Pansport Forum
Saveti lekara => Sportske povrede => Temu započeo: Ognjen Pedja Tutorov Decembar 19, 2011, 04:27:06 posle podne
-
Sindrom pretreniranosti
Sindrom pretreniranosti predstavlja psihofizičko zasićenje treningom. Kod intenzivnih, monotonih treninga dolazi do poremećaja adaptacije organizma na trenažne stimuluse i opterećenja. Maladaptacije se javljaju u funkcionisanju nervnog sistema, na nivou hipotalamusa, u sistemu za regulaciju ritma spavanja, na nivou vegetativnog nervnog sistema, osovini hipotalamus - hipofiza - endokrine žlezde....
simptomi: slabost, malaksalost, lupanje srca, zamaranje, poremećaj sna, demotivacija za trening, porast pulsa u miru, pad rezultata na treningu...
Problem je što se pretreniranost javlja prilično podmuklo, a što se kasnije otkrije potrebno je duže da se izadje iz pretreniranosti.
Osnovni problem je što se veoma teško primećuje ulazak sportiste u stanje pretreniranosti, a to je pravi trenutak da se prekinu stimulusi koji dovode do ovog sindroma.
U principu, ako ste nekoliko dana nemotivisani za trening, napravite pauzu, počastite se nekom drugom vrstom aktivnosti koja vam prija... dovoljno se odmarajte (teški treninzi traže i više odmora), treninzi ne smeju biti monotoni i jednolični, kombinujte različite vrste treninga (izbegavajte i psihičko i fizičko zasićenje treningom)
-
Jel ima mesta antioksidantima u sindromu pretreniranosti?
-
Da se javlja podmuklo, javlja se. Ušao sam u fazu pretreniranosti pre izvesnog vremena i trebalo mi je dosta da skontam šta mi se dešava.
-
Ajde da mi kažeš, koliko ovih sindroma se obično javlja zajedno, ukoliko se uopšte i javljaju, jer teško je samo zaključiti da pretreniranost ide samo zarad pada motivacije, što i nije neki element od velike bitnosti što se mene tiče...Recimo nikad nisam imao prilike da se rpetreniram iako sam se baš jako trudio :D samo se dešavalo da nekim danima nemam snage, ali recimo već sledeće nedelje je sve nazad kako treba.
Dakle mene interesuje koliko ovih elemenata pretreniranosti idu ruku pod ruku i definitivno utiču na pretreniranost, ukoliko tako nešto uopšte postoji...
-
Ja mislim da treba razgraniciti overtraining od overreachinga, jer pravu pretreniranost ja barem nikad nisam imao, kontam da bi je ultra tesko postigao i da mi je to cilj :P
-
Jel ima mesta antioksidantima u sindromu pretreniranosti?
naravno, antiox smanjuju oksidativni stres na organizam. posledica intenzivnih treninga je pojačano stvaranje slobodnih radikala, metaboličkih produkata koji oštećuju ćelije i strukture tkiva u organizmu. kada je period odmora dovoljan izmedju treninga (dovoljno sna i odmora) dolazi do adekvatnog čišćenja organizma od radikala. kod neadekvatnog odmora dolazi do nakupljanja slobodnih radikala preko sposobnosti organizma da se sam izbori. tako nastaje oksidativni stres koji oštećuje organizam.
antioksidansi su suplementi, koji predstavljaju kombinaciju materija (vitamina i mikroelemenata) koji neutrališu slobodne radikale, čime uklnjaju negativne efekte intenzivnih treninga. ovo je posebno važno i u periodima zimskih meseci, kada je pojačan stes koji trpi organizam :)
-
Ja mislim da treba razgraniciti overtraining od overreachinga, jer pravu pretreniranost ja barem nikad nisam imao, kontam da bi je ultra tesko postigao i da mi je to cilj :P
slažem se, kod naprednih sportista, nekada je cilj postizanje overreachinga. veoma je tanka linija izmedju overtraininga i overreachinga, i lako je skliznuti ka overtraing-u. 8)
-
Da se javlja podmuklo, javlja se. Ušao sam u fazu pretreniranosti pre izvesnog vremena i trebalo mi je dosta da skontam šta mi se dešava.
da, zato je jako važno da se prepozna na vreme ulazak u pretreniranost. ako se ne prepozna na vreme, potrebno je dosta vremena da se sportista izvuče iz sindroma pretreniranosti.
zamka je upravo u tome, da trenažni stimulus ima pozitivan efekat na unapredjenje sportskih rezultata. svi sportisti smatraju - što više treniram to ću imati bolje rezultate. početak pretreniranosti se manifestuje padom sportskih rezultata i forme, i tu sportisti kreću da dodaju gas u treningu ako bi popravili svoje rezultate. zato je veoma važno imati plan treninga, izradjene mezo i mikrocikluse, kao i ceo makrociklus.
-
Plan treninga kao i plan ishrane je najbitnija stvar sto se takmicenja tice,bitnan je oporavak i nakon takmicarske sezone.Ukoliko se desi da u toku samih priprema dodje do pretreniranosti,treba nesto menjati a ipak kod svakoga je to induvidualno.Nekada ce drasticno povecanje ugljenih hidrata par dana imati mnogo bolji efekat,nego nastaviti po ustaljenom rezimu ishrane.Zato je potrebno da sami upoznajemo sebe u toku samih priprema i veoma cesto moramo i eksperimentisati kako bi napravili pomak.
