TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 396304 Teme od strane 25013 Članovi Poslednji član: Dule2812

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Jun 23, 2024, 04:17:07 pre podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: 1 [2] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Dodatni razlog za duži san  (Pročitano 6027 puta)
NATURE
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1655


Чекам васкрсење мртвих, и живот будућег веka

« Odgovor #9 poslato: April 23, 2009, 10:20:23 posle podne »

Definitivno ima veze kada legnes.. Evo vec mesec dana unazad legnem oko 3-4 i ustanem oko 13h... I oko 18h mi se nekako spava i osecam umor dok ucim :D Smesno haha.. Al eto dokaza da ipak znaci kada odradis tih 8sati sna...
Sačuvana
vuksa
Entuzijasta
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 3932


Dip. trener

« Odgovor #8 poslato: April 22, 2009, 09:56:12 posle podne »

u poslednje vreme..zadnjih 6 meseci..gledam da sam u 12 u krevetu...i pre nego sto zaspim navijem sat tako da bih spavao 8h nocnog sna...preko dana u opste nisam umoran...do kad legnem u 3 a ustanem u 10 ceo dan mi se spava
Sačuvana
al se nekad dobro jelo :)
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #7 poslato: April 22, 2009, 06:59:29 posle podne »

ti sati koje navodiš se i pokalapaju sa fiziološkim procesima.. a svaka čast na doslednosti
Sačuvana
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #6 poslato: April 22, 2009, 05:34:06 posle podne »

Ja sam do prosle godine legao oko 11, pre 11, sto je i dalje mnogim ljudima jako rano jer su navikliu da lezu jako kasno, a budio se u 7 ujutru i nisam se bas najodmornije osecao, medjutim u poslednjih par meseci sam promenio i trudim se da legnem oko pola 10 i ranije... Znaci neverovatno koja razlika, ustajem u 6:20 kao nov, i super se osecam. Ne moze da se poredi prespavanih 8 h nocu ili prespavanih 8 h npr od 0:04 - 12:00...
Jeste da se treba navici i danasnji tempo zivota komplikuje to dosta ali ako se covek organizuje, mnogo mozete dobiti ranim leganjem... A i kada ustanem ponekad (vrlo retko, kada izadjem npr) kasno (za mene npr posle 9 ili posle 10) osecam kao da mi je propao dan... Slusao sam i citao ranije da neki sportisti ranije lezu, i jos kada sam bio u aus i video da bukvalno svi (zvuci neverovatno) lezu pre 10 a ustaju rano ujutru, cvrsto sam odlucio da probam jos da pomerim granicu leganja... i uopste mi nije bio problem :)
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #5 poslato: Januar 18, 2009, 01:44:11 posle podne »

jako interesantan tekst...  bila sam na odmoru nekoliko dana i zakljucujem sta - da ne mogu da se naspavam... spavam i po 10-12  sati na dan...  sto je trening intenzivniji tim mi treba vise sna...

a o vaznosti sna, da li je uopste potrebno dodati jos nesto... 

bilo bi idealno da svi lezemo u 9,10 uvece, ne kaze se za dzabe da svaki sat pre ponoci vredi duplo :)

ali samo kazem... bilo bi...
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #4 poslato: Januar 15, 2009, 09:14:59 posle podne »

slažem se sa markonijem.. uopšte nije svejedno kojih osam sati spavate...
zna se kad se spava - to nisu smislili mama i tata već vaš organizam.. spava se noću... tada se luče hormoni rasta, tada se oporavljate.. to ne možete promeniti..
Sačuvana
M a r k o n i
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5118


« Odgovor #3 poslato: Januar 14, 2009, 09:20:40 posle podne »

sto pre ponoci legnete to bolje , sto pre 8 sati jedete to bolje
Sačuvana
NATURE
Napredni član
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 1655


Чекам васкрсење мртвих, и живот будућег веka

« Odgovor #2 poslato: Januar 14, 2009, 08:49:54 posle podne »

E sad, ne znam da li igra ulogu kada smo otisli u krevet.. Ja obicno spavam 8sati ali cesto tih 8 sati bude izmedju 4h(legnem) i 13h(ustanem).. Umesto da bude izmedju 00h i 8h :)

Ili legnem oko 2h, ustanem u 6h i onda u toku dana to nadoknadim...
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #1 poslato: Januar 14, 2009, 07:43:20 posle podne »

I dalje zima nemilosrdno šiba. No vremenske prilike ćemo prepustiti meteorolozima. nas zanimaju pitanja zdravlja.
Da li vas možda zaradite svaki virus koji je u radijusu od pola kilometra? Da li ste većinu zime preživeli pomoći Febriceta i Fervexa? da li niste disali normalno na nos još od Dana Republike?
Osim očiglednih uzroka tipa loše ishrane , rpeviše stresa i treninga, možda je pitanju nedostatak sna.
I na ovu temu je sprovedeno istraživanje...
VoĂ°a istraživanja, dr Šeldon Koen, ističe da je ono pokazalo da lišavanje sna slabi imunološki sitem, prenosi Rojters.

Koenov tim je tokom dve nedelje meĂ°u 153 muškaraca i žena svakodnevno obavljao anketu o broju prespavanih sati tokom noći i o tome da li su se posle sna osećali odmornim.

Ispitanici su potom izolovani i svakom od njih date su kapi za nos koje su sadržale rinovirus koji izaziva običnu prehladu. Pokazalo se da što su pojedini ispitanici manje spavali, to su njihovi izgledi da obole od nazeba bili veći.

UtvrĂ°eno je i kako je manja "efikasnost sna" takoĂ°e u vezi sa većom podložnošću prehladi. Ispostavilo se da su osobe koje manje od 92 odsto vremena u krevetu provedu spavajući, izložene čak pet i po puta većem riziku da se razbole od onih čija je efikasnost sna 98 i više odsto. To da li se neko oseća odmorno ili ne posle sna izgleda nije od uticaja na podložnost nazebu.

Ovo istraživanje ukazuje da je sedam do osam sati noćnog sna razumna mera, zaključuje američki tim. Čak i malo odstupanje od uobičajene dužine sna (dva do osam odsto manje, odnosno 10 do 38 minuta za nekog ko obično spava osam sati) povećava rizik od prehlade 3,9 puta.
Sačuvana
Stranice: 1 [2] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.063 sekundi sa 18 upita.