Pansport Forum
Saveti lekara => Sportske povrede => Temu započeo: MB69 Septembar 26, 2015, 01:37:10 posle podne
-
Poštovanje! Imam 46 godina, radim u zdravstvu. Bavim se sportom nešto više od 30 godina. 19 poslednjih godina sam proveo u teretani. Nisam koristio anabolike. Od 2010.g sam počeo da imam probleme sa diskus hernijom. Pre nepunih mesec dana sam imao jezivih problema, 3 dana sam bio nepokretan, primio sam jako puno injekcija i lekova. O bolovima ne bih pričao, ništa slično do sada nisam doživeo. Trenutno sam na rehabilitaciji. Počeo sam sa dugim šetnjama, što mi jako prija. U svakom slučaju, dijagnoza pregleda kičme na magnetnoj rezonanci je sledeća: "Uredna lumbalna lordoza. Očuvana visina pršljenskih tela. Degenerativne promene u vidu rubnih osteofita, Schmorlovih hernija i facetartroze. Na L5/S1 nivou prisutna je protruzija diska parasagitalno levo sa suženjem levog lateralnog recesusa i neuralnog foramena. Diskoradilularni kontakt u levom lateralnom recesusu. Uredna širina spinalnog kanala. Na ostalim nivoima smanjena visina iv diskova, bez hernijacije. Zaključak: Discus hernia L5/S1. Spondiloartrotične promene. Zamolio bih poštovanog kolegu Ognjena PeĂ°u Tutorova za pomoć. Čovek koji je dugo vremena proveo baveći se sportom teško se miri sa sportskim povredama. Ovo mi je najduža pauza u životu, barem što se sporta tiče. Interesuje me, koje vežbe smem nadalje da radim u teretani i kojim tempom. Mrtvo dizanje, čučanj i hiperekstenziju ne radim još od 2010.g. Svaki Vaš savet bi mi puno značio. Unapred hvala!
-
pozdrav, čekam odgovore...
- koje vežbe radite u teretani?
- koje težine?
- da li radite vežbe za jačanje ledja i trbušnih mišića (stabilizatori trupa)?
- da li bol ide duž noge (tačan opis tegoba?)
- slabost noge?
-
Radim prilično uobičajene vežbe. Primera radi: ponedeljak; horizontalni benč (max 120-130kg) sa šipkom i bučicama, kosi benč (max oko 100kg), razvlačenje sajli za grudi. Utorak; bicepsi sa šipkom na klupi (max 55kg) i bučicama (20-25kg), podlaktice, tricepsi sa povlačenjem šipke iznad glave (max 60kg). Sreda; ramena, sprava slična smitovoj klupi (max 60kg), bučice (različite vežbe, max do 30kg po bučici), razvlačenje sajle (manje težine, do oko 35kg). Četvrtak; noge, leg press (max oko 320kg), plus vežbe za prednju i zadnju ložu kao i listove potkolenica. Petak; leĂ°a, lat-mašina (do oko 90kg mada mogu i više), jednoručno veslanje za latissimus dorsi (max 55kg), vežba za isti mišić na lat-mašini (do oko 100kg), vežbanje na T-šipki (tu već nisam gledao kolike su mi maksimalne težine, ali su oko 80kg, sigurno). Subota je rezervisana za kadio-trening a nedelja za odmor. Svakog dana sam radio klasične trbušnjake. Svaki trening sam počinjao sa zagrevanjem mišića (bez žurbe) a završavao sa istezanjem, takoĂ°e bez žurbe. Raspored težina pri treningu je uvek imao piramidalnu strukturu. Smatram da nema potrebe da kažem da sam izuzetno disciplinovan i uporan vežbač. Dalje, što se tiče bola, to je bio zaista STRAVIČAN bol koji je zahvatao lumbalni deo, ne šireći se na noge, ali, u svakom slučaju sam bio nepokretan. Refleksi nogu i funkcija sfinktera su ostali netaknuti, slabost noge kao takva ne postoji. Sada sasvim normalno hodam, nema "pada" stopala, niti je zahvaćen ishiadicus. Jednostavno je taj užasni bol u lumbalnom delu učinio nemogućim pokrete tela. Nakon klasične terapije upućen sam na rehabilitaciju (magnet i ultrazvuk, terapija laserom ne dolazi u obzir (loša iskustva)). Za par dana ću se ponovo vratiti na posao. Zamolio bih Vas za pomoć. Nakon svih ovih godina bavljenja sportom ne mogu sebi da dozvolim da se lišim sporta kao jedne od glavnih pokretačkih snaga života a svestan sam da se "nešto" mora menjati. Ovakav slučaj izbacivanja iz stroja ne mogu sebi da dozvolim ponovo. Unapred Vam hvala na razumevanju i na pomoći! Umalo da zaboravim: visok sam 180cm i imam 93kg. Pozdrav!