-
Da li bi onda preporučio pojačane doze antioksidanata? Neki multivitamin ili ako već uzimaju onda ništa dodatno?
Kako to ide u praksi?
-
Multi vitamini (pojacane doze),omega 3 masne kiseline u svakom slucaju,ali ipak konkretno u bb pad motiva ili zastoj ili iscrpljenost dolazi od rigoroznog nacina ishrane i zato je potrebno povremeno pojesti nesto i sto nije u planu,a sto se treninga tice nekada instiktivni trening dodje kao dobra promena i naravno 1 dan u nedelji je potreban odmor i opustanje.Ono sto je najbitnije mozda je izbegavati svaku vrstu stresa!
-
Kortizol, smrt za mišiće ;)
-
stres je glavni okidač sindroma pretreniranosti! stres može biti fizički - intenzivni treninzi, monotoni treninzi (takodje i psihički stres), nedovoljno odmora izmedju treninga; psihički stres - konflikti, monotoni i stereotipni sadržaji svakog dana, nemotivisanost za trening. kod nedovoljne motivacije se pravi začarani krug ulaska u sindrom pretreniranosti : nisam motivisan ali odradim loš trening, zbog toga sutra moram da ponovim trening još jače, zbog zasićenja taj trening bude slabo motivisan i sa lošim sportskim rezultatima - što vodi u pad motivacije, rezultata, nezadovoljstvo, frustraciju i povećanje stresa. sav taj stres povećava lučenje kortizola (hormona stresa) koji obara imuni sistem, koji je katabolički hormon (razgradjuje tkiva). sam katabolizam pogoršava naše fizičke performanse i sportske rezultate. rušenje imuniteta povećava sklonost ka infekcijama i put u bolest, što sportistu udaljava iz treninga.......
zato je veoma važna suplementacija sa antioksidansima - kao što reče marko multivitamini i omega 3 masne kiseline,mikroelementi (cink, selen...)
-
@marko
vezano za ovu temu, razlikuju se dva stanja:
-stranje pretreniranosti
-sindrom pretreniranosti
stanje preteniranosti predstavlja uvod u sindrom pretreniranosti, manifesuje se početnim simptomima (pad motivacije, umor...). ukoliko se ne prepoznaju početni nagoveštaji i ne napravi day off, kao što reče marko, klizi se ka sindromu pretreniranosti - kada se organizam dekompenzovao i nastali su poremećaji u funkcionisanju sistema (nervnog, imunološkog, endokrinog).
kada se simptomi poprave na uh ishranu i promenu ritma, to je dobar znak - radi se o stanju pretreniranosti (zamoru organizma, bez poremećaja vegetativnih funkcija). medjutim, ako se simptomi ne povlače, najverovatnije se kasno prepoznao problem i sportista je ušao u sindrom pretreniranosti
-
@danijela
da li bi preporučila neku odredjenu suplementaciju, kako bi sportista izbegao rizik od uletanja u sindrom pretreniranosti? :)
-
Iksreno sve zavisi od sportiste...
Ako ima dobar plan ishrane i pridržava ga se (što je jako retko) a uz to se dovoljnop odmara, onda možda i ništa posebno..
ALi svakako ako se radi o osobi koja ne vodi računa o sebi kako sam navela onda zaslužuje mutlvitaminsko mineralnu suplemenatciju.. nikakve mega doze nikom nisu potrebne, većina supleemenata tog tipa će obaviti posao ali ništa ne može da zameni dobar odmor
-
slažem se :) nema short cut-ova. odmor je pravi način da se organizam regeneriše od stresova i oštećenja.
da li bi u ovom slučaju dala prednost preparatu animal pak ili take one?
-
Ja sam pre za take one,jedini razlog manji broj tableta (mnogo manji).
-
Takodje bih dodao da je Take one daleko pristupachniji...
-
Ja sam za Take One...super je..ja ne menjam..
-
koliko vidim, za sada ubedljivo vodi take one :D
-
slažem se :) nema short cut-ova. odmor je pravi način da se organizam regeneriše od stresova i oštećenja.
da li bi u ovom slučaju dala prednost preparatu animal pak ili take one?
Ni jedna studija nije pokazala da ekstremno velike doze dodaju efikasnosti preparata... Take One dobija i moj glas, mada moramd a dodam da znam sportiste koji se kunu u AP
-
hehe i ja znam dosta ljudi koji se kunu u AP. Nisam ga nikada probao, ali ne verujem da je neko chudo od preparata...
A i ne verujem da je toliko bolji od Take One-a (ako je uopshte i bolji) koliko mu je cena veca...
-
koliko vidim, za sada ubedljivo vodi take one :D
Jesi otvorio "onu" kutiju Take One? :) Ja ga uveliko koristim, baš mi je falio u lancu suplementacije. :)
-
Svi koji redovno treniraju bilo rekreativno ili se bave nekim takmicarskim sportom obaveno moraju koristiti neki od multivitamina .Oni koji su na visokoproteinskim dijetama moraju uzimati pojacane doze,narocito vitamin C jer dolazi do pada imuniteta i obavezno ubaciti i glutamin !
