TELEFON: 021/820-555, 062/111-0-999, MAIL: info@pansport.eu

PRIRODNI DODACI ISHRANI ZA SPORTISTE I REKREATIVCE I SPORTSKA OPREMA

Statistike foruma
Statistike foruma 398432 Teme od strane 25050 Članovi Poslednji član: jefta86

User Info
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
Novembar 23, 2024, 10:14:17 posle podne
Napredna pretraga
Vesti
DOBRODOŠLI na PANSPORT FORUM!

WWW.PANSPORT.EU
Pomoć Pretraga Prijavljivanje Registracija PRODAVNICA
*
 |   |   |   | 
« prethodna tema sledeća tema »
Stranice: [1] Idi dole Pošalji ovu temu Štampaj
Autor Tema: Korišćenje lanaca u treningu  (Pročitano 2133 puta)
Miki Mihajlovic
Global Moderator
Top poster
******
Van mreže Van mreže

Poruke: 29361


Shut the f..k up and train!!!

« Odgovor #1 poslato: Mart 12, 2021, 01:25:39 posle podne »

     Sigurno si već video-ako nigde drugde onda na snimcima na internetu-kako powerlifteri treniraju sa lancima. Ali da bi i oni koji samo rekreativno vežbaju ili nemaju takmičarske ambicije mogu profitirati sa takvim treningom?
Odgovor je: DA! Ima više razloga. Između ostalog povećavaju intenzitet vežbe, mišići su više vremena pod opterećenjem itd. Ovo sve doprinosi  rastu snage mišića i rastu samog mišića.

Kriva Snage
Kriva snage je jedan matematički model, koji pokazuje koliku snagu može određeni čovek u datoj vežbi da ispolji ako uzmemo u obzir položaj određenih zglobova. Uzmimo za primer benč press. Koliku snagu možeš ispoljiti kad su ti laktovi skroz savijeni, koliko snage možeš ispoljiti kad su ti laktovi u uglu od 90 stepeni, ili kad su ti  laktovi skroz ispruženi? U svakom uglu je drugi iznos, naravno.
Kriva snage ima 3 tipa: povećavajući, spuštajući i povećavajući-spuštajući. Kod povećavajućeg veću snagu možeš ispoljiti kad ispružiš ruku. Kod spuštajućeg ta kriva je obrnuta, tu si najjači kad su ti zglobovi savijeni. Kod povećavajućeg-spuštajućeg, svi ste već pogodili, najjači si kad su zglobovi na pola puta.

Gde da koristiš lance, a gde nije preporučljivo?
Korišćenje lanca su najefikasniji kod vežbi gde do izražaja dolazi povećavajuća kriva snage, tojest kada dolazi do ispruženja zglobova i opterećenje osećaš sve manje. Takve vežbe su: čučnjevi, benč press, mrtvo dizanje, potisci za ramena, potisci na razboju itd.
Da vidimo i negativni primer gde nije preporučljivo korišćenje lanca a to su zgibovi na vratilu. Kod ove vežbe nije preporučljivo koristiti lance jer u ovoj vežbi najviše opterećenje imamo u gornjoj poziciji, a najmanje u donjoj poziciji, tako da nije dobra ideja dodatno otežati gornju poziciju.

Šta ustvari radi lanac?
Lanac na takav način promeni krivu otpora u datoj vežbi da to pasuje na tvoju krivu snage. Pre uvođenja lanca (ali i sada) ovaj problem su sportisti rešavali sa parcijalnim ponavljanjima, naprimer svi ste već videli kada sportista spušta teg u benču na dasku, ili kod mrtvog dizanja se teg diže iz blago podignutog položaja (visina šipke je otprilike malkice ispod kolena u početnom položaju). Ta parcijalna ponavljanja možete i vi raditi, ali je puno jednostavnije odraditi sve to sa lancima. Naprimer ne trebaš da vežbaš sa većim težinama u gornjoj poziciji u datoj vežbi, jer ako radiš sa lancima i podižeš teg automatski podižeš i lanac čime vežbu činiš težim u gornjoj poziciji nego u donjoj-početnoj poziciji-što nam je i cilj!
Druga prednost korišćenja lanca je da lanci usporavaju koncentrični period vežbe tako da će mišić duže vreme biti pod tenzijom. Ovo je slično kao kod tzv. "opadajućih" serija koji imaju isti cilj, a to je da mišić bude pod tenzijom 40-70 sekundi.
U dobijanju snage i mišića veliku ulogu igra i održavanje visokog intenziteta. Ako vežbaš sa velikim intenzitetom, onda će raditi ona mišićna tkiva koja su zadužena za rast mišića a samim tim i snage. Pošto lanci povećavaju određenu težinu u određenoj vežbi samim tim i intenzitet treninga je veći.
Kod čučnjeva imaš još jednu korist od korišćenja lanca, osim na povećavanju intenziteta a to je da ćeš naučiti da radiš DUBOKI ČUČANJ! Pošto u donjoj poziciji (kada se spuštaš spuštaju se i lanci) teg će biti lakši tako ćeš moći brže i pravilnije da naučiš pravilnu tehniku čučnja!


Koliko teški da budu lanci?
Uglavnom se radi  sa 10-15% od ukupne težine koju smo stavili na šipku. Recimo to na čučnju od 100kg iznosi 10-15kg lanca.
Nadam se da sam Vam malo približio i ovu tehniku i da ćete vežbu sa lancima ubaciti već u naredni trening!
Sačuvana
Stranice: [1] Idi gore Pošalji ovu temu Štampaj 
« prethodna tema sledeća tema »
 

SMF 2.0.19 | SMF © 2017, Simple Machines | Supported by | | Buttons by Andrea
Stranica je napravljena za 0.098 sekundi sa 18 upita.