-
Da li ste obratili pažnju posle čega se tačno javio bol?
(vežba, pokret, aktivnost....?)?
-
dobro je što se bol nije spuštao dole prema nozi tj bol nema tzv radikularnu komponentu...
-
Spondiloza (spinal facet syndrome)
spondiloza predstavlja oštećenje malih pršljenskih zglobova (facet joint). Facet sindrom može biti posledica iznenadne povrede (nagla rotacija ili ekstenzija kičme) ili hroničnih promena i oštećenja malih medjupršljenskih zglobova. Povreda ovih zglobova posledica je naglog pokreta kod zdravih ili prinudnog položaja kod osoba koje već imaju odranije oštećenje ovih zglobova. Karakteristika ovog sindroma je:
- bol u jednoj strani ledja
- bol na početku pokreta
- bol u sedećem položaju
- bol se pogoršava pri savijanju na bolnu stranu ili u nazad
-
Sindrom sakroilijačnog zgloba (SI joint syndrome)
Pokreti u SI zglobu ostvaraju se istezanjem ligamenata koji ga formiraju. Osnovna funkcija SI zgloba je da amortizuje mehanički stres koju trpi kičmeni stub pri pokretima tela. Sa starenjem SI zglobovi smanjuju svoju fleksibilnost i pokretljivost, tako da su češće epizode SI sindroma sa porastom godina. SI sindrom često dovodi do napetosti slabinske muskulature, što predstavlja zaštitni mehanizam. Prinudni položaji dovode do preopterećenja i prevelikog istezanja ligamenata SI zgloba.
Simptomi SI sindroma:
- jednostrana bolnost u donjem delu ledja na strani SI disfunkcije
- bolna osetljivost na pritisak u predelu SI zgloba
- bol je obično jednostran, retko se javlja istovremeno sa obe strane
- bol se pojačava prilikom ustajanja iz sedećeg položaja i podizanju kolena u stojećem položaju
-ukoliko je bolnost jače izražena, bol se može širiti prema kuku, butini ili zadnjoj loži, ali nikada u stopalo
-
Nikada nisam do sada imao problema tokom treninga, niti posle njega. Interesantno je to da sam probleme sa diskusom do sada imao nakon trivijalnih i neobaveznih pokreta, kao na primer u trenutku kada sam stavljao pokrivku na mikroskop (pokret napred, i to ne veliki), uzimanje jakne u prostoriji za presvlačenje (torzija udesno, opet, ne velika), korišćenje peškira nakon tuširanja (pokreti slični "tvistu"). Dakle, uvek su to bili bezazleni pokreti koji nisu bili brzi (ni najmanje), niti su bili povezani sa nekom težinom. To su, naravno, moja subjektivna mišljenja, ali bol i terapija nakon njega (plus bolovanje) jesu objektivna realnost, pa se prema njoj treba upravljati. Do sada je terapija bila pre svega bazirana na deksazonu, diprofostu, diklofenu, rantudil forte, kompleksu vitamina B, kremama za zagrevanje bolnog dela tela i sl. MeĂ°utim, ovo što mi se desilo pre nepunih mesec dana je daleko prevazišlo sve što sam do sada doživeo od tog istog diskusa.
-
Kažem, do sada sam imao problema sa diskusom, ali ništa slično zadnjem slučaju. Smatram da je u pitanju povreda koja se ponavljala, samo što je do sada imala lakši ishod. Ono što me interesuje je to, kako sada da treniram, budući da ne mogu da zamislim svoj život bez sporta. Ono što je činjenica s kojom ću morati da računam je to, da je L5/S1 povreda jednostavno tu gde jeste. Sada mogu da hodam, ne trčim, oprezan sam, ne pravim nagle pokrete. Od sutra se vraćam na posao. Želim da se i dalje bavim sportom, ali kako to izvesti a da se ne "povampiri" ova povreda? Od strane neurologa sam dobio spisak vežbi za mišiće lumbalnog dela, ali to su vežbe koje se rade na podu ili strunjači. Mene interesuje dalje bavljenje sportom uz poštovanje jednog imperativa a to je da ne smem da dozvolim da se ova strahota reprizira. Željno očekujem Vaše savete, unapred hvala!