-
Sada se malo glupo osecam jer govorim o necemu za sta nisam strucan....
ALI, moje neko misljenje je da je pojam "pretreniranost" glupost i da sve to dolazi iz glave...
Priznajem, poznat mi je slucaj lika koji je imao neke ove simptome ali mislim da je sve to plod njegovog nezadovoljstva svojim (ne)napretkom... A taj napredak najmanje ima veze sa intezitetom treninga...
Da ponovim, verujem ja u sve sto pricate ali smatram da se sve to da resiti zdravim razumom, jakom voljom.... itd :)
-
Stvarno ne znam nishta o ovome iskreno, nisam znao da "preteniranost" i postoji, mislim, znao sam da postoji ali ne i da ima takve simptome.
Ja sam do nedavno trenirao 5 meseci 2 puta dnevno svaki dan sem nedelje, shto mu dodje na 12 treninga nedeljno i nije mi nishta bilo. Napredak sam i te kakav video, tj. vidim ga.
Sada nazhalost usled obaveza nisam u mogucnosti tako da treniram.
-
Nije pretreniranost glupost i svakao postoji, ali ju niko od vas neće videti jer niko od vas nije u stanju da si nanese takvu štetu u teretani da bi se pretrenirao.
Da bi tako nešto uopšte uspeli da izvedete morate biti ozbiljno šibnuti u glavu.
Mnogo je lakše pretrenirati se u nekim sportovima kao što je trčanje, plivanje itd. Dakle neke konstantne fizičke aktivnosti koje se oslanjaju na izdržljivost.
Bodybuilding nije sport u kome se tako lako može pretrenirati...
-
gubitak apetita, volje, motivacije, nervoza, razdražljivost, loš san, povišen puls u mirovanju, bolovi u mišićima... su samo neki od simptoma pretreniranosti - koje sam osetila na sebi
-
Mislim da to tih simptoma nervoze, razdrazljivosti, nedostatka motivacije, umora, pre dolazi zbog neadekvatne ishrane a ne previse treninga...
-
Nije pretreniranost glupost i svakao postoji, ali ju niko od vas neće videti jer niko od vas nije u stanju da si nanese takvu štetu u teretani da bi se pretrenirao.
Da bi tako nešto uopšte uspeli da izvedete morate biti ozbiljno šibnuti u glavu.
Mnogo je lakše pretrenirati se u nekim sportovima kao što je trčanje, plivanje itd. Dakle neke konstantne fizičke aktivnosti koje se oslanjaju na izdržljivost.
Bodybuilding nije sport u kome se tako lako može pretrenirati...
nisam sigurna... znam ljude koju su oubiljno preterinari a i dalje dolaze u teretanu svaki dan
-
Mislim da to tih simptoma nervoze, razdrazljivosti, nedostatka motivacije, umora, pre dolazi zbog neadekvatne ishrane a ne previse treninga...
jedan od bitnih uzroka nastanka sindroma pretreniranosti je iscrpljenje uh depoa (glikogena) u organizmu zbog neadekvatne nadoknade uh. iz tog razloga je i oporavak značajan nakon nekoliko dana pojačane ishrane sa povećanim sadržajem uh i popunjavanja depoa. medjutim, kada sportista udje ozbiljnije u sindrompretreniranosti,oporavak je kompleksniji i zahteva period trenažnog rasterećenja (smanjenja intenziteta ili off).
:)
-
gubitak apetita, volje, motivacije, nervoza, razdražljivost, loš san, povišen puls u mirovanju, bolovi u mišićima... su samo neki od simptoma pretreniranosti - koje sam osetila na sebi
fiziološki i laboratorijski markeri, koji su pokazatelji da sportista ulazi u stanje pretreniranosti su:
-povećanje pulsa u miru, kao i na istom nivou opterećenja (u odnosu na prethodni period)
-snižene vrednosti hemoglobina i hematokrita
-sniženi leukociti
-snižena vrenost gvoždja
-snižen VO2max, povišen bazalni metabolizam, negatvni azotni bilans...
;)
-
Nije pretreniranost glupost i svakao postoji, ali ju niko od vas neće videti jer niko od vas nije u stanju da si nanese takvu štetu u teretani da bi se pretrenirao.
Da bi tako nešto uopšte uspeli da izvedete morate biti ozbiljno šibnuti u glavu.
Mnogo je lakše pretrenirati se u nekim sportovima kao što je trčanje, plivanje itd. Dakle neke konstantne fizičke aktivnosti koje se oslanjaju na izdržljivost.
Bodybuilding nije sport u kome se tako lako može pretrenirati...
isindrom pretreniranosti se može javiti u svim vidovima sporta - i sportovima snage i aerobnimi i anaerobnim sportovima. ipak, pretreniranost se češće javlja i lakše nastaje u sportovima aerobne izdržljivosti (plivanje, trčanje, biciklizam) nego u sportovima snage, kao što je bb i fitnes. verovatno je razlog jednim delom u strukturi treninga, izvoru energije koji sportista koristi tokom treninga, uticaju treninga na imuni sistem, psihološko zasičenje dugim napornim treninzima (nekada i stereotipnim).....
