TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 395018 Teme od strane 25006 Članovi Poslednji član: Vlad77

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
April 19, 2024, 02:27:23 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: 6 "neobičnih" suplemenata  (Pročitano 3503 puta)
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #10 poslato: April 06, 2009, 03:01:11 posle podne »

bilo bi super da imamo acetil L karnitna još negde.... mada sad kad sam krenula na kardio malo žešće ima da padne Carni FX!
Sačuvana
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #9 poslato: April 05, 2009, 06:00:50 posle podne »

Pa, rekla ti je Daniela gore. Imaš ga u SCI Carni FX-u. ;)

Video sam, mislio sam da ima jos mozda negde... i jos sam zeznuo napisao sam animal flex umesto carni fx :D:D
Sačuvana
MightyMO
PANSPORT TEAM NOVI SAD
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 11500


Success comes before work only in the dictionary.

« Odgovor #8 poslato: April 05, 2009, 05:48:56 posle podne »

Super je tekst stvarno...

nekad smo imali i cist ALC u kapsulama, sad ga ima u okviru carni fx 500mg sa jos 1500mg cistog l karnitina...
nadam se da cemo imati opet.
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #7 poslato: April 05, 2009, 12:11:31 posle podne »

Pa, rekla ti je Daniela gore. Imaš ga u SCI Carni FX-u. ;)
Sačuvana
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #6 poslato: April 05, 2009, 10:18:00 pre podne »

Koji jos proizvodi sem animal flexa imaju acetil l carnitine?

Posto sam ja samo carnitech koristio pa neznam, potrazio sam malo, ali da ne izostavim nesto :)

sorry na malom off-u
Sačuvana
Zoltan Kozma
ADMINISTRATOR
Top poster
********
Van mreže Van mreže

Poruke: 12779


Never give up!

« Odgovor #5 poslato: April 05, 2009, 09:55:18 pre podne »

Sto se kalijuma tice napomenuo bih jos samo da ga ima i u krompiru.
Sačuvana
daniela svarc
lekar, savetnik za ishranu, doktor nauka
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 6125


« Odgovor #4 poslato: April 05, 2009, 09:05:46 pre podne »

višak kalijuma može dovesti do cardiac arresta (zastoja srca), a višak bakra do oštećenja jetre

Inače acetil L kanitin jeste prava stvar - po meni to je ono što deluje u Carni FXu
Sačuvana
M a r k o n i
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 5118


« Odgovor #3 poslato: April 04, 2009, 09:45:57 posle podne »


ja ALCAR u dozama od 2.4g :D
Sačuvana
Ognjen Stojanović
Gost
« Odgovor #2 poslato: April 04, 2009, 09:00:38 posle podne »

Super clanak  ;)

Napomenuo bih samo da visak kalijuma moze biti jako opasan... gore je imati viska nego manjka...
Sačuvana
Robert
Top poster
*******
Van mreže Van mreže

Poruke: 20575


Pansport
« Odgovor #1 poslato: April 04, 2009, 08:41:42 posle podne »

6 "neobičnih" suplemenata

Kreatin, glutamin, protein, sagorevaci masti i amino kiseline najvažniji su suplementi  za oporavak mišića i njihov rast. No, oni čine samo jedan deo priče. Da biste napravili napredak i od početnika prešli u naprednije bodibildere, razmotrite sledećih 6 suplemenata.

GVOŽĂDE

Svačije telo zahteva gvožĂ°e. Trudnice, bebe i bodibilderi željni mase trebaju gvožĂ°e za svoj telesni razvoj. GvožĂ°e je važno za stvaranje crvenih krvnih zrnaca, koji potpomažu transport kiseonika u mišiće. Nedostatak gvožĂ°a može doprineti pojavi zamora, smanjenju apetita i nedovoljnom oporavku mišića.

Izvori gvožĂ°a u hrani: crveno meso, paradajz, pasulj, ovas, kao i većina povrća.
Preporučena upotreba gvožĂ°a u vidu dodataka ishrani iznosi do 8 mg dnevno.