-
pokrivka na mikroskop? ne razumem tačno...
(kojim se poslom bavite?)
-
u životu je zdravlje na prvom mestu, sport ide iza toga....
inače, ja navijam za sport i smatram da je fizička aktivnost veoma dobra i korisna - kako za telo, tako i za duh....
naravno - fizička aktivnost treba da je na korist zdravlju, ne na štetu (izvestan izuzetak su današnje profesionalne sportske krijere....)
----
treba da se bavite sportom što više i što duže, koliko to prija (u vrsti aktivnosti i intenzitetu koja prija, tj nije na štetu...)
-
za početak da li ste sigurni da su tegobe koje navodite isključivo od diskus hernije (koja postoji po magnetnoj rezonanci) a da nema komponente artrotskih (tj hroničnih degenerativnih promena) na fasetnim zglobovima (spondiloza)...?
rotacioni pokreti pogadjaju fasetne zglobove...
-
svako, potrebno je da ojačate mišiće stabilizatore trupa (core stability musls), poradite na fleksibilnosti, da modifikujete trening i da vodite računa o UVEK pravilnom držanju ledja...
-
položaj ledja treba da je izvijen uvek (kad sedite, kad vežbate) - to je rezultat jakih mišća koji stabilizuju trup - lumbalni mišići, pravi i kosi trbušni, poprečni trbušni....
to je fiziološka krivina lumbalne kičme i ona se mra održavati kao da je armatura drži (armatura su jaki mišići)
svako izvijanje kičme prema napre ili lateralno, kod oštećene kičme izaziva tegobe....
-
Radim u zdravstvu. Stavljanje pokrivke na mikroskop nakon završenog posla (a ona je laka poput najlon-kese) je zahtevalo od mene pokret napred, što mi je aktiviralo diskus. U tom kontekstu treba posmatrati to što sam kazao, dakle, nikakva težina, običan, jednostavan pokret i - paf! Hoću reći da me je diskus (da tako kažem) "sabotirao" pri uobičajenim pokretima koji nisu bili ni nagli, niti su bili povezani sa ikakvim težinama. Nikada nisam imao problema pre, tokom ili nakon treninga. Dalje, degenerativne promene su u vidu rubnih osteofita, prisutne su i spondiloartrotične promene. To je dijagnostifikovano na magnetnoj rezonanci.
-
ledja moraju imati pravilno držanje - tonus i izvijenost i pri vožnji kola i pri sedenju na kauču...
kičmeni stub mora biti prav i u pravcu napred-nazad tj ne sme se kriviti kičma lateralno....
-
postoji 10ak kg viška....
napisaću vam program vežbi....
-
O držanju kičme uvek vodim računa, uvek. Tim pre mi više smeta to što sam do sada imao problema sa diskusom izvodeći neke najbanalnije pokrete, nešto što svakako nema veze sa, primera radi, mrtvim dizanjem ili nečim sličnim. Jednostavno sam doveden u situaciju da, nakon što sam ponovo prohodao, razmišljam šta i kako dalje? Na magnetnoj rezonanci su mi, izmeĂ°u ostalog, kazali da je ovo primer kičme koja je dugo vremena trpela velika opterećenja. Da li da smanjim (rapidno) težine a povećam broj ponavljanja vežbi, da li smem da počnem da trčim za mesec-dva, ne znam ni sam...
-
U tom slučaju je najpre neophodna dijeta budući da telesna težina ovde dodatno opterećuje kičmu i stvara probleme. Unapred hvala!
-
pozdrav, bio sam zauzet ovih dana...
napisaću vam program...
-
potrebno je da modifikujete trening jedan period i svakako da smanjite težine i možda neke vežbe da izbacite....
važno je da ste dobrog zdravlja (a zdravlje kičmenog stuba je važno), da se bavite sportom u meri koliko prija - a težine i veličina mišića to nije najvažnije...
sportom se treba baviti u meri koliko to prija našem telu... sve preko toga je štetno...