-
Rekla bih i da je ovaj sindrom bar u fitnessu i kod ljudi koje poznajem povezan sa psihološkim faktorima u smislu da se ljudi boje da ne odu na trening da ne bi stagnirali, da ne jedu dovoljno da se ne bi ugojili, što bi se reklo ne mogu da izdrže dan bez teretane ;)
-
...i to onda ispadne zavisnost od vežbanja i poremećaj ishrane. 8)
-
Pa da , ali ja govorim o konkretnoj pretreniranosti treningom u teretani.
Za mojih 20 godina video sam samo jedan slučaj preptreniranosti rekreativnog vežbača sa tegovima, a da je primarni cilj bio bodybuilding.
Prvo što bb ne zahteva tolike kilaže, samim time i CNS neće toliko biti pod opterećenjem. Drugo što trening traje kratko da bi se neko pretrenirao. Čak i sa 2 sata treninga to nije neki veliki stimulans da bi se neko pretrenirao, a ko god pokuša da radi 2 sata treninge sa velikim težinama svaki dan vrlo brzo će shvatiti da to neće funkcionisati jer već sledeći dan neće moći raditi velike kilaže od bolova koji će se javiti u mišićima.
Isto tako u bb postoje pauze izmeĂ°u serija što dalje odlaže samu pretreniranost, čega recimo u trčanju na 5k nema itd...
Da bi se neko pretrenirao u bb-u i to da mu celo telo bude pretrenirano mora da napravi ozbiljno dobar program treninga i da bude veoma psihički jaka osoba, u suprotnom će samo da se izmori i već posle 1 ili 2 dana pauze će biti spreman za nastavak treninga na max...
-
Dobar indikator je merenje jutarnjeg pulsa, odma po budjenju, njegovo pracenje tokom nedelju dana i analiza dinamike rezultata (pada, raste, odrzava vrednost).
-
Rekla bih i da je ovaj sindrom bar u fitnessu i kod ljudi koje poznajem povezan sa psihološkim faktorima u smislu da se ljudi boje da ne odu na trening da ne bi stagnirali, da ne jedu dovoljno da se ne bi ugojili, što bi se reklo ne mogu da izdrže dan bez teretane ;)
Ja nekada imam ovaj problem oko tripovanja :(
-
Dobar indikator je merenje jutarnjeg pulsa, odma po budjenju, njegovo pracenje tokom nedelju dana i analiza dinamike rezultata (pada, raste, odrzava vrednost).
slažem se, to je jedan od najboljh indikatora (i svima dostupan jer je jednostavan za izvodjenje) :)
-
Dobar indikator je merenje jutarnjeg pulsa, odma po budjenju, njegovo pracenje tokom nedelju dana i analiza dinamike rezultata (pada, raste, odrzava vrednost).
Upravo. Ja jako insistiram na praćenju pulsa... i u toku kardia da znaš gde si , a i puls u mirovanju svakako
-
Pa da , ali ja govorim o konkretnoj pretreniranosti treningom u teretani.
Za mojih 20 godina video sam samo jedan slučaj preptreniranosti rekreativnog vežbača sa tegovima, a da je primarni cilj bio bodybuilding.
Prvo što bb ne zahteva tolike kilaže, samim time i CNS neće toliko biti pod opterećenjem. Drugo što trening traje kratko da bi se neko pretrenirao. Čak i sa 2 sata treninga to nije neki veliki stimulans da bi se neko pretrenirao, a ko god pokuša da radi 2 sata treninge sa velikim težinama svaki dan vrlo brzo će shvatiti da to neće funkcionisati jer već sledeći dan neće moći raditi velike kilaže od bolova koji će se javiti u mišićima.
Isto tako u bb postoje pauze izmeĂ°u serija što dalje odlaže samu pretreniranost, čega recimo u trčanju na 5k nema itd...
Da bi se neko pretrenirao u bb-u i to da mu celo telo bude pretrenirano mora da napravi ozbiljno dobar program treninga i da bude veoma psihički jaka osoba, u suprotnom će samo da se izmori i već posle 1 ili 2 dana pauze će biti spreman za nastavak treninga na max...
Ne mogu da verujem da si video samo jedan slučaj.. možda ne pričamo o istom...
Ljudi koji ne izbijaju iz teretane, trening im traje dva sata, ne dolaze samo na praznike, ne jedu, ne odmaraju se previše da se ne ugoje.. doĂ°e ti kao bulimija od tegova... ja mogu sutra da pokažem bar tri osobe u mojoj teretani koje su pretrenirane...
-
Primer jednog lika iz moje teretane, koji u toku dana ide na kik boks, zatim uvece trening sa opterecenjem, pa kardio trening, na keto dijeti je i ima dva obroka dnevno...i kakav on moze biti i klako uopste moze da funkcionise kako treba...
-
Dobar indikator je merenje jutarnjeg pulsa, odma po budjenju, njegovo pracenje tokom nedelju dana i analiza dinamike rezultata (pada, raste, odrzava vrednost).
slažem se, to je jedan od najboljh indikatora (i svima dostupan jer je jednostavan za izvodjenje) :)
Dobar indikataor samo kada je rekreativno bavljenje ovim sportom u pitanju!Kada je rec o takmicarskom bb na medjunarodnim takmicenjima to bas vam nece biti od pomoci!
