lično meni su boks i kik boks uvek prvi izbor u kardio treninzima.
Baš je jedan ortak iz teretane počeo sada da kombinuje i teretanu i kik boks, naravno zbog kardio treninga.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #68 poslato: Maj 17, 2023, 04:52:08 posle podne »

Folklor je odlična stvar ali na žalost sve manje popularna. Ovom prilikom treba da apelujemo da se vrati u modu. 😁
Eto, to je najmanje što možemo da uradimo :) I da nas ovde snime kako igramo kolo ;D
Sačuvana
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3200


« Odgovor #67 poslato: Maj 16, 2023, 08:08:55 posle podne »

Voznju bicikla i brzo hodanje.Trcati ne mogu zbog kolena i zbog nedostatka pola pluca.
Super. Kardio ne mora biti uvek i samo trčanje, iako to ljudima prvo pada na pamet. Meni su neki tabata treninzi sasvim super kao zamena za kardio, a kratkotrajni su. Takođe dobar ples može biti i dobar kardio trening.
Ja ponekad ubacim i udaranje dzaka kao kardio.
Lično meni su boks i kik boks uvek prvi izbor u kardio treninzima.
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
drAnita Mrdakovic
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3200


« Odgovor #66 poslato: Maj 16, 2023, 08:07:48 posle podne »

Folklor je odlična stvar ali na žalost sve manje popularna. Ovom prilikom treba da apelujemo da se vrati u modu. 😁
Sačuvana
dr Anita Mrdaković
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #65 poslato: Maj 16, 2023, 05:17:05 posle podne »

Voznju bicikla i brzo hodanje.Trcati ne mogu zbog kolena i zbog nedostatka pola pluca.
Super. Kardio ne mora biti uvek i samo trčanje, iako to ljudima prvo pada na pamet. Meni su neki tabata treninzi sasvim super kao zamena za kardio, a kratkotrajni su. Takođe dobar ples može biti i dobar kardio trening.
Ja ponekad ubacim i udaranje dzaka kao kardio.
Znao sam da si nasilan ;D ;D ;D Šalim se. Pa bokseri tako imaju odličan kardio na svojim treninzima.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #64 poslato: Maj 16, 2023, 05:15:47 posle podne »

Voznju bicikla i brzo hodanje.Trcati ne mogu zbog kolena i zbog nedostatka pola pluca.
Super. Kardio ne mora biti uvek i samo trčanje, iako to ljudima prvo pada na pamet. Meni su neki tabata treninzi sasvim super kao zamena za kardio, a kratkotrajni su. Takođe dobar ples može biti i dobar kardio trening.
Zavisi ko je partner u plesu  ;) Šalim se malo. Naravno. To je kardio. Sada mi je palo na pamet. Ne samo ples, već i oni što igraju u folkloru imaju baš žestok kardio. Oni koji se bave profesionalno folklorom imaju beneficiran radni staž. Tako da ko bar odigra jedno kolo na nekoj proslavi, taj je odradio i jedan dobar kardio trening :)
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #63 poslato: Maj 16, 2023, 05:11:41 posle podne »

Napomenuo bih samo da određene osobe treniraju u nekom periodu mart-jun. Pre letovanja, da postignu određenu liniju i posle toga ne treniraju više. Ne treba tako da bude. Podrazumeva se da osoba treba da bude stalno u formi i da trenira u kontinuitetu, a ne tako kampanjski.
Ja njih zovem sezonci i nikada mi nisu bili jasni!
E sad, motivi su različiti... Nekad je i bolje tako kampanjski, kad se vežba samo zbog izgleda, nego nikako...
Slažem se da jeste sa jedne strane tako. Mada, po mom mišljenju bi trebalo da se vežba kontinuirano tokom cele godine. Razumem i da neko napravi pauzu neki mesec, ali ipak je bolje da postoji kontinuitet.
Kontinuitet je uvek bolji.Uzmi samo za primer avion koji stalno slece i uzlece puno vise kerozina potrosi nego kada bi uzleteo i leteo recimo 12 sati bez prestanka...isto tako i kod vezbanja...ako stalno vezbas lakse ti je doci do zeljene forme nego da pocnes iz pocetka.....
Dobro ti je poređenje. Jeste tako. I sam znam da kad god nisam trenirao više meseci, onda sam posle opet bio na početku. Pa mi je trebalo vreme da opet budem u kondiciji. Onda se opet postepeno vraćam do nekih težina, koje sam mogao lagano da odradim. I tako sve u krug.
Sačuvana
Dr Nikola Todorov
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5899


« Odgovor #62 poslato: Maj 16, 2023, 05:08:02 posle podne »

Da li je jedna vežba bolja od druge u smislu zdravlja mozga? Ne znamo odgovor na ovo pitanje, jer su se skoro sva dosadašnja istraživanja bavila hodanjem. Ali verovatno je da bi drugi oblici aerobnih vežbi koji podstiču rad srca mogli da donesu slične koristi.