-
treba raditi na jačanju mišića ledja i trbušnih mišića - mišići stabilizatori trupa...
prvo ćete dobiti vežbe za kućne uslove, sa spostvenom težinom / parter vežbe...
-
kakvo je trenutno stanje sa bolovima i pokretljivošću?
-
вежба планк, статички задржај 20-30сец, 3 серије
-
teža varijanta vežbe plank
-
obrnuti plank, statički zadržaj 20-30sec, 3 serije
-
statički zadržaj 20-30sec, 3 serije
-
možete raditi zadržaj u polučučnju sa pravim ledjima (ledja treba da su zategnuta u luk - lumbalna lordoza)
-
možete raditi veslanje u pretklonu sa bučicama (male težine), 15ak ponavljnja, 3 serije - poenta je u zategnutim ledjima, tj luk ledja (lumb lord)
-
vodite računa o zategnutim ledjima kad sedite na kauču, u kolima, na poslu - zategnuti mišići lumbalnog segmenta daju podršku i ispravljaju kičmeni stub....
-
Dobro veče, poštovani! Opšte stanje je znatno bolje. Krećem se, hodam normalno, od prošlog četvrtka idem na posao. U početku mi je na poslu bilo malo problematično, prvih par sati rada na klinici mi je išlo malo teže, sve dok se mišići ne "puste u pogon" kako treba. Strogo vodim računa kako se krećem i sl, ali, jednostavno me je kičma "opominjala" prvih par sati rada. Koristim pojas kao zaštitu tokom rada, 2-3 sata sam s njim, pa ga skinem. Završio sam sa magnetnom terapijom i sa terapijom ultrazvukom (TENS). U svakom slučaju, stanje je znatno bolje. Na dijeti sam, smanjiću težinu na ispod 85kg. Dosta vremena provodim u šetnji (nekoliko kilometara dnevno). Što se tiče vežbi, znam za ove vežbe (Mišel - Regan program vežbi) koje se mogu raditi na strunjači a i kući. Odlične su, jednostavne a efektivne. Odgovaraju mi u potpunosti i praktikujem ih. Interesuje me Vaše mišljenje, kada bih mogao da počnem da trčim i da li uopšte da krećem sa trčanjem ili je hod po traci svrsishodniji (a itekako je delotvoran). Dalje, što se tiče teretane, za koliko meseci bih mogao da ponovo krenem sa treniranjem? U svakom slučaju, nužno je smanjivanje težina a neke vežbe ću svakako izbaciti iz programa. Kazao sam Vam kojim sam se vežbama bavio pre ove "havarije", da je tako nazovem, to su klasične vežbe u teretani. Napisao sam Vam i sa kojim sam težinama baratao. Interesuje me Vaše mišljenje o tome, koje mi vežbe u teretani savetujete a koje ne. Naravno, više neću raditi sa većim težinama. TakoĂ°e, da li mi savetujete zgibove, sklekove? Svestan sam da je svaki organizam priča za sebe i da je svaki povratak sportu krajnje individualna stvar, ali me u svakom slučaju interesuje Vaše mišljenje. Nadam se da Vas nisam previše ugnjavio. Srdačno Vas pozdravljam i želim Vam svako dobro.
-
trčanje - bolje ne zbog potresa mehaničkih koje trpe diskusi pri trčanju...
važan faktor:
- snaga mišića stabilizatora trupa
- podloga (amortizujuća)
- patike
-------
bolje je hodanje/šetnja što više - brži tempo (40-60min, znojenje, puls na 70%HRmax)
-
vožnja stacionarnog bicikla je bolja varijanta od trčanja - jedino voditi računa o pravilnom držanju ledja...
dobra je varijanta i trening na eliptiku, samo treba ojačati prethodno mišiće stabilizatore trupa
-
потребно је прво да радите 2-3 недеље јачање мишића (свакодневно редовно са појачавањем интнезитета) са вежбама које сте добили претходно + шетања што више...
-
vožnja stacionarnog bicikla je bolja varijanta od trčanja - jedino voditi računa o pravilnom držanju ledja...
dobra je varijanta i trening na eliptiku, samo treba ojačati prethodno mišiće stabilizatore trupa
treba voditi računa o izbegavanju rotacija karlice i posledično kičmenog stuba i na biciklu (visina pedala)i posebno na ekliptiku (koji je možda bolje izbegavati i
u vašem slučaju....)