BAKAR

Bakar se ne preporučuje tako često bodibilderima ali, ipak, trebali bi ga unositi. Osim toga što potpomaže stvaranje crvenih krvnih zrnaca, bakar učestvuje u stvaranju jednog jako bitnog enzima - SOD-a. Ovaj enzim je najjači telesni čistač slobodnih radikala. Slobodni radikali su prirodni nus produkti koji nastaju kao rezultat rada sa velikim opterećenjem. U slučaju da doĂ°e do pretreniranosti ili unosa hrane oskudnih nutrutivnih vrednosti, slobodni radikali ne samo da će izazvati oštećenje mišića već mogu dovesti i do pada imunog sistema što će, opet, dovesti do usporenog i otežanog mišićnog oporavka.

Izvori bakra u hrani: riba, organska hrana i većina mahunarki.
Preporučena upotreba bakra u vidu dodataka ishrani, za bodibildere, iznosi do 3 mg dnevno.

B12

Vitamin B12 pomaže deobu ćelija a to je najbitniji deo procesa mišićnog rasta. Veoma rigorozne, niskokalorične dijete(naročito one neposredno pre takmičenja) koje podrazumevaju manje crvenog mesa u ishrani  mogu dovesti do pada nivoa B12, što dovodi do pojave zamora. Ovo pak može dovesti do stanja pretreniranosti. Kada doĂ°e do toga, hormonski disbalans ne samo da će sprečiti dalji razvoj mišićne mase već će dovesti i do drastičnog gubitka mišićne mase za vreme dijete.

Izvori u hrani: Crveno meso
Preporučena upotreba u vidu dodataka ishrani, za bodibildere, iznosi do 15 mikrograma dnevno.

ARGININ

Arginin pospešuje prirodno lučenje hormona rasta(GH). GH podstiče jačanje imunog sistema i pospešuje razvoj mišićne mase tako što omogućava mišićima da mnogo više iskoriste priliv amino kiselina. Samim tim doprinosi i sagorevanju telesnih masti. Idealan unos arginina za bodibildere je 6 - 8 g pre treninga i još 6 - 8 g pre spavanja. To su 2 situacije kada nivo GH raste i suplementacija argininom omogućiće još veće oslobaĂ°anje ovog hormona. Oni koji jure masu, mogu dodati 2 grama arginina  PWM-u zato što on, u kombinaciji sa PWM-om koji se sastoji od 50g proteina i 50g ugljenih hidrata, utiče i na skok nivoa insulina.

Izvori u hrani: crveno meso, riba, pernata živina.

KALIJUM

Potpomaže kontrakciju mišića i igra značajnu ulogu u pretvaranju ugljenih hidrata u glikogen - rezervni izvor energije u mišićima i jetri koji telo koristi za vreme treninga. U prilog tome, nizak nivo kailijuma može dovesti do smanjivanja potencijala za obnovu glikogenskih rezervi u mišićima.

Izvori u hrani: jogurt, banane, paradajz.
Preporučena upotreba u vidu dodataka ishrani: 2-3 g dnevno, podeljenih u 5-6 doza.

ACETIL L-KARNITIN

Ne trebamo ga mešati sa sagorevačem masti - L karnitinom. Acetil L karnitin može dovesti do stabilnog ili čak povišenog nivoa testosterona kod sportista koji su na samoj ivici pretreniranosti. Jako intenzivni treninzi, bez adekvatnog odmora, mogu uzrokovati  pad nivoa testosterona. Studije pokazuju i da acetil l-karnitin popunjavanje mišića glukozom. Ovo je jako značajno zato što tako pospešena obnova glikogenskih depoa olakšava stvaranje mišićne mase a samim tim i smanjuje procenat telesnih masti.

Izvori u hrani: meso, riba, pernata živina.
Preporučena upotreba u vidu dodataka ishrani, za bodibildere, iznosi 300 - 1.000 mg dnevno, a naročito za vreme rigoroznih dijeta kada nivo testosterona često opada.


Izvor: www.flexonline.com
Prevod: Robert
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.043 sekundi sa 17 upita.