Pansport Forum
Ishrana => Zdrava ishrana => Super hrana => Temu započeo: uros124567 Septembar 07, 2015, 02:15:17 posle podne
-
Kako skuvati pirinac a da se posle kuvanja ne zalepi?
Da li to ima veze sa vrstom pirinca ili nacinom spremanja?
-
ja stavim malo ulja,tek tek...samo par kapi...
cisto da bude lakse pri presipanju u tanjur
mada opet se malo zalepi i tad... :-X
-
Nema potrebe da stavlja ulje bez razloga. Meni se ne zalepi uopste, samo promesam kad provri i onda ostavim tako.
-
Ja stavim u serpu priinac npr 200g i sipam dosta vode i onda mesam pomalo kasikom na pocetku, i posle kad provri opet pomalo mesam dok ne vidim da je gotovo i samo prespem pirinac naglo iz serpe u ovako https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQBMjKRzQsLXkGWeSaxwBdvvuUZ9bC5RDCYh9BG6y4xBL_9XAK_ reseto i onda opet dodam malo vode i sipam u serpu i sipam opet u reseto, ostane mozda 3/4 zrna u serpi i to je to, bude lep pirinac.
-
Pavac bre kakvo ulje pri kuvanju, ne lupetaj..
Ako ti se lepi stavi vise vode i cesce mesaj.
-
Pavac bre kakvo ulje pri kuvanju, ne lupetaj..
Ako ti se lepi stavi vise vode i cesce mesaj.
E ovo je poenta mog posta :D
-
Mislim da deo tajne leži i u tome da treba pronaći idealnu temperaturu za kuvanje, tj. podesiti ringlu. Pošto ne volim da bdim nad pirinčem, već samo da se pojavim 10 min kasnije u kuhinji, kuvanje počinjem ringlom na najjače (trojka) sve do ivice ključanja, a onda smanjim na jedan i po, dodam pirinač i odem svojim putem. :D Vratim se posle tačno 10 min (svako mora pronaći tačnu minutažu, ja sam merio za sebe), u šerpici je ostalo taman toliko vode (i to je mereno) da se nije osušila, izlijem kroz cediljku, properem hladnom vodom, i to je to.
Lepljenje je minimalno ili nikakvo, i to u sasvim običnoj šerpici. Kuvam ga i na pari, ali mi se tada više lepi, a traje i nešto duže, pa onda češće preferiram kao što sam opisao. Ako bih kuvao na jačoj temperaturi, morao bih stalno mešati i proveravati da ne iskipi ili da se ne zalepi. To je moja tajna. :)
-
Kako skuvati pirinac a da se posle kuvanja ne zalepi?
Da li to ima veze sa vrstom pirinca ili nacinom spremanja?
To je to, verovatno nisi stavio( dodao) dovoljno vode...pirinač( mislim na beli) se prvo dobro opere, a ako ima "nečistoća" pre pranja se i "pretrebi"...
Koristim najobičniju šerpu sa poklopcem, a omiljen mi je basmati pirinač...
Najkraće rečeno odnos pirinča i vode pri kuvanju treba da bude 1:2, tj. jedan deo pirinča na dva dela vode...npr. na jednu šolju pirinča idu dve šolje vode...pirinač se ne kuva na najjačoj temperaturi( samo na početku dok se ne zakuva), nego na "umerenoj"( kako to Robert reče "idealna temperatura za kuvanje"), dakle, čim se "zakuva" odmah smanjiš temperaturu...promešam "ovlaš" samo kratko na početku...kuvanje ne bi trebalo da traje duže od 10, eventualno 15 minuta...
Po završenom kuvanju, kad skinem pirinač sa ringle, ostavim ga da odstoji, tako upije "preostalu vlagu", tako da nema "zgrudnjavanja" i sl...
Napomenuo bih da i pored svega toga pirinač može da ne ispadne dobar, jer je nekada u pitanju i kvalitet samog pirinča...