-
ne pretrenira se, vec se ne oporave kako treba iz razloga sto ne znaju sta rade
-
ne pretrenira se, vec se ne oporave kako treba iz razloga sto ne znaju sta rade
Taj rad...
-
Pre par godina sam bio u prilici da vidim, jedan tadasnji kosarkas Partizana, povredio se tako sto je vezivao pertlu, kako je stegnuo da veze pukla kost, te godine je Partizan imao veliki broj povredjenih, a kratke kosti stopala i sake cesto stradaju usled jako malog mehanickog stresa kad je u pitanju pretreniranost.
Vidim da se forsira profi bb, ali koji udeo ljudi ovde se bavi profi bb. Mozda je bolje pricati o najsiroj populaciji.
-
Pre par godina sam bio u prilici da vidim, jedan tadasnji kosarkas Partizana, povredio se tako sto je vezivao pertlu, kako je stegnuo da veze pukla kost, te godine je Partizan imao veliki broj povredjenih, a kratke kosti stopala i sake cesto stradaju usled jako malog mehanickog stresa kad je u pitanju pretreniranost.
Vidim da se forsira profi bb, ali koji udeo ljudi ovde se bavi profi bb. Mozda je bolje pricati o najsiroj populaciji.
Kad je to bilo?
Zanima me jer partizan ima ponajbolji madicinski tim - kad se pogledaju prethodne sezone, opterecenost i broj povreda.
-
ne pretrenira se, vec se ne oporave kako treba iz razloga sto ne znaju sta rade
jedan od osnovnih razloga za ulazak u pretreniranost je nedovoljan oporavak od prethodnih treninga...
-
Dobar indikator je merenje jutarnjeg pulsa, odma po budjenju, njegovo pracenje tokom nedelju dana i analiza dinamike rezultata (pada, raste, odrzava vrednost).
Upravo. Ja jako insistiram na praćenju pulsa... i u toku kardia da znaš gde si , a i puls u mirovanju svakako
tako je, i kada pratiš puls tokm istog profila kardio treninga, na istom opterećenju možeš da porediš vrednost pulsa. ako primetiš da je nekoliko treninga za redom puls viši nego ranije, plus da se osećaš umorno, manje motivisano za trening, brže se umaraš - upalila se crvena lampica za pretreniranost. vreme je da se napravi nekolio dana off ili da se promeni vrsta fizičke aktivnosti (profil treninga).
8)
-
Pre par godina sam bio u prilici da vidim, jedan tadasnji kosarkas Partizana, povredio se tako sto je vezivao pertlu, kako je stegnuo da veze pukla kost, te godine je Partizan imao veliki broj povredjenih, a kratke kosti stopala i sake cesto stradaju usled jako malog mehanickog stresa kad je u pitanju pretreniranost.
Vidim da se forsira profi bb, ali koji udeo ljudi ovde se bavi profi bb. Mozda je bolje pricati o najsiroj populaciji.
Kad je to bilo?
Zanima me jer partizan ima ponajbolji madicinski tim - kad se pogledaju prethodne sezone, opterecenost i broj povreda.
Cini mi se 5. Vujosevic je bio trener, on je poznat po tome sto ubija :)
-
Pre par godina sam bio u prilici da vidim, jedan tadasnji kosarkas Partizana, povredio se tako sto je vezivao pertlu, kako je stegnuo da veze pukla kost, te godine je Partizan imao veliki broj povredjenih, a kratke kosti stopala i sake cesto stradaju usled jako malog mehanickog stresa kad je u pitanju pretreniranost.
Vidim da se forsira profi bb, ali koji udeo ljudi ovde se bavi profi bb. Mozda je bolje pricati o najsiroj populaciji.
Kad je to bilo?
Zanima me jer partizan ima ponajbolji madicinski tim - kad se pogledaju prethodne sezone, opterecenost i broj povreda.
broj povreda, kao i vrste povreda česgo su pokazatelj nekog propusta u organizaciji trenažnog procesa. Posebno ako je u jednoj sdzoni dosta igrača bilo can stroja i odsustcovalo sa terena zbog povreda...
-
Dobar indikator je merenje jutarnjeg pulsa, odma po budjenju, njegovo pracenje tokom nedelju dana i analiza dinamike rezultata (pada, raste, odrzava vrednost).
slažem se, to je jedan od najboljh indikatora (i svima dostupan jer je jednostavan za izvodjenje) :)
Dobar indikataor samo kada je rekreativno bavljenje ovim sportom u pitanju!Kada je rec o takmicarskom bb na medjunarodnim takmicenjima to bas vam nece biti od pomoci!
@Marko
kakvo je tvoje iskustvo iz ugla takmičarskog BB?
-
Pre par godina sam bio u prilici da vidim, jedan tadasnji kosarkas Partizana, povredio se tako sto je vezivao pertlu, kako je stegnuo da veze pukla kost, te godine je Partizan imao veliki broj povredjenih, a kratke kosti stopala i sake cesto stradaju usled jako malog mehanickog stresa kad je u pitanju pretreniranost.
Vidim da se forsira profi bb, ali koji udeo ljudi ovde se bavi profi bb. Mozda je bolje pricati o najsiroj populaciji.
