Pansport Forum
Saveti lekara => Sportske povrede => Temu započeo: slavisak Septembar 25, 2015, 06:18:17 posle podne
-
Nekih 5 mjeseci vucem bol u lijevom ramenu.Pocelo je sa probadanjem u dijelu prednjeg ramena pri benchu,potisku iza glave, propadanju.Po noci nisam mogao spavati ako se naslonim na lijevu stranu od bola.Vremenom se smirivalo, bol se javljala nekada.Svo vrijeme sam trenirao.Zadnjih mjesec, dva bol mi se prosirila na dio oko lopatice i ispod lijeve ruke.Boli me na pritisak i boli pri podizanju ruke.Isao sam fizijatru na pregled 17.8.Propisao mi je sinodel gel, i odmor 10ak dana.Koristio sam terapiju, zatim se vratio na trening, bol poslije biceps pregiba je postala jos veca.
Odlucio sam odmoriti koliko bude potrebno da se oporavim.Otisao sam na kontrolu.Doktor je propisao elektro terapiju, sa 2 struje i analgin, poslije led i ventkularne vjezbe.Dns sam zavrsio sa terapijom.Nema nekih pomaka.Na kontroli danas doktor mi je propisao Xefo rapid injekcije 7 dana i 4 dana Dexason, zatim xefo rapid tablete 5-6 dana.Plasim se te terapije zbog kortikosteroida i ne znam sta vise da radim.
-
pozdrav, najverovatnije se radi o povredi tetiva mišića rotatora ramena (rotator cuff)...
terapije inekcija koje si dobio - su u mišić (tj ne u rame)?
-
da li boli podizanje ruke pored tela iznad glave (do gore)?
da li bol pokret ruke iza glave?
da li boli pokret ruku iza ledja?
-
da li boli podizanje ruke pored tela (do 90 stepeni) sa opterećenjem (npr 5kg)?
-
da li boli ovo?
-
da li boli ovo? (ruke su malo napred)
-
U ramenu postoji veliki broj ligamenata, tetiva i mišića koji su meĂ°usobno povezani. Rotatorna manžetna ramena (rotator cuff) predstavlja zajedničku anatomsku strukturu koju formiraju mišići rotatori ramena, čije tetive obavijaju glavu ramene kosti (humerusa) i pripajaju se na njoj. Rotatornu manžetnu čine četiri mišića koji imaju različite uloge u pokretu ramena.
Spoljašnji rotatori ramena, svojom kontrakcijom, rotiraju glavu humerusa prema spolja, dok unutrašnji rotatori vrše pokret unutrašnje rotacije ramena.
Osnovna funkcija mišića rotatora ramena je da stabilizuju rameni zglob pri pokretima ramena! Oni sprečavaju klizanje glave ramene kosti preko granica zgloba i nastanak povrede ramena. Na benčpresu nepravilna tehnika dovodi do prekomernih pokreta zgloba ramena i nastanka povreda u ramenom zglobu što često pravi veliki problem u treningu.
-
pozdrav, najverovatnije se radi o povredi tetiva mišića rotatora ramena (rotator cuff)...
terapije inekcija koje si dobio - su u mišić (tj ne u rame)?
Nisam se jos odlucio na primanje, ne znam da li mogu pomoci.Ne u rame, klasicne injekcije .
-
da li boli podizanje ruke pored tela (do 90 stepeni) sa opterećenjem (npr 5kg)?
Ne.
-
da li boli podizanje ruke pored tela iznad glave (do gore)?
da li bol pokret ruke iza glave?
da li boli pokret ruku iza ledja?
Osjeti se manji bol nakon svih ovih pokreta, radio sam na fizikalnoj ventkularne vjezbe malim tegovima, nakon toga sam osjecao dobar bol u ramenu, najkriticniji su mi bili pokreti i krugovi unazad.
-
da li boli ovo? (ruke su malo napred)
Da.
-
- Povrede mišića rotatora ramena Mišići rotatorne manžetne kontrolišu pokrete rotacije ramena. Ovi mišići trpe veliki stres kod ponavljanih pokreta ruke iznad glave, kod podizanja velikih težina, kao u bodybilding-u i weightlifting-u. Povreda rotatorne manžetne može biti entenzitis, tendinitis (upala tetive i pripoja tetive na kosti) ili ruptura (delimično ili potpuno pucanje tetive rotatora). Većina ovih povreda praćeno je oticanjem burze, što dodatno pojačava tegobe.