-
Postoje velike razlike meĂ°u vrstama pirinča koje se mogu kupiti kod nas. Mislim da sam probao svaki dostupan proizvod i na kraju našao samo 2 ili 3 koja mi savršeno odgovaraju (krupno/okruglo zrno, ne lepi se, ne peni, nema čudan ukus). U poslednje vreme, omiljen mi je Kočanski pirinač. Baš je krupno zrno, vrlo brzo se kuva i ukusan je.
Neke vrste su tako odvratne da sam bacao celu kesu nakon prvog kuvanja. Treba probati što više proizvoda i proizvoĂ°ača, pa pronaći idealno. Za mene su to Kočanski (130 din/kg) i Biser (zelena kesa, 155 din/kg). Volim i Sant Andrea, ali je preeeskup (oko 200 din/kg). Ovi jeftiniji su mi svi do jednog loši, pa ih izbegavam (crveni Rizi, K plus...).
I, da, obavezno oprati (nekoliko puta) pre kuvanja. Biće čistiji i neće peniti.
-
Hvaala na odgovorima, ja sam stavljo 1:4 pa mozda zato nije bilo dobro.
-
Kad pocne da vri ostavim jos 2 minuta i sklanjam sa ringle, poklopim serpu i ostavim 10ak minuta. To je to, bude super. :)
-
Ja ga uvek procedim nakon kuvanja sa hladnom vodom dok ne bude skroz hladan; i do sada mi se i jedna vrsta nije lepila, a probao sam sigurno preko 15...
:)
-
U kakvoj šerpi kuvaš, neka obična ili fenserica? :)
-
Cepter, fenserica...
:D
Ali, kakve veze ima šerpa?!?
Mislim, kod tašte kada sam kuvao par puta u nekoj matoroj šerpi zalepio se, ali na dnu samo.
Drugi put sam mešao na 10 minuta i sve je OK bilo.
Nije se lepio ni po dnu, a ni medjusobno...
:)
-
Cepter, fenserica...
:D
Ali, kakve veze ima šerpa?!?
Mislim, kod tašte kada sam kuvao par puta u nekoj matoroj šerpi zalepio se, ali na dnu samo.
Drugi put sam mešao na 10 minuta i sve je OK bilo.
Nije se lepio ni po dnu, a ni medjusobno...
:)
Ima veze kvalitet metala posuĂ°a u kojoj se kuva. Ja sam kuvao prvo u onim jeftinim što dobiješ 12 komada kad se oženiš kao poklon i šta god radio lepilo se dok nisam uzeo ''Metalac'' i sad bez mešanja samo istresem pirinač.
-
I ja kuvam u tim šerpicama za ženidbu. :D
-
Imam još 2 seta na lageru u spavaćoj sobi.
Neoženjen. :D
-
Ne znam...
Kuvao sam ga i u jeftinim i u skupim; jedino lepljenje je bilo po dnu.
Mada, vode sipam u 3/4 od šerpe, i uvek ga cedim dok se skroz ne ohladi...
-
Nije poenta u jeftino/skupo već od kog materijala je napravljeno posuĂ°e, i sa kakvim premazom je presvučen metal. Mada materijal izrade i premaza dalje implicira na visinu cene. Ali da ima razlike, ima.
-
Da, ali ne kontam što bi se medjusobno lepio...
:)
-
Da bi se sprečilo meĂ°usobno lepljenje je dovoljno po završetku kuvanja samo promešati kašikom pirinač i dobije se ono što kuvari nazivaju ''rastresiti pirinač''. Mada i za samo spremanje pirinča treba odreĂ°eno iskustvo. A kada sam pomenuo kvalitet materijala, to se odnosilo na lepljenje za samu posudu, naravno.
-
Pa, to da...
:D
U suštini, ko voli hladan pirinač, sigurno će se razlepiti kada se rashladi sa vodom.
Isto tako i sa testeninama.
Ni tamo ne sipam ulje, a kamoli u pirinač...
:D