Studija objavljena u Journal of the American Geriatrics Societi otkrila je da je tai či pokazao potencijal da poboljša kognitivne funkcije kod starijih osoba, posebno u oblasti izvršne funkcije, koja upravlja kognitivnim procesima kao što su planiranje, radna memorija, pažnja, rešavanje problema, i verbalno rasuđivanje. To može biti zato što tai chi, borilačka veština koja uključuje spore, fokusirane pokrete, zahteva učenje i pamćenje novih veština i obrazaca pokreta.
Da li znaš možda da li su u nekim istraživanjima poređen uticaj anaerobnih i aerobnih vežbi?
Nisam pronašla takva istraživanja ali čim na nešto naime dodatno objavljujem. Za sada su se fokusirali na aerobne vežbe i njihovov uticaj na kognicije. Čak su i na eksperimentalnim životinjama ispitivali vežbanje na traci i uticaj na snalaženje u prostoru i pokazalo se da ima povoljan uticaj.
Važi. Svakako je aerobno vežbanje bolje u smislu značajnije vaskularizacije. Nego mi je zanimljivo da vidimo da li su radili studije sa anaerobnim vežbanjem.
Nisam video nikakve studije u vezi sa tim niti sam lekar,ali osecam na svojoj kozi da je bolje nego recimo moja generacija koji ne vezbaju,jer sa njima mogu da uporedim.
A jel primenjuješ neki kardio trening- trčanje, vožnja bicikla?
Voznju bicikla i brzo hodanje.Trcati ne mogu zbog kolena i zbog nedostatka pola pluca.
To ti je važno da si našao svoj modalitet kardio treninga. Svaka čast. Nemaš jedno plučno krilo, a treniraš i sa težinama i kardio. A neko ima 15 godina, mlad, zdrav, a samo se goji i ništa ne radi. Sve je više takvih slučajeva, nažalost.
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27351


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #61 poslato: Maj 16, 2023, 07:09:19 pre podne »

Napomenuo bih samo da određene osobe treniraju u nekom periodu mart-jun. Pre letovanja, da postignu određenu liniju i posle toga ne treniraju više. Ne treba tako da bude. Podrazumeva se da osoba treba da bude stalno u formi i da trenira u kontinuitetu, a ne tako kampanjski.
Ja njih zovem sezonci i nikada mi nisu bili jasni!
E sad, motivi su različiti... Nekad je i bolje tako kampanjski, kad se vežba samo zbog izgleda, nego nikako...
Slažem se da jeste sa jedne strane tako. Mada, po mom mišljenju bi trebalo da se vežba kontinuirano tokom cele godine. Razumem i da neko napravi pauzu neki mesec, ali ipak je bolje da postoji kontinuitet.
Kontinuitet je uvek bolji.Uzmi samo za primer avion koji stalno slece i uzlece puno vise kerozina potrosi nego kada bi uzleteo i leteo recimo 12 sati bez prestanka...isto tako i kod vezbanja...ako stalno vezbas lakse ti je doci do zeljene forme nego da pocnes iz pocetka.....
Bravo, vrlo slikovito i tačno objašnjenje.
Hvala lepo!
Sačuvana
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 27351


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #60 poslato: Maj 16, 2023, 07:08:30 pre podne »

Voznju bicikla i brzo hodanje.Trcati ne mogu zbog kolena i zbog nedostatka pola pluca.
Super. Kardio ne mora biti uvek i samo trčanje, iako to ljudima prvo pada na pamet. Meni su neki tabata treninzi sasvim super kao zamena za kardio, a kratkotrajni su. Takođe dobar ples može biti i dobar kardio trening.
Ja ponekad ubacim i udaranje dzaka kao kardio.
Sačuvana
Stranice: 1 2 [3] 4 5 ... 7 Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.076 sekundi sa 17 upita.