- Burzitisi ramena Mišić supraspinatus prelazi preko glave humerusa, a ispod akromiona (koštani produšetak lopatice koji čini krov ramena). U neposrednom kontaktu sa tetivama mišića rotatora ramena nalaze se sluzne kesice (burze) koje ublažavaju trenje izmeĂ°u tetiva i kosti ramena. Zategnutost tetiva i nepravilni pokreti (kao kod nestabilnosti ramena) dovode do pojačanog trenja izmeĂ°u tetiva i kosti. Kao reakcija nastaje upala burze – burzitis ramena. Iritacija i otok burze (burzitis) javljaju se kao posledica impigmenta ili pojačanog trenja u predelu tetive.
- Nestabilnost ramena slabost mišića rotatora i zadnjeg ramena dovode do prednjeg kliženja ramena pri benčpresu. Kod postojanja slabosti mišića ramena dolazi do prekomerne pokretljivosti ramene kosti unutar zgloba ramena. Prekomerna pokretljivost dovodi do pojave sudaranja mekih tkiva ramena izmeĂ°u koštanih struktura koje dolaze u kontakt. Prednje klizanje i nestabilnost ramena dovode do povreĂ°ivanja prednjih struktura ramena. Mišići rotatori ramena i zadnji deltoid stabilizuju rame i povlače ga unazad i obaraju na dole.
Nestabilnost ramena dovodi do:
1) sudaranja (impigementa) koštanih struktura i povreĂ°ivanja i upale mekih tkiva (tetiva i sluznih kesica - burza) i
2) istezanja tetive mišića subskapularisa i upale njegove burze.
Nestabilnost ramena posledica je slabosti mišića rotatora ramena ili podizanje preambicioznih težina i nepravilne tehnike!!!
-
Mehanizam povreĂ°ivanja na bench-presu
- Opterećenje velikim težinama na benč presu dovodi do nepravilne tehnike izvoĂ°enja. Pri težinama koje grudni mišići uz pomoć tricepsa ne mogu savladati u početnoj fazi podizanja dolazi do klizanja glave ramene kosti prema napred. dolazi do pokreta glave ramene kosti u zglobu ramena. Preveiko kretanje glave ramene kosti pri pokretima ramena dovodi do nestabilnosti zgloba ramena.
- Kod podizanja šipke sa grudi pri maksimalnim težinama zbog nemogućnosti grudnih mišića da savlaĂ°u opterećenje dolazi do klizanja glave ramene kosti prema napred.
- Spuštanje laktova ispod nivoa ramena i klupe povećava rizik od kliženja. Podizanje velike težine na benču iz početnog položaja sa laktovima ispod klupe povećava rizik od povrede.
- Nestabilnost ramenog zgloba povećava rizik od povrede mišića rotatora ramena, a najčešće je posledica disbalansa u snazi rotatora.
-
Kako sprečiti povrede ramena?
a) vežbe za jačanje rotatora ramena preporučuju se vežbe sa elastičnim trakama, pravilno dozirane prema snazi mišića. Izvode se vežbe
- spoljne rotacije sa rukom uz telo,
- rukom odručenom na 90 stepeni,
- vežbe unutrašnje rotacije sa rukom uz telo.
Odnos snage mišića rotatora ramena (spoljašnjih i unutrašnjih) treba da je u odnosu 1:1
b) vežbe za zadnje rame
- veslanje i letenje u pretklonu,
- razvlačenje kablova,
- veslanje sedeći na mašini,
- letenje na kosoj klupi.
TakoĂ°e, ovo semože vežbati i sa elastičnim trakama.
c) istezanje mišića ramenog pojasa potrebno je po završetku treninga istezati mišiće fleksore, unutrašnje i spoljne rotatore, primicače i odmicače. Istezanjem treba obuhvatiti sve strukture ramena – posebno prednjeg i zadnjeg ramena. Cilj je obezbediti pun obim pokreta u zglobu ramena, bez otpora.
-
da li boli ovo? (ruke su malo napred)
Da.
ok, radi se o povredi tetiva mišića rotatora ramena...
potrebno je
- prekid opterećenja
- terapija led 7min+ liton gel 3x na dan
- program vežbi
- istezanja za rame (rotatore ramena)
-
da li si radio istezanje za rame?