Kad je to bilo?
Zanima me jer partizan ima ponajbolji madicinski tim - kad se pogledaju prethodne sezone, opterecenost i broj povreda.
Cini mi se 5. Vujosevic je bio trener, on je poznat po tome sto ubija :)
To da, treninzi su jaki, ali ipak se postuju preporuke strucnog staba i prof. Koprivice, pogotovu za mladje igrace.
2005. je davno bila pa me malo i secanje slabije sluzi, ali vec duze vreme ja sam iznenadje kako dobre rezultate imaju po pitanju povreda. Igraju na dva fronta i sa igracima koji su imali probleme prethodnim klubovima sa povredama, pa opet to su uglavnom upale i manje distorzije...
-
...To nisu ozbiljne povrede ::)
-
Pouzdano bih mogao reci da je kod Duska 90% igraca bilo pretrenirano, sad nemam pojma kako rade...
-
Slažem se da treba da pričamo o rekreativcima jer ovde ima veoma malo bb takmičara koji ne znaju šta rade.... ne odmaraju se dovoljno a jedu vrlo malo ili vrlo pogrešno... sve je pitanje oksi stresa ;)
-
Postoje 2 vrste pretreniranosti:
- fiziološka (overtraining)
- sistema za kretanje (mišićno koštana)
prvi tip pretreniranosti je opšti, tj pogaĂ°a ceo organizam (narušava imunitet, lučenje hormona, normalne ritmove organizma).
drugi tip je lokalni, pogadja odredjeni deo tela koji je obično za sport specifičan
-
Zaboravila sam na ovu podelu, hvala Ognjene...
Negro pretpostavljam da ovde više govorimo o ovoj prvo, opštoj vrsti...
a pretpostavljam da ima veze i sa nekim psihološkim predispozicijama kao što je perfekcionizam gde ljudi ne odustaju čak i kad im telo kaže da se malo zaustave i odmore... sve je u glavi ;)
-
u osnovi ova tema se odnosi na fiziološku pretreniranost, što čini sindrompretreniranosti.
upravo u riziku su sportisti koji ne znaju da stanu, oni koji su u strahu da nisu dovoljno trenirali i da će popraviti prethodno slabiji trening ubačenim ekstratreningom (a ne odmorom). u suštini, to ispada kao neka vrsta kažnjavanja i griže savesti..... :o
-
Ovo što si naeo se u psihologiji zovu drajveri... oni se moraju tazlikovati od zdravog razuma i težnje ka uspehu.. u pitanju su nagoni, i karakteristično moram pa makar se desilo to i to...
OK je ne biti savršen ali to nekad u sportu ljudi misle da nije moguće... ali takoĂ°e treba biti realan i sa velikim obzirom se odnositi prema svm telu
-
Problem je što nam se sa svih strana serviraju previsoki standardi idealnih vrednosti :o
važno je ostati centriran i razlikovati cilj koji nas pokreće da se usavršavamo i objektivnu realnost...
-
Sve sa merom a opet prema savršenstvu.. tough one...
-
Da se javlja podmuklo, javlja se. Ušao sam u fazu pretreniranosti pre izvesnog vremena i trebalo mi je dosta da skontam šta mi se dešava.
hmmm kad vec spominjes ...ja sam tek sad skontao da sam i ja bio u toj fazi... jednostavno svaki trening monoton... u ogledalu gledam svaki misic... al kad udjem u teretanu ne rado vezbam.... al srecom to je iza mene sada mi se svaki trening cini sve zabavniji i zabavniji..
-
Moraš da miksuješ treninge, da ubaciš neki day off, da ubaciš neki kardio.... Kad osetiš da si zasićen, moraš se opuštati...
-
Moraš da miksuješ treninge, da ubaciš neki day off, da ubaciš neki kardio.... Kad osetiš da si zasićen, moraš se opuštati...
yy evo par meseci vec svaki dan imam sve vecu zelju za sledecim i sledecim treningom...
-
Ok, take it easy ;)
-
Zdravo. Zanima me samo koliko je potrebno vremena da se organizam oporavi od sindroma pretreniranosti. Kada sam trenirao u teretani osetio sam da padam u snazi (nekih 8-9 meseci), ali nije bilo strasno, kada sam poceo da treniram napolju (zgibovi, sklekovi, trcanje), brzo sam osetio teze simptome..Odmorim 4-5 dana, pa opet nekoliko nedelja, i tako pola godine, dok nisam skontao da mi to nije dovoljno i da treba duzi period da odmaram..Posle sam odmorio mesec dana i krenuo, i opet sam osetio da mi se organizam nije oporavio, pa obustavio treninge. Sada posle skoro tri meseca od poslednjeg treninga da li moze da se opet trenira? Kao krenuo sam malcice par vezbi, ali sve se cimam da se nisam odovoljno oporavio. Je li 3 meseca dovoljno dug period da se oporavi od stanja u kojem sam bio maltene 1,5 dana? Je li BCAA spas za sprecavanje pretreniranosti od aerobnih treniga. Hvala.