(zadnje rame, rotatori)
-
da li si koristio led + liton gel terapiju?
da li ima bola pri svakodnevnim pokretima, u miru?
(napisaću ti program lečenja, samo mi odgovori na pitanja, da imam jasnu sliku....)
-
da li su radjeni - rendgen ili ultrazvuk ramena?
koje si vežbe radio na terapiji (bučice, koja težina?)?
-
da li si radio istezanje za rame?
(zadnje rame, rotatori)
da li si radio istezanje za rame?
(zadnje rame, rotatori)
Nisam.
-
da li si koristio led + liton gel terapiju?
da li ima bola pri svakodnevnim pokretima, u miru?
(napisaću ti program lečenja, samo mi odgovori na pitanja, da imam jasnu sliku....)
Koristio sam nekih 10 dana, moze li mjesto leda Fastum gel ?
Ima.Osjetim bol recimo dok lezim i kucam sms, kad se naslonim, itd .
-
da li su radjeni - rendgen ili ultrazvuk ramena?
koje si vežbe radio na terapiji (bučice, koja težina?)?
Nisu.
Lezeci letenje napred, u stranu, nazad te krugovi napred i unazad sa 1kg. Nakon odradjenih vjezbi osjecao sam bol.
-
Bol mi se javio prije par mjeseci.Prilikom rada ravnog bencha boljelo me jako u podrucju prednjeg ramena i spustalo se malo niz ruku.Nisam smeo da radim ravni bench, potisak iza glave i propadanja za prsa.Nisam odustajao od rada.Nekada su bili treninzi sa bez ili malo boli a nekada sa vise.Onda se bol u tom podrucju malo smirila.Sad najvise bol osjecam u predjelu zadnjeg ramena i na mjestu gdje se spajaju lijeva ruka i gornja ledja .
-
Boli me na pritisak u tom predjelu
-
nisam stigao da ti odg ranije...
pogledaj txt o lečenju povrede ramena
http://www.pansport.rs/tekstoteka/zdravlje/program-za-leenje-povrede-ramena.html
-
Za početak potreban je prekid svih aktivnosti i bilo kakvih opterećenja ramena. Lokalno se lagano hladi rame 3x na dan bolno mesto po 7min sa ledom ili hladnim gelom (pakovanjem). Posle terapije ledom utrljava se lioton ili hepatrombin gel. Prekid aktivnosti je neophodan da se smiri i zaleči povreda. Ovaj početni period lečenja traje 5-7 dana, do prestanka bolova u ramenu – kako u miru, tako i pri većini pokreta. Ova faza je završena i može se preći u sledeću fazu kada je rame obezboljeno tj kada se bol u ramenu od povrede smanjio 80-90%.
- prekid opterećenja i mirovanje
- led lokalno na mesto bola 3-5x na dan po 7min
- posle leda utrlja se lioton gel
-
predlažem da narednih 5 dana rasteretiš rame, primenjuješ led lokalno 3x na dan u prednjem delu ramena po 5 minuta, zatim utrljaš lioton gel posle leda...
-
eventualno možeš krenuti i ovakav program, ukoliko tegobe to dozvoljavaju (tj pri izvodjenju statičkih kontrakcija za rame nema bolova...)
Program u drugoj nedelji lečenja
Za sada je potrebno da se izbegava svako opterećenje ramena, osim izvoĂ°enja vežbi po programu. Izbegavati podizanje ruke iznad glave, spavanje na bolesnom ramenu, spavanje sa rukom iznad glave, nošenje nekog tereta bolesnom rukom. Potrebno je da se rame kompletno oporavi pre povratka u redovan trening, kako se ne bi obnovila povreda. Kada povreda nije u potpunosti sanirana, može doći do obnavljanja povrede i do prelaska povrede u hronično oboljenje, što značajno komplikuje dalje lečenje.