-
1. Osetio si koje simptome?
2. Osam devet meseci si padao u snazi? Ili šta? Jesi li smršao?
3. Kada si krenuo da treniraš napolju osetio si šta?
4. Jes se hranio po ps-u?
Ja mislim da si lenj i depresivan, a ne pretreniran. Bez ljutnje
-
Zdravo. Zanima me samo koliko je potrebno vremena da se organizam oporavi od sindroma pretreniranosti. Kada sam trenirao u teretani osetio sam da padam u snazi (nekih 8-9 meseci), ali nije bilo strasno, kada sam poceo da treniram napolju (zgibovi, sklekovi, trcanje), brzo sam osetio teze simptome..Odmorim 4-5 dana, pa opet nekoliko nedelja, i tako pola godine, dok nisam skontao da mi to nije dovoljno i da treba duzi period da odmaram..Posle sam odmorio mesec dana i krenuo, i opet sam osetio da mi se organizam nije oporavio, pa obustavio treninge. Sada posle skoro tri meseca od poslednjeg treninga da li moze da se opet trenira? Kao krenuo sam malcice par vezbi, ali sve se cimam da se nisam odovoljno oporavio. Je li 3 meseca dovoljno dug period da se oporavi od stanja u kojem sam bio maltene 1,5 dana? Je li BCAA spas za sprecavanje pretreniranosti od aerobnih treniga. Hvala.
Ti decko kolko se meni cini imas problem u glavu i to moras sam sa sobom da resis. Da li spavas kako treba?To moze biti i hronican umor ako se ponasas po standardu tinejdzera.... dolazenje kuci oko 5-6 i budnjenje oko 12... To je jedna bitna stavka koja se zove bioritam.
Kakva ti je ishrana(Mada ne mislim da je u pitanmju ishrana za tvoja oklevanja).
Mozda negde radis? pa ne stignes u teretanu?Mozda si umoran od nekog posla? aA mozda je oped problem samo u glavi...
Dobro razmisli sta je to sto te koci u tom vezbanju. Da li je to stvarno pravi umor ili samo bedan izgovor.
I ako je umor razmisli cega je taj umor posledica. Ne znam koliko si mlad ... al ako nisi neki penzioner ne bi iz cista mira mogao tako da se zamaras... Mozda je problem u teretani u kojoj vezbas... mozda prostor,okruzenje,ljudi koji te okruzuju?
Dobro razmislii! Faktora moze biti mnogo a ne mora biti ni jedan u pitanju , Oped ti kazem dobro razmisli! Da li si ti to umislio i sebi dao za pravo da ne vezbas i taj postupak pokrivas bednim izgovorom!
Snazna volja ti je sve sto ti treba da bih vezbao. Nista Drugo!
A Oped ako mislis da je problem neka ,,povreda'' idi i prekontrolisi se!
Pozdrav od mene!
-
Ma, nije to sto mislite, sig.:) Krenuo sam juce 4 vezbe sklekova, 2 zgibova sa po nekoliko ponavljanja i ja kad sam legao osetio sam toliki fizicki zamor (u nogama najvise), a mozak budan (satima). Nmg tacno da opisem taj osecaj, uglavnom, vidim da jos nisam spreman..Sto se tice simptoma: pad u rezultatima, brz gubitak energije(!!), u pocetku i gubitak tezine i na kraju nesanica...E, to sve kad mi se desilo i to posle odmora od nekih nedelju dana, znao sam da treba duzi period da se pauzira..Istina, stresiram se, ispitni rok, pa taj odmor nije bas odmor. Zeznulo me je to sto sam u teretani trening za treningom dizao opterecenje, a napolju monotonost tren.(mali izbor vezbi), nisam mislio da obrok i u ovom slucaju mora da bude sto pre posle tr. i sto nisam znao da postoji i sindrom pretreniranosti...To je moje lose iskustvo. Videcu jos bar 3 meseca da odmorim, nerado ali moram...Mislio sam da ima neko bas iskusan da mi kaze konkretne stvari, koliko traje, kako se prevazilazi ovakva situacija..
-
Depresivan si i lenj, ti od pretreniranosti ni p nisi video. Kraj priče.
Nadji motivaciju sebi, hrani se kako treba i treniraj.
-
motivacija je po meni kljuc uspeha.Ako odes depresivan i umoran u teretanu nema svrhe vezbati onda,bar po meni.Sve je u glavi i volji :)
-
Zdravo. Zanima me samo koliko je potrebno vremena da se organizam oporavi od sindroma pretreniranosti. Kada sam trenirao u teretani osetio sam da padam u snazi (nekih 8-9 meseci), ali nije bilo strasno, kada sam poceo da treniram napolju (zgibovi, sklekovi, trcanje), brzo sam osetio teze simptome..Odmorim 4-5 dana, pa opet nekoliko nedelja, i tako pola godine, dok nisam skontao da mi to nije dovoljno i da treba duzi period da odmaram..Posle sam odmorio mesec dana i krenuo, i opet sam osetio da mi se organizam nije oporavio, pa obustavio treninge. Sada posle skoro tri meseca od poslednjeg treninga da li moze da se opet trenira? Kao krenuo sam malcice par vezbi, ali sve se cimam da se nisam odovoljno oporavio. Je li 3 meseca dovoljno dug period da se oporavi od stanja u kojem sam bio maltene 1,5 dana? Je li BCAA spas za sprecavanje pretreniranosti od aerobnih treniga. Hvala.