Program u drugoj nedelji treba da izgleda ovako:
- statičke kontrakcije
- istezanje
- led 3x na dan (obavezno posle vežbi/istezanja)
- posle leda gel lioton 2x na dan, a 1x na dan deeprelief
-
Statičke kontrakcije su kontrakcije mišića bez izvoĂ°enja pokreta u pravcu kontrakcije mišića (želja da se izvede pokret). Statičke kontrakcije se izvode protiv nepokretnog otpora tj neke prepreke (zid, deo nameštaja, sprava koja se ne pomera), izvoĂ°enje se vrši povećanjem pritiska tj voljne kontrakcije kao da se želi pomeriti predmet protiv koga se vrši kontrakcija, intenzitet kontrakcije se dozira - počinje se od laganog, pa se postepeno pojačava (po ponavljanima i danima izvoĂ°enja vežbi...). Važno je da je intenzitet uvek takav da ne izaziva bol i nelagodnost ni tokom vežbanja, ni posle... Uvek je važno da postoji potpuna kontrola pokreta i pritiska, tj da se ne primenjuje ne primereno velika sila statičke kontrakcije (nije cilj što jače, već na pravi način izvesti vežbu).
-
Program vežbi statičkih kontrakcija za lečenje ramenog zgloba
- prednji potisak prave ruke na gore (sesti tako da rame bude blizu nivoa ploče od stola (ili slično) ploča od stola se nalazi ispred nas, ruka prava u laktu ispružena ispred nas postavlja se na donju stranu ploče i polako se vrši pritisak prema gore šakom (ili dlan na gore, ili palac na gore)
- bočni potisak prave ruke na gore - izvodi se identično, samo sedimo tako da se ploča stola nalazi pored nas, a prava ruka je ispružena u stranu od tela, nadlanica na gore, vrši pritisak o donju stranu ploče od stola
- potisak za zadnje rame - stojeći pored uspravne stranice (nameštaj ili zid) postavljamo ispruženu ruku od tela na 45stepeni, nadlanica na gore, guramo o uspravnu prepreku ka nazad (kao da radimo letenje u pretklonu za zadnje rame)
- iz istog položaja radimo vežbu za rotatore - ruka savijena u laktu 90step, nadlaktica u telo, nadlanica oslonjena na nepomičnu uspravnu ovršinu, guramo u nazad, kao da vršimo spoljnu rotaciju.
pritisak vršimo 30 sec, doziramo lagano, ka jačem.... 3 serije za svaku vežbu...
-
primer statičke kontrakcije/vežbe za rame...
-
primer statičke kontrakcije za rame...
-
Program istezanja za ramena
Istezanja su važan deo lečenja, jer je za mišić važno da ima dužinu i elastičnost. Krut i skraćen mišić je sklon povredi. Vežbe istezanja se izvode uvek kada je mišić zagrejan, tj posle nekih vežbi tog mišića. Nije preporučljivo da se istezanja izvode pre treninga ili bez prethodnog zagrevanja. Istezanje se izvodi uvek polako, sa zadržajem u položaju zategnutosti mišića koji istežemo - nikada na cimanje. Zadržaj traje 45sec-1min, posle čega zatezanje pojačamo za 2-3cm, posle čega sledi ponovo zadržaj 45sec. Ovo se ponovi nekoliko puta u trajnju 5-10min. Važno je da se zaista velika pažnja posveti istezanju....
-
vežba istezanja za rame
-
predlažem da probaš da radiš ovaj program - ako imaš pitanja i nejasnoća pitaj slobodno...
javi kako ide...
-
da li si koristio led + liton gel terapiju?
da li ima bola pri svakodnevnim pokretima, u miru?
(napisaću ti program lečenja, samo mi odgovori na pitanja, da imam jasnu sliku....)
Koristio sam nekih 10 dana, moze li mjesto leda Fastum gel ?
Ima.Osjetim bol recimo dok lezim i kucam sms, kad se naslonim, itd .
led+lioton gel
(nema treninga dok traje program lečenja! inače.... ništa od izlečenja :'( )
-
Bol mi se javio prije par mjeseci.Prilikom rada ravnog bencha boljelo me jako u podrucju prednjeg ramena i spustalo se malo niz ruku.Nisam smeo da radim ravni bench, potisak iza glave i propadanja za prsa.Nisam odustajao od rada.Nekada su bili treninzi sa bez ili malo boli a nekada sa vise.Onda se bol u tom podrucju malo smirila.Sad najvise bol osjecam u predjelu zadnjeg ramena i na mjestu gdje se spajaju lijeva ruka i gornja ledja .
najverovatnije je nastala povreda subskapularne burze u prednjem delu ramena na benču (posledica preopterećenja težinom i neistezanja....)