Ti decko kolko se meni cini imas problem u glavu i to moras sam sa sobom da resis. Da li spavas kako treba?To moze biti i hronican umor ako se ponasas po standardu tinejdzera.... dolazenje kuci oko 5-6 i budnjenje oko 12... To je jedna bitna stavka koja se zove bioritam.
Kakva ti je ishrana(Mada ne mislim da je u pitanmju ishrana za tvoja oklevanja).
Mozda negde radis? pa ne stignes u teretanu?Mozda si umoran od nekog posla? aA mozda je oped problem samo u glavi...
Dobro razmisli sta je to sto te koci u tom vezbanju. Da li je to stvarno pravi umor ili samo bedan izgovor.
I ako je umor razmisli cega je taj umor posledica. Ne znam koliko si mlad ... al ako nisi neki penzioner ne bi iz cista mira mogao tako da se zamaras... Mozda je problem u teretani u kojoj vezbas... mozda prostor,okruzenje,ljudi koji te okruzuju?
Dobro razmislii! Faktora moze biti mnogo a ne mora biti ni jedan u pitanju , Oped ti kazem dobro razmisli! Da li si ti to umislio i sebi dao za pravo da ne vezbas i taj postupak pokrivas bednim izgovorom!
Snazna volja ti je sve sto ti treba da bih vezbao. Nista Drugo!
A Oped ako mislis da je problem neka ,,povreda'' idi i prekontrolisi se!
Pozdrav od mene!
Bas tako... Ono sto radis treba da znas zasto radis!
Znaci motivacija+volja!
A probaj ici kod doktora za tu nesanicu ili popricaj sa psihologom ...( Mozak je najbitniji!!!!!!!!!!!!!! Oped ti kazem moje misljenje je da je to samo problem u tvojoj glavi,
Hmmmm ne znam ako si vec siguran da ti nesto fizicki fali idi kod nekog sportskog doktora... Tesko da ti ovde moze iko pomoci na onsovu takvih nekih simptoma... Mozda i moze al stvarno ne znam sta bih ti rekao...) Nisi neki matorac da ti treba odmor... kao sto si rekao bar jos 3 meseca
pa sa tim bi maltene sidu izlecio xD a ne opravio se od pretreniranosti... Jednostavno po tome sto pricas kao da ti fale neke motivacije...Pretreniranost se leci nekim odmorom i promenama u vezbanju... monotonost ubija... Svaki trening nova avantura! a ne rutina! Idi vozi biciklo idi probaj neki drugi sport , .... bilo kakva promena moze pomoci!
-
Nisi ti sine pretreniran, jer si ionako slabo trenirao, nego si anksiozno depresivan.. Nadji curu, volju za zivotom, itd..
Mislim da kako si sve napisao,i opisao problem je mnogo ozbiljniji i ima vece korene nego u teretani.
-
poz,pre godinu ipo sam poceo da treniram biciklizam sve je islo ok dosla je zima i poceo sam da vozim sobni bicikl kada je doslo vreme za napolje poceo sam vozio sam jedno 2 nedelje i dobio sam upalu kolena pauzirao sam nedelju dana pa sam ponovo poceo posle nekoliko treninga sam ponovo osecao bol i prestao i isao sam na elektro terapije nisam vozio jedno mesec ipo dana krenuo sam naglo da vozim svaki dan po 100 i vise km. posle 2 nedelje sam osecao upalu misica ja sam mislio da će prestati ali kako sam sve vise trenirao sve vise su me bolele noge,tamo gde sam na početku mogao bez problema da izadjem sada sam jedva izlazio, posle 4 meseca sam prestao da treniram... ja mislim da se radi o pretreniranosti,e sad bi zeleo i vas strucni odgovor imam 16 godina i visok sam oko 185 i 65 kg ako nešto zavisi i od toga. hvala unapred. :'(
-
U svakom treningu postoji intezitet,obim,periodizacija treninga....sve to treba da se radi pod strucnim nadzorom nekoga ko se razume u sve to.U tvom slucaju verovatno si preterao i u obimu i intezitetu !
-
Nazalost tad nisam imao ni nadzor niti savet od trenera ja sam mu rekao kako mi misici slabe i pocinju da bole savki trenin on je rekao da je to normalno.....e sad me interesuje koliko treba vremena da prodje da bih opet mogao da treniram???
-
Postoji samo premalo odmora i losa ishrana - nema pretreniranosti!
-
Nazalost tad nisam imao ni nadzor niti savet od trenera ja sam mu rekao kako mi misici slabe i pocinju da bole savki trenin on je rekao da je to normalno.....e sad me interesuje koliko treba vremena da prodje da bih opet mogao da treniram???
Koliku ces pauzu napraviti zavisi od tvog stanja. Da li su se pored ovoga sto si naveo javljali jos neki simptomi, vezani za rad srca, san, apetit...?
-
Postoji samo premalo odmora i losa ishrana - nema pretreniranosti!
Nije sija,nego vrat! :)
-
postoji i pretreniranost ali opet ima veze sa obimom intezitetom i periodizacijom,naravno i sa ishranom i odmorom odnosno oporavkom !